Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Vietuitoare din gospodarie

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postfastcojo, on 25th February 2010, 22:24, said:

Exact. Ei nu mint cind pomenesc de afaceri cu iepuri! Dar doar pt ei!
Asa e! Dar trebuie sa fi facut pentru asta!

#38
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
corect.

#39
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
o doamne, dorele, norocul meu ca povestea asta a avut doar 3 pagini, iar voi ceilalti colegi de forum nu-l mai intaratati ca iar ne "prinde" cu cine stie ce poveste.

#40
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Ba eu il intarat, ca e distractiv...

Edited by horia66, 26 February 2010 - 20:53.


#41
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
ok, tu il intarati si eu ii dau cu psihologia inversa (are 2 fete, stie el ce inseamna) si poate iese iar la rampa cu vreo poveste...... abia astept.

#42
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ma, voi ma provocati?

#43
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postpupu_depadure, on 26th February 2010, 15:21, said:

eu ii dau cu psihologia inversa

Psihologia inversa nu merge deloc la copii.
Cind ii spui unui copil mic "pune mina acolo" ca doar, doar o vrea sa faca invers, s-ar putea sa ai surpriza sa aseze miunuta pe soba fierbinte , adica tocmai ceea ce doreai sa nu se intimple!

Dorel nefiind copil, cred ca merge incurajat normal : mai povesteste dom'le cite ceva!!!!!!

PS. Si eu am doua fete, asa ca vorbesc din experienta!

Edited by fastcojo, 26 February 2010 - 16:52.


#44
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
La ale mele a mers! Eu cand plec de acasa si raman singure le spun: Dati drumul la apa in chiveta si puneti o carpa la scurgere, daca suna cineva la usa deschideti fara sa va uitati pe ochi, dati drumul la gaze! Pana acum a  functionat!

#45
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
ma repet : "sadicule"!
:notangel:

#46
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Dorele, hai sa-i schimbam numele topicului ca sa intre mai multe animale ! Ceva gen "povesti cu sau, uneori, fara animale" ?

Da' boteaza-l tu, ca e topicul tau (si-i scriu eu titlul).

O poveste mica, cu o vacuta.

Am un prieten care a fost in vremurile de "restriste" sef de ferma la vaci, la un CAP.

Si cum programul partidului prevedea "marirea numarului de bovine in RSR", era interzis nu numai sa tai vreo vaca sau un vitel, dar trebuia sa ai mare grija sa nici nu-ti moara vreuna, ca era bai mare: militie, procuratura, partid, ce mai - crima impotriva statului ...

Si avea prietenul asta al meu in ferma o vaca - pe la^nga altele cateva sute, dar vaca asta avea ceva special. Era foarte batrana. Si intarcata. Si nu mai fatase de mult. Nici nu mai ramanea gestanta.

Pentru abatorizarea acelei vaci, se facusera zeci de memorii la partid, la 'judeteana", la directia agricola si degeaba. Toate memoriile se intorsesera cu rapsunsul "conform indicatiilor to'arasului... la al "n"-lea congres... se prevede marirea numarului de bovine... TO'ARASI !"

Ei bine, cu ata^tea rezolutii de partea ei - si cu frica-n sa^n a sefului de ferma sa nu pateasca vacuta ceva si sa se interpreteze ca a tratat "cu dusmanie" deciziile partidului, repectiva vacuta se plimba toata ziua prin ferma. Ne-legata, pe unde ii dorea inimioara, ba in baza furajera, ba pe aleea centrala, ma^nca ce vroia ea, se culca unde avea chef.

Pa^na intr-o zi, ca^nd (iarna fiind), la un va^nt mai puternic s-a rupt un cablu de curent si a cazut intr-o balta, la^nga un grajd. Aceeasi balta catre care a fost condusa vacuta noastra, de ma^na destinului. Care a si devenit "albastra" instantaneu.

Necaz mare pe cei din CAP, fugi pe capul medicului veterinar, sa le dea un certificat care sa-i absolve de orice vina. Cauta respectivul doctor prin toate ha^rtiile primite de la judet (ii cam placea un pic sa traga si la masea...) - pa^na la urma, dupa mai multe spritz-uri  pentru "limpezirea ga^ndurilor", a venit cu diagnosticul salvator.

Vacuta respectiva "a murit trasnita, la pasune". In Ianuarie, dupa Revelion.

#47
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posthoria66, on 26th February 2010, 22:32, said:

sa nici nu-ti moara vreuna, ca era bai mare: militie, procuratura, partid, ce mai - crima impotriva statului ...

nu.   sabotaj impotriva economiei nationale.

#48
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Te-a molipsit dorel, e clar! :thumbup:

#49
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Putem sa-i schimbam titlul, dar nu stiu cum sa-l denumim. Eventual sa-l mai lasam sa evolueze si, dupa ce vedem directia in care o ia, hotaram atunci.
PS. Pentru amatorii de povestiri la Pomicultura/Calciu-imbunatatirea ph-ului, am povestite cateva experiente interesante, dar mult mai pe scurt (poate nu le-ati citit ca nu v-a interesat subiectul).

#50
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postdorel232004, on 27th February 2010, 03:37, said:

Putem sa-i schimbam titlul, dar nu stiu cum sa-l denumim. Eventual sa-l mai lasam sa evolueze si, dupa ce vedem directia in care o ia, hotaram atunci.
PS. Pentru amatorii de povestiri la Pomicultura/Calciu-imbunatatirea ph-ului, am povestite cateva experiente interesante, dar mult mai pe scurt (poate nu le-ati citit ca nu v-a interesat subiectul).


Ba subiectul e interesant.

#51
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Multumesc, omnitera!

#52
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Sa va povestesc ce inseamna sa nu cunosti termenii din alte zone. Acum cativa ani in urma m-am trezit cu vreo 12 pomi fara coaja, ca si cum ceva ia racait. Ma gandeam, sa faca un om asa ceva, e prea de tot, mai bine ii rupe, nu merita efortul sa frece la ei atat!

Ma interesez eu prin vecini si aflu ca cerbii, primavare cand le cad coarnele (nici nu am stiut asta pana atunci) ii manaca intre ele! Si atunci unde sa se scarpine ei dacat la mine in livada: liniste, iarba, aer curat, boieri! Ma apuca dracii si incep sa caut sa vad cine raspunde de fondul de vanatoare din zona.

Dau zeci de telefoane si pana la urma gasesc omul care asigura paza fondului de vanatoare. Si ii spun asa si pe dincolo! Cand aude cavantul cerb incepe a se mira in telefon de parca i-am spus ca am gasit aur. Eu ma miram si eu ca de ce se mira el asa mult ca la mine acolo sunt tot timpul caprioare si cerbi! Ne tot miram noi asa unul la altul pana m-am lamurit! Eu, de la oras, spuneam la masculul de la caprioara cerb, ca asa am invatat la scoala, el ii spunea tap; eu stiam ca tapul e masculul de la capra si tot asa ne-am frecat! Atunci am aflat si eu ca cerbii sunt cei cu coroana mare, sunt foarte rari si sunt si "monitorizati" pt. trofeu!

Bineinteles ca nu i-am lasat pana nu au venit acolo si au facut panda sa-i prinda. NU au prins nimic, ca nu prea stiau sa se ascunda (ii simteau animalele), dar criza, cred, ca m-a scapat de ei (cu foamea asta)! Cu ocazia asta am citit si legea cu fondurile forestiere. Suntem in pom! Legea nu iti da prea multe drepturi daca esti pogubas! Atunci am inteles de ce in unele zone ale tarii stau oamenii noaptea cu talangi, faclii si toate alea ca sa sperie animalele!

#53
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdorel232004, on 4th March 2010, 00:28, said:

...
Eu ma miram si eu ca de ce se mira el asa mult ca la mine acolo sunt tot timpul caprioare si cerbi! Ne tot miram noi asa unul la altul pana m-am lamurit! Eu, de la oras, spuneam la masculul de la caprioara cerb, ca asa am invatat la scoala, el ii spunea tap; eu stiam ca tapul e masculul de la capra si tot asa ne-am frecat! Atunci am aflat si eu ca cerbii sunt cei cu coroana mare, sunt foarte rari si sunt si "monitorizati" pt. trofeu!
...

Mda... eu am invatat la scoala ca masculul caprioarei se numeste caprior ...

Acuma, ai grija, daca se intampla vreodata sa ai capriori (tapi) in livada in perioada rutului, sa nu iesi suparat la ei sa-i gonesti doar da^nd din ma^ini si tipa^nd la ei.

Masculii capriori sunt destul de agresivi in perioada de calduri, cunosc pe cineva care a salvat un caprior pui si l-a tinut in curte pa^na s-a facut mare. Ca^nd intrau caprele (domestice) in calduri era foarte agresiv: impungea pe toata lumea.

Cineva a crezut ca e de joaca si a tinut contra cu ma^na la coarnele lui: i-a fracturat un metacarpian (unul din oasele palmei). Asa, ca ai grija...

#54
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

View Postdorel232004, on 4th March 2010, 01:28, said:

Sa va povestesc ce inseamna sa nu cunosti termenii din alte zone. Acum cativa ani in urma m-am trezit cu vreo 12 pomi fara coaja, ca si cum ceva ia racait. Ma gandeam, sa faca un om asa ceva, e prea de tot, mai bine ii rupe, nu merita efortul sa frece la ei atat!

Ma interesez eu prin vecini si aflu ca cerbii, primavare cand le cad coarnele (nici nu am stiut asta pana atunci) ii manaca intre ele! Si atunci unde sa se scarpine ei dacat la mine in livada: liniste, iarba, aer curat, boieri! Ma apuca dracii si incep sa caut sa vad cine raspunde de fondul de vanatoare din zona.

Dau zeci de telefoane si pana la urma gasesc omul care asigura paza fondului de vanatoare. Si ii spun asa si pe dincolo! Cand aude cavantul cerb incepe a se mira in telefon de parca i-am spus ca am gasit aur. Eu ma miram si eu ca de ce se mira el asa mult ca la mine acolo sunt tot timpul caprioare si cerbi! Ne tot miram noi asa unul la altul pana m-am lamurit! Eu, de la oras, spuneam la masculul de la caprioara cerb, ca asa am invatat la scoala, el ii spunea tap; eu stiam ca tapul e masculul de la capra si tot asa ne-am frecat! Atunci am aflat si eu ca cerbii sunt cei cu coroana mare, sunt foarte rari si sunt si "monitorizati" pt. trofeu!

Bineinteles ca nu i-am lasat pana nu au venit acolo si au facut panda sa-i prinda. NU au prins nimic, ca nu prea stiau sa se ascunda (ii simteau animalele), dar criza, cred, ca m-a scapat de ei (cu foamea asta)! Cu ocazia asta am citit si legea cu fondurile forestiere. Suntem in pom! Legea nu iti da prea multe drepturi daca esti pogubas! Atunci am inteles de ce in unele zone ale tarii stau oamenii noaptea cu talangi, faclii si toate alea ca sa sperie animalele!
Depinde in ce zona  a  tarii  ai  livada  dar  cred  ca este  vorba  de  capriori  sau  tapi  care sunt  masculii  caprioarelor  ,cerbii  care  sunt  masculii  ciutelor nu  coboara  din  munte  decat  in iernile  deosebit  de  grele .Coarnele  capriorilor sau  cerbilor  cad primavara  in  martie  si  recresc  dar  sunt  acoperite cu  piele ,in  mai  -iunie  simtind  ca se apropie  perioada  de  imperechere  acestia  incep  sa si  pregateasca  armele  si  se  scarpina  destul  de violent cu coarnele  de  pomi  tufisuri de  pietre  sau  de pamant  pentru  a  elimina  pielea  care  inveleste  coarnele  si  a fi  astfel  in  masura  sa combata  cu  ceilalti  pretendenti  pentru  asi asigura  suprematia  si  a  se  imperechea  cu un  numar  cat  mai  mare  de  femele .La  cerbi  pana  la varsta  de  12  -14  ani  coarnele  cresc  ramificate  ,dupa  aceasta varsta daca  mai  supravietuiesc  coarnele lor  cresc  fara  ramificatii  de forma  unei  sulite  de aceea  se  numesc si  sulitasi  si  acestia  se  vaneaza  pentru  ca  sunt  foarte periculosi  si  pot rani  grav sau  omor^  chiar  cerbii  mai  tineri  si  mai  vigurosi in  timpul  boncaluitului .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate