Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

TOP AVOCATI JUDETUL SIBIU

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
jberila

jberila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.02.2010
BUNA ZIUA,

Vreau sa contest o amenda primita de la vama sibiu, e prima data cand sunt implicat intr-un proces, nu stiu ce avocat sa aleg care sa nu fie foarte scump si sa acorde mai multa atentie cazului meu, am auzit diferite povesti de avocati celebri care iau multi bani pentru a te reprezenta in instanta dar ei nici macar nu se prezinta la procese si trimit pe altii mai tineri.
Cine poate sa imi ofere mai multe informatii, pareri, impresii despre avocatii din sibiu, persoane care au avut contact cu ei si odata cu aceasta poate facem si un top .
va multumesc, astept raspunsuri cat mai multe

#2
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Despre ce suma este vorba si cand ai primit amenda?

#3
jberila

jberila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.02.2010
e vorba de o paguba de 10.000 euro mai multe detalii nu pot sa dau

#4
jberila

jberila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.02.2010
Sa va zic toata povestea,
Am fost oprit oprit in trafic de cate politia rutiera, care au mi-au cerut sa verifice portbagajul masinii, tin sa precizez ca nu am masina pentru marfa ceea ce mi se pare suspect ca au cerut asta, in portbagaj printre altel lucruri aveam si aproximativ 200 pachete de tigari netimbrate, apoi au chemat pe cei de la vama care mi-au dat o amenda de 20000 ron 10000 in 48 de ore si mi-au confiscat masina care valoreaza cel putin 8000 euro. daca a mai trecut cineva prin asa ceva va rog mult poate imi dati niste sfaturi. va multumesc

#5
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Situatia nu este foarte "roz" pentru tine.

Masina nu ti-a fost confiscata ci, mai probabil, retinuta pana la achitarea amenzii.

Faptul ca tigarile erau netimbrate inseamna ca nu le poti justifica provenienta, deci nu ai cum sa contesti sanctiunea contraventionala primita, decat daca au fost cei care ti-au dat amenda dobitoci si au completat gresit procesul-verbal, ceea ce este putin probabil.

Ai putea in schimb sa soliciti reducerea acestei sanctiuni, pentru ca mi se pare totusi exagerata.

Cele de mai sus sunt valabile in conditiile in care ai contestat procesul verbal in termen de 15 zile de la primire, altfel, multa sanatate, esti bun de plata.

Edited by morpheusdj, 04 March 2010 - 03:21.


#6
ctatar

ctatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.08.2009

 jberila, on 3rd March 2010, 23:52, said:

Sa va zic toata povestea,
Am fost oprit oprit in trafic de cate politia rutiera, care au mi-au cerut sa verifice portbagajul masinii, tin sa precizez ca nu am masina pentru marfa ceea ce mi se pare suspect ca au cerut asta, in portbagaj printre altel lucruri aveam si aproximativ 200 pachete de tigari netimbrate, apoi au chemat pe cei de la vama care mi-au dat o amenda de 20000 ron 10000 in 48 de ore si mi-au confiscat masina care valoreaza cel putin 8000 euro. daca a mai trecut cineva prin asa ceva va rog mult poate imi dati niste sfaturi. va multumesc

Eu am o usoara senzatie ca nu ne spui toata povestea. Poate ma insel. Spune-ne, daca vrei-normal, pe unde te-au oprit, de cate ori treci zilnic pe acolo, cam cate pachete fumezi pe zi si alte amanunte pe linia asta. Vezi ca exista un topic unde se mai plange cineva ca politia il controleaza nejustificat, poate gasesti acolo niste raspunsuri.

#7
jberila

jberila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.02.2010

 ctatar, on 4th March 2010, 07:36, said:

Eu am o usoara senzatie ca nu ne spui toata povestea. Poate ma insel. Spune-ne, daca vrei-normal, pe unde te-au oprit, de cate ori treci zilnic pe acolo, cam cate pachete fumezi pe zi si alte amanunte pe linia asta. Vezi ca exista un topic unde se mai plange cineva ca politia il controleaza nejustificat, poate gasesti acolo niste raspunsuri.


Daca am omis ceva nu am facut-o intentionat. Trec odata pe saptamana pe acolo, aproape de fiecare data in aceeasi zi  a saptamanii si aceeasi ora, tigarile le cumparasem cu cateva minute inainte, dar nu din acelasi loc de unde am fost oprit si de fiecare data cand vin in oras cumparam si tigari, cam aceeasi cantitate. Nu le fumez eu pe toate, unele dintre ele le dau si eu mai departe, dar nu am fost surprins comercializandu-le. Inteleg ca am gresit dar am impresia ca mi s-a aplicat o sanctiune mult prea aspra.

 morpheusdj, on 4th March 2010, 03:20, said:

Situatia nu este foarte "roz" pentru tine.

Masina nu ti-a fost confiscata ci, mai probabil, retinuta pana la achitarea amenzii.

Faptul ca tigarile erau netimbrate inseamna ca nu le poti justifica provenienta, deci nu ai cum sa contesti sanctiunea contraventionala primita, decat daca au fost cei care ti-au dat amenda dobitoci si au completat gresit procesul-verbal, ceea ce este putin probabil.

Ai putea in schimb sa soliciti reducerea acestei sanctiuni, pentru ca mi se pare totusi exagerata.

Cele de mai sus sunt valabile in conditiile in care ai contestat procesul verbal in termen de 15 zile de la primire, altfel, multa sanatate, esti bun de plata.



Am platit amenda in primele 48 de ore si masina nu mi-au dat-o inapoi, apoi mi-am angajat un avocat si am contestat sanctiunea, momentan sunt in asteptarea primei infatisarii.
stima

#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Daca tu ai treaba in Sibiu, trebuie sa cauti un avocat din oras... si nu cred ca il vei gasi pe cel mai potrivit tie, intreband pe aici...
Tot prin intermediul cunostintelor il vei gasi...
Cat despre situatia ta,, nu vreau sa te dezamagesc, dar eu nu o vad cu sanse ce castig pentru tine!

#9
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Ce motiv au invocat pentru confiscarea masinii?

Nu cred ca poate fi vorba de confiscare speciala, pentru ca nu ai savarsit o infractiune, iar cum pachetele de tigari nu erau ascunse, nu se poate vorbi despre un mijloc utilizat/specializat/modificat pentru contrabanda.

Cat despre contestarea amenzii, asa cum am spus, ai putea cel mult sa obtii reducerea sanctiunii, ma indoiesc de faptul ca ai putea obtine anularea procesului-verbal.

#10
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
1.000 de cartușe de țigări – confiscate

În noaptea de 2 spre 3 martie, pe Drumul Național 1, în zona localității Bradu, lucrătorii vamali din cadrul Direcției Județene pentru Operațiuni Vamale și Accize Sibiu, împreună cu lucrători ai IPJ Sibiu au oprit în trafic, în cadrul unui control de rutină, un autoturism Audi A6. La control, au fost găsite 1.000 de cartușe de țigări marca Marble, fără marcaje fiscale. Se apreciază că valoarea de piață a acestor țigări depășește 100.000 lei.
"Este vorba de o persoană fizică din județul Arad, căreia lucrătorii noștri vamali i-au aplicat o sancțiune contravențională în valoare de 20.000 lei. Totodată, s-a dispus și măsura reținerii în vederea confiscării atât a țigărilor cât și a autoturismului Audi A 6 cu care acestea au fost transportate", a declarat pentru Tribuna Ovidiu Stoian, director coordonator al Direcției Județene pentru Operațiuni Vamale și Accize Sibiu.
Aviz amatorilor! Lupta împotriva evazioniștilor se duce acum cu toată fermitatea de către organele în drept. Echipe mixte, formate din reprezentanți ai Autorității Rutiere Române-Filiala Sibiu, Registrului Auto Român Sibiu, Gărzii Financiare Sibiu, Direcției Județene pentru Operațiuni Vamale și Accize Sibiu și ai Inspectoratului Județean de Poliție Sibiu desfășoară în această perioadă controale pentru combaterea și prevenirea evaziunii fiscale pe toate arterele rutiere din județul Sibiu.

citat din ziaul tribuna de sibiu. pai ei spun ca au fost 1000 de cartuse nu 200 de pachete

#11
jberila

jberila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.02.2010

 kNp, on 4th March 2010, 22:35, said:

1.000 de cartușe de țigări – confiscate

În noaptea de 2 spre 3 martie, pe Drumul Național 1, în zona localității Bradu, lucrătorii vamali din cadrul Direcției Județene pentru Operațiuni Vamale și Accize Sibiu, împreună cu lucrători ai IPJ Sibiu au oprit în trafic, în cadrul unui control de rutină, un autoturism Audi A6. La control, au fost găsite 1.000 de cartușe de țigări marca Marble, fără marcaje fiscale. Se apreciază că valoarea de piață a acestor țigări depășește 100.000 lei.
"Este vorba de o persoană fizică din județul Arad, căreia lucrătorii noștri vamali i-au aplicat o sancțiune contravențională în valoare de 20.000 lei. Totodată, s-a dispus și măsura reținerii în vederea confiscării atât a țigărilor cât și a autoturismului Audi A 6 cu care acestea au fost transportate", a declarat pentru Tribuna Ovidiu Stoian, director coordonator al Direcției Județene pentru Operațiuni Vamale și Accize Sibiu.
Aviz amatorilor! Lupta împotriva evazioniștilor se duce acum cu toată fermitatea de către organele în drept. Echipe mixte, formate din reprezentanți ai Autorității Rutiere Române-Filiala Sibiu, Registrului Auto Român Sibiu, Gărzii Financiare Sibiu, Direcției Județene pentru Operațiuni Vamale și Accize Sibiu și ai Inspectoratului Județean de Poliție Sibiu desfășoară în această perioadă controale pentru combaterea și prevenirea evaziunii fiscale pe toate arterele rutiere din județul Sibiu.

citat din ziaul tribuna de sibiu. pai ei spun ca au fost 1000 de cartuse nu 200 de pachete


dupa cum poti si tu vedea eu am inceput aceasta discutie pe data de 25 februarie,  mie mi s-a intamplat asta inainte de data mentionata de tine, nu inteleg de ce atata invidie din partea unora

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Păi e vorba de invidie, sau vrei un avocat bun???

#13
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006

 jberila, on 4th March 2010, 23:22, said:

dupa cum poti si tu vedea eu am inceput aceasta discutie pe data de 25 februarie,  mie mi s-a intamplat asta inainte de data mentionata de tine, nu inteleg de ce atata invidie din partea unora

:)) pai si de unde ai scos treaba asta cu invidia? nu m-am uitat la data si a fost o coincidenta ca astazi sa vad in ziar subiectul. sincer ma lasa race ca ai fost tu sau nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate