Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

ASociatie de proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Luna trecuta am avut de platit la taxe 100 si ceva de lei. Luna aceasta mi-a venit de plata 200 si ceva de lei. Cand am fost cu hartia sa platesc adiminstratorul mi-a spus ca luna trecuta am platit doar 10 lei si nu 100 . Acum intrebarea mea e cum pot dovedi ca am platit 100 de lei adica intreaga suma. Atasez mai jos hartia care o primim lunar in posta. Cand platim taxele asta o semnam se pune o stampila si atat. El trece intr-un caiet . Eu nu mai am hartia asta dar vreau sa imi arate el undeva cat am platit. Normal nu ar trebui sa aibe si el o copie semnata de mine sau un chitantier ceva? Altceva in afara de hartia asta care a ramas la mine nu am semnat . Si as mai vrea daca se poate sa imi spuneti unde pot gasi o lege dupa care se ghideaza asociatiile de proprietari. Multumesc

[ http://img51.imageshack.us/img51/8329/dscf9953.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kNp, 17 February 2010 - 18:11.


#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostkNp, on 17th February 2010, 18:10, said:

Si as mai vrea daca se poate sa imi spuneti unde pot gasi o lege dupa care se ghideaza asociatiile de proprietari.
Legea nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari:
http://www.adb.ro/ds...opic.php?id=537
Și Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari (Hotărârea nr. 1588/2007):
http://www.adb.ro/ds...opic.php?id=572.

Edited by Mircel, 17 February 2010 - 18:32.


#3
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Atât legea 230/2007 cât și normele de aplicare le găsești aici.

Bine-nțeles că trebuie eliberată chitanță pentru orice sumă încasată !
Chitanța trebuie să fie cel puțin în două exemplare pe formular aprobat de Ministerul finanțelor, nu ceea ce ai tu acolo, lângă înștiințarea de plată.

Dacă nu vă dă chitanță la încasare nu e în regulă !!!

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postsilviu_n, on 17th February 2010, 18:34, said:

Chitanța trebuie să fie cel puțin în două exemplare pe formular aprobat de Ministerul Finanțelor Publice
A fost așa până în 2008.
Citiți, vă rog Ordinul nr. 3512/2008 privind documentele financiar-contabile ( http://www.euroticke...e_3512_2008.php ) și
Norma de întocmire și utilizare a documentelor financiar-contabile din din 27/11/2008 publicată în MOF nr. 870bis - 23/12/2008
( http://www.suceava-e...-a-chitantelor/ )

Edited by Mircel, 17 February 2010 - 19:07.


#5
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
marcel, dar nu trebuie semnat de catre mine si exemplarul ramas acolo? ca asta nu reiese din ce am citit acolo

#6
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
KNp - Nu poti face dovada afirmatilor tale , când platesti întretinerea, se elibereaza chitanta pe banii, chitantele se pastreaza, sa nu ai surpriza sa mai patesti asa ceva, treburile astea se întâmpla, numai ca în momentul în care apar diferite probleme, se aduc chitantele si se compara cu registru - se fac corectarile pe loc > în cazul tau !?... cred ca ramane ca 10 ron
Sa zici mc ca ai patit treaba asta doar la 90 de ron, urmareste atent pe Google, sunt destule persoane patite cu zeci de milioane
Eu sunt curios cum explica Presedintele de Asociatie sumele intrare , isi taie singur chitante - taie chitante in numele tau cand are chef  :confuzzled:

Edited by MV2Player, 17 February 2010 - 19:15.


#7
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostkNp, on 17th February 2010, 19:09, said:

nu trebuie semnat de catre mine si exemplarul ramas acolo?
În modelul prezentat de Dvs., apare doar semnătura casierului. Așa zic și normele amintite. Dar, la modul de întocmire și completare a chitanțelor de către casierul vostru, așa ar trebui: să semneze și proprietarul.
La toate celelalte asociații (așa cred eu) se completează chitanțe în dublu exemplar. La noi chiar cu vechea metodă: indigo (plombagină).

#8
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006

View PostMV2Player, on 17th February 2010, 19:12, said:

KNp - Nu poti face dovada afirmatilor tale , când platesti întretinerea, se elibereaza chitanta pe banii, chitantele se pastreaza, sa nu ai surpriza sa mai patesti asa ceva, treburile astea se întâmpla, numai ca în momentul în care apar diferite probleme, se aduc chitantele si se compara cu registru - se fac corectarile pe loc > în cazul tau !?... cred ca ramane ca 10 ron
Sa zici mc ca ai patit treaba asta doar la 90 de ron, urmareste atent pe Google, sunt destule persoane patite cu zeci de milioane
Eu sunt curios cum explica Presedintele de Asociatie sumele intrare , isi taie singur chitante - taie chitante in numele tau cand are chef  :confuzzled:

pai stiu ca nu pot face dovada. de obicei pastrez chitantele insa asta nu o gasesc. e posibil sa o am pe aici pe undeva. si cum spuneai si tu pana la urma 90 de lei nu sunt un capat de tara insa nu am de ce sa ii platesc pentru prostia administratorului. o sa merg sa ii cer niste acte justificative pentru tot ce se intampla acolo . ms de raspuns

Ps: mersi Mircel scuze ca am scris marcel

#9
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

View PostMircel, on 17th February 2010, 19:02, said:

A fost așa până în 2008.
Faceți o confuzie cu legea 260/2007 privind emiterea documentelor financiar-contabile în format electronic, în care, într-adevăr, nu se mai prevede emiterea și a celui de-al doilea exemplar, însă acesta rămâne în calculator în format electronic. Încă nu au apărut normele de aplicare a acestei legi.
Până atunci chitanțele se emit în 2 exemplare, așa cum reiese și din link-ul postat de dvs:
Attached File  chit.jpg   227.58K   14 downloads
Este și normal să fie așa atât timp cât trebuie completat registrul de casă pe baza unor documente justificative.

Dar să lăsăm astea... cert este că inițiatorul trebuia să primească o chitanță, alta decât cea prezentată în primul post,  pe care ar fi trebuit să o păstreze o perioadă (să spunem 1 an). Acum se poate adresa asociației de proprietari pentru eliberarea unui duplicat al acesteia.

Edited by silviu_n, 17 February 2010 - 19:52.


#10
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
la asociata de care apartin, exista un chitantier cu 3 foi, alb rosu si verde din care eu pastrez albul. chitanta mi-a dat de fiecare data cand am platit la asociatie, indiferent ce serviciu am platit.

dar am o alta problema cu ei....in oras se foloseste inca incalzirea la comun de la centrala de cartier/oras. eu nu o folosesc deoarece am calorifer electric si ies infinit mai bine la bani decat daca as plati gigacaloria lor. in fine...problema e la citirea contoarelor montate pe calorifer. ale mele arata 0, deci platesc doar o suma dedusa de ei deoarece am tevile tur-retur in casa si cica imi dau si alea caldura. problema e ca contoarele sunt 0 de 3 luni iar luna trecuta pe factura pe langa plata tevilor apare si suma de 40 ron cu mentiunea "consum estimat".
nu sti ce mama naibii a putut estima ala cand stia ca de 3 luni eu platesc 0 la caldura iar contoarele mele nu inregistreaza nimic. la intrebarile mele si-a cerut scuze ca a uitat, desi cand l-am sunat sa-i aduc aminte ca contorul meu e 0 mi-a spus ca si-a scris si in caiet si pe factura nu voi plati decat tevile. si cand colo surprize-surprize.

nu e un capat de tara 40 ron, dar cu ei puteam comanda 2 pizza cu tot cu sos si lasam si bacsis. si cica banii nu-i primescinapoi, solutia e sa dau drumul la calorifer, sa consum ce am platit in avans. dar aici e buba, nici ei nu stiu cat sa consum de 40 ron, mi-au dat un numar estimativ care poate fi mai mare decat cel care trebuie si pe urmatoarea factura sa ma trezesc cu alti bani in plus.

o solutie(amiabila cu cei de la asociatie nu se poate) in afara de plangere pentru fals in acte si uz de fals cu prejudiciu, ce se poate face?

#11
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
VipeR85 - De ce nu ai facut cere pentru debransare ?
Mai mult, de ce ai pus giga calorimetre :confuzzled:
Suma aia reprezenta "la comun", adica: caloriferul de pe scara (în caz ca exista), tevile din bloc, etc..., nu tine doar de tevile care trec pe la tine prin apartament
Asta este , stai la bloc , platesti la comun multe ...

#12
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

View PostMV2Player, on 17th February 2010, 20:08, said:

VipeR85 - De ce nu ai facut cere pentru debransare ?
Mai mult, de ce ai pus giga calorimetre :confuzzled:
Suma aia reprezenta "la comun", adica: caloriferul de pe scara (în caz ca exista), tevile din bloc, etc..., nu tine doar de tevile care trec pe la tine prin apartament
Asta este , stai la bloc , platesti la comun multe ...
hi hi hi mi-a placut ironia ta.
din pacate stau in chirie si nu ma intereseaza ce face proprietara cu apartamentul ei, as aca din partea mea poa sa fie bransata si peste 50 de ani daca vrea.
caloriferele au "chestii" pe ele care inregistreaza nush ce, la aia ma referea. si cum am inchis caloriferele "chestiutele" nu mai inregistreaza nimic deci ar trebui sa platesc 0 lei, dar mai trec si tevile prin apartament pe care le plateste oricine bransat sau nu.

#13
ledzeppelin

ledzeppelin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.01.2007
Administrator care are leafa cu carte de munca 18 mil net, femeie de servici 9 mil. brut plus presedintele, cenzorul cate 2 mil fiecare. Sunt cele mai mari lefuri ? Situatia e de ani de zile. Ideea e ca are de a face cu o masa amorfa. Sa fac o asociatie separata, nu am cu cine. Cum pot scapa de astia? Cheltuielile sunt peste 30 ron pe luna, in afara de ce consumam noi.

#14
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Merge bine asociația? Aveți datorii la utilități, vă amenință furnizorii cu întreruperea serviciilor? E curățenie, se repară/înlocuiește ceea ce se strică? Atunci considerați-vă fericit!

Dacă, în schimb, comitetul sau administratorul nu-și fac treaba, cu alte cuvinte primesc acei bani degeaba, vorbiți cu vecinii și convocați o ședință a asociației de proprietari. Toate aceste cheltuieli se stabilesc în Adunarea generală.

Ca să scăpați de asociație trebuie să vă mutați la casă, dar nici acolo nu veți scăpa de vecini ;)

#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Calcului caldurii consumate la comun mi-e neclar si m-am contrat cu administratoarea.
Deci, pentru 2 calorifere din casa scarilor, fiecare din scara plateste 50 de lei (bloc de 4 etaje, 3 ap. pe etaj). Adica cele 2-3 calorifere consuma, lunar 50 x 12 = 600lei, aproape dublu fata de incalzirea unui apartament cu 4 calorifere.

Cum se calculeaza consumul acesta (legal)? Si al tevilor care trec prin apartament, daca am centrala proprie?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate