Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 

Revine Isus in 2011?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1108 replies to this topic

#109
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

View Postunrealgeb1978, on 20th February 2010, 22:19, said:

Nu revine.

Ba da . :thumbup:

#110
catalin1200

catalin1200

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 89
  • Înscris: 25.12.2009

View Postzexelica, on 20th February 2010, 13:59, said:

4890 de ani imi ies mie la socoteala. Sa vad cine ma contrazice CU SCRIPTURA, nu visele unei terchea-berchea.
mai zexe vad ca ai ajuns o persoana populara pe-aici!dar cum sunt toti,parerea mea e ca tu ori vrei sa afirmi un adevar care nu-i adevarat ori tu vrei ceva!ei bine uite o spun:daca tu spui ca anul 0 nu este an atunci de ce s-a nascut Iisus in acea zi?nu stiu de unde ii 7000 de ani dar oricum sf. lumii poate sa vina peste o secunda,un minut,o ora,un secol... :naughty: daca tu spui ca ti-o niesit 4890 de ani dupa ce ai spus 4990 de ani atunci:   7000-4890=2110 si atunci raspunsurile tale sunt egale cu:0 :nonobad:

#111
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postunrealgeb1978, on 20th February 2010, 21:19, said:

Nu revine.
Si de unde sti asta? Asa se vede de pe...mare?
Vreun argument ai?

#112
MacBookAir

MacBookAir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.02.2010

View Postcatalin1200, on 20th February 2010, 23:26, said:

daca tu spui ca anul 0 nu este an atunci de ce s-a nascut Iisus in acea zi?
In ce zi s-a nascut Isus? Ce an si ce luna?

Quote

nu stiu de unde ii 7000 de ani dar oricum sf. lumii poate sa vina peste o secunda,un minut,o ora,un secol... :naughty: daca tu spui ca ti-o niesit 4890 de ani dupa ce ai spus 4990 de ani atunci:   7000-4890=2110 si atunci raspunsurile tale sunt egale cu:0 :nonobad:
Am verificat: 4890 sunt in Geneza 5, cand Noe avea 500 de ani. In Geneza 7 Noe are 600 de ani.

Se pare ca argumentarea este tendentioasa facuta numai cu amatorism. Inca nu am verificat tot, dar la Geneza 5 are dreptate.

Edited by MacBookAir, 21 February 2010 - 19:02.


#113
Guzunoi

Guzunoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.02.2010
Pai daca cineva a spus ca Isus revine in 2011, acela nu poate fi decat...Tatal. Tatal cui? Vom vedea in 2011... :rolleyes:

#114
MacBookAir

MacBookAir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.02.2010

View PostGuzunoi, on 21st February 2010, 22:14, said:

Pai daca cineva a spus ca Isus revine in 2011, acela nu poate fi decat...Tatal. Tatal cui? Vom vedea in 2011... :rolleyes:

Mi se pare ca repeti o poveste invatata pe de rost
Marcu 13

32Cît despre ziua aceea, sau ceasul acela, nu știe nimeni, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.

OK, unde scrie ca anul il stie numai Tatal? Chiar vrei sa-ti dai cuvantul, ca sa fie "pe cuvantul tau"?

#115
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Anul il stie doar zexe ...care e prieten bun cu TATAL ... :thumbup:

#116
Guzunoi

Guzunoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.02.2010

View PostMacBookAir, on 21st February 2010, 23:32, said:

Mi se pare ca repeti o poveste invatata pe de rost
Marcu 13

32Cît despre ziua aceea, sau ceasul acela, nu știe nimeni, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.

OK, unde scrie ca anul il stie numai Tatal? Chiar vrei sa-ti dai cuvantul, ca sa fie "pe cuvantul tau"?
M-ai dat gata. M-ai terminat cu totul. :thumbup:  Pai ce? Anul este format din castraveti sau din kilograme? Din cate stiu eu, anul ca unitate de masura a timpului, este format din luni, zile, ore, minute, etc. Daca Isus a fost atat de precis incat a spus ca nu stie nici ziua, nici macar ceasul, inseamna ca nu stie TIMPUL cand va avea loc acel eveniment. urma sa zica treaba cu minutele si secundele...si tu tot ai fi crezut ca stie anul...

P.S: Vrei sa spui cumva ca tu cunosti anul in care va avea loc acel eveniment, sau ce vrei sa-mi comunici?   :rolleyes:

#117
MacBookAir

MacBookAir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.02.2010

View PostGuzunoi, on 22nd February 2010, 10:04, said:

M-ai dat gata. M-ai terminat cu totul. :thumbup:  Pai ce? Anul este format din castraveti sau din kilograme? Din cate stiu eu, anul ca unitate de masura a timpului, este format din luni, zile, ore, minute, etc. Daca Isus a fost atat de precis incat a spus ca nu stie nici ziua, nici macar ceasul, inseamna ca nu stie TIMPUL cand va avea loc acel eveniment. urma sa zica treaba cu minutele si secundele...si tu tot ai fi crezut ca stie anul...

P.S: Vrei sa spui cumva ca tu cunosti anul in care va avea loc acel eveniment, sau ce vrei sa-mi comunici?   :rolleyes:
Deocamdata Dumnezeu este foarte precis. Data iesirii din Egipt este mentionata exact, an, luna. Tot timpul in Scriptura, Dumnezeu ne da exact datele.

1 Imparati 6

1În al patru sute optzecilea an după ieșirea copiilor lui Israel din țara Egiptului, Solomon a zidit casa Domnului, în al patrulea an al domniei lui peste Israel, în luna Ziv, care este luna a doua.

Asa stim ca Solomon a inceput constructia templului in 967 BC.

Eu doar te intreb pe ce te bazezi si ce optiune aduci. Insa, observ ca doar iti place sa comentezi la liber, cu "daca si cu parca".

#118
catalin1200

catalin1200

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 89
  • Înscris: 25.12.2009

View PostMacBookAir, on 22nd February 2010, 11:10, said:

Deocamdata Dumnezeu este foarte precis. Data iesirii din Egipt este mentionata exact, an, luna. Tot timpul in Scriptura, Dumnezeu ne da exact datele.

1 Imparati 6

1În al patru sute optzecilea an după ieșirea copiilor lui Israel din țara Egiptului, Solomon a zidit casa Domnului, în al patrulea an al domniei lui peste Israel, în luna Ziv, care este luna a doua.

Asa stim ca Solomon a inceput constructia templului in 967 BC.

Eu doar te intreb pe ce te bazezi si ce optiune aduci. Insa, observ ca doar iti place sa comentezi la liber, cu "daca si cu parca".

Dar tu dc treb. sa comentezi si numai tu sa ai dreptate?te-ai gandit ca poate unii sunt mai destepti ca altii?si apropo anul nasterii lui Iisus,luna,ziua: anul 0,luna 12,ziua 24!no ii bn?

#119
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010
deci pina la urma cand vine ?

pai era vorba ca vine in anii 90...io l-am asteptat da n-a venit.

si apoi era vorba ca vine la inceputul secolului ...
de fapt s-a vorbit ca vine in fiecare deceniu al secolului trecut.

cred ca s-au gresit calculele.

deci e cineva care stie cu acuratete cand vine...ca vreau sa ma duc sa-l intreb ceva.

exista in bucuresti totusi citiva care zic ca sunt Mesia.

i-ati verificat pa aia?

poate ca deja Isus e aici si noi nu stim?

#120
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postcatalin1200, on 22nd February 2010, 18:37, said:

si apropo anul nasterii lui Iisus : anul

Anul 4 i.e.n.

#121
MacBookAir

MacBookAir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.02.2010

View PostBlueSky2009, on 22nd February 2010, 21:34, said:

Anul 4 i.e.n.
Anul 4 nu se poate. Te bazezi pe calculul bisercii si nu al Scripturii.
Implinirea legilor ceremoniale in Hristos este predicata fara a se explica si proba biblic.

Intrebare: cum se implineste jubileul si sarbatoarea coarnelor de berbec (shofar)?

Mai mult, care este semnificatia spirituala a construirii templului fizic de catre Solomon?

Cu proba biblica, evident, fara intrebari ajutatoare.

#122
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postdulgherul, on 21st February 2010, 17:37, said:

Si de unde sti asta? Asa se vede de pe...mare?
Vreun argument ai?
I s-a luat, cand a vazut cati tampiti vorbesc in numele Lui.

Daca totusi se razgandeste, sa nu uite de mitraliera.  :bandit:

Edited by Maresalul, 23 February 2010 - 02:50.


#123
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
isus a venit, dar cum spunea cineva mai sus, e inchis la balamuc :D. si-or sa-nchida si multi dintre voi :D

#124
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
3. Înainte de toate, să știți că în zilele din urmă vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trăi după poftele lor, 4. și vor zice: „Unde este făgăduința venirii Lui? Căci de când au adormit părinții noștri, toate rămân așa cum erau de la începutul zidirii!”
5. Căci înadins se fac că nu știu că odinioară erau ceruri și un pământ scos prin Cuvântul lui Dumnezeu din apă și cu ajutorul apei,
6. și că lumea de atunci a pierit tot prin ele, înecată de apă.
7. Iar cerurile și pământul de acum sunt păzite și păstrate, prin același Cuvânt, pentru focul din ziua de judecată și de pieire a oamenilor nelegiuiți.
8. Dar, preaiubiților, să nu uitați un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, și o mie de ani sunt ca o zi.
9. Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinței Lui, cum cred unii; ci are o îndelungă răbdare pentru voi, și dorește ca nici unul să nu piară, ci toți să vină la pocăință.
10. Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pământul, cu tot ce este pe el, va arde.2 Petru 3.

Perfect tabloul redat de Petru ,inainte de revenire ...apar toti batjocoritori ,,,plini de batjocuri ,,,ma bucur ca semnalmentele se vad clar ,asta dovedeste ca Domnul este aproape ....

#125
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Amin.

#126
sext

sext

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 28.12.2009
Eu nu-nțeleg de ce-l citați pe Petru, adică ăla care-a fost mucles de 3 ori în noaptea aia, a trădării.

Plus, în Rai cică ăla e PORTAR.
How lame is that ?

E ca și cum după un meci Steaua-Barcelona l-ai întreba pe un paznic de la Ghencea cum s-a descurcat Ronaldinho cu verticalizarea simultan cu descoperirea flancului stâng a adversarului. :wacko:
Ce dracu să știe ăla ?! E doar un paznic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate