Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Revine Isus in 2011?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1108 replies to this topic

#73
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postzexelica, on 18th February 2010, 21:32, said:

Zexelica bea o bere si se uita si el la meci, ca baietii........

View Postmizerabilu, on 19th February 2010, 00:11, said:

:first: esti tare .Zexe este singurul din lume fericit .

Si-l doare in cot de a aduce texte sau citate cu care sa-si sustina afirmatiile.

Cred ca este o pierdere de timp cu tine, mai zexelica. ;)

Din ale tale nu iesi, nu te scoate nimeni. :bigwhitegrin:

Edited by BlueSky2009, 19 February 2010 - 00:17.


#74
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

View Postpamant, on 19th February 2010, 00:09, said:

Zexe e fericit ,poate bea bere se uita la meciuri ...caci stie anul ,ziua ,ora ...si se pocaieste cu 5 minute inainte de revenirea Domnului .

Zexe e baiat bun ,cunoaste Biblia ,pacat ca nu o si intelege . :console:

#75
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBlueSky2009, on 19th February 2010, 00:16, said:

Si-l doare in cot de a aduce texte sau citate cu care sa-si sustina afirmatiile.

Cred ca este o pierdere de timp cu tine, mai zexelica. ;)

Din ale tale nu iesi, nu te scoate nimeni. :bigwhitegrin:
Proba biblica dau tot timpul. Insa, tu vrei proba pt elucubratiile mitomanei? Le ai AICI.

Iar cu 2011 nu te-am vazut sa vii cu ceva versuri proba, ci doar cu intrebari.

Vrei meserie? Fa-ne si noua calculul din Geneza 5 si 11, sa vedem daca stii meserie sau nu. Eu sunt sigur ca nu, insa daca te intreb despre scrierile mitomanei le stii pe de rost, ca altii scrierile parintilor si traditia........

#76
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postzexelica, on 19th February 2010, 00:22, said:

Proba biblica dau tot timpul.

Iar cu 2011 nu te-am vazut sa vii cu ceva versuri proba, ci doar cu intrebari.

Da, ti-am adresat niste intrebari, la care astept ( inca ) un raspuns. Insa, ca de obicei, se pare ca dai "pas" la intrebari..... ;) Spui doar ce-ti convine.

Eu te-am intrebat pe tine despre ce ai scris. Astept sa aduci dovezi clare ( texte sau citate din care sa reiasa ce ai afirmat ) la intrebarile care ti le-am adresat. Pana atunci, nu mai am ce sa-ti scriu.

Ori vei raspunde la intrebari in mod frumos, ori nu-mi mai pierd altadata timpul cu tine. Imi este clar ca eviti sa raspunzi si rastalmacesti totul in favoarea ta, ca sa fie asa cum zici tu, si, in felul asta, nu se poate purta o discutie cu tine.

Edited by BlueSky2009, 19 February 2010 - 00:33.


#77
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
De ce sa-mi pierd eu timpul cu unul care ma intreaba la misto?

Fa singur calculul din Geneza 5 si vei ajunge la o concluzie pe care va trebui s-o PROBEZI. Inclusiv contradictia generata de metoda bisericeasca de calcul pe care o vei copia de undeva.

#78
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009
Reiau :


1. Unde scrie data potopului ? Daca scrie undeva, adu textul, citatul.

2. Ce reprezinta pt tine cei 7000 ani ? Si de unde i-ai "scos" ?  :naughty:  Te rog sa aduci citate sau texte.

3. 4990 + 2011 = 7001, de unde 7000 ?

4. Unde scrie, sau, pe ce te bazezi cand spui ca sfarsitul vine dupa 7000 ani ?

5. Unde scrie, sau, pe ce te bazezi cand afirmi ca perioada celor 7000 ani incepe de la Potop si nu de la Creatiune ?


As prefera sa aduci texte biblice clare ca raspuns la aceste intrebari, texte care sa-ti sustina afirmatiile. ;)


5 intrebari simple pt tine.

Edited by BlueSky2009, 19 February 2010 - 00:37.


#79
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBlueSky2009, on 19th February 2010, 00:36, said:

Reiau :

1. Unde scrie data potopului ? Daca scrie undeva, adu textul, citatul.
Exact acolo unde scrie sa nu mai mergi la sinagoga. Sau, tu mai mergi la sinagoga?

Daca ai fi un om care intr-adevar studiaza stiai raspunsul: in Geneza 5 si 7 aduni anii.

Quote

2. Ce reprezinta pt tine cei 7000 ani ? Si de unde i-ai "scos" ?  :naughty:  Te rog sa aduci citate sau texte.

Geneza 7

4Căci după șapte zile, voi face să ploaie pe pămînt patruzeci de zile și patruzeci de nopți; și voi șterge astfel de pe fața pămîntului toate făpturile pe cari le-am făcut.``

2 Petru 3

8Dar, prea iubiților, să nu uitați un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, și o mie de ani sînt ca o zi.

Quote

3. 4990 + 2011 = 7001, de unde 7000 ?
Daca te-ai fi ocupat putin de calendar, nu zic sa stii "inclusive years" insa macar faptul ca 0 nu este an, ci interval. Iar, axioma lui Arhimede spune ca la 7001 margini ai 7000 intervale.
Plictisitor, deh, fara vise, ingeri, popare pe Saturn..... doar Scriptura.

4

Quote

. Unde scrie, sau, pe ce te bazezi cand spui ca sfarsitul vine dupa 7000 ani ?

2Pet 3

Am sa ignor 5 si poate-ti mai raspund cand ai intrebari pertinente, nu ca unul care nici macar nu a citit Scriptura.......

#80
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
http://translate.goo....com/charts.htm

prima schema dispensationala....de C.Larkin/

http://translate.goo....com/charts.htm

http://translate.goo....com/charts.htm

#81
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on 19th February 2010, 00:22, said:

Proba biblica dau tot timpul. Insa, tu vrei proba pt elucubratiile mitomanei? Le ai AICI.

Iar cu 2011 nu te-am vazut sa vii cu ceva versuri proba, ci doar cu intrebari.

Vrei meserie? Fa-ne si noua calculul din Geneza 5 si 11, sa vedem daca stii meserie sau nu. Eu sunt sigur ca nu, insa daca te intreb despre scrierile mitomanei le stii pe de rost, ca altii scrierile parintilor si traditia........
ZEXE... site-ul prietenilor tai e proba biblica mai? Am uitat... tu probezi cu  pareri personale si ale altora... sau cu youtube.... :deadtongue:

View Postzexelica, on 19th February 2010, 00:48, said:

Proba ta e fix zero din punct de vedere biblic...

#82
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postzexelica, on 19th February 2010, 00:48, said:

1. Daca ai fi un om care intr-adevar studiaza stiai raspunsul: in Geneza 5 si 7 aduni anii.

2. 4Căci după șapte zile, voi face să ploaie pe pămînt patruzeci de zile și patruzeci de nopți; și voi șterge astfel de pe fața pămîntului toate făpturile pe cari le-am făcut.``

2 Petru 3

8Dar, prea iubiților, să nu uitați un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, și o mie de ani sînt ca o zi.


3. Daca te-ai fi ocupat putin de calendar, nu zic sa stii "inclusive years" insa macar faptul ca 0 nu este an, ci interval. Iar, axioma lui Arhimede spune ca la 7001 margini ai 7000 intervale.
Plictisitor, deh, fara vise, ingeri, popare pe Saturn..... doar Scriptura.

4. Am sa ignor 5 si poate-ti mai raspund cand ai intrebari pertinente, nu ca unul care nici macar nu a citit Scriptura.......

1. Pai, mai zexelica, uite ca nu sunt. Asa te adresezi unuia care nu stie, dar e interesat sa stie ? Ce fel de crestin esti tu ? Ironizezi pe cei care-ti pun intrebari la subiect ? :scratchchin:

2. Din versetele astea nu reies cei 7000 ani mentionati de tine. In primul text scrie de 40 zile si 40 nopti, adica, 40 de zile a cate 24 ore, evident, si in al 2-lea, despre 1 zi = 1000 ani. Sa inteleg deci, ca tu faci asociere intre cele 2 texte, si astfel iese : 40 zile = 40.000 ani, 1 zi = 1000 ani x 40 = 40.000 ani.

Daca n-am inteles bine, te rog sa ma corectezi. Alt inteles nu am pt aceste 2 texte asociate.

3. Da... doar Scriptura. Dar, si aici scriu fara ironie, ca n-am de ce sa fiu ironic, nu toti sunt la fel de avansati in cunoastere ca tine. :)

4. Nu conteaza daca am citit-o sau nu, nu despre asta era vorba aici. Am venit cu intrebari destul de pertinente, pe baza la ce ai scris tu, si, astept raspunsuri la fel de pertinente sau serioase, nu bascalie. Asa ca in continuare astept niste texte clare.

Edited by BlueSky2009, 19 February 2010 - 09:54.


#83
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Mai zexe cum explici si contextul?

Gen 7.1-4
"1Domnul a zis lui Noe: "Intră în corabie, tu și toată casa ta; căci te-am văzut fără prihană înaintea Mea în neamul acesta de oameni.
2Ia cu tine câte șapte perechi din toate dobitoacele curate, câte o parte bărbătească și câte o parte femeiască; o pereche din dobitoacele care nu sunt curate, câte o parte bărbătească și câte o parte femeiască;
3și câte șapte perechi de asemenea, din pasările cerului, câte o parte bărbătească și câte o parte femeiască, pentru ca să le ții vie sămânța pe toată fața pământului.
4Căci după șapte zile, voi face să ploaie pe pământ patruzeci de zile și patruzeci de nopți; și voi șterge astfel de pe fața pământului toate făpturile pe care le-am făcut."
5Noe a făcut tot ce-i poruncise Domnul. "

Unde scrie ca este inceputul unei profetii? Aici este vorba de fix sapte zile calendaristice... Nu de zile profetice... Pentru simplu motiv ca daca 1 zi = 1000 ani, inseamna ca potopul ar fi venit peste 7000 de ani ceea ce logic e imposibil... pentru ca Moise nu avea cum sa supravietuiasca atata timp....

Esti demn de mila.... cum poti sa dai o interpretare atat de proseteasca lal un text biblic care este foarte clar?

#84
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

View Postmizerabilu, on 19th February 2010, 00:19, said:

,cunoaste Biblia ,

Greșit! Sunt mulți care au citit Biblia integral, dar sunt puțini care o cunosc. Chiar și Diavolul citează din Scripturi și o face aparent destul de bine.

Edited by mossel, 19 February 2010 - 10:38.


#85
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmizerabilu, on 19th February 2010, 08:01, said:

Stimabile, Larkin-Șmarkin calculeaza Geneza 5 si 11 gresit, anul creatiei fiind pt ei 4000 BC......... Inutil sa mai continui.

Quote

1. Pai, mai zexelica, uite ca nu sunt. Asa te adresezi unuia care nu stie, dar e interesat sa stie ? Ce fel de crestin esti tu ? Ironizezi pe cei care-ti pun intrebari la subiect ?
Sa icepem cu inceputul: daca nu doar minti, arata-mi si mie unde este greseala cu data potopului 4990 BC, folosind Scriptura.

#86
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Si daca biblia cu toate cartile sale sunt inventate, ce se intampla?
Edit: Cine vrea sa facem pariu ca nu vine? Ca asa as putea face un ban usor.

Edited by Nightm4re, 19 February 2010 - 13:33.


#87
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

View Postmossel, on 19th February 2010, 10:37, said:

Greșit! Sunt mulți care au citit Biblia integral, dar sunt puțini care o cunosc. Chiar și Diavolul citează din Scripturi și o face aparent destul de bine.

Ai scos din context afirmatia mea ,e periculos ....
...cunoaste Biblia literal ,dar nu o intelege duhovniceste ....era scris .
Ca sa intelegi Biblia duhovniceste ,trebuie sa ai o viata corecta si demna de Evanghelia lui Dumnezeu ,implicit trebuie sa ai aceeasi inspiratie pe care au avut-o cei care au scris-o.

Quote

Stimabile, Larkin-Șmarkin calculeaza Geneza 5 si 11 gresit, anul creatiei fiind pt ei 4000 BC......... Inutil sa mai continui.

Nu poti demonstra nimic zexe ,ai doar fantezii .De aceea le-a zis Domnul ucenicilor ;"Nu va bateti capul cu anii si cu timpurile ,lasati-l pe zexe ...sa-si faca nr." :thumbup:

#88
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Sa icepem cu inceputul: daca nu doar minti, arata-mi si mie unde este greseala cu data potopului 4990 BC, folosind Scriptura.

Zexelica iar ai fost cu prietenii la o bere ? :thumbup:

#89
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Hai, fratilor, cu cap de cauciuc, coana mare, etc., aratati cu Scriptura ca socoteala e gresita. Numai vorbe goale si la misto, exact ca la biserica la voi.

#90
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on 19th February 2010, 16:09, said:

Hai, fratilor, cu cap de cauciuc, coana mare, etc., aratati cu Scriptura ca socoteala e gresita. Numai vorbe goale si la misto, exact ca la biserica la voi.
Mai nene, dar te obsedeaza EGW, ceva de speriat... te chinui pe n forumuri sa o "Desfiintezi", si cand colo tot tu esti luat la misto...


Asa ca:"cine sapa groapa altiua, cade el in ea"...


Si unde scrie in Geneza cap 7 vreo referire la a doua venire? Mai nene dar capu tau e "de cauciuc" asa cum ii caracterizezi pe altii...

View Postzexelica, on 18th February 2010, 21:32, said:

Zexelica bea o bere si se uita si el la meci, ca baietii........
Zexe, Dumnezeu prin Scriptura, spune ca e pacat sa bei alcool.... tu ai dezlegare... ia minuneaza-ne cu scriptura ta koine, ca ai voie sa bei alcool... :death: :death:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate