Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Revine Isus in 2011?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1108 replies to this topic

#55
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmalmoth, on 18th February 2010, 00:07, said:

Iisus din Biblie nu are cum sa mai vina - de unde si cand si cum? Persoana numita Iisus a decedat atunci, in timpurile biblice (anul 33 considerat de la nasterea lui) sub stapanirea romana din Iudeea si faptul ca a fost mutat din mormant a alimentat credintele referitoare la "inviere" (de ce sa nu existe si atunci mituri si legende?). Venirea pe care toti o propovaduiesc atat poate fi de fapt aparitia unei persoane care sa aibe calitatile acelui Iisus. Lucrurile sunt simple de tot - l-au condamnat pentru convingerile sale si nu au gasit moment mai bun pentru excutie decat intr-o zi de sarbatoare; pentru a nu fi gasit de dusmani, a fost dus in secret intr-un alt loc de ingropaciune de catre crestinii care doreau sa-i pastreze memoria si asa a luat nastere povestea ca a Inviat. Se spune ca cei care stiau adevarata poveste au fost omorati si ca a ramas numai versiunea transmisa de Petru.
Un instrument de tortura folosit frecvent de romani a ajuns un simbol al crestinismului, iar sarbatorile pascale sunt asociate cu acel martiriu (in ochii crestinilor, dar in ochii oficialitatilor era o executie publica). Uneori istoria inregistreaza erori care se perpetueaza mai mult sau mai p;utin voluntar, in functie de interese - doar daca biseirca ar dezvalui secrete din Biblie se va schimba lumea, altfel nu stiu daca ar afecta intr-un fel credinta.
Asa ca, Acel care va veni probabil ca va fi la fel de hotarat ca El si va avea idei car evor schimba lumea. Sa nu v-asteptati la calatorii spatiotemporale sau mai stiu eu ce - nu va fi fiziceste persoana decedata acum doua mii si ceva de ani.
Argumenteaza cu Biblia sau cu dovezi istorice... Pentru ca discutia e pe o tema biblica...

#56
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Pana la urma va veni pe 29
februarie 2011!!!

#57
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

View Posteureur, on 18th February 2010, 14:16, said:

Pana la urma va veni pe 29
februarie 2011!!!

Matei 24:27

Matei 24:42, 43, 44

2 Corintieni 6:2

#58
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Asa este, avem dreptate, va veni pe 29 februarie!

#59
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Zexelica, Isus cand se va intoarce la anu isi va face simtita prezenta sau va sta ascuns o perioada? daca va sta ascuns cum vei sti daca s-a intors?

#60
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Posteu_unul, on 18th February 2010, 18:59, said:

Zexelica, Isus cand se va intoarce la anu isi va face simtita prezenta sau va sta ascuns o perioada? daca va sta ascuns cum vei sti daca s-a intors?
Blasfemitorule , Isus inseamna MAGAR , daca il scrii cu Iisus  atunci vorbim de "ACEEASI PERSOANA"...
radem radem , da' nu-i rasul nostru... :naughty:

#61
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
in ce limba isus inseamna magar? in romana sigur nu.

#62
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posteu_unul, on 18th February 2010, 18:59, said:

Zexelica, Isus cand se va intoarce la anu isi va face simtita prezenta sau va sta ascuns o perioada? daca va sta ascuns cum vei sti daca s-a intors?
Stimabile, daca se intoarce la anul sau nu, depinde de ce PROBA BIBLICA calendaristica gasim IN SCRIPTURA.

OFF- Mi-ai inchis subiectul cu necazul cel mare, unde este cheia intelegerii perioadei actuale si a sfarsitului IMEDIAT urmator

Matei 24

29Îndată după acele zile de necaz, ,soarele se va întuneca, luna nu-și va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer, și puterile cerurilor vor fi clătinate.`

30Atunci se va arăta în cer semnul Fiului omului, toate semințiile pămîntului se vor boci, și vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere și cu o mare slavă.

Deci, trebuie inteles acest subiect inainte de cel al sfarsitului.

Insa, referitor la "last day" Scriptura descrie detaliat revenirea:

1 Corinteni 15

52într'o clipă, într'o clipeală din ochi, la cea din urmă trîmbiță. Trîmbița va suna, morții vor învia nesupuși putrezirii, și noi vom fi schimbați.

53Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, să se îmbrace în neputrezire, și trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.

1 Tesaloniceni 4

15Iată, în adevăr, ce vă spunem, prin Cuvîntul Domnului: noi cei vii, cari vom rămînea pînă la venirea Domnului, nu vom lua -o înaintea celor adormiți.

16Căci însuș Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trîmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și întîi vor învia cei morți în Hristos.

17Apoi, noi cei vii, cari vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei, în nori, ca să întîmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Quote

Blasfemitorule , Isus inseamna MAGAR , daca il scrii cu Iisus atunci vorbim de "ACEEASI PERSOANA"...
radem radem , da' nu-i rasul nostru...
In koine nu sunt 2 de "I", stimabile. Nu te mai lua dupa toti cei care nu studiaza Cuvantul.

Edited by zexelica, 18 February 2010 - 20:01.


#63
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postmizerabilu, on 17th February 2010, 22:38, said:

Oricum numaratoarea inversa a inceput ...."rabdare putinitica rabdare ...monser..." :naughty:

De cand a inceput ? Si pe ce te bazezi cand afirmi asta ?

View Postgabigowriel, on 17th February 2010, 22:42, said:

Si chiar asa : cu aia ex-depravati DA' morti  ca asa considera CORECT Dumnezeu , ce se intampla dupa ce mor?

Reformuleaza intrebarea, n-am inteles nimic.

View Postzexelica, on 17th February 2010, 22:43, said:

si tot "ingerul" ala i-a zis ca, Scriptura e la misto

Adu citate clare, nu arunca vorbe aiurea. Adu dovezi ale afirmatiilor tale.

View Postmalmoth, on 18th February 2010, 00:07, said:

Iisus din Biblie nu are cum sa mai vina - de unde si cand si cum? Persoana numita Iisus a decedat atunci, in timpurile biblice (anul 33 considerat de la nasterea lui) sub stapanirea romana din Iudeea si faptul ca a fost mutat din mormant a alimentat credintele referitoare la "inviere" (de ce sa nu existe si atunci mituri si legende?). Venirea pe care toti o propovaduiesc atat poate fi de fapt aparitia unei persoane care sa aibe calitatile acelui Iisus. Lucrurile sunt simple de tot - l-au condamnat pentru convingerile sale si nu au gasit moment mai bun pentru excutie decat intr-o zi de sarbatoare; pentru a nu fi gasit de dusmani, a fost dus in secret intr-un alt loc de ingropaciune de catre crestinii care doreau sa-i pastreze memoria si asa a luat nastere povestea ca a Inviat. Se spune ca cei care stiau adevarata poveste au fost omorati si ca a ramas numai versiunea transmisa de Petru.

Asa ca, Acel care va veni probabil ca va fi la fel de hotarat ca El si va avea idei car evor schimba lumea. Sa nu v-asteptati la calatorii spatiotemporale sau mai stiu eu ce - nu va fi fiziceste persoana decedata acum doua mii si ceva de ani.

Ma, tu ai inventat masina timpului si ai fost prezent la toate astea, de le "stii" asa bine ? :lol:  :naughty:  :rolleyes:

View Postzexelica, on 17th February 2010, 01:11, said:

In contextul compararii potopului cu ziua de apoi. Avem data potopului: 4990 i.e.n. Cu 7.000 ani face 2011.


Zexelica, tu esti o vedeta aci, "intorci" textele, citatele si pasajele, pt a-ti sustine teoriile si, adesea, elucubratiile.  :naughty:


Dar, lasand la o parte aceste aspecte, raspunde-mi la aceste intrebari simple :

1. Unde scrie data potopului ?

2. Daca scrie undeva, adu textul, citatul.

3. Ce reprezinta pt tine cei 7000 ani ? Si de unde i-ai "scos" ?  :naughty:  Te rog sa aduci citate sau texte.

4. 4990 + 2011 = 7001, de unde 7000 ?

5. Unde scrie, sau, pe ce te bazezi cand spui ca sfarsitul vine dupa 7000 ani ?

6. Unde scrie, sau, pe ce te bazezi cand afirmi ca perioada celor 7000 ani incepe de la Potop si nu de la Creatiune ?


As prefera sa aduci texte biblice clare ca raspuns la aceste intrebari, texte care sa-ti sustina afirmatiile. ;)

Edited by BlueSky2009, 18 February 2010 - 20:18.


#64
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Postzexelica, on 18th February 2010, 19:57, said:

Stimabile, daca se intoarce la anul sau nu, depinde de ce PROBA BIBLICA calendaristica gasim IN SCRIPTURA.

OFF- Mi-ai inchis subiectul cu necazul cel mare, unde este cheia intelegerii perioadei actuale si a sfarsitului IMEDIAT urmator

Matei 24

29Îndată după acele zile de necaz, ,soarele se va întuneca, luna nu-și va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer, și puterile cerurilor vor fi clătinate.`

30Atunci se va arăta în cer semnul Fiului omului, toate semințiile pămîntului se vor boci, și vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere și cu o mare slavă.

Deci, trebuie inteles acest subiect inainte de cel al sfarsitului.

Insa, referitor la "last day" Scriptura descrie detaliat revenirea:

1 Corinteni 15

52într'o clipă, într'o clipeală din ochi, la cea din urmă trîmbiță. Trîmbița va suna, morții vor învia nesupuși putrezirii, și noi vom fi schimbați.
(prea multe "E"-uri...)

53Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, să se îmbrace în neputrezire, și trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.

1 Tesaloniceni 4

15Iată, în adevăr, ce vă spunem, prin Cuvîntul Domnului: noi cei vii, cari vom rămînea pînă la venirea Domnului, nu vom lua -o înaintea celor adormiți.

16Căci însuș Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trîmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și întîi vor învia cei morți în Hristos.
Proiectul Blue-ray...

17Apoi, noi cei vii, cari vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei, în nori, ca să întîmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul.


In koine nu sunt 2 de "I", stimabile. Nu te mai lua dupa toti cei care nu studiaza Cuvantul.


View PostBlueSky2009, on 18th February 2010, 20:17, said:

De cand a inceput ? Si pe ce te bazezi cand afirmi asta ?

"CITAT (gabigowriel @ 17th February 2010, 22:42) *
Si chiar asa : cu aia ex-depravati DA' morti ca asa considera CORECT Dumnezeu , ce se intampla dupa ce mor? "

Reformuleaza intrebarea, n-am inteles nimic.
ADICA : unii oameni DEPRAVATI in viata lor de zi cu zi  VOR MURI, corect?  Daca acei oameni MOR , se considera ca sunt "EX-DEPRAVATI" ca morti depravati n-am vazut/cunoscut  :naughty:  ....
Toti  acei oameni care au fost depravati   vor fi "ucisi" de Dumnezeu  , dar DUPA CE MOR ce se va intampla cu ei?!
Sunt chiar asa greu de inteles sau nu ma exprim bine?




Adu citate clare, nu arunca vorbe aiurea. Adu dovezi ale afirmatiilor tale.



Ma, tu ai inventat masina timpului si ai fost prezent la toate astea, de le "stii" asa bine ?

cine stie cu cine chatuiesti pe forum?! N-as baga mana in foc pentru "unii useri"  :naughty:  


Zexelica, tu esti o vedeta aci, "intorci" textele, citatele si pasajele, pt a-ti sustine teoriile si, adesea, elucubratiile.  
Zexelica , pune taica o poza sa vada si ochiu meu cu cine ma cert... te rog frumos  :thumbup:

Dar, lasand la o parte aceste aspecte, raspunde-mi la aceste intrebari simple :

1. Unde scrie data potopului ?

2. Daca scrie undeva, adu textul, citatul.

3. Ce reprezinta pt tine cei 7000 ani ? Si de unde i-ai "scos" ?   Te rog sa aduci citate sau texte.

4. 4990 + 2011 = 7001, de unde 7000 ?

5. Unde scrie, sau, pe ce te bazezi cand spui ca sfarsitul vine dupa 7000 ani ?

6. Unde scrie, sau, pe ce te bazezi cand afirmi ca perioada celor 7000 ani incepe de la Potop si nu de la Creatiune ?


As prefera sa aduci texte biblice clare ca raspuns la aceste intrebari, texte care sa-ti sustina afirmatiile. ;)
Stiti ce ati uitat voi din tot topic-ul asta? MAYASII MAH , MAYASII!  :lol:  ... AIA cum au putut sa faca un calendar asa de precis ?
http://www.movies-li...ft_of_the_ages/

Edited by gabigowriel, 18 February 2010 - 20:40.


#65
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

Quote

dar DUPA CE MOR ce se va intampla cu ei?!

Nimic in perioada cat sunt decedati. Moartea e un somn de o clipa. Apoi se vor trezi, la executarea judecatii - aplicarea pedepsei - moartea eterna adica.


Si vad ca zexelica s-a evaporat, a fugit.  :rolleyes:

Edited by BlueSky2009, 18 February 2010 - 20:53.


#66
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View PostBlueSky2009, on 18th February 2010, 20:52, said:

Nimic in perioada cat sunt decedati. Moartea e un somn de o clipa. Apoi se vor trezi, la executarea judecatii - aplicarea pedepsei - moartea eterna adica.


Si vad ca zexelica s-a evaporat, a fugit.  :rolleyes: [/color]
Eu sunt de vina... TOATA LUMEA fuge de mine...
NOBODY loves me...  :w00t: [/color]

Edited by eu_unul, 18 February 2010 - 21:38.


#67
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBlueSky2009, on 18th February 2010, 20:52, said:

Si vad ca zexelica s-a evaporat, a fugit.  :rolleyes:
Zexelica bea o bere si se uita si el la meci, ca baietii........

#68
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
Scriu mesajul asta doar ca sa primesc notificari in legatura cu mesajele noi, nu de alta, dar daca stabiliti cand vine, vreau sa fiu informat, sa stiu sa-mi fac si eu programul. Daca vreun moderator, poate sa-mi stearga mesajul, dar sa-mi pastreze trimiterea notificarilor, poate sa-l stearga, nu consider ca am imbunatatit cu ceva topicul cu mesajul meu.

#69
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Isus va venii 100%...nu stiu cand ,dar va venii curand !Semnele timpului arata clar aceasta revenire .

#70
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postpamant, on 18th February 2010, 21:53, said:

Isus va venii 100%...nu stiu cand ,dar va venii curand !Semnele timpului arata clar aceasta revenire .

Da subscriu dupa cum e scris

Luca 12:37  ferice de robii aceia, pe cari stăpînul îi va găsi veghind la venirea lui! Adevărat vă spun, că el se va încinge, îi va pune să șadă la masă, și se va apropia să le slujească.

#71
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Zexe e fericit ,poate bea bere se uita la meciuri ...caci stie anul ,ziua ,ora ...si se pocaieste cu 5 minute inainte de revenirea Domnului . :worthy:

#72
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

View Postpamant, on 19th February 2010, 00:09, said:

Zexe e fericit ,poate bea bere se uita la meciuri ...caci stie anul ,ziua ,ora ...si se pocaieste cu 5 minute inainte de revenirea Domnului . :worthy:

:first: esti tare .Zexe este singurul din lume fericit .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate