Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Cu mașina prin România

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1225 replies to this topic

#1153
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 02.11.2009
Langa Pitesti recomand Muzeul Golesti, cu case vechi si utilaje de pomicultura!

#1154
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,095
  • Înscris: 20.12.2007

View PostOvidiuNS, on 02 noiembrie 2020 - 00:37, said:



Cocoș, te rog eu, informează corect. DN73C Ăźncă e betonat și cu petice doar de la Slănic la Schitu Golești, Ăźn rest e ok. Din cele spuse de tine se Ăźnțelege că tot drumul ar fi nasol.
Apropo, ați fost și la Corbii de Piatră ?
Ce dreaq ați căutat la Mioveni ? Mai bine vizitați conacul de la Blăjești (nu sunt sigur dacă am scris corect, pe net nu am găsit nimic), sau ajungeați dimineața devreme la StĂąlpeni, la tĂąrg (oare pe vremurile astea s-o mai ține ? - probabil nu). Pe vremuri am luat brĂąnză de mai multe feluri (bună rău tare), dar Ăźn ziua de azi mai sigur iei din piața centrală din CĂąmpulung.


Sănătate și felicitări pentru "ieșeală" !
Scuze de înexactitate
Am plecat de acasă târziu asa ca nu am avut timp. Ma îndoiesc totuși ca se mai tine vreun târg în zona, noi oricum venisem după mere.
La Mioveni am vrut sa vad centura Mioveni Sud ca aveam ceva de lămurit după o discuție pe un alt forum

View Postmihaistoian, on 02 noiembrie 2020 - 12:53, said:

Langa Pitesti recomand Muzeul Golesti, cu case vechi si utilaje de pomicultura!
In 1987, acolo a fost făcută soră-mea pionier. Am fost în 2017 la fix 30 de ani de la eveniment și ne-am pozat în aceleași unghiuri printre o vegetație cu mult mai bogata.

Edited by Kokoshmare, 02 November 2020 - 14:46.


#1155
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View PostKokoshmare, on 02 noiembrie 2020 - 14:46, said:

... Ma îndoiesc totuși ca se mai tine vreun târg în zona ...

Şi eu, după cum ai văzut din postul anterior. Am uitat să spun că şi la Domneşti era târg duminica, chiar lângă podul peste râul Doamnei, se vede din şosea. La ce oră ai trecut prin Domneşti ? Anii trecuţi târgul ţinea până după prânz.
Oricum, în Câmpulung e piaţă, deci sigur poţi cumpăra brânză (dacă vrei, evident).

Şi nu ai spus dacă aţi mers la Corbii de Piatră ...


View PostKokoshmare, on 02 noiembrie 2020 - 14:46, said:

... noi oricum venisem după mere ...

Dacă îmi spuneai dinainte îţi dădeam un producător care locuieşte chiar în Curtea de Argeş. Îmi e prieten bun, acum vreo lună avea drum la Bucureşti şi ar fi vrut să-mi aducă vreo câteva lădiţe cu fructe amestecate, dar i-am zis să stea liniştit, că n-am ce face cu ele. Vinde foarte ieftin, doar să scape de produse (mere şi pere, parcă şi prune).


View PostKokoshmare, on 02 noiembrie 2020 - 14:46, said:

... In 1987, acolo a fost făcută soră-mea pionier. Am fost în 2017 la fix 30 de ani de la eveniment și ne-am pozat în aceleași unghiuri printre o vegetație cu mult mai bogata ...

Eu am vizitat conacul Goleşti prin '91 - '92, nu mai ţin minte exact. Oricum, era după '89, şi mă duceam cu trenul la bunica şi apoi la tata, care se retrăsese în casa părintească după ce ieşise la pensie în '90.
Între 2 trenuri m-am dus pe jos la conac din gara Goleşti. E aproape, am făcut vreo 10 minute - mers lejer.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 02 November 2020 - 15:46.


#1156
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,095
  • Înscris: 20.12.2007

View PostOvidiuNS, on 02 noiembrie 2020 - 15:39, said:



Și eu, după cum ai văzut din postul anterior. Am uitat să spun că și la Domnești era tĂąrg duminica, chiar lĂąngă podul peste rĂąul Doamnei, se vede din șosea. La ce oră ai trecut prin Domnești ? Anii trecuți tĂąrgul ținea pĂąnă după prĂąnz.

Dupa cronologia gmaps am trecut prin Domnești pe la 14:30-15:00.

#1157
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View PostKokoshmare, on 02 noiembrie 2020 - 17:06, said:

... am trecut prin Domnești pe la 14:30-15:00.

Mda, deci nicio şansă să mai verifici ceva. Dar nu-i problemă, nu mă îndoiesc de faptul că nu se mai ţin târguri în condiţiile actuale.
Pe timpuri normale se ţineau târguri sâmbăta la Schitu Goleşti (de fapt în Pescăreasa, unde era teatrul de vară) şi duminica la Stâlpeni şi la Domneşti. De astea 3 ştiu eu, or mai fi fost şi altele.


Sănătate şi tcb !

#1158
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,095
  • Înscris: 20.12.2007
Am făcut încă un tur aproximativ în aceeași zona dar evitând autostrada. Târg am găsit la Lunguletu unde la fiecare poarta se vindeau cartofi, varza, ceapa și alte alea
La târg era o aglomerație de zile normale, lipsa totala de respect fata de orice norma de protecție. Între Oegari, Curtea de Argeș, Câmpulung, Voinesti am oprit în mai toate satele și am luat o punguta doua de mere. De toate soiurile posibile. Plus struguri plus sucuri naturale. Aglomerat peste tot, mers în general în coloana.

#1159
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 02.11.2009
A fost ultima zi legala de targ, s-au inghesuit toti sa nu rateze vreo ocazie ori chilipir!Posted Image

#1160
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View PostKokoshmare, on 08 noiembrie 2020 - 19:59, said:

... am oprit în mai toate satele și am luat o punguta doua de mere. De toate soiurile posibile ...

Am vorbit cu persoana de care spuneam. Are preţuri mari, din păcate ... aşa că ai procedat bine.


Sănătate şi tcb !

#1161
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,095
  • Înscris: 20.12.2007
Inspre si la Vidraru.
Attached File  IMG_20201122_130632.jpg   213.76K   22 downloadsAttached File  IMG_20201122_130636.jpg   178.54K   22 downloadsAttached File  IMG_20201122_132000.jpg   502.45K   25 downloadsAttached File  IMG_20201122_132005.jpg   396.69K   24 downloadsAttached File  IMG_20201122_133237.jpg   354.86K   35 downloadsAttached File  IMG_20201122_133241.jpg   739.32K   41 downloadsAttached File  IMG_20201122_133243.jpg   400.06K   34 downloads

#1162
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 13.06.2005
Attached File  TraseePoianaMarului.JPG   197.39K   40 downloads
Globul meu e descarcat ...
Daca cineva poate sa faca pe Nostradamus ... oare pe unde o fi mai lejer pe 3 ianuarie!!??
Posted ImagePosted ImagePosted Image

Edited by dansysro, 30 December 2020 - 21:03.


#1163
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Cred că timpii daţi de gmaps sunt în regulă, deci ... e clar. Nu ştiu dacă se mai lucrează pe la Slatina, dar tu ar trebui să ştii cel mai bine.

Noi planificasem să ne întoarcem de la Zărneşti sâmbătă, pe 2 ianuarie, dar trebuia să ajungem în Bucureşti. Pentru Severin e ok şi duminică.


Sănătate şi distracţie plăcută !

Edited by OvidiuNS, 31 December 2020 - 02:23.


#1164
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
Bucuresti(sau Voluntari mai precis) - Tulcea , ce traseu recomandati?

-Urziceni-Slobozia-Harsova-DN22A ?(pana la Harsova stiu cum e)
-A2-A4-DN22?(facut in vara pana in zona Palazu mic).
-A2-Dragalina-Slobozia-Harsova-DN22A(pana la Harsova stiu cum e)
-A2-Cernavoda-Topalu-Saraiu-DN22A(Pana la Saraiu am fost prin 2017, pitoresc :) ).
Multumesc!

#1165
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007
Noi am fost ( e adevarat, acum 12 ani ) pe varianta A2 - Slobozia - Giurgeni - Harsova - Saraiu - Tulcea si a fost intradevar frumos.
Cel mai bine intra pe Harta calității drumurilor din România sa vezi si situatia drumurilor sa nu ai vreo surpriza.

#1166
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Adi, din Voluntari mai bine o iei spre Buzău, la Spătaru faci dreapta pe centură şi ieşi spre Brăila, iar la Brăila treci cu bacul la Smârdan. Apoi ai 2 variante, pe care nu am fost după revoluţie, dar se pare că asfaltul e bun cam peste tot.

E advărat că n-ai autostradă şi treci şi cu bacul la Smârdan (de-a lungul timpului am trecut de mai multe ori cu acel bac şi e mişto), dar pleci din Voluntari, ceea ce un mare avantaj.
Pe vremuri eu făceam 2 ore din Crângaşi la Brăila pe varianta propusă.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 10 February 2021 - 15:14.


#1167
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,095
  • Înscris: 20.12.2007
Am fost pe Transfăgărășan pana la km 104 unde e inchisa. A fost curățată zăpadă fără mila pentru asfalt asa ca e plin de gropi. Sunt și doua locuri unde se refac podete și trebuie mers cu atenție.
Am mâncat la Conacul Ursului, bun și rezonabil la preț.

#1168
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View PostKokoshmare, on 20 martie 2021 - 21:52, said:

... e plin de gropi ...

Ooof, nu ne învăţăm minte nici acum !
Mă documentez pentru iunie (o escapadă de aproape 2 săptămâni) şi aveam o idee să parcurgem şi Transfăgărăşanul. Dar dacă iar sunt gropi, e clar că până în iunie n-au cum să dispară, deci adio pentru vacanţa asta.


Sănătate şi mulţumiri pentru atenţionare !

#1169
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,095
  • Înscris: 20.12.2007
Ar fi bine ca în mai sa fie o campanie de reasfaltare. Asa cum am scris se lucra la niște podete dar nu părea ca vor ataca și celelalte porțiuni.

#1170
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Ar fi bine, evident.
Din păcate, din experienţa ultimilor 10 - 12 ani nu s-au făcut asfaltări decât o dată la câţiva ani, deşi până la Cabana Posada-Capra (fosta cabană Capra) s-a dezăpezit mereu, ceea ce asfaltului i-a dăunat de fiecare dată.
Cum spuneam, nu ne învăţăm minte. Dar să vedem, poate ai tu gura aurită !


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate