Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cu mașina prin România

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1225 replies to this topic

#1189
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Am mai bagat niste drumuri de cand am scris ultima oara pe aici dar asa mai inedit este ce am facut duminica trecuta
Attached File  Screenshot_20210627_210410_com.google.android.apps.maps.jpg   129.06K   69 downloads
Am plecat pe A2 pana la Cernavoda si acolo am iesit spre Cochirleni. Drumul (DJ223), spre surprinderea mea, nu a fost prins in modernizarea anilor trecuti asa ca e mai pricajit ca in restul Dobrogei dar circulabil. Portiune Cochirleni Rasova pe langa Dunare este foarte pitoreasca, e un fel de plaja , era lume la camping acolo.

Lacurile Vederoasa si Dunareni au fost cam dezamagire pentru ca din masina nu vezi mare lucru, e o perdea groasa de stuf.
E plin de vietati care traverseaza drumul, am vazut pana si un ditai sarpele gras si verde, bine ca nu l-am calcat cum facusem mai devreme cu un harciog. Ne-am dus inspre Ion Corvin si spre Ostrov sa luam ceva fruncte, caise in primul rand pentru e sezonul lor, anul trecut le culesesem chiar eu dintr-o curte. Dar probabil din cauza caldurii nu iesise nimeni la poarta asa ca nexam fructe de data asta.
Am luat-o spre Oltina , comuna asezata intre lacul cu acelasi nume si Dunare dar intram intr-o zona cu semnal zero la telefon si gresim drumul catre plaja de la Dunare si ne invartim spre lang pe niste drumuri unde se asfalta proaspat. Sper sa nu ma fi injurat aia cand au descoperit luni ca s-a invartit un habauc pe acolo
Ne-am intors in DN3 si de acolo pe DJ391A, unul din preferatele mele si hai spre litoral sa vedem cum e treaba cu apa si cat de aglomerat este.
Am ajuns la Venus ca aici de obicei nu prea e lume dar nu ne-a placut apa si cum arata plaja. Era ceva negru care mirosea urat , apa era limpede dar ti se parea neagra din cauza culorii fundului.
Attached File  IMG_20210627_161729.jpg   328.24K   62 downloads

Am plecat din Venus si hai la Eforie pe limba de nisip dintre cele doua eforii. S-a terminat asfaktarea si canalizarea de pe marginea drumului s-au facutr si niste locuri de parcare si fiind asa mai la spartul targului am gasit si loc pentru masina. Plaja e ok, nu e aglomerata, sezlonguri, umbrele apa mai rece ca la Venus dar si mult mai curata.
Litoralul incepe sa-si revina la cota pre-pandemie, se redeschid pravaliile, preturile inca sunt normale.
Am luat-o spre casa pe A2 incepuse deja sa se aglomereze. Mi s-a aprins martoeul de presiune in roti, am crezut ca am facut pana dar din fericire nu a fot cazul. Totusi am incercat sa intru pe la vreo benzinarie pe autostrada ca sa reglez presiunea dar era megaglomeratie. Am decisa sa iesim de pe autostrada la Drajna si am luat-o pe drumul vechi spre Bucuresti asa cum am facut-o de mai multe ori. Si am avut dreptate si de data asta, drum liber, bun, am hgasit si benzinarii si magazine libere, pana la Fundulea am mers ata unde am reintrat in autostrada. Noul nod de la Branesti pare terminat desi nu i-au dat drumul. Aici va fi in viitor punctul de evaluare pentru soferii care se apropie de Bucuresti sa vada pe unde este mai liber pe DN3 inspre sos. Pantelimon sau pe A2 inspre bvd Pallady.
Noi nu prinsesem niciun strop de ploaie in plimbare dar cand am ajuns in Bucuresti a inceput potopul.

Edited by Kokoshmare, 30 June 2021 - 07:56.


#1190
a_1

a_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.06.2006
Ieri am retrecut pe DN 31 Calarasi - Oltenita si DN 41 Oltenita - Greaca.
Daca primul s-a mentinut, poate pentru ca mergi numai din sat in sat, al doilea s-a stricat in ultimul hal in aproape 3 luni. Pe langa decopertari nesemnalizate au aparut gropi mari si foarte mari in care iti pori rupe masina. Macar s-a terminat asfaltarea in ultimii 6 km pana la Greaca.

#1191
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Am mai făcut o ieșire ieri. Am mers la Silistra Gumesti că-s mare fan Marin Preda.
Drumuri ok, în sat pe ulita unde era casa unde a copilărit Preda probabil o sa se pună asfalt ca era în lucru pana la fundație. Casa se găsește greu, ar gi trebuit sa aibă o tablita miniscula după cum se vedea pe net. Nu am văzut deși ne-am învârtit de câteva ori pe strada aia. Centrul memorial e la scoala, nu ma stat. De acolo am plecat la Craiova. Și ghinion, centrul închis ca a fost nu știu ce cu biciclete, ne-am învârtit pe lângă sa găsim adresele notate de pe net. Waze și gmaps ne-au dus oarecum aproape de Gradina Botanica și de parcul Romanescu, a trebuit sa întrebam lumea cum ajungem.
Frumușele parcurile, pline de lume. Am dat sa ne întoarcem în centru dar tot nu terminaseră aia cu restricțiile. Mai ne-am învârtit tot noi pe colo și pe urma am mers spre Balș Slatina Pitești sa cascam gura și la șantierele DX12 și de la Pitești spre casa. Trafic, ceva radare semnalizate pe waze

#1192
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostKokoshmare, on 12 septembrie 2021 - 09:53, said:

... Gradina Botanica și ... parcul Romanescu ...

Astea două şi Palatul Jean Mihail (Muzeul de Artă) ar fi principalele obiective din Craiova. Plus câteva biserici.
Dar Muzeul e în centru, nu aveai cum ajunge dacă a fost închis centrul. De fapt eu n-am pomenit aşa ceva niciodată la Prazburg (să fie închis centrul), şi am fost de zici de ori.
Interesantă mi s-a părut sera la Grădina Botanică, şi pârâiaşul ce curge lin printre şirul de copaci umbroşi.
Au renovat şi ei Fântâna lui Iancu, de la intrare ? Acu' 20 de ani era cam în paragină.
În schimb, Parcul Romanescu mi-a plăcut mult atunci, mai ales că la punctul zoo erau 3 ursuleţi micuţi, nu cred că aveau mai mult de o lună.
Mi-a plăcut şi copia în miniatură a podului lui Saligny. Dar era începutul primăverii şi totul era de un verde crud. Acum ce mai e pe acolo ?


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 12 September 2021 - 10:16.


#1193
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
A fost o cursa auto. Nu e de mirare ca nu ne-au lăsat sa trecem
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EQzg0gArwmY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1194
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 18.04.2007

View PostKokoshmare, on 12 septembrie 2021 - 09:53, said:

Am mai făcut o ieșire ieri. Am mers la Silistra Gumesti că-s mare fan Marin Preda.

A trăit și prin Bulgaria (Marin) ? Posted Image

#1195
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Uite ce-am citit azi în presa, unde-i exact drumul nou, de unde pana unde?
În acest weekend, stațiunea Parâng a fost principalul punct de atracție pentru iubitorii muntelui. Inaugurarea noii șosele, modernizată de Consiliul Județean Hunedoara în baza un proiect finanțat prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2, a oferit turiștilor posibilitatea de a admira peisajele superbe din munți.

#1196
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 18.04.2007
Presupun că de la zona de jos a stațiunii Parâng până la zona de sus.

În trecut era drum cu macadam, dar am citit că se lucra la asfaltare.

Attached File  Capture.JPG   357.56K   22 downloads

Sunt și 2 telescaune între cele 2 zone, unul vechi, unul nou. Cel nou pleacă din partea de sus a zonei de jos (hotel Rusu), și ajunge în partea de jos a zonei de sus. Cel vechi pleacă din partea de jos a zonei de jos, și ajunge în partea de sus a zonei de sus. Clar, da ?

#1197
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBrainie, on 27 septembrie 2021 - 08:16, said:

... Cel vechi pleacă din partea de jos a zonei de jos, și ajunge în partea de sus a zonei de sus ...

Cu acela am tot călătorit în 1999, în august, imediat înaintea eclipsei totale de soare. Am stat o săptămână sus, la o cabană particulară. Încă se lucra la aducţiunea apei de la nişte izvoare. Atunci am fost la Lacul Mija, pe Sima, pe Parângul Mare etc.
Şi acum îmi aduc aminte de privelişti şi de micii uriaşi din Petroşani, mai mari ca la Deduleşti. Şi eu cred că acela e drumul asfaltat, au arătat şi la televizor, dar o să întreb prietenii din Tg.Jiu, ei ştiu precis, fiindcă o rudă de-a lor are cabana.


Sănătate şi toate cele bune !

#1198
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
@OvidiuNS, [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RmvVNF7DtZE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1199
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Pe la bacul Calarasi Ostrov

Attached Files



#1200
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare,
Am rugamintea de a ma ajuta cu ceva sfaturi legat de o parcare in zina Giulesti.
As dori sa vin la meciul Romaniei cu Finlanda, de pe 11 iunie si cum meciul este pe stadionul Giulesti, imi puteti recomanda un loc unde as putea lasa masina? Nu am identificat o parcare publica prin zona.
Multumesc,

#1201
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View Postnikolas, on 02 iunie 2022 - 22:24, said:

Salutare,
Am rugamintea de a ma ajuta cu ceva sfaturi legat de o parcare in zina Giulesti.
As dori sa vin la meciul Romaniei cu Finlanda, de pe 11 iunie si cum meciul este pe stadionul Giulesti, imi puteti recomanda un loc unde as putea lasa masina? Nu am identificat o parcare publica prin zona.
Multumesc,

Ar fi la Centrul Comercial Orhideea sau sub Pasajul Basarab(aici e cu plata) si apoi 17-20 minute pe jos

#1202
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
Cine stie cum mai e accesul spre Sarmizegetusa Regia?
Pana unde e drum asfaltat si cat mai e de unde se termina asfaltul pana la situl arheologic?

#1203
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005
De la parcare am făcut cam 30-40 min urcare lejera...înapoi mai repede :)

#1204
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postdansysro, on 25 iunie 2022 - 20:36, said:

De la parcare am făcut cam 30-40 min urcare lejera...înapoi mai repede Posted Image
Merci.

#1205
szabolcs1985

szabolcs1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 25.05.2016
Buna seara! Stie cineva in ce stare este autostrada Turda Sibiu? Adica daca se lucreaza, benzi blocate, gropi, etc.?

#1206
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View Postszabolcs1985, on 27 iunie 2022 - 22:01, said:

Buna seara! Stie cineva in ce stare este autostrada Turda Sibiu? Adica daca se lucreaza, benzi blocate, gropi, etc.?

Intre Sibiu si Sebes pe A1 se circula bine, mai sunt lucrari locale, semnalizate, pe cate o banda pe sens, cu reducerea vitezei la 80 km/h. Intre Sebes si Turda pe A10 e zona de lucrari masive de la Oiejdea, se circula pe cate un fir pe sens cu reducere la 50 km/h, dar blocajul nu este lung. Atentie, intre Sebes si Turda nu exista benzinarii si nici spatii de servicii, deci recomand sa iei pauza inainte de a intra pe A10. In rest asfaltul e proaspat si nu sunt probleme. Eu am trecut duminica 19 iunie de la Sibiu spre Cluj-Napoca pe A1-A10-A3

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate