Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 

Vreau sa stiu daca sunt doritori sa investeasca in Republica Moldova?!

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Un banc, ca sa nu mai fie suparat gore pe noi, putin offtopic:
O nimfomana super-bogata da un anunt intr-un ziar international:
"Nimfomana, ofer 1.000.000$ celui care imi va oferi 100 de orgasme
intr-o noapte". A doua zi se prezinta la ea un american:
- Eu sunt rau, da' rau de tot si-am sa te rup in doua!
Si trece americanu la treaba si-i da bataie o data, de 10 ori, de 20
de ori...cand ii moare "problema".
A treia zi vine un rus:
- Cucoana, fii pregatita de ce-i mai rau! Beau o vodca si tin-te
bine!... si incepe rusul: o data, de 10 ori, 20, 30 ... 70 si il lasa
si pe el "treaba".
Intr-un tarziu vine si un moldovean:
- Domnita draga, mai e valabil anuntul cela?
- Normal ca mai este!
- Apai, bine, c-am venit si io sa te dezmierd oleaca, da' am o
problema: nu stiu diloc sa numar.
- Pai, nu-ti fa probleme, la fiecare orgasm tragem o linie cu creta pe podea.
- Apai bine atunci...
Si incepe si moldoveanul sa "traga la vasle", de 10 ori... 30... 70...
90... Nimfomana se sperie si-si spune in gand: "Mai, da' cum sa-i dau
eu nespalatului astuia 1.000.000$ si am si obosit". Si incepe sa
triseze: 91, 91, 93, 93, 93, 93.
- Dar bine, cucoana, dar n-o mai fost 93 o data?
- Nu, ma tarane.
- Bineeee cucoana. Stii ce zic ieu, domnita draga, vezi ca ne-am
incurcat. asa ca hai sa stergem totul si s-o luam da la capat!

#20
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Ca sa fie si un raspuns offtopic trebuie sa raspund eu ca pe forumul asta nu prea sunt doritori sa investeasca in Republica Moldova din simplul motiv ca nu sunt bani nici pentru investitii in Romania , dar colaborari punctuale se pot face oricand .

Din nefericire Republica Moldova nu este in Uniunea Europeana iar piata interna a Republicii Moldova este destul de putin dezvoltata , adica asta inseamna ca pentru a putea fi vandute produsele , trebuie exportate ( in Uniunea Europeana sau CSI ) , iar exportul produselor este o complicare a oricarei afaceri .

Pentru a fi recuperata o investitie in agricultura este nevoie de o perioada destul de mare de timp , adica o asemenea investitie presupune indisponibilizarea unei sume de bani pentru o perioada destul de lunga , iar problema principala a agricultorilor din Romania este ca nu au banii necesari investitiilor  , si daca nu au bani nu pot sa investeasca nicaieri , chiar daca vor .

#21
vandyk

vandyk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2007
in afara de agricultura la ce te-ai mai gandit? bani se scot mai mult din comert sau servicii acum.
motorina ce pret are la voi?
pretul pe ha de treierat paioase cat e?
combine sunt?

#22
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postvandyk, on 25th May 2010, 14:36, said:

in afara de agricultura la ce te-ai mai gandit? bani se scot mai mult din comert sau servicii acum.
motorina ce pret are la voi?
pretul pe ha de treierat paioase cat e?
combine sunt?
Eu nu inteleg de unde esti tu! Din Moldova sau din Romania?

#23
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Republica Moldova. Fosta RSS Moldoveneasca. Cunoscuta in Romania sub numele de Basarabia. Teritoriu geografic intre Prut si Nistru. Teritoriu rupt de tara-mama prin pactul Ribbentrop-Molotov si ulterior prin invazia Armatei Rosii. Teritoriu care apare pe hartile militare romanesti sub sintagma "teritorii romanesti temporar ocupate".

#24
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Posthoria66, on 26th May 2010, 14:40, said:

Republica Moldova. Fosta RSS Moldoveneasca. Cunoscuta in Romania sub numele de Basarabia. Teritoriu geografic intre Prut si Nistru. Teritoriu rupt de tara-mama prin pactul Ribbentrop-Molotov si ulterior prin invazia Armatei Rosii. Teritoriu care apare pe hartile militare romanesti sub sintagma "teritorii romanesti temporar ocupate".
Si de ce ar intraba el daca avem combine? Vrea sa treaca Prutul cu ea incoace? Nu cumva e invers? E din Romania si intreba pe cineva din Moldova?

Edited by dorel232004, 26 May 2010 - 13:52.


#25
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ma, Dorele: Vandyk (care nu este din Modova) il intreaba pe Goret2009 (initiatorul topicului, care - da, este din Modova). Capisci ?

Edited by horia66, 26 May 2010 - 16:37.


#26
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Posthoria66, on 26th May 2010, 17:36, said:

Ma, Dorele: Vandyk (care nu este din Modova) il intreaba pe Goret2009 (initiatorul topicului, care - da, este din Modova). Capisci ?
Ca nu e din Moldova am avut o banuiala, dar ca vorbea cu Goret2009, chiar nu m-am prins! Dar acum vad ca e nou pe forum si trebuie instruit!
@Vandyk: Cand te adresezi la cel de dinainte scrii asa cum ai scris tu! Cand vrei sa-i raspunzi cuiva mai de departe faci cum am facut eu acum sau dai "raspunde" la mesajul la care vrei sa spui ceva! Ca altfel nu mai intelegem care la cine raspunde!

#27
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
cei care au vise frumoase cu Republica Moldova, ii sfatuiesc sa treaca macar o data granita, cu motiv vizita de placere, nu afaceri, ca-i mai "rapid".
Am fost cu trenul cu serviciul pana la Chisinau. Cred ca de vreo 10 ori mi-au controlat pasaportul si prin bagaje.....cam vreo 2-3 ore, prin miezul noptii.
E drept ca era prin anul 2007 si poate s-au mai schimbat lucrurile in 3 ani. In plus, nu stiu daca e mai "rapid" cu masina. Cineva care a trecut, poate scrie parerile lui, ca sunt curios.
Moldovenii sunt ospitalieri ca si noi, dar este bine sa fii mut pentru ca iti interpreteaza fiecare cuvant, si cauta sa gaseseasca "motive ascunse" pentru orice conversatie....si se isca neintelegeri aiurea.
Cum eu sunt oltean...si mai slobod la gura, am ramas perplex ca orice spuneam, interpretau in fel si chip, in cele mai negre scenarii posibile. Stafia KGB mai umbla pe acolo.

Sfat:
Daca ajungeti in Rep. Moldova, vorbiti doar strictul necesar pentru ca interpreteaza fiecare cuvant.

PS
Sunt f. buni cu vita de vie. Au crame celebre. Se poate colabora in domeniul asta, daca e cineva interesat sa investeasca acolo.

Edited by pointiv, 26 May 2010 - 17:23.


#28
vandyk

vandyk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdorel232004, on 26th May 2010, 14:52, said:

Si de ce ar intraba el daca avem combine? Vrea sa treaca Prutul cu ea incoace? Nu cumva e invers? E din Romania si intreba pe cineva din Moldova?
daca toti moldovenii au puterea de intelegere ca tine nici nu vreau sa ma mai gandesc la afaceri cu voi

#29
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postvandyk, on 26th May 2010, 18:33, said:

daca toti moldovenii au puterea de intelegere ca tine nici nu vreau sa ma mai gandesc la afaceri cu voi
In primul rand eu nu sunt moldovean! In al 2 lea rand invata sa scrii si tu pe forum! Eu te invat sa te descurci pe aici si tu nici macar nu ai bun simt, ca de restul...ma abtin!

#30
megatron-celular

megatron-celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.06.2010
bai care shi care ca eu tot is din moldova shi daca la tema apoi dupa ce trec colegiul ma apuc de agricultura shi poate shi sa deschid o firma de automobile

#31
andrasstefan

andrasstefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.04.2011
sal colega.intra pe mesenger. just_me_forever11. astept sa ma contactezi :thumbup:

Edited by andrasstefan, 08 April 2011 - 15:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate