Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

INTELEPCIUNE

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Cred ca ar fi timpul sa ingropam securea razboiului.Domnul Ben Gal si Perpetum -Mobil.Cat si din partea celorlalti.
Frumos ar fi sa deschidem un topic cu invatarea limbii ebraice sau ivritului.Care in umilda mea parere e limba cu cea mai mare intelepciune ,filosofie,.Este extraordinara.Are ceva magic in ea.Sa incepem cu alfabetul.Ce ziceti.TOV.

#2
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009
Adica sa invatam o limba straina pe forum? :roflmaofast:  :roflmaofast:

#3
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 zippo68, on 14th February 2010, 00:05, said:

Cred ca ar fi timpul sa ingropam securea razboiului.Domnul Ben Gal si Perpetum -Mobil.Cat si din partea celorlalti.
Frumos ar fi sa deschidem un topic cu invatarea limbii ebraice sau ivritului.Care in umilda mea parere e limba cu cea mai mare intelepciune ,filosofie,.Este extraordinara.Are ceva magic in ea.Sa incepem cu alfabetul.Ce ziceti.TOV.

Cred ca ar trebuii sa invatam o limba comuna ,iubirea de semeni ,indiferent de religie sau natie .

#4
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 zippo68, on 14th February 2010, 00:05, said:

Cred ca ar fi timpul sa ingropam securea razboiului.Domnul Ben Gal si Perpetum -Mobil.Cat si din partea celorlalti.
Frumos ar fi sa deschidem un topic cu invatarea limbii ebraice sau ivritului.Care in umilda mea parere e limba cu cea mai mare intelepciune ,filosofie,.Este extraordinara.Are ceva magic in ea.Sa incepem cu alfabetul.Ce ziceti.TOV.

Sunt de acord cu tine dar sa iei in consideratie ca  cei care "iubesc" evreii nu se vor lepada de sigurul lucru care cred castiu si vor pune bete in roate.Afara de asta,pentru inceput,sa sti ca gramatica limbii ebraice are asa legi care o fac cam asemanatoare la matematica si logica. Nu limba este inteleapta ci cei care o vorbesc. De multe ori am amintit ca la Universitatea Ebraica din Jerusalim se afla o catedra dedicata studentilor crestini care tot ce doresc este sa citeasca VT in limba in care a fost scris. Studentii acestia  sunt in mare parte teologi, preoti, calugari/te si persoane cu functiuni bisericesti.

#5
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 zippo68, on 14th February 2010, 00:05, said:

Cred ca ar fi timpul sa ingropam securea razboiului.Domnul Ben Gal si Perpetum -Mobil.Cat si din partea celorlalti.
Frumos ar fi sa deschidem un topic cu invatarea limbii ebraice sau ivritului.Care in umilda mea parere e limba cu cea mai mare intelepciune ,filosofie,.Este extraordinara.Are ceva magic in ea.Sa incepem cu alfabetul.Ce ziceti.TOV.
In ziua de astazi securile's la muzeu. Mai bine sa ingropam vreun terorist.
Cit despre ebraica as sfatui pe doritori sa invete de la popa din sat.

#6
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 Ben_Gal_1, on 19th September 2010, 11:18, said:

In ziua de astazi securile's la muzeu. Mai bine sa ingropam vreun terorist.
Cit despre ebraica as sfatui pe doritori sa invete de la popa din sat.

Ben,nu fii rau. Stiu ca esti,ca mine, nu o data desamagit de ce scriu anumiti romani despre evrei, despre Israel si chiar despre noi evreii de aci.
Zippo a avut bune intentii dar a cam gresit cu traducerea situatiei cand ne-a rugat pe noi doi sa ingropam secura dar a uitat sa ceara asta de la cei care merg cu bidonul de gaz in mana si numai asteapta la ocazia sa toarne gaz pe o scantaie si sa faca flacara mare ca numai aste le incalzeste inima lor dege(ne)rata.

In semn de bunavointa uite pun eu alfabetul ebraic:

Prezentarea literelor
Fiecare litera reprezinta si un numar.
(ebraica modernă)
א  alef (bou) 1 mut, /ʔ/
ב  bet (casă) 2 /b/, /v/
ג  ghimel (cămilă) 3 /g/
ד  dalet (ușă) 4 /d/
ה  he (fereastră) 5 /h/
ו  vav (cârlig) 6 /v/
ז  zain (sabie) 7 /z/
ח  het (perete) 8 /x/, /χ/
ט  tet (șarpe) 9 /t/
י  iod (mână) 10 /j/
כ ך kaf (palmă) 20 /k/, /x/
ל  lamed (ham) 30 /l/
מ ם mem (apă) 40 /m/
נ ן nun (pește) 50 /n/
ס  sameh (stâlp) 60 /s/
ע  ain (ochi) 70 /ʔ/, /ʕ/
פ ף pe (gură) 80 /p/, /f/
צ ץ țadi (cârlig
de pește) 90 /ʦ/
ק  kof (ceafă) 100 /k/
ר  reș (cap) 200 /r/, /ʀ/
ש  șin sau
sin (dinte) 300 /ʃ/, /s/
ת  tav (semn) 400 /t/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate