Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Hostlabor.com si gazduire.com.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

View PostSorin84k, on 13th February 2010, 23:16, said:

Am si eu o nelamurire, daca sunt buni in administrare etc. de ce trec 99% up-time garantat?! Nu fac decat sa piarda potentiali clienti cand majoritatea firmelor de hosting trec 99,9%.

Pentru ca nu sunt chiar asa de buni  :OK:  de aia trec doar 99% si in realitate sunt la mana simpliq

#20
lp4ever1992

lp4ever1992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 27.02.2009

View PostBogdan2901, on 13th February 2010, 22:22, said:

Iti spun ca client al lor. In cele 2 luni, siteul nu a fost OFF nicodata. Decat joi, in problema enuntata mai sus. Facand un calcul, cred ca ar da peste 99% uptime. Si stii de ce au trecut asa ? Pentru ca sunt seriosi. Iau in calcul si eventuale caderi nedorite de server cum a fost cea de joi. Ipvhost arata si ei 99% dar toti se plang ca nu.

De faza cu traficul nelimitat la hostlabor sunt si eu putin cam dezamagit. Dar au spus ca cat de curand vor pune o limita la trafic.


Acelasi lucru iti pot spune si eu  ... tot de 2 luni ...


Totusi nu iti inteleg dezamagirea fata de traficul nelimitat aka necontorizat  desi

#21
stefanhellzone

stefanhellzone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 31.07.2008
cred ca am sa aleg hostlabor

#22
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

View Poststefanhellzone, on 14th February 2010, 15:50, said:

cred ca am sa aleg hostlabor

Pai alege-l o data, ca poate dispare pana te horatasti
Dealtfel au foarte putin spatiu alocat pentru banii pe care ii dai

#23
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Florin, in locul tau nu ar arunca cu noroi in competitorii tai. Sau ai uitat cand siturile lui Marius (lord_ice) erau gazduite la tine si avea numai probleme?
Te credeam om serios, dar acum mi-am schimbat parerea despre tine.

#24
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
Nu arunc cu noroi, atrageam atentia doar la faptul ca ei stau pe un cont de reseller doar, iar eu nu am fost niciodata reseller

Legat de Marius.. de ce nu il intrebi pe el sa iti spuna de ce era off de multe ori? stii cum se zice, daca te joci cu focul te mai si arzi

Edited by florin_tm, 14 February 2010 - 15:03.


#25
lucisoft

lucisoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.10.2006
OK, deci :

Florin_tm vorbesti prostii...hostlabor nu are nici o treaba cu simpliq.
Legat de imaginea cu banda(10000) : Valoarea de trafic creste pe masura ce este consumat (avem site-uri care consuma 150 - 300 gb /luna trafic)

#26
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Florin. Hostlabor au servere la CHML si NU SUNT RESELLERI. Clateste-ti putin ochii.

#27
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Legat de ce scrie acolo cu 10000MB, creste, intradevar pe masura ce creste si traficul si te apropii de aceea "limita".

Quote

Totusi nu iti inteleg dezamagirea fata de traficul nelimitat aka necontorizat

Ma dezamageste faptul ca la profesionalismul lor incearca sa minta utilizatorii cu asa ceva.  Oricum, eu nu consum mai mult de 4-5 GB lunar deci nu-i problema...

si @tosin, rdt, radu ( ati ghicit, il cunosc :) ), daca zici ca ii cadea mereu siteul, nu ar trebui sa cada la tot serverul ? Lucru complet neadevarat...

#28
lucisoft

lucisoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.10.2006
Bogdan,crezi ca mi-e greu sa-ti setez in cpanel infinit la Monthly bandwith?
Sa ma anunti la primul site suspendat pentru depasire de trafic. Atata timp cat in oferta scrie nelimitat ,asa va fi.
Ar fi culmea sa ma apuc de minciuni acum la 32 de ani.

#29
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View Postlucisoft, on 14th February 2010, 23:14, said:

Bogdan,crezi ca mi-e greu sa-ti setez in cpanel infinit la Monthly bandwith?
Sa ma anunti la primul site suspendat pentru depasire de trafic. Atata timp cat in oferta scrie nelimitat ,asa va fi.
Ar fi culmea sa ma apuc de minciuni acum la 32 de ani.

La 32 de ani ar fi trebuit sa inveti deja ca nu nu exista nelimitat si ca ceea ce faci poate fi daramat in 2 minute.
Fara sa vinzi minciuni

#30
lucisoft

lucisoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.10.2006
Orice poate fi daramat.Legat de "nelimitat" vorbim de un concept de marketing, folosit de multi,mult mai mari decat mine.

#31
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View Postlucisoft, on 14th February 2010, 23:58, said:

Orice poate fi daramat.Legat de "nelimitat" vorbim de un concept de marketing, folosit de multi,mult mai mari decat mine.


Deci minciuni, nu?
Poti sa-mi vinzi mie personal, niste nelimitat?
Cumpar.
Si te daram.

Ce zici?


PS:
Sper pentru tine ca nu te gandesti la mizerii.

Edited by WBF, 15 February 2010 - 00:18.


#32
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Pentru nelimitaturile astea ar trebui sesizat OPC-ul pentru minciuna/dezinformare in marketing.
Adica nu poate fi nelimitat dar de fapt e limitat in termenii de utilizare.

Edited by Sorin84k, 15 February 2010 - 00:41.


#33
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

View PostSorin84k, on 15th February 2010, 01:37, said:

Pentru nelimitaturile astea ar trebui sesizat OPC-ul pentru minciuna/dezinformare in marketing.
Adica nu poate fi nelimitat dar de fapt e limitat in termenii de utilizare.
"Nelimitat" se poate atribui doar unor resurse precum ftp, mails si eventual sql dbs pentru a fi cinstit cu clientul sau ma rog ... potentialul client. Termenul de "nelimitat" a aparut ca o strategie de marketing prin state, pentru a "linisti" clientii care erau stresati din cauza traficului si pentru a declansa reactia de "wooww!". Schema de lucru se bazeaza pe niste rezultate ale traficului mediu pe un nr de X clienti/an. S-a tot discutat si para-discutat pe forum despre mirajul nelimitatului si deci nu are rost sa readucem in discutie. Intrebarea ar fi: crezi(deti) ca din zgarcenie exista pachete cu X GB trafic lunar? NU! Doar din bun simt si din seriozitate. Mai nou am vazut ca se merge pe teoria "nelimitat dar daca depasesti 2000 GB, scade viteza de transfer la x MBps. Oare de ce? Ca sa fii mai calculat in consumul resurselor.  Pentru un cont de shared hosting, din punctul meu de vedere, un trafic de 500 GB inseamna indiferenta/bataie de joc in sensul ca exista fisiere de marimi mai mari care sunt puse spre download. Oricati vizitatori ai avea cu un blog, un portal news sau orice alta forma de site, dar care are mai mult text (informatie) si mai putine poze de cate 2-3 MB sau clips (audio sau video) nu are in veci cum sa faca trafic atat de mare. Ca idee, un site cu 10k pageloads/zi pentru varianta fara "sorcove", ar face cam 5 GB trafic/zi => 150 GB lunar. Hai sa spunem 300 GB.
Eu propun sa ascultati si parerile altora (vezi 2 posts mai sus) si sa va ganditi bine. E drept ca 2 min e cam scurt dar cu 2 cronjobs te poate ajuta sa faci o cadere de calciu :lol: Cu un fisier de 1-2 GB downloadat si sters  la intervale de "doar" 10 mins iti zic eu ca nu te lasa indiferent si te face sa scoti "trafic nelimitat".
Vina cui este? A visatorilor de nelimitate; daca nu cereau ei asa ceva, nu exista conceptul asta.

PS. Poate exista "nelimitat" dar nu la 2 lei legatura....

Edited by CuteGuy, 15 February 2010 - 09:25.


#34
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
@luci

Sa nu se creada ca imi displace ceva la serviciile voastre. A fost doar o observatie

#35
marius_t6

marius_t6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.05.2009
Parca s-a cobit. Ambele sunt JOS, nu?

#36
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,625
  • Înscris: 16.03.2007
down :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate