Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ce pot sa cultiv pe 8 ha in Baragan ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

View PostMaresalul, on 6th February 2010, 18:01, said:

Acum e dat in arenda, deci pana la toamna nu prea am ce face.

Insa am de gand sa risc (macar un an) si incerc varianta cu o cultura "tehnica".
Rapita, inul sau canepa nu ti-o fura nimeni de pe tarla. In plus, am auzit ca sunt foarte banoase si practic primesti si "sponsorizare" din partea celor interesati de aceste culturi.
Exclud varianta plantelor medicinale precum si a celor care pot fi culese de "binevoitori" si sa raman doar cu radacinile (daca nu dispar si acelea). Am foarte putin timp liber la dispozitie si dau pe acolo din an in paste. Din acest motiv ma gandisem la rapita. Nu cere ingrijire speciala si nici nu ti-o fura nimeni.
In schimb cica ar fi foarte banoasa.

Legat de droguri si canepa: ar fi culmea sa ma trezesc "legat" de politie iar eu sa ma uit ca tampul la ei.
Chiar ca nu stiu sa diferentiez canepa normala de dracovenia aia indiana. :D
Da  o  persoana mai  serioasa  pe care  s o  platesti  sa  ti  pazeasca  terenul  nu cunosti  prin  zona?ma  gandesc  ca in acest  caz  o  lucerna  ,soia  ,mazare etc ,ti ar  aduce  ceva  profit .N ar  merge ?

#20
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postgreen_waves, on 6th February 2010, 19:25, said:

Anul acesta din cauza temperaturilor foarte scazute si datorita faptului ca vantul a spulberat zapada, in zona Brailei cultura de rapita a fost compromisa. Unii au facut deja cerere pentru a se constata pagubele, iar altii asteapta sa vada care e cu adevarat situatia atunci cand temperaturile vor mai urca si plantele se vor dezgheta.
Asa ca daca te gandesti sa insamantezi rapita, spera ca incalzire globala sa-si revina.   :lol:

Da, dar sa mentionam totusi ca rapitei ii plac iernile foarte umede (cu multa zapada) si ca evolueaza foarte bine primavara, dupa astfel de ierni ...

Deci, ierni cu zapada + ger = OK, pt. ca zapada in strat gros izoleaza bine.

Ierni cu ger si mai putina zapada = nu e deloc OK.

#21
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009

View Posthoria66, on 6th February 2010, 00:36, said:

In conditiile actuale de mecanizare si chimizare, la 50 ha de abia "ridici capul de sub apa" ...
Mai degraba de la 100 ha in sus poti spune ca supravietuiesti... cu greu.
Asa cum spuneam, in jur de 50 ha e breakevenul, adica vei acoperi din venituri cheltuielile, cu profit 0. Adica daca ai mai putin, aduci de acasa, daca ai mai mult si ai noroc s-ar putea sa castigi ceva.

#22
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003

View PostTLGTLC, on 5th February 2010, 16:52, said:

Il arendezi cu contract ferm.[...]

Poti da mai multe detalii despre acest "contract ferm"? Avem si noi ceva pamant pe la 500km distanta si momentan e dat la o asociatie (fantoma, dubioasa, D-zeu stie) si vrem sa ne asiguram ca e muncit legal & stuff.
Mai mult, cine primeste subventia, in cazul arendarii? Proprietarul sau arendasul? Si ce trebuie facut pt. obtinerea subventiei?

#23
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010

View Postshiva, on 8th February 2010, 12:08, said:

Poti da mai multe detalii despre acest "contract ferm"? Avem si noi ceva pamant pe la 500km distanta si momentan e dat la o asociatie (fantoma, dubioasa, D-zeu stie) si vrem sa ne asiguram ca e muncit legal & stuff.
Mai mult, cine primeste subventia, in cazul arendarii? Proprietarul sau arendasul? Si ce trebuie facut pt. obtinerea subventiei?
http://www.ziare.com...gricultura 2010
Sper sa fie de folos.

#24
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Posteureur, on 8th February 2010, 11:57, said:

Asa cum spuneam, in jur de 50 ha e breakevenul, adica vei acoperi din venituri cheltuielile, cu profit 0. Adica daca ai mai putin, aduci de acasa, daca ai mai mult si ai noroc s-ar putea sa castigi ceva.

Eu aproape ca am terminat un studiu de fezabilitate pentru cineva , si mi-a dat cu virgula , adica daca in anul 2008 o ferma de 300 ha cultura mare era rentabila , in anul 2009 tot ce e sub 420 de ha e loterie curata .

Mie in studiu mi-a iesit ca pentru 2010 suprafata minima trebuie sa fie de 800 de ha , dar mai trebuie sa centralizez niste date .

In 2005 era rentabila o ferma cu 100 de ha , dar s-au dus timpurile alea .

Daca nu ai cel putin un tractor greu si combina de capacitate mare inseamna ca practici agricultura ca hobby sau te straduiesti sa nu mori de foame .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate