Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Roșu, Chiajna, Ciorogârla, Domnești sau....?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
Sunt intr-o mare dilema si as avea nevoie de un sfat. Daca moderatorii considera ca e offtopic, o sa rog sa-mi faca split sau sa-l stearga si o sa-l deschid din nou ca topic separat.
In mom de fata am un apartament cu 2 camere in Militari pe care l-am facut de la 0 cum am vrut noi. Anul acesta, impreuna cu sotia am decis ca e timpul sa ne mutam la casa. Mentionez, suntem amandoi energici, eu unul am stat toata copilaria la tara, nu mi-e frica sa pun mana pe orice unealta sau sa fac treaba si stiu cu ce se mananca statul la casa.
Partea a doua a planului e ca soacra sa-si vanda apartamentul in provincie si sa se mute in apartamentul din Militari (nu ma indur sa-l dau, l-am facut prea frumos) plus ca o soacra in vecini e asset de valoare. Banii vor fi folositi la amortizarea investititei.
Acestea fiind spuse, este clar ca locul unde casa va fi cumparata va fi in vestul Bucurestiului insa de aci apar problemele. Sunt atatea locuri si atatea optiuni incat habar nu am ce sa fac. E Rosu, e Chiajna (ambele f aproape), mai incolo ai Ciorogarla, mai te gandesti si la Domnesti.
Planul e sa ma urc in masina si sa incep sa colind zonele astea intrucat ochiometric poti evalua cel mai bine.
Daca sunteti familiarizati cu zonele astea, din experientele voastre, care zona ar fi preferabila (zona vest, sa fie clar).

mersi anticipat

Edited by thor76, 20 January 2010 - 14:03.


#2
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postthor76, on 20th January 2010, 14:03, said:

E Rosu, e Chiajna (ambele f aproape), mai incolo ai Ciorogarla, mai te gandesti si la Domnesti.
Planul e sa ma urc in masina si sa incep sa colind zonele astea intrucat ochiometric poti evalua cel mai bine.
Daca sunteti familiarizati cu zonele astea, din experientele voastre, care zona ar fi preferabila (zona vest, sa fie clar).
cum ar fi sa raspunzi la intrebarea "unde locuiesti" cu "la Ciorogarla"?  :lol:
glumesc iti dai seama... poate sa se numeasca si "iadul" daca are locuri frumoase, pamant roditor, oameni gospodari, infrastructura completa, autostrada catre oras, si preturi mici la terenuri.  :lol:
numai ca pt. asta va trebui sa te duci prin Germania, Austria... ;)

Edited by flopardu, 20 January 2010 - 14:22.


#3
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
deci tu vrei sa iti spuna lumea aici ce zona e cea mai buna pentru tine? :) Juma din textul tau este o intrebare retorica cu raspuns inclus.

Decat sa iti pierzi timpul asteptand raspunsuri care nu au nici o relevanta cu ceea ce e bun pentru familia ta, suie-te mai repede in masina si colinda toate zonele. la un moment dat trebuie sa te decizi. Fiecare zona are avantaje si dezavantaje, fiecare teren la fel. oricat de logica ar fi decizia exista acolo si 5% intuitie, noroc, intamplare, soarta.

#4
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View PostMirelaLucia, on 20th January 2010, 14:22, said:

Decat sa iti pierzi timpul asteptand raspunsuri care nu au nici o relevanta cu ceea ce e bun pentru familia ta, suie-te mai repede in masina si colinda toate zonele.
asteapta sa treaca zapada asta ca ramai pe acolo pana la primavara. :)

Edited by flopardu, 20 January 2010 - 14:30.


#5
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004

View PostMirelaLucia, on 20th January 2010, 14:22, said:

deci tu vrei sa iti spuna lumea aici ce zona e cea mai buna pentru tine? :) Juma din textul tau este o intrebare retorica cu raspuns inclus.

Decat sa iti pierzi timpul asteptand raspunsuri care nu au nici o relevanta cu ceea ce e bun pentru familia ta, suie-te mai repede in masina si colinda toate zonele. la un moment dat trebuie sa te decizi. Fiecare zona are avantaje si dezavantaje, fiecare teren la fel. oricat de logica ar fi decizia exista acolo si 5% intuitie, noroc, intamplare, soarta.
Nu e chiar asa.
Uite, eu o sa ma plimb prin locurile alea, o sa vorbesc cu unul altul dar oamenii care locuiesc in aceste zone clar ar avea mai multe informatii valoroase si nu atat de evidente.  Ex. (apa din panza freatica e potabila (sau la cat trebuie sa sapi sa dai de apa buna), sunt ceva proiecte mari in desfasurare si te poti trezi cu blocul lipit de casa ta, vara pot aparea mirosuri din varii surse, vara, pe pajistea de langa tine, poate fi loc preferat de gratare si esti afumat tot timpul, etc, etc.)

Incerc practic sa suplimentez informatiile pe care o sa le obtin la fata locului, cu orice hint pe care l-as putea primi de la oameni ce locuiesc in zona(e).
Oricum mersi de raspunsuri...

Edited by thor76, 20 January 2010 - 14:52.


#6
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,190
  • Înscris: 15.10.2006

View Postflopardu, on 20th January 2010, 14:30, said:

asteapta sa treaca zapada asta ca ramai pe acolo pana la primavara. :)

Din contra eu zic ca acum e un moment prielnic sa vezi "potentialul" zonei.
Mai este unul interesant cand se topeste zapada si se vor forma lacuri  :naughty: poate gasesti o zona unde ai putea sa faci o casa pe piloni.

Cuma au fost deplasarile cu masina zilele astea?

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,705
  • Înscris: 07.02.2003

View Postthor76, on 20th January 2010, 14:03, said:

Acestea fiind spuse, este clar ca locul unde casa va fi cumparata va fi in vestul Bucurestiului insa de aci apar problemele. Sunt atatea locuri si atatea optiuni incat habar nu am ce sa fac. E Rosu, e Chiajna (ambele f aproape), mai incolo ai Ciorogarla, mai te gandesti si la Domnesti.
Vrei sa iasa mai ieftin sau de ce iei in afara orasului ?

#8
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004

View Postandreic, on 20th January 2010, 16:49, said:

Vrei sa iasa mai ieftin sau de ce iei in afara orasului ?

Pe scurt, dispun de maxim 100.000 EUR si in banii acestia nu cred ca pot gasi o casa buna in Bucuresti. In plus, (si in acord cu multi dintre cei ce au postat aici) cred in linistea din afara Bucurestiului.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postthor76, on 20th January 2010, 16:59, said:

Pe scurt, dispun de maxim 100.000 EUR si in banii acestia nu cred ca pot gasi o casa buna in Bucuresti. In plus, (si in acord cu multi dintre cei ce au postat aici) cred in linistea din afara Bucurestiului.

du-te si prin dragomiresti treci prin sat si dupa sat o sa vezi un cartier de vile super oki... eu am un teren acolo, mi-am luat 1000mp si nu regret nici acum desi m-am mutat in partea cealalta a bucurestiului.
din cate stiu vei gasi la 45-60 euro mp in functie de pozitia fata de dn... si distanta de utilitati (de ex al meu are gazele la poarta, nu mai dai 6-7000 ron ca sa ti le tragi, apa la fel, curentul la fel... citeste pe aici pe forumuri sa vezi cati bani dai pe utilitati daca nu le ai...)
au refacut astfaltul acum 2 ani, e aerisit, apa la prima panza e buna, desi e bine sa iei din a II-a, se intra oki in bucuresti prin 2 drumuri in militari(mai rar in alte zone) apropie de padure... si de centrele comerciale si de ce nu de centru (vreo 18 km fata de universitate);

cand imi catam eu deja cereau 200 euro mp prin rosu si n-aveam suma asta; in plus in chiajna deja e cam aglomeratie si terenurile ramase sunt in camp, si e mai inghesuiala
la dragomiresti acolo unde iti zic eu sunt loturi de 1000 mp cam toate alea cu iesire la dn...

#10
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004

View Postthor76, on 20th January 2010, 16:59, said:

Pe scurt, dispun de maxim 100.000 EUR si in banii acestia nu cred ca pot gasi o casa buna in Bucuresti. In plus, (si in acord cu multi dintre cei ce au postat aici) cred in linistea din afara Bucurestiului.
cu banii astia faci vasa la gata daca nu vrei ceva mai mare de 170mp construiti. fugi ca de dracu de domnesti ca sa nu ti blestemi zilele la bariera. vezi in bragadiru ca sunt terenuri la 40-50 euro/mp. in rosu sa te feresti ca am vazut vreo 2 gropi imense umplute cu pamant si iei teapa. sa ai mare grija sa nu cumperi teren cu umplutura pe el ca te costa fundatia cat casa la gata. succes

#11
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Mai poti incerca la km 23 pe autostrada Buc _Pitesti, e cealalta parte fata de Ciorogarla adica...gasesti mp la 20-25 de euro, zona frumoasa, oamenii constructori...iti faci o casa cocheta cu banii de care dispui.
Cunosc zona ca acolo si-a facut sora mea casa anul trecut.

#12
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
ia uite cata lume si cata informatie. hai maine sa te vad in masina cu harta in mana mergand pe teren :). sa stii ca ce am spus , am zis serios. oricat ti-ar spune lumea pe aicea, tot vecinii terenului vizat sunt cei mai buni informatori si tot dupa cum iti e dat o sa iti alegi terenul.
Mai mult de atat nu ma pot pronunta pentru ca directia aleasa de tine este in zona de nepreferabilitate pentru mine. Mi se pare o adunatura de case, o inghesuiala de suflete, cartiere de blocuri pe orizontala. Si cum eu sunt deoasebita :) e normal sa fii de partea majoritatii, a celor carora le place acolo. :).

De abia astept jurnalul de casa.

#13
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
Mii de multumiri ptr multitudinea de raspunsuri...dar se pare ca nu am fost clar.
Din varii motive imi este IMPOSIBIL sa construiesc eu o casa; nici macar la rosu nu imi pot cumpara. Singura solutie e sa o iau gata facuta.

O sa merg in weekend prin Dragomiresti, Rosu, Chiajna (cu accent pe Dragomiresti din sugestiile voastre :) ) sa vad despre ce e vorba, sa vorbesc cu unul cu altul, sa vad case.
Promit sa va tin la curent.

A, si sa nu uit....o matusa de-a nevestei are casa in Rosu deja...facuta curatel insa in plin camp pe pamant gol, nu tu iarba, copac, nimic...nu mi-a prea placut....

Va doresc o seara placuta....

Edited by thor76, 20 January 2010 - 21:21.


#14
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postthor76, on 20th January 2010, 17:59, said:

Pe scurt, dispun de maxim 100.000 EUR si in banii acestia nu cred ca pot gasi o casa buna in Bucuresti. In plus, (si in acord cu multi dintre cei ce au postat aici) cred in linistea din afara Bucurestiului.
Cu putintica rabdare...
Stii, cu 100 mii euro in buzunar Bucuresti esti rege. Pacat ca nu ti-ai dat inca seama.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSylverix, on 21st January 2010, 17:39, said:

Cu putintica rabdare...
Stii, cu 100 mii euro in buzunar Bucuresti esti rege. Pacat ca nu ti-ai dat inca seama.

mai mereu cand aud de sume de astea ma minunez ... poate daca pui faianta de max 300.000/mp si iei spoturi de 100.000 lei vechi... pe bune pe mine spoturile m-au costat 1000 euro (inclusiv montajul) si mi-am luat comerciale nu cine stie ce design: am Paullman dar nimic special (luate din hor...h) dar cand faci un etaj cu ele pui vreo... 40-50.
dar daca faci o casa de 200mp cu finisaje ceea ce eu consider medie dar o faianta mai buna (1-1,5 mil, pui parchet natural dar CEL mai ieftin, pui si tu niste intrepatoare mai calumea), banii astia iti ajung doar de finisaje (de la rosu la gata fara mobila);

de aia recomandarea mea e sa iti iei un teren de 40-50K si sa ridici o casa la rosu cu banii astia si s-o inchizi cu termopan; restul le faci in timp in 2 ani si ai o casa macar pe gustul tau

#16
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View PostMembruAnonim, on 21st January 2010, 23:10, said:

de aia recomandarea mea e sa iti iei un teren de 40-50K si sa ridici o casa la rosu cu banii astia si s-o inchizi cu termopan; restul le faci in timp in 2 ani si ai o casa macar pe gustul tau
Corect. 40-50k pentru teren de casa in zona centrala din Bucuresti (poate si semi-centrala, amplasata foarte bine, gen Cotroceni) e un pret decent.

Edited by Sylverix, 21 January 2010 - 23:33.


#17
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004

View PostSylverix, on 21st January 2010, 17:39, said:

Cu putintica rabdare...
Stii, cu 100 mii euro in buzunar Bucuresti esti rege. Pacat ca nu ti-ai dat inca seama.

Pai mi-am dat seama :) ...de asta vreau sa scap de covoarda constructiei si sa ma mut la gata....

#18
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postthor76, on 22nd January 2010, 10:58, said:

Pai mi-am dat seama :) ...de asta vreau sa scap de covoarda constructiei si sa ma mut la gata....
Am scapat o prepozitie in mesajul meu. Era "[...] in Bucuresti".
Subliniez acel "in". Nici una din localitatile mentionate de tine nu se califica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate