Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Roșu, Chiajna, Ciorogârla, Domnești sau....?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004

View PostSylverix, on 22nd January 2010, 17:07, said:

Am scapat o prepozitie in mesajul meu. Era "[...] in Bucuresti".
Subliniez acel "in". Nici una din localitatile mentionate de tine nu se califica.
Hmm, vrei sa fii un pic mai precis. Fara pic de cinism chiar sunt curios (de fapt chiar neincrezator) ca as putea gasi ceva in Bucuresti in banii aia. Excludem din start case de demolat prin Bucurestii Noi sau mai stiu eu unde. Daca ai vreun hint, te rog.....

Edited by thor76, 25 January 2010 - 10:37.


#20
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postthor76, on 25th January 2010, 10:36, said:

Hmm, vrei sa fii un pic mai precis. Fara pic de cinism chiar sunt curios (de fapt chiar neincrezator) ca as putea gasi ceva in Bucuresti in banii aia. Excludem din start case de demolat prin Bucurestii Noi sau mai stiu eu unde. Daca ai vreun hint, te rog.....
Ti-am zis sa ai putintica rabdare.
Perioada lunga, de ajustat mentalitati. In 2008, oricine avea 100-150 de mii de euro pă credit.

#21
distiller

distiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 13.10.2006
Poate merita sa tragi o fuga...

http://forum.softped...uresti-193.html

#22
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdistiller, on 27th January 2010, 11:57, said:

Poate merita sa tragi o fuga...

http://forum.softped...uresti-193.html
Inainte sa dau click credeam ca cinestie ce oferta gasesc acolo :D In perimetrul Bucuresti, pret bun :D
Domnule distiller, omul a zis ca vrea macar f aproape de Bucuresti (comuna lipita de Bucuresti), nu la cucuietii din deal. In plus, omul a zis ca pana intr-o suta. Si anuntul domniei tale este la 110 mii. Si 110 mii pe 120mp construit la cucuietii din deal  :w00t:  Bafta la vanzare, ai nevoie de foarte multa bafta!

#23
davidu

davidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2010
Daca te intereseaza am eu un teren de vanzare de 500mp,deschidere 28, in sat Rosu,langa uzina de apa cu cadastru,intabulare si utilitati...pretul este 110Euro/mp

#24
davidu

davidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2010
http://forum.softped...hiajna-753.html

#25
distiller

distiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 13.10.2006

View PostSylverix, on 27th January 2010, 07:20, said:

Inainte sa dau click credeam ca cinestie ce oferta gasesc acolo :D In perimetrul Bucuresti, pret bun :D
Domnule distiller, omul a zis ca vrea macar f aproape de Bucuresti (comuna lipita de Bucuresti), nu la cucuietii din deal. In plus, omul a zis ca pana intr-o suta. Si anuntul domniei tale este la 110 mii. Si 110 mii pe 120mp construit la cucuietii din deal  :w00t:  Bafta la vanzare, ai nevoie de foarte multa bafta!

Domnu` Silverix, matale cauti de vreo doi ani apartamante si terenuri la pret de tenesi...inte timp te joci de-a troll-ul pe forumurile oamenilor. Intre timp eu am vandut un apartament (da, ala pe care imi ofereai 15 mii), am cumparat o casa, am utilat-o si sunt multumit la cucuieti acolo.. cu aer curat, liniste, padure si toate conditiile pentru asteptarile mele limitate. pentru asta merita sa pierd o ora pana in jegul ala de Bucuresti in care iti doresc sa traiesti cat mai mult.

De bafta porceasca ai nevoie tu si toti idiotii care acum persevereaza in prostie si cauta sa ia mai ieftin cu zece-douj` de mii cazaturi construite in bataie de joc, fara utilitati, inghesuite, concesionate etc...

Pot sa mai treaca 3 bule, crize si alte cataclisme si prostul tot nedreptatit o sa moara...

Nu te mai baga in seama cu mine daca nu iti adresez o intrebare sau o replica (foarte putin probabil), nu e nimic personal, da` am si eu mandria mea, ce sa fac...

P.S. Oferta pe care am postat-o nu este a mea, incercam sa il ajut pe cel care mi-a vandut mie pentru ca face o treaba cinstita, in opinia mea.

#26
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004

View Postdistiller, on 27th January 2010, 10:57, said:

Poate merita sa tragi o fuga...

http://forum.softped...uresti-193.html
Mersi dar e cam departe. Si cam putine camere...si cam scump :)

Oricum, mersi de oferta.....

View Postdavidu, on 27th January 2010, 23:15, said:

Mersi dar nu cumpar teren, doar casa la cheie....

#27
distiller

distiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 13.10.2006

View Postthor76, on 28th January 2010, 05:05, said:

Mersi dar e cam departe. Si cam putine camere...si cam scump :)

Oricum, mersi de oferta.....

Pentru nimic, nu am observat ca vrei neparat in vest si imi este aproape indiferent ce faci cu banii tai.
revenind la scopul topicului, imi permit sa bag o parere, bazata pe experienta personala. Acum un an eram fix in aceeasi situatie.
- Nu o sa gasesti niciodata liniste, verdeata, aer curat, foarte aproape de oras, casa peste 150 de mp, ieftina, in acelasi loc. daca reusesti, esti mare.
- Am vizionat case si terenuri (in zona de sud preponderent) anul trecut. Mizerie, curti in care nu intrea un matiz, case la 20 de cm una de alta, case la rosu cu stalpi de sustienre si pereti strambi, cu camere impartie d`ampixulea etc..etc..
Gandeste-te serios la cat si in ce stil s-a construit in perioada de hei-rup, cand oricine cu un pic de capital se transforma in dezvoltator imobiliar. Alea sunt casele la oferta in majoritate acum. E vorba de o grmada de bani, mai nasol este ca sunt si singurii, banuiesc:)
- Nu stiu cat de numeroasa este familia ta, dar esti convins ca ai nevoie de o casoaie? Cu ce te ajuta daca nu folosesti jumatate din spatiu? Eu platesc gazele aprox 5 milioane pe luna iarna asta si o camera sta goala 80% din timp...think about it.
- Cauta, vezi cu ochii tai, vorbeste cu cat mai multi oameni care stau la curte, asa afli lucruri improtante pe care nu ai de unde sa le stii.
- Incearca daca poti sa iei ceva ca lumea cu toti banii alocati pentru asta, decat sa te bucuri ca ramai cu bani de o masina, de exemplu.
Am vaga banuiala ca in momentul in care o sa tragi linie o sa descoperi ca ai cheltuit muuult mai mult decat credeai dar cu mai multa alergatura...nu ma intelege gresit, nu am predispozitie pentru jigniri gratuite.

Pentru mine cel mai important a fost este sa fiu multumit cu alegerea facuta si sa ma bucur sanatos de ea, ceea ce va dorim si dumneavoastra.
Succes

Edited by distiller, 28 January 2010 - 17:24.


#28
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
nu ai inteles ca omul viseaza cai verzi pe pereti. In primul rand ca nu stie exact ce vrea in mod realist.
Vrea frumoasa, mare, trainica, curte maricica, mlte camere, verdeata, liniste, eventual poate si scoala, spital si banca in zona, langa Bucuresti sau chiar in Bucuresti, utilitatile toate, asfalt la poarta, drum lat sa iasa si vecinul si peste toate astea le vrea si ieftin.

Asa ceva nu se gaseste decat la un noroc chior, dupa ce cauti 8 ore pe zi/ zi de zi probabil timp de 3-4 ani si nici atunci nu iti garanteaza careva.

Mai bine selecteaza cateva prioritati si face compromisuri sau renunta la altele. Si apoi o astfel de cautare nu se face pe forum. daca cneva pe aici ar stii de o asemenea casa de vis, ar lua-o el nu ti-ar zice tie sa o cumperi.

#29
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009
Distiller, stai prost cu memoria. 2 ani? Din martie 2009 pana in ianuarie 2010?

View Postdistiller, on 28th January 2010, 12:12, said:

P.S. Oferta pe care am postat-o nu este a mea, incercam sa il ajut pe cel care mi-a vandut mie pentru ca face o treaba cinstita, in opinia mea.
Zici ca nu e casa ta, dar e la fel. Tu ai dat 85000. Sa inteleg ca au crescut preturile (cu 30%) din mai 2009 incoace? :D Uraaa, a trecut criza, preturile explodeaza din nou!


MirelaLucia, logic ca vrea locatie buna, mare si ieftina. Ce te-ai astepta sa vrea? La cucuietii din vale, in camp, mica, urata si scumpa? Tu asa vrei pentru tine? Si campul e scump, vere, trebuie drum ingust de centru vechi, mediaval :D

Edited by Sylverix, 28 January 2010 - 19:33.


#30
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004

View Postdistiller, on 28th January 2010, 17:23, said:

Pentru nimic, nu am observat ca vrei neparat in vest si imi este aproape indiferent ce faci cu banii tai.
revenind la scopul topicului, imi permit sa bag o parere, bazata pe experienta personala. Acum un an eram fix in aceeasi situatie.
- Nu o sa gasesti niciodata liniste, verdeata, aer curat, foarte aproape de oras, casa peste 150 de mp, ieftina, in acelasi loc. daca reusesti, esti mare.
- Am vizionat case si terenuri (in zona de sud preponderent) anul trecut. Mizerie, curti in care nu intrea un matiz, case la 20 de cm una de alta, case la rosu cu stalpi de sustienre si pereti strambi, cu camere impartie d`ampixulea etc..etc..
Gandeste-te serios la cat si in ce stil s-a construit in perioada de hei-rup, cand oricine cu un pic de capital se transforma in dezvoltator imobiliar. Alea sunt casele la oferta in majoritate acum. E vorba de o grmada de bani, mai nasol este ca sunt si singurii, banuiesc:)
- Nu stiu cat de numeroasa este familia ta, dar esti convins ca ai nevoie de o casoaie? Cu ce te ajuta daca nu folosesti jumatate din spatiu? Eu platesc gazele aprox 5 milioane pe luna iarna asta si o camera sta goala 80% din timp...think about it.
- Cauta, vezi cu ochii tai, vorbeste cu cat mai multi oameni care stau la curte, asa afli lucruri improtante pe care nu ai de unde sa le stii.
- Incearca daca poti sa iei ceva ca lumea cu toti banii alocati pentru asta, decat sa te bucuri ca ramai cu bani de o masina, de exemplu.
Am vaga banuiala ca in momentul in care o sa tragi linie o sa descoperi ca ai cheltuit muuult mai mult decat credeai dar cu mai multa alergatura...nu ma intelege gresit, nu am predispozitie pentru jigniri gratuite.

Pentru mine cel mai important a fost este sa fiu multumit cu alegerea facuta si sa ma bucur sanatos de ea, ceea ce va dorim si dumneavoastra.
Succes
Mersi de urari, sunt absolut constient de limitarile proprietatilor de la noi; am vazut deja ceva case si nu contenesc sa ma minunez. NICIODATA nu o sa achizitionez ceva daca nu o sa imi placa cu adevarat...avem unde sta si eu si banii :)
Decizia de cumparare a venit in urma unei analize temeinice....sunt mai multe aspecte pe care nu doresc sa le detaliez aici.


View PostMirelaLucia, on 28th January 2010, 17:37, said:

nu ai inteles ca omul viseaza cai verzi pe pereti. In primul rand ca nu stie exact ce vrea in mod realist.

Stimata doamna/domnisoara.
Ce visez eu, stiu doar eu si nimeni altcineva. Cu parere de rau, habar nu ai de ce imi doresc eu...unde ai vazut acea enumerare de mai sus in posturile mele ?

Quote

Vrea frumoasa, mare, trainica, curte maricica, mlte camere, verdeata, liniste, eventual poate si scoala, spital si banca in zona, langa Bucuresti sau chiar in Bucuresti, utilitatile toate, asfalt la poarta, drum lat sa iasa si vecinul si peste toate astea le vrea si ieftin.

Aberatiile de mai sus sunt creatia ta...asumati-le, nu mi le atribui mie ca induci in eroare colegii de forum.

Daca ai ceva de adaugat constructiv la acest topic (cum ai facut intr-un post anterior) esti binevenita sa postezi, daca nu, nu cred ca mai e nevoie sa inmultesti cele 2000 si multe posturi cu inca un post inutil aici.

Reamintesc ca titlul acestui topic se refera la o ZONA nu la o CASA.
O seara buna

#31
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
E realist ce iti doresti, eu cred ca din suma de care dispui iti poti face o casa cocheta, frumusica si trainica.
Dar fa-o tu, rezerva-ti 1 an din viata sa o faci tu...asa vei sti ce ai bagat sub pardoseala, ce e in grinzi si alte amanunte.


la ce e pe piata la momentul actual....nu am incredere in lucrul de-a gata.
Si daca citesti la jurnalul de case si cei care si-au facut-o in regie proprie intampina destule probleme, d-apoi una facuta sa scoata profit.

Succes in cautari!

#32
distiller

distiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 13.10.2006

View PostSylverix, on 28th January 2010, 09:28, said:

Distiller, stai prost cu memoria. 2 ani? Din martie 2009 pana in ianuarie 2010?


Zici ca nu e casa ta, dar e la fel. Tu ai dat 85000. Sa inteleg ca au crescut preturile (cu 30%) din mai 2009 incoace? :D Uraaa, a trecut criza, preturile explodeaza din nou!

bai frate, bag si io o postare pe an si nu scap de tine, da' ca de fiecare data mi le ridici la fileu. Uite ca n-am stat sa caut inceputul relatiei noastre armonioase cu exactitate, probabil am gresit. Mi se pare ca te cunosc asa de demult...
Da, e la fel...ca sa vezi cum flerul tau deconspira samsarii. Mai sunt 3 case la fel, care s-au ridicat si vandut pe parcursul anului trecut. Ce zici de chestia asta? Mafia, masoneria sau martorii?
Nu stiu cand ti-am povestit cat am dat eu, dar asa este...dar te-ai intrebat in ce stadiu am luat-o si cat m-a mai costat sa o aduc la GATA? NU, pentru ca e mai important sa ne credem destepti. Preturile nu au crescut si chiar daca ar fi crescut, gandeste-te ca dupa ce ridici si vinzi 6-7 case intr-un an, s-ar putea sa consideri ca merita mai mult  produsul tau. Basca nu e treaba nimanui, ca nu forteaza pe nimeni sa ii dea banii. Se vinde, tii la pret, nu se vinde scazi. Elementar. Eu am profitat de o conjuctura favorabila, lucky me.

Hai ca denaturam problema omului, n-am vrut sa se inteleaga ca sunt ipocrit, stiu ca nu intereseaza pe nimeni, doar pentru mine. Nu ma pot abtine sa nu comentez totusi ca una e ce vrei si alta e de cele mai multe ori realitatea, ca sa ma leg de tot comentariul tau.



View PostCorina2009, on 28th January 2010, 11:18, said:

E realist ce iti doresti, eu cred ca din suma de care dispui iti poti face o casa cocheta, frumusica si trainica.
Dar fa-o tu, rezerva-ti 1 an din viata sa o faci tu...asa vei sti ce ai bagat sub pardoseala, ce e in grinzi si alte amanunte.


la ce e pe piata la momentul actual....nu am incredere in lucrul de-a gata.
Si daca citesti la jurnalul de case si cei care si-au facut-o in regie proprie intampina destule probleme, d-apoi una facuta sa scoata profit.

Succes in cautari!


Ati construit o casa de la zero pana acum, domnisoara? Nu toata lumea este dispusa sa isi asume asa ceva, mai ales daca nu se pricepe. Eu nu am fost.

Edited by distiller, 28 January 2010 - 21:33.


#33
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View Postdistiller, on 28th January 2010, 21:29, said:

Ati construit o casa de la zero pana acum, domnisoara? Nu toata lumea este dispusa sa isi asume asa ceva, mai ales daca nu se pricepe. Eu nu am fost.


Da stimate domn, sora mea si-a facut casa cu 80000 de euro pe teren de 1000 m2, suprafata utila 120 m2 pe nivel, etaj mansardabil.

Etajul nu e gata, adevarat, e la rosu....dar conteaza ca sta in casa aia in conditii foarte bune.

Cu un constructor corect, care nu te fura, cu amenajari nici lux, nici de ras...cu un teren pe care dai pe m2 15-20 de euro...se face!

#34
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postthor76, on 28th January 2010, 19:58, said:

Reamintesc ca titlul acestui topic se refera la o ZONA nu la o CASA.
O seara buna


daca topicul se refera la zona , atunci de ce cauti case? oamenii ti-au dat destul de multe pareri despre zone iar tu ai spus de cel putin 2 ori ca esti in cautare de casa gata construita , nu teren. Nu cred ca nu stim sa citim romaneste.

Apoi rostul topicului este un nonsens. Nu o sa gasesti ce cauti tu ( tocmai pentru ca doar tu stii exac ce auti) aici pe forum oricate sugestii ai primi. Topicul asta n are scop, este pura palavrageala, instiga la reclame ascunse.

Iar ce am nsirat eu despre dumneata ca ai vrea nu cred ca sunt deloc departe de adevar. Pur si simplu anumite lucruri nu merg una langa alta si e valabil la toata lumea, nu doar la dumneata.

Nu poti sa ai curte mare, casa mare ( ai zis undeva mai sus despre o casa ca are putine dormitoare) bine construita nu darapanatura in Bucuresti sau lipit de Bucuresti, ce putin nu in suma de 100 000 euro.

Faptul ca nu vrei mai departe de capitala denota faptul ca esti o persoana destul de comoda. Statul mai departe implica niste riscuri de trafic, iti trebuie masina, acces mai greu la scoli etc.... insa castigi terenul mai mare, linistea mai multa si de ce nu o casa mare si frumoasa.

ca nu iti place gradinaritul prea mult e de inteles. Lipit de ucuresti si mai ales in zona pe care o referi, nu exista erenuri mari, casele sunt inghesuite ( e si asta o preferinta sa iti placa sa stai la inghesuiala pe orizontala- preferinta care spune multe despre un om), pe un teren de 400mp daca vrei o casa mare cel putin 100mp reprezinta casa, alti 50mp trotuarele, alti 50mp garajul si betonul din fata lui, ceea ce rezulta un spatiu liber de cam 200mp care nu se cheama nici pe departe gradina si nici nu intra in preferintele unue persoane careia ii place gradinaritul. Esti liber sa contrazici, dar realitatea asta este.

Nu te judec, ma doare fix undeva de ce preferi tu, sunt banii ta, faci ce vrei cu ei, dar ai venit aici sa ceri un sfat bun, iar cand sfatul este sa lasi forumul sa te duci sa cauti efectiv ce vrei pentru ca aici nu ai sa gasesti asa ceva, nu prea iti place ideea. By the way era un sfat foarte bun.

mai stai pe aici 2 luni si ai sa te lamuresti singur.

iti doresc succes si sa dea Domnul sa gasesti exact ceea ce iti doresti.

View PostCorina2009, on 28th January 2010, 21:36, said:

Da stimate domn, sora mea si-a facut casa cu 80000 de euro pe teren de 1000 m2, suprafata utila 120 m2 pe nivel, etaj mansardabil.

Etajul nu e gata, adevarat, e la rosu....dar conteaza ca sta in casa aia in conditii foarte bune.

Cu un constructor corect, care nu te fura, cu amenajari nici lux, nici de ras...cu un teren pe care dai pe m2 15-20 de euro...se face!


nu mai da sfaturi aiurea si mai ales nerealiste in anul 2010. In primul rand si-a facut sora dumitale casa si nu tu, asa ca daca e cineva sa vorbeasca, sa o faca ea.
In al doilea rand in ziua de azi 29 ianuarie 2010 nu se mai gasesc terenuri cu 15-20 euro/mp nici macar la cucuietii din deal, d-apoi langa Capitala. In conditiile astea a construi o casa de la zero plus achizitionarea unui teren de 1000mp, plus toate taxele care vinpe langa, intabulari, proiect de arhitectura etc....  nu se mai includ de mult in cei 100.000 euro.

Omul cauta un sfat realist, nu teorie fictiva. Asa cum spunea cineva mai sus, a construi o casa presupune curaj si implica destule riscuri, nu e de condamnat ca omul vrea deja o casa construita. Este logic sa vrea asa. Insa pentru ca nu a constuit niciodata o astfel de casa, nici nu stie sa se uite la una deja construita. Daca mai e si finisata , detectarea problemelor este si mai dificila.

Studiati formul asta si o sa vedeti cate cazuri sunt de oameni care si-au cumparat case gata facute si au probleme cu izolatia in pod, cu mucegaiul etc... sunt nevoiti sa sparga, sa decoperteze etc.. pentru ca sunt aspecte legate de calitate cu care nu te joci si daca nu le cunosti nici nu le vezi.

daca omul doreste o casa ridicata, de prefera este sa o cumpere la rosu, sa o vizioneze impreuna cu cineva care se pricepe si care ii poate spune daca se merita sau nu banii investiti ( caramizile montate corect, imbinarile de la sarpanta executate corect, betoanele fara segregari, fara armaturi la vedere etc.. ) dupa care sa isi faca finisajele cum vrea el, poate chiar executate in timp.

Edited by MirelaLucia, 29 January 2010 - 09:24.


#35
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Ma adresam cumva tie de mi-ai raspuns mie?

Ignor mesajul nervos si plin de frustrari!

Si DA, la 30 m de capitala sunt terenuri cu 15-20 euro m2. :bigwhitegrin:

Edited by Corina2009, 29 January 2010 - 17:09.


#36
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostCorina2009, on 29th January 2010, 17:04, said:

Ma adresam cumva tie de mi-ai raspuns mie?

Ignor mesajul nervos si plin de frustrari!


nu a fost un mesaj nervos si nici plin de frstrari. Nu am de ce sa am frustrari. Faptul ca am intervenit cu privire la postul tau este pentru ca , nu e bine sa dai omului sfaturi si cetitudini de care sa se agate si sa isi faca visuri aiurea. Raspunzi tu daca omul nu isi finiseaza casa in aia 80 000 euro? El poate ia informatia de la tine de buna si se arunca inainte.

In primul rand nu mai vehiculati informatii gen. Poti sa faci o casa in X lei sau Y euro. O casa daca s-a facut in X lei s-a facut in anumite conditii, cu anumite materiale, a avut anumite facilitati sau nu la utilitati si tot asa. Nu seamana nici o casa una cu alta. Ai putea sa dai un sfat legat de cam cat ar trebui sa duca intre niste limite o casa la rosu, sau o casa la finit, fara sume concrete.

Si nu am nimic cu tine. Dar un minim de teren inseamna 400 mp. Omul vrea sa locuiasca cu precadere in zona de Vest a Bucurestiului. Sa luam exemplul unui teren cu utilitati trase, foarte aproape de Bucuresti, ai idee cat costa? poate ne ajuta unii care studieaza preturile. O zona decenta nu scade sub 40-50 euro/mp cand inainte erau 120-150 euro/mp.

Din 100 000 euro 20 0000 se duc pe teren, taxe notariale suplimentar, apoi construirea casei, tragerea utilitatilor in casa, trotuare, garaj, pavaje, imprejmuire etc... sar de cei 80 000 euro ramasi, pentru ca omul daca si-a ales sa stea langa Bucuresti, are anumite pretentii de calitate ( nu exagerate, dar nu cred ca vrea sa faca nici rabat).

Deci imi este greu sa cred ca in ziua de azi poti sa faci o casa medie in banii astia. materialele de constructii s-au ieftinit relativ, poate doar fier, ciment si caramida. cand e vorba de materialele de finisaj sau instalatii toate sunt scumpe, unele chiar mai scumpe deoarece sunt importate si sunt raportate la cursul euro.

ma repet, in mod civilizat, nu am nimic cu tine si cred ca ce am spus si acum si mai sus sunt in favoarea celui care a deschis topicul. Sunt sfaturi pertinente de care oricine trebuie sa tina cont.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate