Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4565 replies to this topic

#3457
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 03.02.2009

View Postvinciun, on 22 noiembrie 2021 - 22:25, said:

formezi obiceiuri
Vad ca multi sunteti pasionati de muzica. Eu de exemplu mai cantam/improvizam la chitara. Daca va e cunoscut instrumentul.. atunci are sens cand spun ca eu mi-am schimbat stilul de ciupire a corzilor cu pana, de o gramada de ori. Prima data ca vezi doamen inmod religios trebuie sa faci alternativ sus-jos, si m-am fortat sa ma invat asa. Apoi mi-a placut stilul gypsy jazz si trebuia dat cu pana in jos de fiecare data cand treci pe alta coarda. (ceea ce-i un calvar ca obisnuinta). Si intr-un final mi-am facut propria regula ca sa fie alternativ doar cand urci pe corzile in sus, si "rest picking" cand cobori. Daca nu v-a pasionat putin chitara n-are sens ce-am spus. Dar ideea era ca nu mi-e frica ca "ma invat gresit".
Pot sa merg intr-un picior toata viata daca-mi propun. In general noi avem autocontrol (din moment ce ne chinuim nesiliti de nimeni).

La piept, pare sa fie o problema raspandita - sa nu intre pieptul calumea. Uite caz la "case mai mari": https://youtu.be/L66JWSwrhtQ?t=333
Dar nu-i cazul la mine, eu chiar fac febra la piept cand fac impins. Mai degraba cand fac flotari mi se pompeaza tricepsul.
Le fel auzisem si-un clip despre "de ce nu-ti cresc picioarele" in care se zicea ca "la geno problema e ca implici multi muschi si cvadricepstii nu primesc stimului", dar in cazul meu eu chiar fac ditamai febra la cvadricepsi dupa geno (si nu fac deloc febra la lombari de ex). Tind sa cred ca genetica-si spune cuvantul (de ce bratele mele cresc repede, si picioarele/spatele/pieptul raman mai in urma)

View Postsandu222, on 22 noiembrie 2021 - 22:39, said:

Gipsy
Gypsum parca isi modificase iar inaltimea, nu?  Posted Image Parca asa tin minte ca a zis "fratilor pana la urma n-am 165, am 167" De-aia a pierdut concursul, ca tot nu si-a masurat inaltimea chipurie Posted Image

#3458
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Ma bate gandul iar la un experiment. Ultima data cand mi-am batut recordul la impins pentru piept si am reusit cu 120kg 13 repetari pusesem si ceva kg pe mine. Aveam 105kg parca, daca nu mai mult. De atunci am dat jos vreo 2-3 kg si nu e apa, e clar, fiindca sunt stabil pe la 102,5 acum.

Sunt destul de atent la dieta, vreau sa avansez in masa si forta dar nu vreau sa pun grasime. Nu-s definit dar sunt ok. Ma intreb oare daca inceb sa bag calorii cu nemiluita sa anung pe la 107kg, mai bat vreun record din asta? Ma tenteaza experimentul dar ma tem sa nu pun pur si simplu vreo 4kg de slanina ca apoi sa imi creeze doar probleme. Cert ca data trecuta mi-a prins bine sa ma ridic la 105, dar o facusem foarte lent. Acum sunt la 102 dar  forta si dimensiunile muschilor au ramas ca la 105.

Ma uita la programul lui Gipsy postat de Sandu si remarc ca e foarte bazic. Intr-o sesiune de uper body a facut doar 3 exercitii: impins de la piept, extensii triceps si tractiuni supinatie. Nu stiu ce sa zic. Probabil pentru forta bruta la cateva exercitii o fi cea mai buna abordare fiindca canalizezi toate resursele doar spre miscarile alea.  Ma intreb daca si in culturism merge la fel. Arnold povestea despre atleti foarte puternici din trecut, care erau masivi, aveau peste 100kg, mancau extrem de mult, dar cand spun mult e la modul serios adica cateva kg de carne, 20 de oua, 3-4 litri de lapte etc eu idee nu am unde intra atata. Si cand a aparut bodybuildingul la moda unii dintre acei puternici si mari s-au convertit si ca sa aiba corp de atlet culturist au redus mult aportul caloric, in special de grasimi si au marit foarte mult volumul de antrenament incluzand exercitii care ataca muschiul din diverse unghiuri. Si astfel acel care avea 120kg, era mare si puternic, se facuse de 75 sau 80 dar cu o forma ideala, musculos si definit.

Mi se face scurtcircuit la creier.

Apare intrebarea volum mare si fecventa vs volum mic dar intens. Totusi daca stau si ma gandesc, Arnold si colegii sai erau foarte puternici si ei, miscarile olimpice faceau parte din rutina lor de antrenament pe langa restul exercitiilor.

Sunt curios cum s-ar comporta un tip ca Gipsy, care se antreneaza cu volum mic si intens, in cazul in care e pus sa duca un volum  mare. Sau o fi net superior?

Acum nu stim inca daca e natural, daca nu e atunci orice dilema nu-si are rostul. Desi imi dau seama ca ce tine de planificarea antrenamentelor, dieta, dedicatie, executia miscarilor trebuie sa fie top in sensul adevarat al cuvantului. Altfel nu ajungea campion mondial la powerlifting, e clar.

#3459
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 16.03.2006
Mai toti powerlifterii tocmai d-asta sunt si mai grasuni,masa corporala crescuta le ofera un plus de forta la acelasi nivel de masa muculara.

#3460
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Gipsy nu e gras deloc. Nu stiu faca i-ai vazut poza.

Din ce spunea, mananca cantitati enorme de carbo dar grasimi pitine.

#3461
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 03.02.2009
Eu n-as avea pic de incredere in ce spune Gypsilică.
Ma gandesc vinciun ca e posibil sa nu merite in cazul tau (daca ai 10ani de hiare si greutatea/volumul tau) sa fortezi sa mai pui un pic de muschi cu pretul a multa mancare ingerata si chinuiala pt tubul digestiv. Mi se pare un sacrificiu (dpdv al sanatatii).
In schimb si eu cred ca daca cresti in greutate cu mancare gigantica, vei dobora recordurile de acum. Practic vrei sa faci "bulking" si nu "mengaining" bulking insemnand sa te ingrasi cand vrei sa pui masa musculara si apoi sa slabesti, si mengaining (daca se scrie asa) inseamna sa tii grasimea la nivel sanatos (nu de scena/aratat in reviste dar nici gras). Cativa care se dau experti spun ca-i mai bine mengaining decat bulking care presupune efort (si sa slabesti si sa mananci peste limita)

Edited by bursucelu_viesel, 23 November 2021 - 08:08.


#3462
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Si eu sunt de acord cu asta. Nu-s adeptul mancatului ca spartu.

#3463
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Eu m-am bagat iar pe Arnold split. Ciudat rau cum vin valurile astea de forta.

Sambata am facut pieptul.
La impins culcat am pus 137.5 si am facut 4x4, 120x8.

Dupa am continuat ca de obicei cu inclinat la cabluri, paralele etc.

Azi, marti, doar doua zile de pauza bag iar piept si fac cu 130kg-9 repetari singur fqra supraveghere. E un rezultat bun pentru mine, calculatoarele arata 1RM 172kg. Stiu ca in cazul meu nu se prea aplica dar oricum.

P.S. am copiat schema de incalzire exact ca la gupsi doar ca m-am oprit la 130. Nu am pus mai mult.

Foarte  ciudat e ca asta noapte  am dormit doar 5 ore. Culcat la 2 si sculat la 7. Dimineata am mancat ovaz si un  baton proteic.

In plus, batonul ala nu stiu ce a fost cu el ca in drum spe sala m-au palit niste slabiciuni si imi venea sa vomit grav.

#3464
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 03.02.2009
Dar nu ziceai ca impinsul cu bara nu-i pt tine (ca ai renuntat de mult la el)?
Cum tii degetul mare? langa celelalte (suicide grip) sau pe partea cealalta?

#3465
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Despre impins din inclinat am spus. Fii mai atent. Degetul mare il tin pe partea opusa sa am o priza buna.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L5HXV8LfYbo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imi place ce spune asta. Cica in anii 60 pana in mijlocul 90 culturistii erau mult mai informati, educati si se antrenau mai inteligent. Aratau  mult mai bine
Aveau la indemana unu - doua tipuri de steroizi luati din farmacie, de calitate, iar pentru rezultate deosebite lucrau enorm.

#3466
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/skkhkOeaNjU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3467
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 16.03.2006
Arnold e un ipocrit,isi plimba gagica cu o masina care seamana cu un tank si face pe lupul moralist in legatura cu incalzirea globala,+ faptul ca si-a inselat nevasta cu menajera,l-a dezonorat pe tacsu,cine stie cate si mai cate a mai facut.Nu e erou.

Edited by pele, 24 November 2021 - 00:43.


#3468
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 03.02.2009

View Postpele, on 24 noiembrie 2021 - 00:43, said:

Arnold e un ipocrit,
Pai asa si parintele medicinii e Ipocrit, sau Hipocrit cum ma-sa l-o chema.. lol merg mesaje de-astea ca suntem pe forum de culturism. La TV tin minte si acum din liceu ca aparuse un culturist gigantic la ProTV si-i tragea cu "glanda pipiitara". Teo sau cine era moderator atunci radea e nu mai putea. Zilele trecute dadusem peste un clip cu un campion roman pe Youtube si-i trage si asta cu "glicogel" in sus si jos Posted Image : https://youtu.be/bj7DbYl9790?t=2491

Edited by bursucelu_viesel, 24 November 2021 - 13:51.


#3469
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007

View Postpele, on 24 noiembrie 2021 - 00:43, said:

Arnold e un ipocrit,isi plimba gagica cu o masina care seamana cu un tank si face pe lupul moralist in legatura cu incalzirea globala,+ faptul ca si-a inselat nevasta cu menajera,l-a dezonorat pe tacsu,cine stie cate si mai cate a mai facut.Nu e erou.

La nivel de ipocrizie la Arnold as pune pe primul loc ceea ce a prezentat el in acel film "Game Changers". Practic, dupa o viata in care a tras de fiare si a mancat proteina animala, brusc ajunge sa faca apologia veganismului. Tot ceea ce a realizat el in viata ulterior retragerii din culturism este datorata in mare parte tot sportului si felul cum arata. Iar cum arata era o consecinta foarte directa a ceea ce a mancat si manca atunci. Practic, omul s-a sters la cur cu el insusi...ceea ce mi-a repugnat oarecum.
Nu vreau sa intram iar in discutii de pro sau contra veganism acum, dar cred ca ceea ce a spus el atunci putea fi nuantat altfel si nu atat de partinitor intr-o anume directie.

#3470
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015

View Postpele, on 24 noiembrie 2021 - 00:43, said:

Arnold e un ipocrit,isi plimba gagica cu o masina care seamana cu un tank si face pe lupul moralist in legatura cu incalzirea globala,+ faptul ca si-a inselat nevasta cu menajera,l-a dezonorat pe tacsu,cine stie cate si mai cate a mai facut.Nu e erou.

Nu ma intereseaza. Eu ma uit ce a obtinut el si cum.

E o persoana foarte inteligenta care a  stiut mereu sa se adapteze timpurilor si sitiatilor in care s-a aflat. Unde sunt acum toti marii culturisti care ii erau colegi? Nu se stie nimic de ei. Arnold e si acum cu tineretul pe facebook, instagram etc.

Cred ca toti care au auns undeva sus sunt niste ipocriti care au pus pe primul loc interesele proprii. Nu ridic pe nimeni la nivel de zeu si nici nu ma inchin nimanui.

Doar incerc sa inteleg prin ce metode au obtinut unele chestii si daca imi convine pot lua unele exemple.

Sa fim seriosi acum, daca ne intereseaza dezvoltarea fizica si vedem ca e foarte priceput in domeniul asta pai ce? Nu ne intereseaza fiindca si-a inselat sotia?

Edited by vinciun, 24 November 2021 - 15:09.


#3471
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbursucelu_viesel, on 22 noiembrie 2021 - 22:51, said:


Gypsum parca isi modificase iar inaltimea, nu?  Posted Image Parca asa tin minte ca a zis "fratilor pana la urma n-am 165, am 167" De-aia a pierdut concursul, ca tot nu si-a masurat inaltimea chipurie Posted Image

Nu "Gipsy" ala de pe youtube, ci altul,  un coleg de forum cu noi care nu prea scrie pe aici. Intamplator, recordurile la impins ale lui Gipsy powerlifterul(colegul de forum, 1.80m, 95-100kg) sunt doar cu putin mai mari decat ale lui David  culturistul si youtuberul(21ani, 70kg).  De aia mi se parea cam dubioasa treaba, adica asta de 70kile si Natural are recorduri la impins cat unul care cu asta se ocupa, cu powerliftingul, si mai are si vreo 8-10 ani de tras serios la toate probele.

#3472
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 03.02.2009
Aha. Youtuberul se autointitulase Gypsy (exact asa) de-aia confuzia. Ba chiar si-n romana are un titlu "Ce suplimente foloseste un tz_gan". Credeam ca o sa zica ca fura gaini din sat lol. Dar nu eram departe ca zice cu mandrie ca fura carucioare de la Auchan. lol

Si apropo (sau a-poro-poro cum zicea un rrom) de topic: Azi m-am antrenat (piept) peste febra caci o sa fiu plecat o zi si-o noapte, nedormit, etc, Nu mi-a mers bine deloc mie..E singura data cand am dat inapoi (-1 repetare). Am simtit muschiul rigid indiferent cat l-am incalzit. Deci am avut 2 zile pauza (in loc de 3-4), si cateva nopti cu putine ore de somn. Nu repet prea curand experienta.

Edited by bursucelu_viesel, 24 November 2021 - 21:32.


#3473
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Citeam cum Arnold le facea diverse nasoale concurentilor, cand auzeau aia ca vine Arnold o taiau ca iepurii. Stilul american, totul pentru victorie.
Nu stiu daca era banc sau real ca le pusese unora laxative inainte de concurs etc

#3474
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsandu222, on 24 noiembrie 2021 - 21:19, said:

Nu "Gipsy" ala de pe youtube, ci altul,  un coleg de forum cu noi care nu prea scrie pe aici. Intamplator, recordurile la impins ale lui Gipsy powerlifterul(colegul de forum, 1.80m, 95-100kg) sunt doar cu putin mai mari decat ale lui David  culturistul si youtuberul(21ani, 70kg).  De aia mi se parea cam dubioasa treaba, adica asta de 70kile si Natural are recorduri la impins cat unul care cu asta se ocupa, cu powerliftingul, si mai are si vreo 8-10 ani de tras serios la toate probele.
eeeh, hai ca la geno si indreptari e diferenta mare intre cei 2. Mai putin la impins din culcat...dar la restul de 2 probe powerlifterul pune cel putin 100 kg diferenta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

pele

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate