Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4568 replies to this topic

#1729
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 12.07.2010
Aha, mai sus ziceai ca asa te-ai antrenat pana mai ieri. Acum schimbi foaia. Pai, pana la urma, ma contrazici sau nu ma contrazici? Ca daca imi zici ca ti-ai facut fizic de "mascul alfa" cu programul asta de antrenament, eu iti zic ca minti de ingheata apele.

#1730
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Pana mai ieri m-am antrenat in stil full body. Am inceput cu un program foarte asemanator apoi pe parcurs am mai adaugat exercitii ajungand la 6 pe sedinta. In programul descris de mine mai sus sunt 4. Pot sa-mi imaginez ca te-ai si gandit deja la faptul ca exact acest program l-am dus vreo 5 ani fara nicio modificare. Eu vorbesc de stil, de principii. Oricum disputa cu tine nu duce la nimic bun asa ca, mai Bobik, eu te las cu sanatate!

#1731
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 12.07.2010
Lol, ok, ai intors-o ca la Ploiesti. Eu am comentat strict antrenamentul acela postat de tine, restul sunt filmele tale.

#1732
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,127
  • Înscris: 03.12.2005
programul lui vinciun e foarte ok, 3 zile pe saptamana full body cu periodizare ondulatorie, foarte asemanator cu metoda texana a lui Pendlay (doar ca foloseste un volum mai mare decat in template-ul standard)
luni are practic zi de intensitate medie si volum mediu, miercuri are zi de intensitate mare si volum mic, vineri are zi de recuperare de dupa miercuri cu greutati mai mici.

si nu e un program de incepatori, un incepator habar n-are ce e aia periodizare ondulatorie Posted Image

http://www.powerlift...m/texas-method/

Edited by takillya, 23 June 2017 - 11:25.


#1733
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007

View PostBob493, on 22 iunie 2017 - 19:47, said:


Un link pentru cercetarile astea? Asta e antrenament de incepatori, bun doar asa, ca sa obisnuiasca corpul cu efortul. Nici in o mie de ani nu o sa-si creasca cineva masa musculara in mod semnificativ cu un asemenea program. Iar tractiunile si flotarile la paralele sunt puse asa, de banc. Vreau sa vad eu incepatorul care face 12 tractiuni si 8 flotari la paralele. Si trei serii, pe deasupra.

Pai ne hotaram ? Ori e program de incepatori ori nu.

View PostBob493, on 22 iunie 2017 - 22:58, said:

Prietene, nu te arunca ca gaina in gard, citeste cu atentie inainte sa postezi aiureli. Nu am subapreciat nimic, am spus ca nu prea cred ca un incepator poate face atatea tractiuni si flotari la paralele. In rest, fiecare cu parerea lui, dar eu mor de curiozitate sa vad ce masa ai pus tu cu antrenamentul asta care, dupa umila mea parere, e de copilasi. Niste poze, ceva?

Colegul e de mult pe aici si ne-a dat si poze care au fost apreciate.
Bagi un search daca esti curios.

View PostBob493, on 22 iunie 2017 - 23:20, said:

Sigur, daca le zici asa, indreptari, genoflexiuni, tractiuni, flotari, suna impresionant. Dar daca te uiti peste program si vezi frecventa, te umfla rasul. Nu e de copilasi, e de gravide.

Nu te duci tu pe forumul cu gravide sa nu ne mai irosesti timpul ?

View PostBob493, on 22 iunie 2017 - 23:56, said:

Lol, ok, ai intors-o ca la Ploiesti. Eu am comentat strict antrenamentul acela postat de tine, restul sunt filmele tale.

Acum trebuie tu sa pui foto cu realizarile tale, intrucat ne-am blocat cu totii. Eu de ex. m-am blocat la a 13-a repetare la tractiuni cu discul de 10 agatat de mine.

#1734
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 12.07.2010

View Postoverseas, on 23 iunie 2017 - 14:22, said:

Pai ne hotaram ? Ori e program de incepatori ori nu.

Mie mi se pare ca m-am exprimat destul de clar, nu vad ce anume te-a bagat in ceata. Nu e nici una, nici alta, tocmai de asta l-am adus in discutie. Ca intensitate si frecventa arata a program de incepatori dar contine exercitii pe care incepatorii nu le pot face. Iar daca nu e de incepatori inseamna ca e un program de antrenament mult prea lejer pentru a fi si eficient.

Quote

Colegul e de mult pe aici si ne-a dat si poze care au fost apreciate.
Bagi un search daca esti curios.

Nu stiu cum se da search dupa poze. Eram curios atunci cand dadea de inteles ca si-a facut corp de "mascul alfa" cu antrenamentul acela. Intre timp si-a schimbat declaratia, deci nu mai sunt curios.


Quote

Nu te duci tu pe forumul cu gravide sa nu ne mai irosesti timpul ?

Nu eu am postat antrenamentul de gravide, deci afirmatia ta nu are nicio logica si niciun sens. Asa-i ca nu ai fost premiantul clasei?

Quote

Acum trebuie tu sa pui foto cu realizarile tale, intrucat ne-am blocat cu totii. Eu de ex. m-am blocat la a 13-a repetare la tractiuni cu discul de 10 agatat de mine.

Felicitari, inseamna ca nu esti incepator. Totusi, nu vad relevanta acestei pretioase informatii.

#1735
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,127
  • Înscris: 03.12.2005
tot nu ne-ai spus ce anume il face program de incepatori,
ce intensitate si frecventa recomanzi tu ca sa nu mai fie program de incepatori?

in plus ti-am dat si link, ar fi frumos sa-l citesti, poate intelegi cum sta treaba pana la urma.

Edited by takillya, 24 June 2017 - 23:40.


#1736
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 12.07.2010

View Posttakillya, on 24 iunie 2017 - 23:39, said:


in plus ti-am dat si link, ar fi frumos sa-l citesti, poate intelegi cum sta treaba pana la urma.

Citit. Rezumat:

E un program gandit de un antrenor olimpic de haltere, pentru halterofili olimpici, cu accent pe trena inferioara, mai putin pe cea superioara. Nu cred ca l-ar recomanda niciun antrenor unuia care vine la sala ca sa-si dezvolte masa musculara si sa obtina un fizic armonios, dar fiecare cu piticii lui.

Ah, si asta e partea cea mai  misto: If you’re planning to do this program, the bottom line is that Practical Programming 3rd Edition is mandatory reading. You absolutely will not get the best gains possible without reading through the intermediate program section of that book. (pret: 9,99$)

Am inteles cum sta treaba, in limita informatiilor gratuite. Nu e pentru mine, eu am alte obiective, merci oricum.

Quote

tot nu ne-ai spus ce anume il face program de incepatori,
ce intensitate si frecventa recomanzi tu ca sa nu mai fie program de incepatori?

Nu sunt antrenor asa ca nu recomand decat pe baza propriei experiente (incluzand aici discutii cu bodybuilderi si antrenori). Dar daca vrei opinia mea, ti-o expun cu mare drag: parerea mea e ca acest antrenament, asa cum e el prezentat aici, solicita mult prea putin unele grupe musculare si ignora complet altele, fiind, astfel, ineficient daca scopul este dezvoltarea masei. Mai degraba as fi eu curios pe ce se bazeaza cineva care m-ar contrazice, dar deocamdata nu o face nimeni, pentru ca vinciun si-a schimbat declaratia initiala iar tu mi-ai postat un link care prezinta un cu totul alt tip de antrenament.

#1737
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 12.07.2008
Nu te supăra, dar crezi că ego-ul tău ( incluzând aici și discuțiile cu bodybuilderi și antrenori ) este util topicului ?

#1738
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 12.07.2010
Orice schimb de opinii si informatii e util, atata timp cat se aduc si argumente in sustinerea afirmatiilor. Ego mi-am facut partea din punctul asta de vedere.

#1739
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015

View PostBob493, on 25 iunie 2017 - 11:47, said:



Citit. Rezumat:

E un program gandit de un antrenor olimpic de haltere, pentru halterofili olimpici, cu accent pe trena inferioara, mai putin pe cea superioara. Nu cred ca l-ar recomanda niciun antrenor unuia care vine la sala ca sa-si dezvolte masa musculara si sa obtina un fizic armonios, dar fiecare cu piticii lui.

Ah, si asta e partea cea mai  misto: If you’re planning to do this program, the bottom line is that Practical Programming 3rd Edition is mandatory reading. You absolutely will not get the best gains possible without reading through the intermediate program section of that book. (pret: 9,99$)

Am inteles cum sta treaba, in limita informatiilor gratuite. Nu e pentru mine, eu am alte obiective, merci oricum.



Nu sunt antrenor asa ca nu recomand decat pe baza propriei experiente (incluzand aici discutii cu bodybuilderi si antrenori). Dar daca vrei opinia mea, ti-o expun cu mare drag: parerea mea e ca acest antrenament, asa cum e el prezentat aici, solicita mult prea putin unele grupe musculare si ignora complet altele, fiind, astfel, ineficient daca scopul este dezvoltarea masei. Mai degraba as fi eu curios pe ce se bazeaza cineva care m-ar contrazice, dar deocamdata nu o face nimeni, pentru ca vinciun si-a schimbat declaratia initiala iar tu mi-ai postat un link care prezinta un cu totul alt tip de antrenament.

Mi-am zis sa te ignor dar vad ca faci de multe ori trimitere la ce am spus eu si nu as vrea ca cititorii sa ramana nelamuriti.

In primul rand eu nu am schimbat nimic. Un program de antrenament nu e o poezie pe care o inveti si o tii asa toata viata. Ce am expus eu aici e prima etapa din program, e pentru incepatori. Sper sa nu-mi vii iar cu nedumeriri in privinta tractiunilor, am explicat ca pot fi facute la aparate fara probleme. Peste jumatate de an, daca initiatorul o sa practice ce i-am scris pot sa-l ajut sa-si dezvolte programul mai departe.

Da, eu am crescut bine cu acest program. Prima jumatate de an l-am urmat intocmai, timp in care progresasem foarte bine, apoi, conform manualului am inceput sa fac mici modificari.

Deci, tu ce ai vrea acum? Sa-i recomand unui incepator programul meu de azi?

Eu stiu ca multi considera antrenamentele full body ca fiind pentru incepatori, eu am mai spus si imi sustin parerea ca nu-s doar pentru incepatori. Ideea e sa cunosti bine principiile de baza, altfel riscul de supraantrenament e mare.

Daca tu esti mai priceput, adu un pic de folos si posteaza cel mai bun program din lume, acela care sa fie foarte bun pentru initiator si sa-mi spui totodata ca uite cuatarescu are 50cm in brat, talia de viespe si se antreneaza exact asa, deci e bun.

#1740
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 12.07.2010

View PostBob493, on 22 iunie 2017 - 19:47, said:

Asta e antrenament de incepatori, bun doar asa, ca sa obisnuiasca corpul cu efortul. Nici in o mie de ani nu o sa-si creasca cineva masa musculara in mod semnificativ cu un asemenea program.

View Postvinciun, on 22 iunie 2017 - 21:26, said:

Pai eu cum am crescut? Pana mai ieri asa m-am antrenat.

View PostBob493, on 22 iunie 2017 - 23:36, said:

daca imi zici ca ti-ai facut fizic de "mascul alfa" cu programul asta de antrenament, eu iti zic ca minti de ingheata apele.

View Postvinciun, on 22 iunie 2017 - 23:49, said:

Ce am expus eu aici e prima etapa din program, e pentru incepatori.

Cu alte cuvinte, nu ma contrazici si pana la urma spui fix acelasi lucru pe care l-am spus eu de la bun inceput. Atunci de ce anume ai sarit asa in sus? Poate ca e vina mea ca nu m-am exprimat suficient de clar si ai crezut ca ma refer la stilul full-body. O sa incerc sa o fac acum: programul de antrenament postat de tine e mult prea lejer pentru a induce cresterea la altcineva decat la un incepator sedentar. Dupa 2-3 luni trebuie modificat semnificativ.

Ca sa-ti raspund la intrebare, sunt de parere ca treaba unui antrenament e aceea de a obtine un stimul suficient de puternic pentru a activa sinteza proteinelor musculare, acest proces urmand sa fie sustinut de elementele cele mai importante: odihna si alimentatie. Prin urmare, consider ca full-body sau impartire pe grupe tine doar de preferinta practicantului, atata timp cat stimulul obtinut e suficient de puternic.

Edited by Bob493, 25 June 2017 - 16:07.


#1741
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007
Ti-a reusit searchul dupa poze sau e greu sa dai cateva pagini in spate ? Cred ca poti sa postezi antrenamentul pt ego-ul superior, poate ecineva interesat.

#1742
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,127
  • Înscris: 03.12.2005

View PostBob493, on 25 iunie 2017 - 11:47, said:

Citit. Rezumat:

E un program gandit de un antrenor olimpic de haltere, pentru halterofili olimpici, cu accent pe trena inferioara, mai putin pe cea superioara. Nu cred ca l-ar recomanda niciun antrenor unuia care vine la sala ca sa-si dezvolte masa musculara si sa obtina un fizic armonios, dar fiecare cu piticii lui.

Ah, si asta e partea cea mai  misto: If you’re planning to do this program, the bottom line is that Practical Programming 3rd Edition is mandatory reading. You absolutely will not get the best gains possible without reading through the intermediate program section of that book. (pret: 9,99$)

Am inteles cum sta treaba, in limita informatiilor gratuite. Nu e pentru mine, eu am alte obiective, merci oricum.



Nu sunt antrenor asa ca nu recomand decat pe baza propriei experiente (incluzand aici discutii cu bodybuilderi si antrenori). Dar daca vrei opinia mea, ti-o expun cu mare drag: parerea mea e ca acest antrenament, asa cum e el prezentat aici, solicita mult prea putin unele grupe musculare si ignora complet altele, fiind, astfel, ineficient daca scopul este dezvoltarea masei. Mai degraba as fi eu curios pe ce se bazeaza cineva care m-ar contrazice, dar deocamdata nu o face nimeni, pentru ca vinciun si-a schimbat declaratia initiala iar tu mi-ai postat un link care prezinta un cu totul alt tip de antrenament.

Texas method e mai mult un template, nu un program batut in cuie si poate fi adaptat oricarui scop.

Principiul care sta la baza e urmatorul:
-Luni ai o zi de volum in care sa stimulezi crestere musculara
-Miercuri ai o zi mai lejera, de recuperare, dar destul de intensa incat sa nu regresezi
-Vineri ai o zi de intensitate maxima in care incerci un set in care sa stabilesti un nou Record personal. daca reusesti, greutatile de saptamana viitoare se recalculeaza in funtie de noul PR

La un moment dat ziua de luni devine prea grea (volum prea mare) asa ca se poate imparti in 2 (luni upper body / marti lower body), ziua de recuperare se muta joi iar ziua de intensitate se muta sambata.

PS: daca vrei cartea ti-o trimit ca am cumparat-o . e destul de stufoasa totusi, nu e doar o brosura, se vede ca cei care au scris-o sunt oameni cu experienta Posted Image

Edited by takillya, 26 June 2017 - 15:04.


#1743
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007
22 tractiuni in pronatie, priza medie -larga (nu f. larga) pe serie maxima, dar am fost foarte odihnit.
Nu urmaresc body building, ci strength + functional, dar cresc usor si inevitabil. Ma orientez dupa oglinda si dupa gaura de la curea.

#1744
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 12.07.2010

View Posttakillya, on 26 iunie 2017 - 15:03, said:

Texas method e mai mult un template, nu un program batut in cuie si poate fi adaptat oricarui scop.

Principiul care sta la baza e urmatorul:
-Luni ai o zi de volum in care sa stimulezi crestere musculara
-Miercuri ai o zi mai lejera, de recuperare, dar destul de intensa incat sa nu regresezi
-Vineri ai o zi de intensitate maxima in care incerci un set in care sa stabilesti un nou Record personal. daca reusesti, greutatile de saptamana viitoare se recalculeaza in funtie de noul PR

La un moment dat ziua de luni devine prea grea (volum prea mare) asa ca se poate imparti in 2 (luni upper body / marti lower body), ziua de recuperare se muta joi iar ziua de intensitate se muta sambata.

PS: daca vrei cartea ti-o trimit ca am cumparat-o . e destul de stufoasa totusi, nu e doar o brosura, se vede ca cei care au scris-o sunt oameni cu experienta Posted Image

Suna interesant, dar deocamdata sunt multumit de antrenamentele mele.

#1745
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Ce sa fac sa nu ma mai doara bicepsu femural :))) am facut sambata picioarele , duminica nu m au durut dar acum ma doare :)) de ce?

Edited by exydos, 10 July 2017 - 13:18.


#1746
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Probabil nu-i obisnuit cu efortul. Intr-o masura oarecare e si normal sa te doara. In orice caz, cu timpul se va obisnui si te va durea tot mai putin. Ai grija sa mananci si sa te odihnesti suficient. Unii mai folosesc masaj, gheata, bai in contrast.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate