Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#1693
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Spor la treaba!
Eu stiu de la un sportiv roman ca inainte de antrenament lua 2000mg de vitamina C+ o cafea fara zahar cu 30min inainte de antrenament.
Se pare ca tu ai descoperit aceasta metoda singur. Exact cum am scris pe alt topic, tu singur o sa fii in stare sa te autodepasesti, o sa vezi, nu ai nevoie de Rudy Coia si altii.

#1694
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Banana + cafea inainte de antrenament si rup muntii :)

#1695
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Am descoperit si eu o problema la mine.
Fac antrenamentul dimineata, daca mananc carbo complecsi ( gen fulgi ovaz cu lapte)  cu 1-2 ore inainte de antrenament. Nu am destula energie sa termin antrenamentul.
Iar daca consum carbo simpli( gen fulgi de porumb cu lapte) am mai multa energie.
Uneori spre sfarsitul antrenamentului am stari de ameteala cand bag carbo complecsi.

De ce se intampla asa?

Cam asa arata antrenamentul cand fac partea de sus.
Impins la banca - 3 seturi* 6-8, 2-3 minute pauza intre seturi
Ramat - 3* 6-8, 2-3 minute pauza intre seturi
Impins cu gantere in plan inclinat - 3* 8-10, 1-2 minute pauza intre seturi
Tractiuni la helcometru - 3* 8-10, 1-2 pauza intre seturi
Ridicari laterale - 2* 10-12, 1 minut pauza intre seturi
Extensii ale tricepsului la cablu - 2* 10-12, 1 minut pauza intre seturi
Flexii cu gantera - 2* 10, 12, 1 minut pauza intre seturi

Edited by robert8197, 21 April 2017 - 18:58.


#1696
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ameteala de la respiratie deficitara si lipsa hidratare.

#1697
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Laptele cu cereale, contrar a ceea ce se crede se digera greu, este nevoie de vreo 4 ore. E si normal ca dimineata fiind cu rezervorul gol, mancand lapte cu cereale care dupa o ora doua e inca in stomac in plina digestie, nu ai energie si pentru antrenament. Ma luam si eu inainte dupa articole de pe internet in care se spune ca inainte de antrenament cu doua ore e bine de consumat carbohidrati complecsi si pateam exact la fel. Deja de o buna bucata de vreme am grija sa nu ma duc cu stomacul plin la sala, adica daca mananc ceva solid trebuie sa treaca vreo 4 ore, 3 minim in dependenta de ce am mancat. Iar inainte de antrenament cu 30 min sau mai putin consum vreo doua portocale si o cafea. Nustiu de ce peste tot scrie ca nu se poate inainte de antrenament sa cosnumi carbohidrati simpli, insulina bla bla bla... Daca vrei poti citi in topicul despre miturile aimentare moderne si te vei convinge ca nu-i adevarat ce cred multi. Cateodata când is prea flamand si stiu ca am antrenament in urmatoarele 30 min, normal ca nu mai am timp de  o masa solida dar nici flamand nu ma antrenez, beau vreo jumătate de litru de suc de struguri si inainte. Cu vreo 20 min inainte de antrenament totusi, sa nu-mi iasa sucul pe nas.

View Postoverseas, on 21 aprilie 2017 - 21:12, said:

Ameteala de la respiratie deficitara si lipsa hidratare.

Si de la foame. Daca face un antrenamet de forta si nu are suficiente rezerve de glicogen ii scade nivelul de zahar din sange si apar ametelile.

Edited by vinciun, 21 April 2017 - 23:12.


#1698
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Vreau sa spun ca imi merge foarte bine cu acest program. Am inceput sa progresez binisor la forta. O sa dau exemplu impinsul de la piept, fiind cel mai intrebat. Prima saptamana am facut 120kg x 8 repetari, 100kg x 12 reptari, a doua saptamana 122.5kg x 7 repetari, 100 kg x 12, a treia saptamana 125 kg x 7, 100x12, a patra saptamana 127,5x7, 100x17 !. a cincea saptamana ( adica acum sambata) 130 kg x 7, 110 x 11. Cand am pus 130 nu m-am asteptat sa pot iar de 7 ori, tinteam spre un 6. Bucurie mare! Sper sa nu vorbesc de rau Posted Image . Si astea in conditiile in care nu prea dorm bine noaptea, doar duminica depaseam 6 ore de somn. Simt ca lipsa somnului ma impiedica foarte mult.

Idem pentru presa picioare: 320kgx8, 340x8, 360 x 8, 380 x 8. precizez ca e un aparat cu parghie si nu culisant la 45 de grade, la cel culisant ar trebui sa pun mai mult ca sa echivaleze, am si de ala in sala.

Era sa uit! Cel mai important e ca mi-au trecut durerile de articulatii complet de la genunchiul stang si articulatia manii drepte.

Edited by vinciun, 03 May 2017 - 22:18.


#1699
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Adica faci piramida inversata ? Te incalzesti si bagi maxim greutate la prima serie.

#1700
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Exemplu de data trecuta: un set cu 30kg x 25 rep, 60x15, 100x8, 130x7, 110x11.

Rezulta 3 de incalzire apoi 2 de lucru, dintre care una la forta si alta la rezistenta. Nustiu daca s-ar numi inversa, greutatile cresc de la o serie la alta insa nu merg la epuizare cu ele, doar imi pregatesc corpul pentru seria grea si cea mai importanta. Ultima serie o fac pentru a avea totusi si un pic de volum dar pun mai putin sa nu suprasolivit aiurea incheieturile, insa o duc pana la epuizare la fel ca si precedenta.

La presa pentru picioare sunt mai multe seturi.

100x25, 160x15, 240x10, 280x10, 380x8, 260x 15,

Inainte nu faceam asa multe serii crescatoare de teama sa nu-mi epuizez muschii si sa nu mai am forta pentru seriile de lucru. Dar vad ca nu se epuizeaza, din contra.

#1701
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
Salut.Imi recomanda si mie cineva un mod de antrenament pentru masa? Adica cu cate serii a cate repetari sa incep si cu cate sa termin si la ce aparate

#1702
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pai cam ce background ai ? Ai multe exemple de antrenamente pe acest forum.

#1703
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
Cum adica ce background?

#1704
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
:D
Ce trecut / experiențe ai în domeniu ăsta?
Ce ai încercat, ce ai observat că a mers mai bine, ce a mers mai prost?
Cum a reacționat în trecut organismul tău la diverse exerciții și ce anume ai vrea să îmbunătățești?

#1705
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
Dupa 9 ani de baschet de performanta am lucrat mult cu propria greutate...in ultimii 2 ani am inceput cu greutati(o vara la sala,un an dimineata acasa cu gantere pt ca aveam sezon competitional)
Nu pot sa zic ca a mers ceva in special prost,dar aveam zile in care era bine intr-altele rau(nu ma simteam asa de obosit)
Pot sa zic ca am pus ceva muschi pe mine dar ma deranjeaza grasimea de pe burta si solduri
Pe viitor vreau sa pun masa si sa ma definesc ajungand la un nivel scazut de grasime astfel incat sa fiu asa cum mi-am dorit intotdeauna

Edited by dan0015, 01 June 2017 - 20:16.


#1706
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
Am gasit asta...e ok?
http://www.culturism...ratie-usor.html

#1707
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Ai o mulțime de recomandări din care să te inspiri în paginile anterioare și citindu-le, o să mai afli și multe alte lucruri folositoare.
Oricum, în linii mari, pentru masă ai nevoie de greutăți mai mari și repetări mai puține. Dar mergând pe ideea asta, să fii foarte atent la încălzire și ideal ar fi să ai și un însoțitor.

#1708
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postvinciun, on 31 decembrie 2016 - 15:50, said:

Pai cum sa-ti zic, eu nu am inceput sa ma antrenez in sala de forta asa brusc. Când am plecat din sat la studii aveam vreo 76 kg, eram băț ( la 1.88m). Am inceput sa fac arte martiale si in vreo 2 ani am atins 90kg si ma mentineam asa. Apoi am inceput sa ma antrenez in sala de forta si sa imi bat capul tot mai mult de dieta. Am redus mult grasimilie si carbohidratii dar proteine consumam destule, deci, mai mult carne si legume. Peste 6 luni aveam 88 kg in loc de 90 si la biceps aveam 41 in loc de 38cm. Acus ma uit poate gasesc vreo poza.

Interesant, la 1,86 să ai 76 de kg, nu ar trebui să fii băț deloc, dar vezi, contează mult și ce sunt în acei 76 de kg.

#1709
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Vad ca am facut si o greseala in acel post. Peste 6 luni aveam 98 kg in loc de 90, dar eu am scris 88kg.

#1710
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008

View Postdan0015, on 02 iunie 2017 - 10:13, said:


Personal nu mi se pare ok, tinand cont de telurile propuse in postul anterior, in sensul ca nu apare acolo nici un pic de antrenament cardio !
Include pe langa antrenamentul de acolo si banda de alergare si/sau bicicleta eliptica. Nu stiu ce varsta ai, dar iti recomand cca 20 de minute de cardio inaintea antrenamentului cu greutati, iar la antrenamentele cu greutati sa folosesti greutati libere si exercitii care stimuleaza cat mai multe grupe. Foarte bune, dupa prerea mea sunt indreptarile cu haltera, un exercitiu care solicita mare parte din organism si stimuleaza foarte bine producerea in organism de hormon de crestere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate