Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 

Motocositoare - topic dedicat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6078 replies to this topic

#3637
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
si cu cit era uleiul makita?
http://www.dedeman.r...verde-0-5l.html asta era pe acolo?

eu azi am reusit sa merg si cu aer fals Posted Image http://www.staton-in...io-1480-11.html

Edited by bogdanb1, 01 June 2014 - 14:42.


#3638
h5rjohn

h5rjohn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.06.2014
Buna seara !
Doresc sa cumpar o motocositoare de umar tatalui meu pentru utilizare in gospodarie si nu ma pot decide intre MAKITA EBH253U si STIGA 44D am citit la descrieri ca Stiga are un motor 2T si Makita 4T , exista diferente de putere dar si de greutate care ma fac sa oscilez intre calitatea si greutatea Makitei si puterea mai mare a Stigai despre a carui producator nu am gasit nimic (cei de la O-MAC spun ca motorul este produs in Italia). Ma poate ajuta cineva cu infomatii?

Multumesc

PS Suprafata pe care o coseste este unde va la 8000 mp

#3639
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 21.11.2005
Ca si motocoasa electrica, ce sa iau dintre:

Einhell BG-ET 5529  http://www.price.ro/...5529_425043.htm

si

Black&Decker GL5028SB http://www.price.ro/...28sb_526548.htm

#3640
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013

View Postbogdanb1, on 01 iunie 2014 - 14:41, said:

si cu cit era uleiul makita?
http://www.dedeman.r...verde-0-5l.html asta era pe acolo?

eu azi am reusit sa merg si cu aer fals Posted Image http://www.staton-in...io-1480-11.html


era si ala pe acolo

[ https://farm6.staticflickr.com/5516/14132778550_f47bd4f2f9_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[url=https://flic.kr/p/nPmDrZ][ https://farm6.staticflickr.com/5159/14319395655_e8556c5cd8_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


zice dozaj 20 ml, iar in cartea tehnica a motocoasei scrie 25, cei de la service mi-au recomandat sa merg cu 30.

Pana acu am mers cu 30 ml/litru, si cred ca asa o sa merg si de acu, insa nu o fi prea puturoasa cu 30 ml de asta bun ? :)

#3641
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
nu e puturoasa deloc
ce motocoasa ai ?

cit e kilu de ulei makita in dedeman?

Edited by bogdanb1, 01 June 2014 - 22:02.


#3642
samuel_maj

samuel_maj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.01.2012
Buna. Sunt nevoit sa cumpar o motocasa cat mai urgent.
Am nevoie pentru a curata cateva hectare de teren arabil, pe care au crescut tot feluri de maracini si arbusti.( Nu vreau sa cosesc tot terenul doar sa tai arbusti,  dupa ce scap de arbusti, vegetatia ierboasa cosesc cu tractorul.) Diametrul arbustilor este maxim 5cm, cele mai multe 2-3 cm.  Nu voi lucra cu ea toata ziua numai cateva ore pe zi(dupa serviciu).
M-am uitat  la Makita si  eventual Efco.  Ce putere minima ar trebui sa aiba unealta ca sa faca fata  cerintelor mele?
Am gasit acest site care are preturi foarte mici http://www.zivtool.r...otor-pe-benzina , ei au sediul in Ungaria dar trimit si in RO, merita sa ma risc cu ei?
Mutumesc anticipat!

#3643
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Vezi ca o sa ai nevoie de service la motocoasa.
Eu am luat o motocoasa Makita de la "Agrina" si recent am fost si la "Conti" si la "Husqvarna"(ptr. Makita aceste firme asigura service-ul in Zalau) pentru o verificare de rutina.
Au facut verificarea contra cost desi am garantie pana anul viitor si nu s-au aratat deloc incantati ca nu am cumparat una dintre motocoasele lor.
Legat de puterea motorului; motocoasa mea are doar 2 CP(motor 2T) dar se comporta f. bine deocamdata.
Utilizez ulei rosu de la Makita raport 50:1.

Edited by vasile59, 01 June 2014 - 23:26.


#3644
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013

View Postbogdanb1, on 01 iunie 2014 - 21:58, said:

nu e puturoasa deloc
ce motocoasa ai ?

cit e kilu de ulei makita in dedeman?


Dac310 ruris


In ded, e 25 lei litru.

Era si ulei stiga verde la 100 ml 8 lei. Wtf? Adica 8 lei suta???

#3645
razvan29

razvan29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.05.2014

View Posth5rjohn, on 01 iunie 2014 - 20:33, said:

Buna seara !
Doresc sa cumpar o motocositoare de umar tatalui meu pentru utilizare in gospodarie si nu ma pot decide intre MAKITA EBH253U si STIGA 44D am citit la descrieri ca Stiga are un motor 2T si Makita 4T , exista diferente de putere dar si de greutate care ma fac sa oscilez intre calitatea si greutatea Makitei si puterea mai mare a Stigai despre a carui producator nu am gasit nimic (cei de la O-MAC spun ca motorul este produs in Italia). Ma poate ajuta cineva cu infomatii?

Multumesc

PS Suprafata pe care o coseste este unde va la 8000 mp
In aceiasi situatie sunt si eu!
Am un prieten la o-mac si a zis sa ma feresc de stiga deoarece din cele vandute anul asta majoritatea sau intors in service,am inteles ca ar fi fost un lot prost!
In schimb de makita am auzit numai vorbe bune de la cunostinte!
Totusi daca ai bani Stihl Husqvarna

#3646
samuel_maj

samuel_maj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.01.2012
Eu stiu ca celor de la magazin nu le place daca nu cumpar de la ei, si ma duc doar pentru service.
Dar nici mie nu imi convine sa dau cu cateva sute de lei mai mult. De ex. varful de gama de la Makita DBC4510 la ei (Conti si Agrina) este de 2999 Ron iar pe un site l-am gasit cu 2569 Ron.  Pe acel site din Ungaria BBC5700(care in RO nu este disponibil) este cu 1900 Ron si are mai multe accesorii incluse cu putere mare (2.8CP).  
Greu cu alegerea....mai ales ca i vorba de bani:D

#3647
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postbogdanhbc, on 02 iunie 2014 - 04:55, said:

Era si ulei stiga verde la 100 ml 8 lei. Wtf? Adica 8 lei suta???

La kil e 30 lei şi merită.

#3648
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Am sa va pun niste poze cu hamul de la motocoasa putin inbunatatit.Am confectionat niste imbracaminte pe bretele ca sa fie mai confortabil cositul.Am cosit 3 ari de iarba medie cu 0,5 benzina adica aproape un rezervor si am folosit fir de 2,4 mm.Ce spuneti ii mare consumu ii mic ii potrivit.Mentionez ca la unele locuri unde era mai mica sau mai rara eu i-am dat tot blana nu am taiato cu sprituri la turatie acolo poate sa fii mancat unpic mai mult daca ii dadeam cu sprit poate ceva economie:D

Attached Files


Edited by TudorCJ, 02 June 2014 - 09:43.


#3649
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Razvan 29.Ia Makita.
Samuelmaj.Ia de pe site garantia trebuie sa o respecte.Eu drujba asa am luat si garantie la Makita Focsani.(s-a respectat garantia dupa cateve mail-uri si telefoane la Bucuresti).

#3650
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007

View PostTudorCJ, on 02 iunie 2014 - 09:39, said:

Am sa va pun niste poze cu hamul de la motocoasa putin inbunatatit.Am confectionat niste imbracaminte pe bretele ca sa fie mai confortabil cositul.Am cosit 3 ari de iarba medie cu 0,5 benzina adica aproape un rezervor si am folosit fir de 2,4 mm.Ce spuneti ii mare consumu ii mic ii potrivit.Mentionez ca la unele locuri unde era mai mica sau mai rara eu i-am dat tot blana nu am taiato cu sprituri la turatie acolo poate sa fii mancat unpic mai mult daca ii dadeam cu sprit poate ceva economie:D
nu e mare, e foarte mare.
da-i aparatoarea 10 cm mai in spre motor, lasa firul lung de 20 cm, sa vezi ce bine toaca la turatie mica si consuma putin.

#3651
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Lasa lasa ca stiu chestiile astea care dupa 1 an vii aici si imi spui stii cat o fost capul motocoasei cu rulmenti si tot ce ii acolo.Nu ai vrea stii chestia asta cat o platit un prieten pentru motocoasa Stihl FS90 o dat aparatoare in spate o iesit fir lung si dai bataie ticu la iarba dupa 1 an o fost praf ala acolo si de atunci stie sa o lase la locul ei.Si oricum sambata o sa masor exact cat are rezervorul ala ei asa imi dau 0,5 apai il masor cu ceva gradat sa vad exact.Mie mi se pare potrivit consumu plus ca nu am cosit eu o cositat tata care o fost prima data cu motocoasa in mana si nu trage rapid stanga dreapta o lasa asa usor.Tu cat ai consum cu Rurisu tau cat ai consumat in videoclipurile puse de tine.

Edited by TudorCJ, 02 June 2014 - 10:26.


#3652
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
nu inteleg calculul. rulmentii la turatie mica nu au de ce sa se supere, vasilina bag prea des, de fiecare data iese, grupul conic nu se incalzeste,daca pun disc, dupa oprirea motorului se invitrte discul mult si bine in gol, deci ungerea e ok. imi imaginez eu ce a zis prietenul: e stihl nu stiu de care, o poala de bani, mergeeee...vasilina? ce-i aia, la banii astia?mai ales ca o fi fara gaura de ungere ca de la banii aia, vrei ungere, te duci frumos la sevice, dai banu. ca citeam pe aici ca nu au punct de ungere, trebuie sa demontezi reductorul de pe tija, nu? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O7srYDPO-2w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3653
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Vezi nu ii chiar cum zici tu omul o dat o groaza de bani pentru ca se ocupa cu intretinerea la spatii verzii,livezi si toate acelea.Are surub de gresat ii da vaselina,o spala de iarba de ce are pe ea,benzina tot timpul noua nu inbatranita,ulei de Stihl amestec,o dat si el aparatoarea in spate dupa auzite si facute si so ales cu capul la motocoasa praf cand o mers in service o zis aia omule lasa tot asa aparatoarea si vii iara la noi sa iti punem altu.Daca te uiti la ei montaj motocoasa Sthil o sa vezi ca tot asa are distanta intre fir si aparatoare.Eu am motor pe ea de 43cm3 dar ti-am zis o sa masor distanta fir aparatoare si rezervoru litraju.

Edited by TudorCJ, 02 June 2014 - 10:45.


#3654
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013

View PostTudorCJ, on 02 iunie 2014 - 10:11, said:

Tu cat ai consum cu Rurisu tau cat ai consumat in videoclipurile puse de tine.

Tudore, ne-ai confundat :)  ca amandoi suntem Bogdan,

insa eu am pus clipurile cu ruris. ( sau poate o fi avand si @bogdanb1 clipuri la cosit :D )

Consum la 10 ari ( 1000mp) 1,5 rezervoare, deci cam 1, 5 litri. ca asa aproximez ca are rezervorul rurisul dac 310, dar asta in conditii de cosit lucerna cu disc, nu cu fir.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate