Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Sfat achizitie bicicleta oras/poteci decente

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
21 răspunsuri în acest subiect

#1
adrian_kool

adrian_kool

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 20.07.2005
Salut,

Pot spune ca sunt incepator in ciclism dar macar am ambitii :).
Imi doresc o bicicleta cu care sa ajung la munca in fiecare zi pe o distanta de aprox 5km si ceva plimbari.
Locuiesc intr-o regiune cu dealuri si sunt sigur ca ma va atrage posibilitatea sa imi folosesc bicicleta pe carari si nu vreau sa risc sa imi dau seama ca imi trebuie o alta clasa.
Un prieten m-a influentat spre un model de oras fixed gear si nu mi se pare o idee rea. Iau in calcul si variante sh de la surse de incredere, voi ce ma sfatuti?
Ma gandesc la un buget de 450 eur, poate mai putin in caz de sh.

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005

 adrian_kool, on 18th January 2010, 15:50, said:

Locuiesc intr-o regiune cu dealuri
[...]
Un prieten m-a influentat spre un model de oras fixed gear
Chiar ai vrut sa spui bicicleta fixed gear sau te-ai referit la una single speed?

In oricare din situatii, bicicleta single speed sau cea fixed gear si regiune cu dealuri nu se prea impaca.

#3
adrian_kool

adrian_kool

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 20.07.2005
:) Vroiam sa spun single speed, mai am pana ma familiarizez cu termenii. Si ce optiuni am daca renunt la ideea de single speed? Am vazut ca accesoriile Shimano Deore sunt cautate pe mtb-uri, se preteaza si la cele de oras?

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Pentru Mountain Bike, o echipare Shimano Deore (inclusiv angrenajul sa fie Deore) este rezonabila (unii or sa spuna ca e prea mult). Nivelul imediat inferior de la Shimano (Alivio) are ca principal dezavantaj ca este vorba de un groupset 8-speed, ceea ce limiteaza posibilitatile de upgrade (la fel si Altus/Acera).

Pentru oras, ar fi mai buna insa o bicicleta de un alt tip. Ca principale caracteristici: roti de 622 (cu anvelope inguste si preferabil fara profil) si furca fixa (fara suspensie). Ceva gen Kona Dew, Cube SL Cross Comp, etc. Mai adaugi aparatori pentru roti, far, stop, portbagaj. Ramane problema protejarii contra furtului. Daca nu poti incuia undeva bicicleta la lucru (si acasa), poate e mai bine sa cauti o cazatura ieftina (ceva la 100 de lei) pentru mers la lucru.

#5
adrian_kool

adrian_kool

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 20.07.2005
Multumesc, imi place varianta Cube SL Cross Comp. Din punct de vedere siguranta..sper sa nu am probleme ca avem un loc pazit in care sa o leg. Oare o gasesc si sh?

#6
adrian_kool

adrian_kool

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 20.07.2005
Am observat ca majoritatea producatorilor sau magazinelor care asambleaza biciclete ofera configuratii decente cu exceptia acelei furci Suntour pe care o evit, mai degraba o furca fixa asa cum era in configuratia de mai sus. Inteleg ca vor sa ne intoarcem ca sa facem upgrade dar totusi...de ce sa nu avem alternativa furcii fixe de la inceput?

#7
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Daca mergi la un magazin specializat de biciclete cred ca ii poti ruga sa-ti schimbe furca cu care vine bicicleta cu una fixa, si asa poate obtii si o reducere.
Referitor la furcile suntour, eu o am pe cea mai ieftina dintre ele, modelul m2000, de otel, pe arc, cursa 63 mm. Nu am avut probleme cu ea(probabil ca e prea simpla ca sa se strice ceva), si isi face bine treaba pe piatra cubica si drumuri de tara, in sensul ca nu mai simti toate denivelarile de pe drum.

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005

 adrian_kool, on 19th January 2010, 10:21, said:

Am observat ca majoritatea producatorilor sau magazinelor care asambleaza biciclete ofera configuratii decente cu exceptia acelei furci Suntour pe care o evit, mai degraba o furca fixa asa cum era in configuratia de mai sus. Inteleg ca vor sa ne intoarcem ca sa facem upgrade dar totusi...de ce sa nu avem alternativa furcii fixe de la inceput?
Piata de la noi pare sa fie axata predominant pe Mountain Bike-uri. Ori acum nu poti sa vinzi un Mountain Bike fara nici un fel de suspensii. Problema e ca o furca (cu suspensie) mai rasarita costa de la vreo 200 de euro in sus. Furcile cu suspensie ieftine au si dezavantajul unei greutati mari.

#9
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 848
  • Înscris: 10.12.2006
Sa sti ca santourur (cel putin ultimile modele care le stiu mai bine) nu este tat de rau pe cat se tot spune. Eu pe cube am santour XCM si tot astept sa prinda joc...si tot astept si tot astept si nici nu sunt f usurel  :confuzzled:

Daca nu faci downhill sau mai stiu eu ce nebunii o furaca santour este Ok pentru 1-2 ani. Dupa ce prinde joc schimb-o. Eu m-am orientat catre un rock shox tora. Acum o gasesti la 5-6 mil. Oricum cu cat astepti mai mult cu atata ai sansa sa-ti iei o furca de calitate la bani mai putini.

In alta ordine de ideii sfatul meu este sa-ti iei o bicicleta cu amortizor macar pe fata - pentru ca traim in ro.

Editat de ncristi, 19 ianuarie 2010 - 18:51.


#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Rock Shox Tora la pretul ala probabil ca este una din versiunile fara Motion Control. Daca are Motion Control si daca este vorba de o furca noua, pretul este foarte bun.

Daca singurul criteriu dupa care este apreciata o furca ar fi acela ca are sau nu are joc, furcile fixe (rigide) ar fi considerate cele mai bune in toate situatiile.

Topicul era despre o bicicleta de oras, folosita eventual pe poteci. Eu imi mentin recomandarea pentru o bicicleta cu furca rigida (fixa) in cazul de fata.

Editat de Seb, 19 ianuarie 2010 - 19:17.


#11
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 848
  • Înscris: 10.12.2006

 Seb, on 19th January 2010, 19:11, said:

Rock Shox Tora la pretul ala probabil ca este una din versiunile fara Motion Control. Daca are Motion Control si daca este vorba de o furca noua, pretul este foarte bun.

Daca singurul criteriu dupa care este apreciata o furca ar fi acela ca are sau nu are joc, furcile fixe (rigide) ar fi considerate cele mai bune in toate situatiile.

Topicul era despre o bicicleta de oras, folosita eventual pe poteci. Eu imi mentin recomandarea pentru o bicicleta cu furca rigida (fixa) in cazul de fata.

Nu-i sg criteriu dar stiu ca santour a fost criticat in special pentru ca prind joc. Nici la capitolul amortizare nu sta rau. este o furca de fix 100E. Spre ex am avut ocazia sa o compar cu un DART2 si , sincer, nu am vazut diferente .... notabile cel putin.

Uite furca:
http://www.playbike....?id_produs=1518

Legat de bicicleta de oras - si eu aveam aceeasi parere ca tine pana am dat de sienle de tramvai si pitra cubica de bucuresti. Atunci m-am convins ca este bine sa ai ceva "moale" sub tine :)

#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu te baza prea tare pe datele din link-ul de la Playbike (si in general e bine sa nu te bazezi 100% pe descrierea produselor facuta de magazine; e mai sigur sa cauti informatii despre produse direct pe pagina producatorului). In primul rand, furca nu este in stoc, deci e posibil sa fie un pret neactualizat. Apoi, fotografia este de la o Tora XC, nu de la Tora 318 cum apare in numele produsului. Furca din fotografie este fara Motion Control.

Editat de Seb, 19 ianuarie 2010 - 22:19.


#13
adrian_kool

adrian_kool

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 20.07.2005
Multumesc de sfaturi, si mie imi place sa nu imi chinui incheieturile pe denivelari si mai ales daca voi face si ceva ture in natura.

Am mai sapat un pic si am mai gasit ceva variante cu preturi mai decente. Varianta Specialized nu stiu cum ar fi la intretinere avand IG3. Kahuna pare de vis, mi-e sa nu fie overbid pt ce as face eu :). Voi ce ziceti?
Deja ultimile doua le-am ales gandindu-ma mai mult la ce as face in natura...sper sa nu aiba cauciucuri exclusiv de noroi.

Specialized Globe Centrum Elite 2008  http://www.biker-boa...l_2015_115.html
Kona Kahuna 2009 http://bikes.konawor...9_kahuna_uk.cfm
Kona Cinder Cone 2008 http://www.konabikes...cinder-cone.php Pt asta, exista o varianta MD cumva? Asa apare pe lista de preturi reduse a unui magazin.

Editat de adrian_kool, 20 ianuarie 2010 - 13:18.


#14
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Ciudata alaturare de biciclete (cele 3 din ultimul tau post).

Nu inteleg de ce insisti pe Mountain Bike-uri sau biciclete cu roti de 559 daca vei folosi bicicleta in oras.

#15
adrian_kool

adrian_kool

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 20.07.2005
Iti inteleg nedumerirea. Vreau sa nu am nevoie de alta bicicleta daca imi voi dori sa ies in natura. Nu stiu cum arata potecile pentru biciclete dar in mod sigur nu voi aborda trasee cu viteze prea mari.
Daca as alege prima bicicleta as vrea sa motivez prin intretinere usoara, fiabilitate si componente cat mai putine ca nu ma astept sa merg cu toate vitezele disponibile pe un MTB. Avand 3 viteze nu ma vad fortat sa ma chinui cand am o panta si nici sa dau mult din pedale atunci cand drumul imi permite sa merg mai tare. Cu solutia asta as putea achizitiona o furca ulterior din momentul in care iesirile in natura ar fi mai dese.

#16
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Bicicleta Specialized Globe Centrum Elite este gandita pentru mers in special pe teren orizontal, dar cu viteze diferite de deplasare, nu pentru urcat pante.

#17
adrian_kool

adrian_kool

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 20.07.2005
E un sfat foarte util. Cum pot sa recunosc un model care ar putea urca si pe dealuri? Eu aveam in vedere doar dimensiunile pinioanelor.

#18
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca nu esti convins de argumentele mele pentru o bicicleta de oras, nu iti ramane decat varianta unui Mountain Bike hardtail.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate