Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#9145
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Am gasit la un magazin din Pucheni, PH, latimea de 8 m, dar 19 gr/mp, la 0,55 lei/mp.

#9146
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am nevoie de ajutor.
Am pus folia, am plantat, am udat si am plecat, dupa 1 saptamana, rezultatul, acel mucegai. Practic eu sunt responsabil datorita grabei, am pus niste ingrasamant granular, mi s-a stricat un utilaj de incropat in sol , l-am pus manual si am facut lucru de mantuiala, ventilatie deloc , usa a fost inchisa o saptamana, doar ce aer a mai intrat pe langa usa. Acum am deschis usa, sa intre aerul, am facut poze si astept raspunsul vostru.

Attached Files



#9147
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Ti-au incoltit sporii!
;)


#9148
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
asta am observat, cum scap de el ?

#9149
Pawlica

Pawlica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.11.2017

View PostBosley, on 14 ianuarie 2010 - 11:35, said:

Buna ideea, frumoase explicatiile insa am si eu cateva intrebari :

1. Inaltimea pe centru (Posted Image ai pus 250-270. Nu e cam mare ?
2. As vrea sa cultiv rosii, castraveti, ardei (care altfel i-as lua de la piata). Ce alte legume pot sa mai pun in sera ?
3. Invelisul serei va fi in folie de plastic banuiesc. Cat de groasa, transparenta trebuie sa fie ca sa permita sa treaca lumina soarelui ?
4. Cand pot sa pun legumele (banuiesc ca depinde de fiecare) si mai e necesara vreo sursa de caldura ?

Multumesc pentru lamuriri. Cred ca o sa imi sun rudele de la tara sa pregateasca parcela ptr sera Posted Image

View PostBosley, on 16 ianuarie 2010 - 23:05, said:

Am mai citit si pe alte site-uri de faza asta cu pregatirea semintelor.
Am cumparat si eu azi 2 pliculete de seminte de tomate si le-am pus la congelator.
Am sadit de fapt jumatate din primu pliculet.

Care ar fi temperatura la care sa le tin ? In casa am 24-28 grade, dar pot sa le tin pe balcon unde tin geam deschis si e mai racoare.

Dupa ce obtin rasadurile in ce perioada pot sa le cultiv ?

Multumesc mult pentru detalii, e un topic foarte interesant (cel putin ptr mine )

View Posttrestie-de-balta, on 14 ianuarie 2010 - 21:22, said:

Jos, pe perimetrul solarului se sapa un sant de 8-10 cm. ln sant se baga folia si se astupa cu pamant, asfel peretele de folie va sta intins.
Partea de sus, cea cu sarma va fi ca o usa si se va deschide total, desfacand-o din toate cuiele, sau partial din cateva din mijloc pentru aerisire. aerisire care se va face mai mereu.


Deci, dupa ce s-a invelit solarul se poate pregati pentru plantare.

Sfatul meu e sa luati o folie de calitate care e garantata 2-3 ani, isi merita banii si daca panta capriorilor e de peste 30 de grade, tine 5-6 ani.
Nu cumparati panarama de folie din brico sau practiker ori de la producatorii locali ca nu tine decat pana in iulie, apoi se rupe de la soare care o imbatraneste.

In interior se sapa la cazma si se baga mranita, pamant de padure, nisip sau pamant nelucrat cu anii de pe parlogele patriei.ldeea e sa aduceti pamant fertil.
Nu bagati chimicale sau alte produse, chiar daca scrie pe ele ca sunt naturale sau BIO.
Natural e gainatul, balegarul de vaca si alte asemenea din gospodaria voastra sau a vecinilor.
As dori sa stiu daca pot folosi pentru acoperis placi din policarbonat .Multumesc

#9150
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012

View PostGradinarulUrban, on 05 noiembrie 2017 - 16:56, said:

asta am observat, cum scap de el ?
Nu toti fungii sunt daunatori plantelor!
Prima masura e scaderea umiditatii (aerisire)
A doua masura, un Topsin...

#9151
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
eu am avut aceeasi chestie
pelete de ingrasamant aruncate aiurea pe sol intr-o zona mai umeda, s-a umplut zona de mucegai
printre capsuni
a stat asa toata iarna
capsunii nu au avut nimic
dupa dezghet am intrat printre ei cu cazmaua, s-a mai uscat impreuna cu incalzirea si a disparut

solutia este sa usuci, aerisesti, si sa intorci pamantul in zona aia, la cazma, sapaliga, whatever, si dispare
deci ar trebui sapat/sapaligit printre toate ridichile alea

de chimicale nu stiu sa-ti zic ca nu folosesc, dar nu vad cu ce ai putea da si sa mai si mananci ridichi intr-o luna de acolo...

Edited by danr, 05 November 2017 - 19:35.


#9152
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
salut,
as vrea sa mai fac un solar, mai mic, 6x4
cu aerisire pe capete

aveti idee de unde as putea cumpara ceva prefabricat ?

#9153
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
La dimensiunea asta il poti face pe structura mixta , cu cadru metalic pe mijloc si arcade din ppr. Teava e la 6 m exact cat doresti tu ca lungime si arcadele din ppr de 32 la 4 m cu mufare si prindere pe coama ,iar pe margini bagate in pamant cativa cm. Folia nu o prinzi pe arcadele laterale ci pe cadrul din lemn sau metalic format la extremitati, intre care vor veni usile duble pentru aerisire.





#9154
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Unii muta solarul pe roti!Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xm6khNRIGhE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by sandy76, 12 November 2017 - 00:09.


#9155
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Incredibil cata imaginatie si eforturi depun legumicultorii pentru ceva culturi extrasezon!
;)

#9156
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Cum sa irosesti spatiul cu folos sau lipsa de informare? Poza e de pe FB, undeva prin state, solar de 10 pe 32, are 300 plante si se plange ca-s prea multe si e inghesuiala.

Attached Files



#9157
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
In America e pamant nepopulat kakalau!
;)

#9158
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postroman_roman, on 11 noiembrie 2017 - 18:57, said:

La dimensiunea asta il poti face pe structura mixta , cu cadru metalic pe mijloc si arcade din ppr. Teava e la 6 m exact cat doresti tu ca lungime si arcadele din ppr de 32 la 4 m cu mufare si prindere pe coama
Sau poti face cu doua randuri de arcade -folie si cu perna de aer intre ele.
Arcadele ar rezema pe o coama dubla. Iar la baza format un profil U in care s.ar stabiliza arcadele la partea inferioara ,si intre urechile u.lui s.ar rula prima folie dinspre interior pentru a se putea intinde la baza. Vara s.ar putea strange folia de interior si s.ar lega de prima coama.



#9159
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
nu prea imi dau seama cum zici....

#9160
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postdanr, on 12 noiembrie 2017 - 18:05, said:

nu prea imi dau seama cum zici....
Attached File  solar ppr-propunere.jpg   168.54K   66 downloads

#9161
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
mersi mult
cine sa faca arcadele alea.....
ca restul am meseriasi care sa monteze...

#9162
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Dublarea arcadelor era doar o idee futurista ce s.a dorit doar ca o propunere. Poti ramane la un singur rand si cu suplimentarea de folie la tuneluri ,folosite in perioada rece pentru rasaduri.
Arcadele sunt foarte usor de executat : se mufeaza cu un aparat de lipit ppr, se arcuiesc usor , se prind sus la coama cu suruburi cu cap semirotund si piulita ,iar jos la baza ori prin infingere in pamant ori in tije ,tevi sau chiar ppr.
Cadrul metalic central se realizeaza prin dispunerea stalpilor metalici cu putin beton la baza , iar dupa cateva zile se sudeaza coama metalica.
Elimini astfel roluirea tevilor metalice pentru arcade , contrafisari , betonari la fiecare arcada , distanta prea mare intre arcade datorita pretului , sarmelor intre arcade etc

Exista si tevi ppr mai lungi . Doar ca e mai greu cu transportul.
https://lajumate.ro/...vc-1432408.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate