Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Va dispărea telefonia fixă?

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#19
gygy92

gygy92

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 278
  • Înscris: 25.12.2009
Eu platesc 8,3 euro pentru un abonament cu doar 100 minute in retea, ATAT. Pai cu 8 euro la un abonament Orange am 725 minute in retea si 125 in afara ei, de SMS-uri nu mai vorbesc.
Pentru cei care au firma poate e util un fix, dar pentru persoane fizice nu-i mai vad rostul.

SPF tu platesti 5 euro + abonamentul de voce = ? pentru ce viteza ?
Pai cu 5 euro la RDS ai de cel putin 50 de ori mai mult.

Edited by gygy92, 05 January 2010 - 08:05.


#20
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ce sa dispara telefonia fixa ? Asta mobila e de kko in caz de ceva , va amintiti cat timp au fost cazute toate retelele cand a fost ultima data un cutremur mititel ? DigiMobil 2 ore , Vodafone 1 ora 30 in zona la mine . Fixul a mers  :peacefingers: .

#21
gygy92

gygy92

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 278
  • Înscris: 25.12.2009
Imi amintesc cand fixul nu-mi mergea cate 2 ZILE si asta se intampla din cauza ca se rupeau niste fire de la vant (cel putin asa mi-au spus cei de la service). De o perioada buna de timp nici nu mai stiu daca au mai fost probleme cu el, pentru ca s-a pus un strat mare de praf pe receptorul telefonic.
In principiu telefonia fixa nu o sa dispara din cauza infrastructurii realizate, chit ca o sa ramana doar cu 1 abonat.

Edited by gygy92, 05 January 2010 - 08:33.


#22
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos, în primele 45 de minute de după ora 0 în noaptea de Revelion "Romtelecom" a fost singurul care a mers bine (de pe mobil tot încercam să sun şi nimic. E adevărat totuşi că la un momendat am sunat de pe fix pe mobil ("Orange") şi a mers).

Edited by djl, 05 January 2010 - 10:10.


#23
gygy92

gygy92

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 278
  • Înscris: 25.12.2009
Pai daca de revelion e doar un singur utilizator de telefon fix :lol: , nu e normal sa si mearga? Intelegi ce vreau sa spun!

Edited by gygy92, 05 January 2010 - 11:34.


#24
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Folosesc ADSL pentru cele mai putin de 30 de zile pe an cat stau in romania + pentru turistii care vin la pensiune (e vorba de o pensiune).

Viteza este aia de baza, in jur de 100-120Kb curati. Pentru browsing e minunat.

#25
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004

 gygy92, on 5th January 2010, 11:10, said:

Pai daca de revelion e doar un singur utilizator de telefon fix :lol: , nu e normal sa si mearga? Intelegi ce vreau sa spun!

Mă faci să râd :lol:

Edited by djl, 05 January 2010 - 12:29.


#26
alexrullz

alexrullz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.10.2009
Nu dispare nici un fix stati voi linistiti nici in 10 nici in 20 ani...sunt prea multe servicii care se utilizeaza...in majoritatea Europei si chiar si in State se foloseste fixul 55-60% si restul mobil. Noi romanii nu prea stam pe acasa si asta e motivul pt care se foloseste mai mult mobilul...

#27
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
De ce sa dispara telefonia fixa ?
Atata timp cat sunt case fixe, e ok sa aibe telefoanele lor fixe.

#28
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

 dan4, on 4th January 2010, 22:18, said:

Un avantaj al telefoniei fixe ar fi calitatea sunetului. Esantionarea sunetului parca se facea cu 64kb/s , cei care lucreaza in domeniu pot face comparatii mai detaliat.
Asa o calitate ca se aude si Radio Romania Actualitati cand ma suna vecinul pe mobil de pe fix. Asa de bine e facuta reteaua in zona mea ca nici pe dial-up nu puteam sa ma conectez.

Edited by Bukovina, 05 January 2010 - 13:48.


#29
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006
Nu cred ca va disparea prea curand telefonia fixa si nici nu imi doresc sa se intample asa ceva !

#30
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Chiar asa de des / mult utilizezi telefonul fix?   :huh: .

Eu nu am pus mana pe receptor de luni de zile si din partea mea poate sa dispara de maine, nici nu o sa imi dau seama de asta :D

#31
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007
cu timpul vor disparea cablurile ... http://news.softpedi...ps-131142.shtml

Edited by Florin64x, 05 January 2010 - 14:11.


#32
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006
Utilizez destul de putin telefonul fix, dar e bine sa fie acolo !

De exemplu, eu am rude in Italia, toate rudele ma suna pe fix pentru ca e mai ieftin sa suni pe fix decat mobil !

E drept ca eu ii sun dupa Digi Mobil, ca imi este acelasi lucru (fix sau mobil rds), dar, daca ar avea si ei telefon fix i-as suna si pe fix (tarif de 8 centi sau 5 centi vs 12 centi sau 18 centi) !

De asemenea, cele 2 bunicii ale mele, nu au mobil, folosesc doar telefonul fix, asa ca atunci cand vreau sa iau legatura cu ele, e obligatoriu sa le sun pe fix !

Asa ca inca vad rostul telefoniei fixe :)

#33
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007

 catalinman, on 5th January 2010, 14:18, said:

Utilizez destul de putin telefonul fix, dar e bine sa fie acolo !

De exemplu, eu am rude in Italia, toate rudele ma suna pe fix pentru ca e mai ieftin sa suni pe fix decat mobil !

E drept ca eu ii sun dupa Digi Mobil, ca imi este acelasi lucru (fix sau mobil rds), dar, daca ar avea si ei telefon fix i-as suna si pe fix (tarif de 8 centi sau 5 centi vs 12 centi sau 18 centi) !

De asemenea, cele 2 bunicii ale mele, nu au mobil, folosesc doar telefonul fix, asa ca atunci cand vreau sa iau legatura cu ele, e obligatoriu sa le sun pe fix !

Asa ca inca vad rostul telefoniei fixe :)
inca ... pt ca exista batrani ce nu stiu sa foloseasca asa bine un telefon cu multe taste... dar peste 50 de ani va fi altfel.

#34
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006
peste 50 de ani da !

dar, pe termen scurt nu va disparea telefonia fixa, adica peste 10-20 de ani o vad inca prezenta :)

#35
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cati din cei peste 55 sau 60 de ani sunt in stare sa foloseasca un mobil ?  :cursing: . Incearca sa le explici cum e cu prepay-ul , cu valabilitatea si restul si o sa vedeti daca o sa dispara telefonia fixa . Mobilele se fac din ce in ce mai mici , e cam greu pentru cineva in varsta sa le butoneze , ca in meniuri nici macar nu am pretentia absurda sa se descurce .  Daca le pui si un touchscreen in fata se lasa pagubasi . Faza cea mai "comica" e ca uita sa apese pe endcall si sa vezi distractie dupa aia  :nonobad: , e mai simplu sa pui fixul in furca .

#36
gygy92

gygy92

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 278
  • Înscris: 25.12.2009
Pentru batrani exista fix cu SIM.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate