Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Va dispărea telefonia fixă?

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#127
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.10.2009
La nivelul tehnologic atins in prezent de telefoanele mobile, chiar daca ar disparea(prin absurd) toti operatorii de telefonie mobila, acestea tot s-ar vinde!!! Simplul fapt de a avea la tine in orice moment o camera foto/video+un mp3 player+GPS+agenda electronica+radioFM+minilanterna, adica tot ce contine un telefon GSM decent, ar face macar jumatate din banii pe care-i dam in prezent pe un mobil...
Pe cand NIMENI n-ar da un leu pentru un telefon fix daca nu l-ar putea conecta la o linie telefonica.
Cam in 2-3 ani , "fix-ul" va fi oricum rutat prin fibra de net, ceea ce-i va prelungi un pic agonia, pana vor aparea masiv telefoane mobile cu WLAN VoIP, moment in care convorbirile nu vor mai fi taxate la minut, mobilele vor fi simple terminale cu IP propriu, asemeni PC-urilor.
Tot asa cum e o chestiune de cativa ani pana ce PC-urile si laptopurile vor fi inlocuite de tablete...

Edited by Willigut, 04 January 2013 - 01:55.


#128
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Meriti un like pentru ce ai scris. Deja se poate face treaba asta cu VoIP-ul pe mobile (si nu numai), pentru cei interesati. Da, retelele modernizate folosesc VoIP-ul pentru a oferi telefonie fixa chiar si acum, nu trebuie asteptat cine stie cati ani. Pur si simplu se doreste o simplificare a tuturor retelelor, o unificare a tot: internet, telefonie si televiziune. Se face asta din motive de costuri si de calitate. Mi se pare ca am mai scris despre asta...

#129
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008

View Post12trei, on 03 ianuarie 2013 - 18:25, said:

Iar la World Trade Center, supravietuitorii sunau de pe mobil, de sub darmaturile turnurilor. Probabil era cam greu sa ajunga pana la primul fix.

In caz de dezastru, vii cu un camion cu antene (ca la concerte) unde a picat blocul si ai rezolvat problema cu 112. Doar nu se darama jumatate de oras (daca o fi asa, atunci nici mama liniilor fixe nu-ti va fi de ajutor).

112 e gratis si functioneaza de pe orice mobil care nu e musai sa aibe nici SIM in el ci semnal de la macar 1 operator, la o pana generala de curent chiar daca operatorul pe care esti tu a picat ca nu are acumulatori sau generatoare vei putea suna la 112 prin operatorii care au, formezi 112 chiar fara semnal si gata, eu asa la metrou Tineretului in 2005 unde Vodafone al meu nu exista am format 112 si a inceput sa sune, apoi doar unde vedeam No Networks Found la Search ma mai distram formand 112, statea si gandea 10 secunde si apoi No Network Coverage.Posted Image

Imi amintesc ca pe 16 august 2005 inainte de o furtuna, am avut mai intai eu o ora de pana de curent apoi a venit la mine dar a disparut semnalul de la Vodafone. De atunci nu a mai picat vreodata.

Dar de Cosmote am auzit ca la Susani-Valcea pica odata cu curentul si revine la 15 minute dupa realimentare, de asemenea si la Bumbesti-Jiu din Gorj nu ai curent nu ai Cosmote, dar Vodafone merge.

Edited by Neaceasca85, 04 January 2013 - 02:54.


#130
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostNeaceasca85, on 04 ianuarie 2013 - 02:50, said:

112 e gratis si functioneaza de pe orice mobil

Si nici nu ii pica curentul lui 112, fiind destinat sa functioneze si in situatii de calamitati, etc.

#131
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Oricum, in anii '90 cand chiar se lua curentul o singura data a vorbit mama la fix cand erau 0 V in prize, la bloc in iarna 1999-2000 pe la ora 23, bezna la noi, lumina in cartierul de peste drum, a sunat pe cineva de acolo "Fata tu ai curent?" "Am, am!", mai tarziu s-a luat si acolo.Posted Image

In rest ori de cate ori a vorbit era si lumina la bec iar la magazin daca aude ca nu e curent suna vanzatoarele pe mobil, oricum aproape numai pe mobil le suna.

Iar bunica de la tara care m-a crescut era ferm convinsa ca nu mai merge nici telefonul cand se ia lumina si nu a incercat sa sune in atare conditii "Pai cum, telefonul nu tot cu curent merge?", pana a vazut contrariul, eram inca pe centrala manuala ca abia in 2003 s-a bagat automat la Spineni.

Telefon a avut abia din 1995, in 1990 cand eu am suferit niste arsuri nasoale la picioare nici nu aveam si parintii au aflat cu stupoare cand au venit in vizita. Acel post e reziliat in 2009 cand a murit bunica.

Edited by Neaceasca85, 04 January 2013 - 03:32.


#132
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcopil_Cuminte19, on 04 ianuarie 2013 - 01:03, said:

Mai, Djl... eu inteleg ca-ti plac vechiturile si telefoanele fixe, dar cum sa zici ca-i normal sa ai telefon fix? Eu chiar ma intreb, cati mai au un fix acasa in perioada asta in care gasesti telefoane mobile la preturi de nimic, numai bune pentru vorbit si purtat mereu cu tine. Unde mai pui la socoteala si ca nu ai nevoie de tras cabluri inutile si poti sa alegi ce operator iti convine. Eu si cunoscutii mei n-am avut fix niciodata si cu atat mai putin nu o sa fac prostia sa platesc un abonament lunar pentru asa ceva. Posted Image  ''Era'' terminalelor fixe se duce usor-usor in jos si nu e un lucru rau. Cine vrea fix, sa-l plateasca in continuare.


Sa nu uitam ca inclusiv numarul conexiunilor mobile la internet le-au depasit pe cele fixe.
Hai să îți dau un exemplu ciudat. În Austria stăteam în rural și aveam nevoie să sun la firme. Telefonia mobilă de la "cea mai tare rețea" a lor era ca un cur, adică se întrerupea în draci și nu aveai nici o prestație. Atunci m-am hotărât să cumpăr un fix dar unul VOIP pentru că acolo nu exista infrastructură fixă. Și a mers excelent, culmea, pe o conexiune mobilă la internet dar cu modem afară, partea frumoasă fiind că modemul era staționar, eu nu aveam parte de jitter. Și nici un soft (pe android sunt cu tonele) nu va putea înlocui un telefon dedicat. Toate se aud mai prost decât pe fixul acelaq care era un gigaset, nu cine știe ce.
Deci da, pe fix calitatea e superioară. Nu contează că vorbim de POTS sau VOIP. Sigur, digitalul are avantajul că sunetul nu se deteriorează.
Acum 6 ani am avut primul SIP gateway cu serviciu de la Euroweb și bătea la cur orice telefonie mobilă sau fixă la vremea lui.

View PostNeaceasca85, on 04 ianuarie 2013 - 02:50, said:


Dar de Cosmote am auzit ca la Susani-Valcea pica odata cu curentul si revine la 15 minute dupa realimentare, de asemenea si la Bumbesti-Jiu din Gorj nu ai curent nu ai Cosmote, dar Vodafone merge.
Rețeaua Cosmote e rușinos făcută, cred că cineva ar trebui să ia măsuri, trebuie să existe un minim de stabilitate garantat la telefonie.

#133
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Cum zicea andreic, acumulatorii de back-up nu sunt inclusi in pretul platit de clientii Cosmote, o fi asa si la Digi Mobil. Posted Image

#134
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Ţinând cont de ultimele evoluţii, gen că poţi folosi şi o reţea de net pentru smartphone (telefonul inteligent), care credeţi că va fii viitorul telefoniei fixe?

#135
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postdjl, on 25 noiembrie 2018 - 17:48, said:

Ţinând cont de ultimele evoluţii, gen că poţi folosi şi o reţea de net pentru smartphone (telefonul inteligent), care credeţi că va fii viitorul telefoniei fixe?

Cablul de telefonie a fost reconvertit la cablu de internet. Firul nu dispare, ca e buna infrastructura pentru a fi folosita in a transport altceva si anume date.

#136
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Te referi la A.D.S.L.?

#137
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postdjl, on 25 noiembrie 2018 - 20:17, said:

Te referi la A.D.S.L.?

ADSL, VDSL sau de ce nu FTTC.

#138
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Telefonia fixa inca ramane pentru fax. Sunt sigur ca si in 2025 va fi asa. De vorbit nu se mai vorbeste pe fix, poate doar 20% din cat se vorbea inainte. Dar la mobil acum am Vo-Wi-Fi care ruteaza vocea prin conexiunea mea de internet fix, si VoLTE afara. Nu renunt la fibra din casa orice ar fi si nici la PC-ul desktop, net mobil folosesc doar in miscare pe afara, in casa telefonul se conecteaza la Wi-Fi.

RDS mi-a trecut telefonia fixa de la forma lor clasica (MGCP care suna si se comporta identic cu TDM-ul clasic Romtelecom) la IMS (si probabil SIP), care o face mai putin spectaculoasa, e acelasi ton de apel indiferent de destinatia pe care o sun, not fun anymore.

Si VoLTE/Vo-Wi-Fi sunt IMS, dar pe astea le vreau. Acum la RDS ca sun pe fix sau pe mobil, de pe fix sau de pe mobil, toate la fel suna. Iar daca fixul este cu netul sau curentul picat, iti intra robot ca la mobil, abonatul apelat are telefonul inchis sau nu se afla in aria de acoperire a retelei mobile.

Cumva au integrat telefonia fixa in cea mobila. Dar faxul imi merge mai bine de cand au trecut de la clasic la IMS.

Edited by Neaceasca85, 26 November 2018 - 02:01.


#139
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă activează T.38 pe mobil, iar fixul poate fi purtat pe mobil, din partea mea poate să dispară.

#140
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
T38? Ce-i aia?   :huh:
Probabil va mai rămâne ceva timp telefonia fixă clasică, Aia V.o.I.P. va rămâne la infinit.
Ce e bun la telefonul fix: dacă nu e din ăla cordless, nu ai nevoie de încrăcat bateria, deci aparatul poate ţine cu anii.

#141
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
https://www.3cx.com/pbx/t38/

#142
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Aha... deci e un fel de adaptor pentru folosirea faxului via o conexiune de internet. Există aşa ceva şi pentru telefoanele fixe clasice, dar şi pentru teleimprimatoare (alt tip decât cele pentru telefoane).

#143
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 04.09.2018
Eu nu am inteles ceva, daca exista linie telefonica la x abonat, de ce i se zice ca nu se poate baga net ADSL la el in anumita zona ?
Banui ca daca ai linie telefonica, prin aia vine si ADSL, conecteaza modemul si intra..asta e parerea mea, sau nu, nu stiu.

Telefonia fixa nu moare, e mult mai stabila, la mobil pica semnalu la o adica rapid, la o calamitate fixu e rules.

#144
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru ca nu au un DSLAM instalat in zona. Pe firul clasic vine vocea dintr-o centrala telefonica si netul dintr-un DSLAM, un fel de dulap stradal in care intra fibra optica.

Pe calamitati walkie talkie, CB, radio AM si poate si 112 (adica macar un semnal 2 G de urgenta) raman. Mai ales cutremurul.

La tara cand DSLAM-ul e instalat departe, in comuna vecina, vitezele la net sunt mici, ajungand in unele cazuri sa fie netul mobil mult mai bun decat cel fix.

Eu acum am vocea de la mobil prin routerul de net fix din casa, doar SMS-ul se mai duce pe antenele de afara. Vo-Wi-Fi. Si afara VoLTE.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate