Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Va dispărea telefonia fixă?

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#37
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Daca incerci sa iti bati capul sa gasesti justificari tehnice pentru existenta telefoniei fixe, o sa constati ca pot fi combatute cu mare succes toate. Pana la urma in orice zona ciudata ca relief poti sa ajungi cu cablu si respectiv curent, cu siguranta poti sa faci transport de date si un turn de mobil. Pentru cei in varsta exista telefoane cu ecrane mari sau fixomobile.
Cat despre aia cu 'se aude mai bine' este desigur o poveste: in telefonia fixa se esantioneaza doar 3kHz, si se da drumul asa, necomprimat. La codec-urile noi (citeste: nu asa vechi) gen AMR iti dai seama mult mai greu de compresie si mai mult, ai FEC progresiv a.i. mici coruperi de frame sa nu distruga grav vocea. Mai mult, varianta noua de WB-AMR (esantionare la 7kHz) aka 'HD voice' - vezi Orange UK parca - ar trebui sa se auda _MULT_ mai bine decat G.711-le din fix. (inca n-am avut ocazia sa testez)
Ar mai fi si povestea cu 'la cutremur mobilii s-au blocat, fixul functiona': evident, multi s-au panicat si au iesit in fata blocului dupa care au inceput sa sune pe mobil toate rudele. Tu care ai ramas in casa si te-ai apucat sa suni pe fix, ai gasit evident reteaua libera. Daca e sa pice blocuri si asa, e cam loterie...

Exista anumite nise in care telefonia fixa va avea sens intotdeauna: in call centere sau in situatii in care se vorbeste la telefon f. mult in pozitie fixa. Sigur ca ele pot fi realizate tehnic cu un mobil cu casca, dar nu vad cine si-ar dori sa fie iradiat non stop doar de dragul de a fi cool.

O alta poveste ar fi backoffice-ul telecomilor (fix sau mobil): chiar si vocea din wireless pana la urma tot pe retele fixe este transportata, procesata etc. Toate astea (inclusiv nisa cu call center-ul) vor migra insa de la sarmele analogice/TDM la ceva IP based nu din cauza ca e mai ieftin (cum se spunea; in realitate e mai scump) ci din cauza ca e mai flexibil.

In concluzie: daca e vorba de POTS - da, va dispare mai devreme sau mai taziu. Daca e vorba de telefonie fixa in general probabil ca va fi din ce in ce mai putin prezenta in acces, dar va ramane in core si diverse nise.

#38
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009

View Postlucifer76, on 5th January 2010, 08:23, said:

Ce sa dispara telefonia fixa ? Asta mobila e de kko in caz de ceva , va amintiti cat timp au fost cazute toate retelele cand a fost ultima data un cutremur mititel ?
Fiindca toata lumea suna de pe mobile si nu de pe fix  :peacefingers: Tin minte, pe la sfarsitul anilor '90, cand a aparut tele-votul la nu'st ce concurs muzical si nu mai puteam face niciun apel din Romtelecom pana nu s-a terminat porcaria televizata.

#39
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View Postlucifer76, on 5th January 2010, 08:23, said:

va amintiti cat timp au fost cazute toate retelele cand a fost ultima data un cutremur mititel ?
N-a mers nici romtelecomul atunci, nici la mine, nici la cunostintele mele.

#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos, și de lămpi s-a zis că vor fi înlocuite în totalitate de tranzistori, dar iată că mai există fani lămpi.

#41
gygy92

gygy92

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 278
  • Înscris: 25.12.2009
Pai tu esti unul dintre fani, daca mai sunt 10 in toata Romania mare minune ma refer ca hobby, aici nu includem pe utilizatorii de preamplificatoare si amplificatoare audio pe lampi (de fapt e doar partea de amplificare ca in rest tot pe tranzistori sunt). Apropo cat de mare ar iesi un procesor cu lampi si cat ar consuma ? cate companii mai fabrica lampi?
Si daca stau sa ma gandesc lampile se mai folosesc doar in audio si in radiofrecventa (performanta in audio, putere in radiofrecventa) pentru ca inca nu s-a gasit un tranzistor sa o echivaleze dar e foarte aproape cu CMOS-uri, FET-uri etc.
Dar ce zici de banda magnetica cati mai utilizeaza casete audio acum? lasa-i pe profesionisti care asculta muzica pe magnetofoane de 20.000 euro, credeai ca o sa dispara in 20 de ani?
Dar hai ca o dam in diverse, ma mai repet odata, telefonia fixa nu o sa dispara deoarece exista infrastructura deja realizata, dar marea majoritate a utilizatorilor o sa migreze spre alternative mai rentabile si mai versatile.

Edited by gygy92, 06 January 2010 - 09:36.


#42
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postgygy92, on 6th January 2010, 09:17, said:

Dar hai ca o dam in diverse, ma mai repet odata, telefonia fixa nu o sa dispara deoarece exista infrastructura deja realizata, dar marea majoritate a utilizatorilor o sa migreze spre alternative mai rentabile si mai versatile.
Daaa, si tu ai impresia ca daca exista infrastructura deja realizata nu pot s-o distruga nenorocitii cum au facut in ultimii 20 de ani cu orice era de valoare (de la telefoanele publice cu monezi la liniile de cale ferata "nerentabile" etc. De gasit motive, gasesc ei n-avea grija! Mai ales daca mai apar inca 2-3 barosani ca grecii de la OTE, pai aia abia asteapta sa ia si ei o parte din felie! Nu mai vorbim de statul roman care una-doua ar da toata infrastructura aia la fier vechi pe 1 leu.
Telefonia fixa mai exista inca deoarece inca mai poti prinde clienti cu oferte la pachet gen dolce+internet, dar cand vor ramane operatorii DTH independenti de telefonia fixa (adica sa nu te mai lege la cap si cu asa ceva daca n-ai nevoie), va disparea cu siguranta, asa cum au disparut si pagerele sau video-ul.

#43
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Totuși, am destui cunoscuți care nu au net de la "Romtelecom", dar au fix de la "Romtelecom".

#44
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postduculeana, on 10th January 2010, 16:20, said:

...  va disparea cu siguranta, asa cum au disparut si pagerele sau video-ul.

Va disparea si telefonia mobila in cativa anisori, deoarece cu un abonament la internet, ori free wirelles ocazional, daca ai un notepad electronic pe care poatew rula un programel de tip skype ori messenger simplificat, vei putea vorbi de oriunde cu oricine care are un aparat similar (iar daca vei avea o statie-antena pt. net si in masina personala, atunci ti-ai asigurat conexiune si la munte.

Cred ca deja exista asa ceva insa datorita faptului ca aceste notepaduri sunt momentan cam scumpe, de aceea mai trebuie sa asteptam cativa anisori ...

Peste cca. 10 ani vor disparea si Televizoarele, deoarece incepand cu anii 2000 au aparut in Japonia ochelari wirelles cuplati la PC-internet, televiziune,... seamana cu ochelarii de soare, atat de usori si mici sunt. :naughty:

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Buna gluma Cyber-sapiens :) Nu, nu cred ca va disparea telefonia fixa asa cum nu dispar nici posturile de radio din unde lungi si medii sau robinetele clasice de apa, fiecare are avantajul lui oricat "progres tehnologic" se intampla, resursele radio sunt limitate de spectru propagare si aplicatii, cele de cablu nu.

#46
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004

View Postgygy92, on 6th January 2010, 09:17, said:

Pai tu esti unul dintre fani, daca mai sunt 10 in toata Romania mare minune ma refer ca hobby, aici nu includem pe utilizatorii de preamplificatoare si amplificatoare audio pe lampi (de fapt e doar partea de amplificare ca in rest tot pe tranzistori sunt). Apropo cat de mare ar iesi un procesor cu lampi si cat ar consuma ? cate companii mai fabrica lampi?
Te inseli, in RO sunt sute, daca nu mii de de "fani ai lampilor", si nu doar ca hobby...stiu doi care si-au facut vila din pasiunea pt. statii de amplificare pe tuburi.
Cate companii mai fabrica lampi?!
http://www.jj-electronic.sk/
http://www.vacuumtube.com/Mfg.htm
http://www.shuguange.../en/profile.asp
http://www.emissionl...tro/welcome.htm
etc, etc.
Scuze de offtopic.
Telefonul fix si telefonul mobil se completeaza reciproc, nici vorba ca vreunul sa-l elimine pe celalalt.
Nici lumanarea nu a disparut fiindca a aparut becul cu incandescenta, tubul fluorescent, ci pur si simplu, si-a gasit "locul potrivit"-la o cina romantica, in biserica, etc.
In tehnica foarte putine inventii devin inutile, majoritatea se aseaza pe fagasul lor firesc, odata cu trecerea timpului.

#47
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Nu știu dacă pe acest topic s-a spus, dar la un momendat cred că se va ajunge la un grad mare de ocupare a benzilor de frecvență. La cabluri nu există această problemă!

#48
dan2002sv

dan2002sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 27.09.2002
Am gasit un articol de prin 2006.


Telefonie si internet prin priza

Incepand de ieri, in Romania se poate vorbi la telefon sau accesa intenetul prin intermediul prizelor electrice. Locuitorii comunei Band (Maramures) sunt primii care vor beneficia de aceste servicii, prin intermediul unui proiect pilot intitulat Power Line Communications (PLC).

Proiectul va avea o durata experimentala de 6 luni. In baza unui studiu de fezabilitate realizat asupra proiectului pilot si a unui studiu de impact privind oportunitatea adoptarii sistemelor PLC, se va elabora o strategie de implementare la nivel national a acestei tehnologii.


Asta e adresa
http://www.9am.ro/st...prin-priza.html


Voi stiti ce s-a mai intamplat cu povestea asta?
Exista si functioneaza  tehnologia asta in comuna mentionata sau e doar o mare vrajeala?
Stie cineva? Ar fi interesant de aflat.

#49
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Prea curand nu va dispare telefonia fixa.

#50
dan2002sv

dan2002sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 27.09.2002

View Postchatnoir401, on 28th January 2010, 22:19, said:

Prea curand nu va dispare telefonia fixa.



Cum sa dispara telefonia fixa daca cei cu telefonia mobila folosesc fac trafic de voce si date tot prin reteaua fixa?

#51
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Romtelecom inregistra la finalul primului trimestru al anului curent ~2,7 milioane de linii fixe, in scadere cu 7,9% fata de aceeasi perioada a anului 2009.
Sursa
Per total, la finalul lui 2009, in Romania existau 5,29 milioane linii fixe, conform datelor Autoritatii Nationale pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii. Numarul de abonati a scazut cu 30.000, ajungand la 4,09 milioane la sfarsitul anului.
Asadar Romtelecom detine inca majoritatea liniiilor de telefonie fixa, peste 50% din numarul total de linii. Ramane de vazut pentru cat timp, fiindca daca vor mai scadea in acelasi ritm si in perioada urmatoare, nu-i vad bine.
UPC ocupa doar locul 3 dupa RCS pe segmentul telefoniei fixe si cred ca vor ramane acolo multi ani.

#52
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Telefonia fixa la noi va mai exista inca o buna bucata de vreme - pentru omul obisnuit de varsta a 3-a inca e factorul psihologic "e mult mai scump sa suni pe mobil de cat pe fix" sau invers "cine ma va mai suna daca o sa am doar mobil si e asa scump" ?  :rolleyes:   chiar daca in realitate s-au mai schimbat lucrurile in ultimii 10 ani in privinta asta..
Asta explica si de ce RDS inca instaleaza cu success telefoane fixe la pachet cu abonamentele de cablu, desi ofera si un mobil gratis.. :)

Puterea obisnuitei, desi noua ni se pare ceva ilar, nu e de neglijat - is curios peste 50 - 60 de ani, cand multi dintre cei ce povestim pe aici vom avea vreo '80 de ani, cati vor fi adoptat "communicator"-ul ce va fi folosit in mod curent prin 2060 in locul "batranului" urmas al telefoanelor mobile de acum (chiar si acum multi nu se pot inca obisnui sa vorbesca doar cu un headset bluetooth ascuns in ureche :)

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Ce ți-e și cu telefonia asta mobilă (celulară): în zona Câmpina "Vomafone" a introdus semnal 3G. Ei se laudă că acum semnalul e mai puternic, dar tatăl meu și familia lui nu mai au deloc semnal la telefonul mobil în zona casei. Și fixul l-au scos!   :thumbup:

Edited by djl, 23 September 2010 - 10:59.


#54
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Păi să stea pe 2G cu el, poate au setat "3G only" de atunci de când operatorul a introdus 3G în zonă. Era un user (Cosmin parcă) de la Vodafone care poate verifica dacă sunt probleme cu semnalul într-o anumită zonă, caută-l pe forum... Sau trimite un PM userului oficial al operatorului, e coleg de forum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate