Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Va dispărea telefonia fixă?

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,560
  • Înscris: 13.06.2004
Va dispărea telefonia fixă?
http://arstechnica.c...ion-is-when.ars
Sunt siguri că și pe forum sunt useri care s-ar bucura de dispariția ei?

#2
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
E si normal.

#3
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
De ce ne-am bucura de disparitia telefoniei fixe???
Si nu cred ca va disparea prea curand, pentru ca de exemplu in firme, se foloseste, sau in locuri publice, etc.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,560
  • Înscris: 13.06.2004

View PostBlackhawk, on 4th January 2010, 01:53, said:

E si normal.

De ce e normal? :huh:

#5
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Datorita progresului tehnologic.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,560
  • Înscris: 13.06.2004
Totuși, telefonia fixă clasică are ceva avantaje asupra celei mobile sau a celei fixe Vo.I.P.
1) Când pică curentul, nu pică și telefonul (la telefonia mobilă (celulară) depinde de mărimea ariei în care pică curentul - dacă pică curentul în juma de București s-ar putea să ai probleme; la aia Vo.I.P. dacă pică curentul în zonă, adio telefon);
2) Deși investiția inițială e mai mare, în timp întreținerea costă mai puțin (mai ales acum cu firba optică care nu ruginește); cred că asta e cauza pentru care tarifele la telefonia fixă sunt mai mici decât la telefonia mobilă;
3) Telefoanele fixe de obicei sung mai fiabile decât alea mobile;
4) În zonele deluroase, unde nu ai semnal la mobil, sârma îți este de mare ajutor (tarifele la telefonia mobilă via satelit sunt prohibitive).

#7
centralistul

centralistul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 10.01.2009
@djl
1) Cand pica curentul, pica si telefonul fix fara fir (de ex Siemens in cazul meu)
2) Nu comentez ...inca.
3) Fiabil doar in cazul in care este un telefon fix simplu. Cu cat e mai complex si are mai multe butoane si functii, fiabilitatea scade dramatic. Telefonul fix a evoluat mult mai putin decat celularul.
4) Corect

Omul modern este comod. Cand suna telefonul fix trebuie sa fugi sa raspunzi...la mobil apesi un buton si gata pentru ca de regula il tii in buzunar .
Si locomotivele cu aburi au fost bune la vremea lor. Tehnologia are intotdeauna ultimul cuvant

#8
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Cel putin in Romania nu va muri.Nu in urmatorii 10 ani. Ganditi-va acolo, la sate, ce s-ar face aia fara fix? Ori pun aia relee pe fiecare deal(Si tot ar ramane zone neacoperite) ori pun sateliti(...). Nu e rentabil. Asa ca ramane fixul.
BTW, exista telefon fix fara fir. ;)

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,560
  • Înscris: 13.06.2004
Aia cu dacă pică curentul, telefoanele cordless nu mai merg o știam, dar am uitat de ea aseară. De aia e bine să ai și un fix fix pe lângă cel fără fir.

Alt avantaj al telefoniei fixe: la un singur număr, poți să ai mai multe telefoane... dacă ai casă mare, îți mai poți uita mobilul pe undeva și să nu-l auzi, așa dacă ai 2-3 fixuri îl auzi măcar pe unul dintre ele.

#10
gygy92

gygy92

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 278
  • Înscris: 25.12.2009
La abonamentul perceput de Romtelecom sigur o sa dispara, eu abia astept sa termin contractul la clicknet si a doua zi sunt sa reziliez tot ce tine de Romtelecom. Si asta pentru ca ma obliga sa achit luna de luna ab la telefon fix ~50 lei pentru ca am net de la ei si suma ajunge la 110 lei lunar pentru 4 Mb.
E aiurea ca un abonament pentru telefon fix sa coste mai mult decat unul pentru mobil si apropo am avut mai multe probleme la fix decat cu mobilul.

Edited by gygy92, 04 January 2010 - 11:06.


#11
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postdjl, on 4th January 2010, 03:05, said:

4) În zonele deluroase, unde nu ai semnal la mobil, sârma îți este de mare ajutor (tarifele la telefonia mobilă via satelit sunt prohibitive).
Excelent sa o tina acolo, din viata mea a disparut de peste 8ani cred, si inca era monopol nesimtit atunci :)

O sa dispara treptat si zonal, odata cu evolutia serviciilor care n-o sa poate fi sustinute mult timp pe vechea retea de cupru. Pana la urma nici nu conteaza cand dispare ultimul post telefonic :rolleyes:, ideea e ca deja nu mai reprezinta importanta in viata noastra, mai degraba un spatiu pe perete sau masuta :) (nu de alta, dar e gratis)

P.S. nici macar la servici nu avem, folosesc ceva gen SIP cred

P.S.2 Chiar trebuia o alta formulare, ceva gen "Va mai intereseaza ofertele de telefonie fixa?"

Edited by Blackhawk, 04 January 2010 - 20:59.


#12
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Un avantaj al telefoniei fixe ar fi calitatea sunetului. Esantionarea sunetului parca se facea cu 64kb/s , cei care lucreaza in domeniu pot face comparatii mai detaliat.

#13
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Si alt avantaj sunt ofertele cu minute nelimitate in afara retelei. In telefonia mobila nu stiu cand vom vedea asa ceva in Romania.

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,560
  • Înscris: 13.06.2004
Când te gândești că eu acuma, cu abonamentul de bază aș putea să vorbesc cam 7.100 moca pe lună... dar nu am cu cine...  :thumbup:

#15
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Și te mai miri că dispare telefonia fixă. Dacă nu o utilizezi...
De fapt nu va dispărea doar se transformă, reformează sau cum vrei să îi spui schimbării. Se metamorfozează na, în telefonie mobilă disponibilă pe o aria mică cu terminale mobile dar blocate pe anumite celule ale rețelelor mobile.

Edited by kineceler, 04 January 2010 - 23:13.


#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,560
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am zis că nu o mai folosesc deloc, că eu sun și vorbesc măcar 2 ore pe lună și primesc apeluri ce totalizează măcar 3-4 ore pe lună (uneori și 5-6).

#17
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Bine, reformulez, dacă nu o utilizezi INTENS. Tata vorbește pe fix (voip ce-i drept) cel puțin 30 minute pe zi. Eu sunt mai rezerat, am fix dar sun de pe mobil în general.

Edited by kineceler, 04 January 2010 - 23:46.


#18
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
telefonia fixa mai e buna si pentru ADSL. Mie imi place ce-mi ofera romtelecom in materie de ADSL in 5 euro pe luna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate