Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Furnizor internet in Cluj - Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Salutari tuturor

Sunt din Cluj Napoca si caut un furnizor de internet. In prima faza am cautat o firma care pune net prin retea dar marea problema e ca stau in zona centrala a orasului si firmele nu sunt dispus sa traga reteaua deoarece nu prea sunt clienti.
Mi-am indreptat atentia spre Astral dar "gurile rele" spun ca nu prea merge bine asa ca am fost si pe la RDS pentru o oferta de fibra optica si sincer oferta lor ma tenteaza.
Intreabarea e pentru care dintre cei doi sa optez: Astral cu intrenet prin cablu sau RDS cu internet prin fibra optica?
Astept pareri daca se poate de la cei care au internet de la cei doi furnizori.

Multumiri

#2
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

serban_bogdan, on Jun 8 2005, 11:30, said:

Intreabarea e pentru care dintre cei doi sa optez: Astral cu intrenet prin cablu sau RDS cu internet prin fibra optica?
Astept pareri daca se poate de la cei care au internet de la cei doi furnizori.

Multumiri

<{POST_SNAPBACK}>


Nu n-ar trebui sa-ti treaca prin cap sa alegi CATV in defavoarea fibrei optice daca sunt costurile comprabile.

Dar daca esti homeuser nu stiu cat de mult ti se pare accesibila oferta pe fibra optica. Ma refer la costurile initiale de isntalare.

Astral si RDS merg comparabile de bine, sau de prost. Mediul de conectare conteaza insa FOARTE MULT!

#3
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Eu iti recomand sa te gandesti repede, deoarece pana vin si iti trag cablurile trec intre 6 luni si un an la ambele "corporatii".

#4
sinonim

sinonim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.08.2005
stimati domni, despre upc, a se vedea link-ul: http://www.muntealb....netCablu-bn.htm (merita sa aveti rabdare sa cititi)
parerea mea, si a multor altora este ca UPC este o companie de americani egoisti, care dau dovada de o "lene" balcanica (in ceea ce priveste viteza cablarii), care promit si te vrajesc, doar ca sa-i astepti pe ei si nu alegi concurenta. au un profit urias in romania, ca urmare a acestei strategii. acum, dupa preluarea Astral, au monopolul in Cluj, asa ca broadband internet in Db. Rotund (+Iris, Bulgaria, Gruia etc) bye bye! Apropo, exista vreun thread cu retele din Cluj-Napoca? Pentru cei din acest oras, am oferte din toate zonele orasului, retele, firme necunoscute, asa ca nu ezitati sa ma contactati.

#5
muntealb

muntealb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.08.2003
Mentionez ca eu locuiesc in Bucuresti, nu in Cluj si nu am postat mesajul despre alternativele la UPC in Cluj-Napoca. Asta nu ma impiedica sa ii dau dreptate lui "sinonim" pentru ca a pus legatura in cauza catre materialul "Campanie Anti-Cablisti" de pe situl meu. Mai mult ii vor multumi insa internautii din Cluj, care alaturi de cei din Timisoara sint amagiti de UPC si pusi sa astepte cu anii disponibilitatea internetului prin cablu. Eu am propus un mod de riposta prin trimiterea de mesaje electronice de protest si poate ca in acest fel UPC isi va schimba strategia si va accelera lucrurile. Nu sint insa de acord cu faptul ca "sinonim" foloseste articolul meu pentru a promova oferte de internet prin retelele de cartier, pentru ca nu mi-a cerut acordul in acest sens, iar daca mi l-ar fi cerut l-as fi refuzat. Modul sau de a posta acelasi mesaj pe mai multe fire de discutie este fara indoiala spam si nu pot fi de acord cu acest lucru, chiar daca este pentru o cauza buna. Sint de acord ca mesajele sale sa fie sterse de moderatori daca ei socotesc necesar acest lucru.

#6
Vandalay

Vandalay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 10.07.2005

muntealb, on Aug 17 2005, 18:31, said:

Mentionez ca eu locuiesc in Bucuresti, nu in Cluj si nu am postat mesajul despre alternativele la UPC in Cluj-Napoca. Asta nu ma impiedica sa ii dau dreptate lui "sinonim" pentru ca a pus legatura in cauza catre materialul "Campanie Anti-Cablisti" de pe situl meu. Mai mult ii vor multumi insa internautii din Cluj, care alaturi de cei din Timisoara sint amagiti de UPC si pusi sa astepte cu anii disponibilitatea internetului prin cablu. Eu am propus un mod de riposta prin trimiterea de mesaje electronice de protest si poate ca in acest fel UPC isi va schimba strategia si va accelera lucrurile. Nu sint insa de acord cu faptul ca "sinonim" foloseste articolul meu pentru a promova oferte de internet prin retelele de cartier, pentru ca nu mi-a cerut acordul in acest sens, iar daca mi l-ar fi cerut l-as fi refuzat. Modul sau de a posta acelasi mesaj pe mai multe fire de discutie este fara indoiala spam si nu pot fi de acord cu acest lucru, chiar daca este pentru o cauza buna. Sint de acord ca mesajele sale sa fie sterse de moderatori daca ei socotesc necesar acest lucru.

<{POST_SNAPBACK}>


Daca stai in Manastur, Grigorescu sau Gruia poti avea net prin cablul TV de la UPC: viteza pana la 384 kbps (dar va creste la 512 kbps in septembrie) 12 euro+TVA/luna. Tot in septe,mbrie se vor lansa si servicii noi de 1024 si 2048 kbps.

Eu mi-am instalat de curand serviciul de 384 kbps (unicul deocamdata) si, te asigur, merge superbine!!!!!!!

#7
rqbwins

rqbwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.10.2004
Stau in Cluj in cartierul gheorgheni.Aici din pacate au ramas numai doi furnizori mari de internet.UPC si RDS.
Am fost abonat astral timp de 4 ani pina nu au venit cei de la UPC si au facut praf totul.Au luat canalele de la astral si le au bagat in reteaua lor.Abonatii astralului s au trezit cu canale umplute la maxim.La 100 $ pe luna ofereau  canal de 512kbps cu 64 kbps garantat.In unele zile ma trezeam cu viteze de 30kbps adica jumate dintr o conexiune de dialup la 100 de dolari pe luna.Si partea proasta e ca mi s-a spus de angajatii astral ca resurse sunt cit china si ar putea oferi la acel pret si 1mbps dar nu au voie din cauza conducerii de la UPC.Asa ca UPC e de rahat.Au distrus totul si in ungaria.
De rds nu stiu ce sa zic dar la ei este o chestie faina:NU ESTE LIMITAT INTRANETUL.Adica lan 100/1000.
Singura solutie fiabila dar scumpa e radiotelecomunicatii cluj sau romtelecom cu ads ul.

#8
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postrqbwins, on Feb 1 2006, 22:50, said:

Stau in Cluj in cartierul gheorgheni.Aici din pacate au ramas numai doi furnizori mari de internet.UPC si RDS.
Am fost abonat astral timp de 4 ani pina nu au venit cei de la UPC si au facut praf totul.Au luat canalele de la astral si le au bagat in reteaua lor.Abonatii astralului s au trezit cu canale umplute la maxim.La 100 $ pe luna ofereau  canal de 512kbps cu 64 kbps garantat.In unele zile ma trezeam cu viteze de 30kbps adica jumate dintr o conexiune de dialup la 100 de dolari pe luna.Si partea proasta e ca mi s-a spus de angajatii astral ca resurse sunt cit china si ar putea oferi la acel pret si 1mbps dar nu au voie din cauza conducerii de la UPC.Asa ca UPC e de rahat.Au distrus totul si in ungaria.
De rds nu stiu ce sa zic dar la ei este o chestie faina:NU ESTE LIMITAT INTRANETUL.Adica lan 100/1000.
Singura solutie fiabila dar scumpa e radiotelecomunicatii cluj sau romtelecom cu ads ul.

Ciudat, esti primul care spune ca UPC-ul merge mai prost decat Astralul. In Cluj mai ales unde desi UPC = Astral, UPC-ul merge net mai bine (cel putin pana sa spui tu)

La 100 de USD/luna de ce nu alegi ADSL-ul de la Romtelecom? La 80 euro/luna iti da 2 mbps ce in cele mai multe cazuri merg la 2 mbps.

RDS-ul a ajuns cu fibra optica pana in Gruia? Sau daca vrei sa te abonezi la ei iti trag un deviz de instalare ca trebuie sa-ti vinzi rinichii?:)

#9
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
upc-ul nu se baga peste astral, cu atat mai putin la business, stiut fiind faptul ca upc are doar clienti rezidentiali. pentru 100 de usd, du-te si renegociaza, poate capeti mai mult.

#10
mikiduta

mikiduta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 23.10.2005
Eu locuiesc in Manastur, am UPC, merge foarte bine. Faza e ca nu ai metropolitana ca si in alte retele. Dar daca vrei internet pt navigare, si nu pt retea, stii tu, DC++, recomand UPC, eu am abonamentul de 12 Euro, 512kbs. Merge bine, dar de cateva ori a mai facut figuri seara modemul, lucru care se rezolva in 2 moduri:restart modem+pc sau astepti pana isi revine, cateva minute. Asta ar fi un minus. Plusul e ca ai aproape nonstop asistenta prin telefon.

#11
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Salutare! Sunt si eu din Cluj-Napoca si vreau sa-mi instalez Internet. Calculatorul meu nu este performant, are de-abia un hard de 10 GB si nici viteza de lucru nu e stralucita. Am nevoie de Internet in special pentru navigare si cautare de informatii (resurse lingvistice, dictionare), pentru ca lucrez in traductologie. Ar mai fi si download-ul de muzica, imagini, dar nu "la greu". Ce sa spun, ma intereseaza in principal permanenta serviciului (sa nu-mi cada reteaua taman cand am mai multa nevoie) si sa se incarce paginile repede. Eu tin permanent legatura cu oamenii prin Yahoo Messenger.

Locuiesc intr-o zona de case, intre Marasti si Gheorgheni, pentru cine cunoaste strazile Venus - Bistritei. Ce oferta imi recomandati? RDS sau UPC? Nu am cablu de la UPC, este o problema? De Internet am nevoie zi de zi, deci este o necesitate. Sfaturi, ceva?

Mersi tuturor.

Care e durata instalarii? UPC-ul se lauda cu termen maxim de 48 de ore, in functie de zona, e adevarat?

#12
Nightbox

Nightbox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.02.2006
EU sunt din Constanta si am Astral imi mere destul de bine iin curand o smai bagi si fibra :). Prima data am fost la RDS miau zis ca in 10 zile vin, mam mirat eu, dar nau venit si mam bagat la UPC :)
A si apropo: Miau venit in 2 saptamani si miau dat 10 zile gratis cau intarziat, dar am un abonament de 29$ si mi-au facut reducere 5$ :D

Edited by Nightbox, 19 June 2006 - 10:29.


#13
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Vai de mine, 10 zile - 2 saptamani? Pai eu nu am timp de asa ceva, eu pierd bani / zi de intarziere, mai mult de 48 de ore nu imi permit sa astept. In plus, tocmai am primit raspuns de la RDS, pentru zona mea numai prin dial-up se poate, pretul este 10 USD pentru acces nelimitat, singura problema este ca eu nu am telefon fix acolo, deci... nu stiu cum o sa fie, pana la urma.

Mai astept sugestii.

PS. Astralul nu stiu ce moseste, am auzit ca sunt multe probleme cu el...

#14
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Si eu sunt abonat la UPC in Cluj dar imi merge bine internetul. La 12 dolari cat platesc nu pot sa ma plang iar instalarea au facut-o foarte repede, chiar a doua zi. Eu nu am avut experiente neplacute cu ei. Internetul se intrerupe foarte rar si are o viteza constanta de download aprox 50 kb/s. Nu  e mult dar la banii astia eu sunt multumit. Cel putin in cartierul Manastur unde stau eu merge bine si daca sunt probleme au oricum suport prin telefon.

#15
manshat

manshat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.07.2006
Care retea ar fi ok, si pt lan si pt navigare internet in cartierul Marasti, Fabricii. Eu momentam as opta pt UPC, dupa oferta care o au momentan. Voi cu ce m-ati sfatuiti?

#16
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005
Eu stau in Zorilor si prietena mea are Astral Ultra sau cum so numi...ala de 29 euro ...ideea e ca merge extrem de bine adica nu scade viteza sub 150Kb ...eu in momentul de fata sunt pe o retea de cartier...asta nu va mai dura mult caci m-au sunat cei de la RDS si saptamana viitoare imi baga FibreLink...asa ca voi reveni cu impresii...ce vroiam sa spun ca astralul merge extrem de bine mai nou...

#17
denisse_S

denisse_S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.11.2006
va rog mult sa ma ajutati cu o problema: stau in Marasti pe Dorobantilor 109 si nu stiu ce net sa-mi pun. Este destul de urgent!  :worthy:

#18
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

View Postdenisse_S, on Nov 6 2006, 15:52, said:

va rog mult sa ma ajutati cu o problema: stau in Marasti pe Dorobantilor 109 si nu stiu ce net sa-mi pun. Este destul de urgent!  :worthy:
Dorobanti net! la 35 ron/luna iti dau 10mbps metropolitan(garantat) si 512 kbps garantat in extern(dar te duce triplu).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate