Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Despre Uși de Interior

- - - - -
  • Please log in to reply
1454 replies to this topic

#1189
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna,
Imi poate spune cineva cum pot regla balamaua unei usi interioare tip Pinum Smart? Trebuie sa fortez la inchidere si as incerca sa aduc usa spre balamale.
Undeva inteleg ca ar trebui sa fie un surub care sa-mi permita sa slabesc tija in care sta balamaua dar nu-i dau de urma ...

[ https://i.imgur.com/jneSbO5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

multumesc.

Edited by Sara_28, 05 July 2017 - 18:42.


#1190
ANIROLF

ANIROLF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.01.2008
Buna,

A avut cineva experienta cu producatorul Bel Doors sau Bel Product? Are un stand in ExpoContruct din Valea Cascadelor.

Usile expuse mi-au placut, mai ales ca sunt din lemn stratificat si nu sunt furniruite, ceea ce presupune ca in timp pot fi reconditionate foarte usor, pe cand daca ai furnir aplicat nu prea mai ai ce sa slefuiesti....

Multumesc!

#1191
dean

dean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.09.2005

 Ringwraith, on 05 iulie 2017 - 17:53, said:

Salutare. Sunt in proces de renovare a unui apartament in care usile de interior sunt o culoare inchisa/rosiatica, si as dori sa le fac albe sau gri. Usile sunt destul de bune si fara defecte, Pinum seria NT, asadar as prefera sa nu le schimb si sa le vopsesc.

Exista vreo vopsea care sa adere pe aceste usi, eventual un procedeu pe care sa-l aplic usilor inainte de a le vopsi (smirgheluire, ceva?). Multumesc.
Cel mai simplu este sa vopsești peste lacul vechi.
Se degresează bine cu soluție specială sau acetona, apoi se matuiește lacul vechi cu smirghel granulație 220-280 și se aplica vopseaua cu pensula sau la pistol.
Înainte de a te apuca de treaba, testeaza aderenta vopselei pe lacul vechi pe un cant mai puțin vizibil ca sa nu ai surprize neplăcute

 Sara_28, on 05 iulie 2017 - 18:40, said:

Buna,
Imi poate spune cineva cum pot regla balamaua unei usi interioare tip Pinum Smart? Trebuie sa fortez la inchidere si as incerca sa aduc usa spre balamale.
Undeva inteleg ca ar trebui sa fie un surub care sa-mi permita sa slabesc tija in care sta balamaua dar nu-i dau de urma ...

[ https://i.imgur.com/jneSbO5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

multumesc.
Scoți usa din balamale și rotești (înșurubare rotind in sensul acelor de ceas) balamaua de pe toc sau de pe foaie in funcție de cum dorești sa o reglezi.

#1192
adrianamica

adrianamica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.07.2009
Buna ziua.

Ne-ar ajuta o recomandare privind usile de interior. Parerile tuturor celor cu care am discutat ne-au indreptat spre Pinum insa nu excludem nici alta firma cu ceva experienta pe piata.

La Pinum am gasit ceea ce cautam dpdv estetic (gama Innova) insa nu suntem siguri in ceea ce priveste caliatatea (usi laminate, structura celulara). Variantele cu furnir de lemn sunt destul de reduse ca si diversitate si, din pacate, la un pret mult mai mare. Mai precis... 90 euro fara TVA / usa plus 35 euro fata TVA / usa pt tocuri rotunde (incluse in pret la Innova). Vom avea oricum costuri suplimentare pt ajustare (toate cele 4 usi au gol de zid de 88cm, cu inaltimi intre 198 si 208cm).

Mai stiti si alte optiuni ok? Suntem dispusi sa platim extra pt calitate, insa parerile celor pe care i-am consultat pana acum sunt extrem de variate. Pretul la care ajungem este destul de mare.

Multumesc

#1193
mikhael_80

mikhael_80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.05.2012
Buna ziua. Am o problema la una dintre usi. Caut o clanta care sa se poata deschide mai greu din exterior. Am un catel si de cate ori îl inchid afara sare pe clanta si deschide usa. Daca as găsi un maner de usa care sa nu poata fi deschis asa usor dinspre exterior ar fi perfect.

#1194
Nick2279

Nick2279

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2017
Salut Mikhael. Sa stii ca si eu am intampinat aceeasi problema ca si tine. Si eu sunt un iubitor de animale si am un catel. Si de  cate ori inchideam catelul afara el sarea pe clanta si deschidea usa. Multa vreme am cautat un maner de usa care sa nu poata fi deschis  usor. Dar de unde sunt eu din provincie nu am gasit nicaeri pe la magazine asa ceva. Vanzatorii de la magazinele de feronerie mi au recomandat sa dau jos clanta pe o parte si sa pun un buton, numai ca ce am gasit era buton fix. Iar eu aveam nevoie de buton mobil ca sa pot inchide/deschide usa. Asa ca am dat o cautare pe net si am gasit in Mures o firma Feronerie Usi SRL care vinde tot felul de butoni si manere pentru usi. I am sunat si le am explicat ce am eu nevoie. Au zis sa le trimit o poza pe Whats App cu usa. Am trimis poza si spre bucuria mea am reusit sa gasesc un buton de usa mobil de aceasi culoare cu manerul care il am eu pe usa.  Asa ca nu a trebuit sa schimb tot manerul. Am schimbat doar pe o parte unde am pus butonul. Mi au explicat ei cum sa montez. Coletul mi a venit destul de repede si nici nu a fost extraordinar de scump. Eu am fost multumit, mai putin catelul meu care acuma nu mai poate deschide singur usa.

#1195
mikhael_80

mikhael_80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.05.2012
Multumesc de pont Nick, o sa incerc varianta asta.

#1196
Gogusteriade15

Gogusteriade15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.11.2016
Buna ziua!
Sper ca ma poate ajuta cineva.

Am gasit usi de interior care ma intereseaza la cei de la classen dar am vazut ca au 2 modele.
1. Pe tip fagure (mai ieftin).
2. Pe tip tubular (PAL perforat) (Structura formata din PAL perforat plasat intre rame) (mai scump).

Intrebarea este daca intre cele doua tipuri exista o diferenta cosiderabila si daca merita cheltuiala in plus.

#1197
kingbt

kingbt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.02.2011
Buna ziua,

Vreau să cumpăr câteva uși de interior de la Dedeman, mai exact model Eco Euro Doors R80, însă am goluri de zid între 198-201. Necesar e 204.
Aș vrea niște sfaturi legat de ce se poate face în cazul acesta. Poate e cineva aici pe forum care are sau a avut această problemă.

Inițial am vrut să aleg Porta Doors, dar au prețuri cel puțin duble, iar ușile sunt făcute în China (timp mare de așteptare). Eco Euro Doors măcar sunt făcute la noi și par a fi același lucru.

Tipul de la Porta Doors zicea că în cazul lor se poate tăia din uși. Există și varianta să mai spar vreo 4-6 cm din buiandrugi, dar e cam costisitor... că poate dau de fier.

La Dedeman nu am întrebat cât se poate tăia din ușa R80, dar nu prea merg pe mâna lor că ei zic și fac orice pentru a-și vinde marfa, iar când ușile vin acasă mă trezesc cu ele tăiate aiurea și banii dați.

#1198
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Necesarul de 204 e ca sa bagi 2 cm de spuma, dar usa fiind de 202 poti sa spargi 1 cm din buiandrug si pui usa pe 'piele'.
Bafta.

#1199
naturista2010

naturista2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2010
Voi vorbiti aici de usi clasice. Eu am vazut la un prieten un proiect usi de interior facute din lemn reconditionat dintr-un hambar maramuresean, Arata senzational iar sistemul de inhidre prin culisare gasit de oamenii care le-au facut este extrem de spectaculos, ingenios si silentios. Am vazut si alte idei deosebite facute de oamenii aia pe profilul lor de FB,...Ii cheama slendertree si nu ai nici o sansa sa ii gasesti daca nu stii de ei sau nu ti-a picat sub ochi ceva facut de ei. Sunt romani si au atelierul in Bucuresti. Am inteles ca fac tot felul de mobila la comanda, dar cele unicat mie mi-au ramas in gand de ceva vreme si am in plan sa ii chem sa vedem ce idee au despre ce au eu prin casa. Dar usile alea de hambar facute usi de interior mi-au placut foarte mult si nu am mai vazut pe nicaieri ideea asta.

Attached Files



#1200
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Mie nu îmi place.


#1201
NISSANEL

NISSANEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2010

 kingbt, on 18 iulie 2017 - 15:12, said:

Buna ziua,

Vreau să cumpăr câteva uși de interior de la Dedeman, mai exact model Eco Euro Doors R80, însă am goluri de zid între 198-201. Necesar e 204.
Aș vrea niște sfaturi legat de ce se poate face în cazul acesta. Poate e cineva aici pe forum care are sau a avut această problemă.

Inițial am vrut să aleg Porta Doors, dar au prețuri cel puțin duble, iar ușile sunt făcute în China (timp mare de așteptare). Eco Euro Doors măcar sunt făcute la noi și par a fi același lucru.

Tipul de la Porta Doors zicea că în cazul lor se poate tăia din uși. Există și varianta să mai spar vreo 4-6 cm din buiandrugi, dar e cam costisitor... că poate dau de fier.

La Dedeman nu am întrebat cât se poate tăia din ușa R80, dar nu prea merg pe mâna lor că ei zic și fac orice pentru a-și vinde marfa, iar când ușile vin acasă mă trezesc cu ele tăiate aiurea și banii dați.

Doar o mica remarca : usile Porta Doors sunt produse fie in Polonia fie in Romania , in fabrica de la Arad , nu mai postati aiurea daca nu cunoasteti , se poate verifica foarte usor acest lucru accesand site-ul producatorului www.porta.com.pl

#1202
Larissa23

Larissa23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.08.2017
Buna ziua!As dori si eu informatii legate de ușile produse de Kastillio,a achizițonat cineva de la aceasta firma,sunteti multumiți de calitatea ușilor?
Sau daca imi poate recomanda cineva o firma serioasa de uși interioare in Constanta.
Multumesc frumos!

#1203
throw_away

throw_away

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.08.2017
Salut. Trebuie sa renovez in urmatoarele 2 luni un apartament de 3 camere (la termenele pe care le aud la comenzi, ma ia deja cu transpiratii) in care urmeaza sa ma mut si intampin dificultati in mai multe directii, iar una dintre ele este alegerea usilor de interior.

Am parcurs zeci de pagini din topicul asta si credeam ca stiu ce caut. Problema e ca dupa mai multe ore, in doua weekenduri succesive, de privit, atins si discutat cu vanzatori despre usi, ma simt cel putin la fel de nehotarat ca la inceput.

De ce?

- sincer (poate pentru ca nu am ochiul format si/sau experienta) nu prea _vad_ si nu  prea _simt_ diferenta intre foi de usa de 350 RON si foi de usa de 700 RON.
- usi cu fise tehnice identice variaza semnificativ la pret intre diversi "producatori"
- unele usi celulare "suna" la fel ca cele cu PAL perforat
- multi vanzatori insista sa denumeasca MDF tocuri de usa care pe sectiune au densitate de PAL
- unii spun furnir filmului de pe foile de usa laminate, altii te corecteaza ca furnirul e doar natural
samd

La momentul asta (cred ca) sunt in cautarea a 5 sau 6 usi, preferabil nu albe, categoric nu celulare/fagure de stabilizare, cu toc din MDF sau lemn. Am nevoie, va rog, de ajutor:

1. in a intelege daca e o diferenta semnificativa intre tipurile de laminare pe care le folosesc diversi producatori si care ar fi o ierarhie a acestor tipuri.
2. daca usile vopsite sunt superioare calitativ celor laminate (presupunand celelalte date tehnice identice)
3. unde apar diferentele de calitate, la aceleasi specificatii, intre usile diferitilor producatori, la ce sa ma uit/sa fiu atent?

#1204
cristijuru

cristijuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.03.2012

 froome, on 01 august 2017 - 20:50, said:

Mie nu îmi place.
Chestie de gust. Mie imi place. Modelul nu e pentru toata lumea, dar nici nu cred ca se vrea asta. Mie mi se pare cumva hipsteresc, asa, daca pot sa spun sa-ti decorezi asa casa. Si in nici un caz un apartament la bloc Posted Image. Am intrat si eu de curiozitate la ei pe FB si am mai vazut nite chestii tare interesante, Dar tot asa, neconventionale. Am pus si o intrebare despre o mausta care imi place tare si s-ar potrivi sa-i fac cadou nevestei, care e innebunita dupa lucrurile astea handmade si din materiale neconventionale. Sunt curios cat costa Posted Image

Attached Files



#1205
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Perfect de acord. Doar cu o mică remarcă, totul sa fie in ton.
Mai sus nu se vrea un aer 'rustic' dar cu uși laminate. Superb!

 throw_away, on 12 august 2017 - 21:19, said:

Salut. Trebuie sa renovez in urmatoarele 2 luni un apartament de 3 camere (la termenele pe care le aud la comenzi, ma ia deja cu transpiratii) in care urmeaza sa ma mut si intampin dificultati in mai multe directii, iar una dintre ele este alegerea usilor de interior.

Am parcurs zeci de pagini din topicul asta si credeam ca stiu ce caut. Problema e ca dupa mai multe ore, in doua weekenduri succesive, de privit, atins si discutat cu vanzatori despre usi, ma simt cel putin la fel de nehotarat ca la inceput.

De ce?

- sincer (poate pentru ca nu am ochiul format si/sau experienta) nu prea _vad_ si nu  prea _simt_ diferenta intre foi de usa de 350 RON si foi de usa de 700 RON.
- usi cu fise tehnice identice variaza semnificativ la pret intre diversi "producatori"
- unele usi celulare "suna" la fel ca cele cu PAL perforat
- multi vanzatori insista sa denumeasca MDF tocuri de usa care pe sectiune au densitate de PAL
- unii spun furnir filmului de pe foile de usa laminate, altii te corecteaza ca furnirul e doar natural
samd

La momentul asta (cred ca) sunt in cautarea a 5 sau 6 usi, preferabil nu albe, categoric nu celulare/fagure de stabilizare, cu toc din MDF sau lemn. Am nevoie, va rog, de ajutor:

1. in a intelege daca e o diferenta semnificativa intre tipurile de laminare pe care le folosesc diversi producatori si care ar fi o ierarhie a acestor tipuri.
2. daca usile vopsite sunt superioare calitativ celor laminate (presupunand celelalte date tehnice identice)
3. unde apar diferentele de calitate, la aceleasi specificatii, intre usile diferitilor producatori, la ce sa ma uit/sa fiu atent?

Eu prefer ușile vopsite din două motive:
1. le poți schimba nuanta pe viitor
2. nu se pot 'decoji' ca cele laminate

Diferenta între producători nu stiu ce sa zic, contează foarte mult și montajul ca produs final, așa că..........

#1206
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna,
In continuarea postului de mai sus, informativ, daca balamaua de pe usa (ce regleaza din ce inteleg centrarea usii in toc) este stransa la maxim iar usa nu se mai poate inchide, cel mai probabil umflata din cauza umezelii din camera, mai este ceva de facut? la iarna teoretic isi revine sau procesul este ireversibil?

Tocul de asemenea este usor flambat in interior.
Cum ati remediat cei ce ati experimentat treaba asta? merci

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate