Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Despre tarii și alte plăceri....distilate.

  • Please log in to reply
801 replies to this topic

Poll: Ce e mai bun ? (360 member(s) have cast votes)

VODkA, Whisky

  1. VODkA (112 votes [30.85%])

    Percentage of vote: 30.85%

  2. Whisky (197 votes [54.27%])

    Percentage of vote: 54.27%

  3. Cognac (19 votes [5.23%])

    Percentage of vote: 5.23%

  4. Armagnac (2 votes [0.55%])

    Percentage of vote: 0.55%

  5. Rom (10 votes [2.75%])

    Percentage of vote: 2.75%

  6. Altele (4 votes [1.10%])

    Percentage of vote: 1.10%

  7. Niciuna de mai sus (1 votes [0.28%])

    Percentage of vote: 0.28%

  8. Oricare, in funcție de context și situație. (18 votes [4.96%])

    Percentage of vote: 4.96%

Vote Guests cannot vote

#667
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 03.12.2007

View Posticrobert, on 07 octombrie 2022 - 08:59, said:

Uite unul pentru tine, pedros Posted Image

Asa da! Trebuie sa reimprospatez proviziile ca am ramas doar cu un Buffalo Trace la litru prin casa...

#668
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Nici cu ăla nu te-aș compătimi :lol:
Dar și eu cam am 2-3 în paralel, și văd eu la momentul faptei care merge ;)

#669
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,624
  • Înscris: 12.06.2010
Salut si noroc! Cam tarziu am descoperit topicul... Pacat ca nu mai participa si cei care scriau acum 10-12 ani. Nu sunt bautor dedicat de distilate, prefer vinul, insa beau cu placere tarie, scopul fiind  diversitatea. Avem o singura viata si trebuie sa experimentam cat mai mult.

Spre rusinea mea n-am baut palinca de cirese amare. Trebuie corectata aceasta scapare. Si da, avem o problema cu constanta in calitate. In cca 35 ani pot sa numar pe degete 4-5 palinci exceptionale baute - iar cele mai bune din Maramures. De remarcat Tuica de Glodeni - foarte buna. Am baut si palinca de pe acolo - marfa! Sa incercati palinca de la Stefan Gogota din Maramures - La Horincie. Grappa pot spune ca am baut cateva f bune.
Prefer Branca Menta in loc de Fernet Branca. Ce se aduce in Romania (de la Fratelli Branca) nu prea imi place. In Italia am baut mai bune.
La visinata prefer Ginja d'Obidos (ginjinha), daca se poate in paharele de ciocolata.
Intre cognac si armagnac prefer armagnac. In alta ordine de idei ati uitat sa vorbiti de Ararat, vad ca nu l-a mentionat nimeni. Nici Otard n-am vazut sa fie mentionat.
La vodca nu-s multe de adaugat, ficatul trebuie sa te tina. Din Polonia mi-am adus Paderewski, f buna. Am baut cam de toate cu exceptia Ciroc, Belvedere si Grey Goose. Asta pentru ca nu-s bautor de vodca.
La whisky am incercat tot ce mi-a facut cu ochiul. Am retinut de-a lungul timpului si recomand Bowmore, Laphroaig, Macallan, Ardbeg, Balvenie si Caol Ila. Si intotdeauna am acasa cateva sticle de japoneze.  
La rom si la tequila trebuie sa mai exersez.

#670
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010

View PostMorosanul, on 06 octombrie 2022 - 21:20, said:

Depinde și când l-ai desfăcut. :)
La noi în Maramureș a fost rece de câteva săptămâni, așa încât am trecut încet pe alimentația de iarnă, adică whisky :P

Vara trecută l-am desfăcut ăla! :)

Azi am luat un Chivas XV, tocmai l-am deschis, e ok.

Attached Files



#671
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Ar cam și trebui să fie :D

Eu am desfăcut zilele astea un Connemara.

Mna, un pic prea devreme, astea merg cu mâncăruri mai de iarnă.

#672
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010
Am auzit doar lucruri bune despre Connemara. Cum e?

Am baut si am in casa doar un Tullamore DEW dintre astea irlandeze. Dar imi place.

#673
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postlucianburjuiul, on 07 octombrie 2022 - 14:28, said:

ati uitat sa vorbiti de Ararat, vad ca nu l-a mentionat nimeni.
Sau poate ai uitat tu sa citesti tot  topicul Posted Image

Incearca postarile 295, 572 si 576.

#674
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,624
  • Înscris: 12.06.2010
Guilty as charged... Si despre Otard?

Edited by lucianburjuiul, 08 October 2022 - 23:44.


#675
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postlucianburjuiul, on 08 octombrie 2022 - 23:43, said:

Guilty as charged... Si despre Otard?
Otard parca nu s-a amintit pe topic. Il recomand si eu, alaturi de Frapin si Gautier.
Sunt in gama ceva mai ieftina decat clasicele Hennessy, Remy Martin, Courvoisier si Camus.
Dar fac fata cu brio.

View PostMixMaster, on 08 octombrie 2022 - 11:55, said:

Am auzit doar lucruri bune despre Connemara. Cum e?

Am baut si am in casa doar un Tullamore DEW dintre astea irlandeze. Dar imi place.
Sunt semnificativ diferite, Conemara fiind afumat. Deci iti trebuie papila obisnuita cu afumatura.
Altfel, bune amandoua.

View PostMixMaster, on 07 octombrie 2022 - 20:10, said:

Vara trecută l-am desfăcut ăla! Posted Image

Azi am luat un Chivas XV, tocmai l-am deschis, e ok.
Mie imi pare prea dulce. La banii astia(cred ca e peste 200 lei), prefer un single malt cinstit si mai ieftin. Sunt destule cu note usor dulcege gen: Glenmorangie 10, Aberlour 12, Glenfarclas 12, Glen Grant 12.
Daca prinzi si o promotie, iei deja 2 sticle de Glen Moray 12 in banii de Chivas 15.

Edited by nniki, 09 October 2022 - 00:29.


#676
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,088
  • Înscris: 24.11.2019

View Postlucianburjuiul, on 08 octombrie 2022 - 23:43, said:

Guilty as charged... Si despre Otard?
Eu as accepta sa fiu "charged" cu oricare dintre licorile amintite de voi mai sus... Chiar daca unele imi plac mai mult decat altele.

Si ma gandesc ce bine ar fi ca la marile magazine, in plus fata de statiile gratuite de incarcare masini electrice sa fie si cate o statie de incarcare cu licori bahice...

Edited by MiaJiro, 09 October 2022 - 08:39.


#677
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010

View Postnniki, on 09 octombrie 2022 - 00:25, said:

Sunt semnificativ diferite, Conemara fiind afumat. Deci iti trebuie papila obisnuita cu afumatura.
Altfel, bune amandoua.


Mie imi pare prea dulce. La banii astia(cred ca e peste 200 lei), prefer un single malt cinstit si mai ieftin. Sunt destule cu note usor dulcege gen: Glenmorangie 10, Aberlour 12, Glenfarclas 12, Glen Grant 12.
Daca prinzi si o promotie, iei deja 2 sticle de Glen Moray 12 in banii de Chivas 15.

Legat de Connemara, stiu ca e afumat, nu am o problema cu asta, whisky-ul preferat fiind Lagavulin 16. Doar ca nu beau suficient de mult si de des încât sa le iau foarte rapid la degustat pe toate.

Chivas-ul XV l-am luat la un pret foarte bun, 30 euro. De fapt de-asta l-am si luat. Am scris chiar acum cateva pagini de anumite oferte pe care le prind in Austria, iar luna asta, pana in 14 octombrie cred, la whisky-ul lunii e Chivas XV, si in combinatie cu alta ofertă, l-am luat la 30 euro, iar romul Malecon la 28 parca. Ba mai mult, am prins si una din ultimele doua sticle de Glenmorangie X, la doar 18 euro. La pretul lui, nu stiu daca l-as fi încercat vreodată, dar la 18 euro..am zis ca nu am nimic de pierdut.

Legat de celelalte pomenite de catre tine, am deja acasa Glenmorangie nectar d'or, de vreo 2-3 săptămâni am luat un Glenfarclas 105,iar Aberlour am doar A'bunadh, doua batch-uri diferite, 65 si 73 parca. Glenfarclas-ul si un Aberlour nu sunt inca deschise.

Edited by MixMaster, 09 October 2022 - 10:24.


#678
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostMixMaster, on 09 octombrie 2022 - 10:21, said:

Legat de celelalte pomenite de catre tine, am deja acasa Glenmorangie nectar d'or, de vreo 2-3 săptămâni am luat un Glenfarclas 105,iar Aberlour am doar A'bunadh, doua batch-uri diferite, 65 si 73 parca. Glenfarclas-ul si un Aberlour nu sunt inca deschise.
Stai bine, esti aparat de ...intemperii. :)

#679
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010
Daaa, nu ma pot plânge. Din fericire, ritmul de aprovizionare e mult peste cel de degustare. :)

#680
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Cred că asta se întâmplă la toți care scriem pe aici. :lol:

Așteptăm, deci, evenimente care ne ajute ;)

View PostMixMaster, on 08 octombrie 2022 - 11:55, said:

Am auzit doar lucruri bune despre Connemara.
Bune ai să auzi și acum :)

E drept, nu prea are legătură cu whisky-ul irlandez, dar e afumai mai ușor decât cele Islay, mai fin, așa mi se pare.

#681
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006

View Postpedros_2005, on 07 octombrie 2022 - 08:13, said:

Islay, afumat, cîh...��
Eu sincer, pe ceri cărora vă place whiskey, nu vă înțeleg în treaba asta.
Să ne-nțelegem, nu mă aștept că cele afumate să fie preferința, dar chiar... cîh ?  

Poate fiind din Maramu' sînt obișnuit, că de la slană și cârnați până la ”Jamón serrano” local edition  toate erau afumate :D
Dar nu cred că la nivelul tău nu poți să apreciezi genul :)

BTW, o comparație, oricăt de subiective, între Laphroaig și Ardbeg ?

#682
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Iti raspund eu inaintea lui pedros Posted Image

Subiectiv dar si obiectiv, Laphroaig este mai turbat, mai brutal decat Ardbeg in ceea ce priveste aromele/mirosurile de fum/sarat/medicinal/antiseptic.

Laphroaig 10 ani este foarte afumat, putin sarat, medicinal, mie personal mi se pare foarte putin dulceag, abia dupa ce treci peste pumnul in nas dat initial de fum.

Ardbeg 10 este mai dulce, usor fructat, nu atat de afumat, se simte vanilia.

Daca vrei sa bei un Laphroaig care aduce a Ardbeg in ceea ce priveste aromele ar fi varianta Lore.

Mie imi place atat Ardbeg cat si Laphroaig, depinde mult si de dispozitia mea in momentul respectiv.

Daca vreau sa imi sochez papilele gustative si celelalte simturi imi pun un Laphroaig 10, quarter cask sau 10 cask strenght.

Daca vreau ceva mai soft si oarecum mai rafinat fata de bruta Laphroaig, beau un Ardbeg 10 sau preferatul meu Uigeadail.

#683
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,455
  • Înscris: 29.04.2008
Am căpătat de la un client, pentru evaluare (sic), palinca de gutui și palinca de prune cu habanero.

Palinca de gutui e făcută cu gutui coapte in cuptor cu scorțișoară și cuișoare. Aroma e foarte buna, însă la 42 de grade toată lumea a zis că e cam slabă.

Palinca de prune cu habanero e tot la 42, însă după prima gura, care nu spune nimic deosebit, vine șutul de la habanero și nu-ți mai pare deloc rău că nu e mai tare. Interesant, foarte interesant, a fost părerea unanimă.

Edited by iladi, 11 October 2022 - 07:14.


#684
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Bine ca mi-ai zis, la anu' bag la distilat niste habanero Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate