Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Despre tarii și alte plăceri....distilate.

  • Please log in to reply
799 replies to this topic

Poll: Ce e mai bun ? (360 member(s) have cast votes)

VODkA, Whisky

  1. VODkA (112 votes [30.85%])

    Percentage of vote: 30.85%

  2. Whisky (197 votes [54.27%])

    Percentage of vote: 54.27%

  3. Cognac (19 votes [5.23%])

    Percentage of vote: 5.23%

  4. Armagnac (2 votes [0.55%])

    Percentage of vote: 0.55%

  5. Rom (10 votes [2.75%])

    Percentage of vote: 2.75%

  6. Altele (4 votes [1.10%])

    Percentage of vote: 1.10%

  7. Niciuna de mai sus (1 votes [0.28%])

    Percentage of vote: 0.28%

  8. Oricare, in funcție de context și situație. (18 votes [4.96%])

    Percentage of vote: 4.96%

Vote Guests cannot vote

#703
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Așa e, îi concurență și pe domeniul ăsta, însă la reduceri FineStore rămâne intre cele mai bune opțiuni.
Sau când ți-e lene să sapi :lol:

#704
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
S-a discutat de curand de rom. Revind cu doua impresii foarte bune despre doua romuri degustate saptamana trecuta.
Cel care mi-a placut mai mult a fost Havana Club Anejo de 7 ani. Pentru ca preconceptia mea era ca in general romurile sunt bune doar la cocktails, acest rom mi-a spulberat idea.
Fara o complexitate sau un rafinament de whisky single malt, insa un gust basic lemnos foarte ok, dublat de note dulci vanilate. L-am baut sec fara probleme.
Destul de bun si Plantation 5 ani. Mai de vara/plaja, o aroma mai putin intensa decat Havana.
Dulceag, usor de baut sec sau poate cu un cub de gheata si o tigara de foi.
Bune ambele, recomand.

#705
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

View Postnniki, on 13 octombrie 2022 - 00:07, said:


Banuiesc nu e vorba de infuzor de fum. E un top din acela care se aplica pe gura paharului?
E un generator micuț de fum, din acela folosit in bucatarie, pentru infuzarea mancarii cu aroma de fum.

#706
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View Postnniki, on 01 decembrie 2022 - 23:58, said:

Cel care mi-a placut mai mult a fost Havana Club Anejo de 7 ani. Pentru ca preconceptia mea era ca in general romurile sunt bune doar la cocktails
:D
Poi no, dacă nu te-au preocupat romurile, cam asta e percepția
În fapt, cele basic da, cam pentru asta sunt.

Quote

Fara o complexitate sau un rafinament de whisky single malt
De fapt cam are, e chiar peste multe single-malt-uri, dar din nou, asta realizezi după ce te mai adîncești în romuri. ;)

Ciudată e foar încadrarea la preț, pentru că uneori ne influențează și asta, deși sînt romuri mai scumpe care nu se apropie de Havana 7.

#707
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Revenind la Whiskey, că-i mai de sezon, am încercat  Redemption.
(Asta pentru că nu am găsit Jack Daniel's Rye, care îmi place în mode deosebit)

Chiar foarte reușit, la 46%, aromat, poate un pic prea ”parfumat”, oricum de excepție.
175 lei e însă cam mult, dar cu reducerile de Black Friday a ajuns pe la 100, deci ca de căpătat :lol:

[ https://assets.finestore.ro/image/654x615/produse/catalog/poze_produse_FS/rye/RE158-654x615.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#708
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Incearca si Rittenhouse rye, s-ar putea sa iti placa, inclusiv pretul.

#709
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
50% ?
Promițător !

#710
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostMorosanul, on 06 decembrie 2022 - 20:36, said:

50% ?
Promițător !
Ritttenhouse Rye e excelent. Nu-i simti taria, sau o simti in mod nederanjant. OPutin spicy, putin smokey, dar si o dulceata care face un mix placut.
Redemption nu am baut, pare scump fata de reviews.

#711
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostMorosanul, on 05 decembrie 2022 - 12:05, said:

De fapt cam are, e chiar peste multe single-malt-uri, dar din nou, asta realizezi după ce te mai adîncești în romuri. Posted Image
O sa tin cont de sfat, o sa ma scufund din cand in cand in cate un pahar de rom. Poate o sa incerc ceva mai scump, caci cele low-medium nu m-au incantat, cu exceptia celor doua amintite.
In general cand am vrut ceva mai dulce/aromat m-am indreptat catre bourbon.
Iar partea de peat/smoked(care imi place) romurile n-o acopera. Poate fi vorba doar de gust, care si el, corect, trebuie verificat si educat.

#712
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postnniki, on 07 decembrie 2022 - 00:13, said:

partea de peat/smoked(care imi place) romurile n-o acopera.
Poti sa incepi cu asta.
E invechit initial in butoaie de stejar american, dupa care e transferat in butoaie ce au continut single malt afumat de la distileria GlenAllachie, inainte de a fi imbuteliat Posted Image

https://www.whisky-m...ted-7-ani-0-7l/

#713
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
De ăsta nu știam.
Poi pe partea afumată ar fi romurile Black.
Bine, e un altfel de afumat, dar un fel care se potrivește cu romul ;)

#714
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View Postnniki, on 07 decembrie 2022 - 00:13, said:

O sa tin cont de sfat, o sa ma scufund din cand in cand in cate un pahar de rom. Poate o sa incerc ceva mai scump, caci cele low-medium nu m-au incantat, cu exceptia celor doua amintite.
Acum înțeleg contextul. Deci, aș zice că e bine că ți-au plăcut și alea Posted Image
Dacă treci de la whiskey, e nevoie de timp ca să te împrietenești cu romurile.
Eu le-am considerat doar o curiozitate până am fost prin Caraibe, la ele acasă


În plus, aș zice că nu e cel mai potrivit sezon.   Prin Mai aș zice să încerci, cel devreme, că le trebuie căldură.

Eu de la Halloween trec pe wiskey, până pe la Paște. Posted Image

Edited by Morosanul, 07 December 2022 - 12:48.


#715
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Posticrobert, on 07 decembrie 2022 - 08:38, said:

Poti sa incepi cu asta.
E invechit initial in butoaie de stejar american, dupa care e transferat in butoaie ce au continut single malt afumat de la distileria GlenAllachie, inainte de a fi imbuteliat Posted Image

https://www.whisky-m...ted-7-ani-0-7l/
Interesant, ma asteptam sa existe cel putin un sortiment peated rum. Am observat reviews impartite pe acest sortiment.
Cand spuneam ca romurile nu acopera partea de smoked ma bazam pe o discutie cu un cubanez, cred acum vreo 15 ani, in Vama Veche. Eu laudam whisky-ul, el, firesc, romul. Mi-a spus atunci ca nici o alta ingestie de aroma nu se potriveste cu distilatul de melasa/trestie de zahar. El era chiar impotriva multiplelor arome adaugate, gen vanilla, scortisoara, etc. Era partizanul romului dirty(zicea el), cat mai pur,

View PostMorosanul, on 07 decembrie 2022 - 12:47, said:

Acum înțeleg contextul. Deci, aș zice că e bine că ți-au plăcut și alea Posted Image
Dacă treci de la whiskey, e nevoie de timp ca să te împrietenești cu romurile.
Eu le-am considerat doar o curiozitate până am fost prin Caraibe, la ele acasă

În plus, aș zice că nu e cel mai potrivit sezon.   Prin Mai aș zice să încerci, cel devreme, că le trebuie căldură.

E clar, am motiv de mers in Caraibe, ca tot n-am fost. Posted Image
E timp si de rom. Acum sunt la whisky si tutun rulat(rar si bun). Spre pensie e loc sa-si fac loc si pipa si pana atunci si romul.

Edited by nniki, 08 December 2022 - 00:07.


#716
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Pfuai, ceva tărie anti-Schengen nu recomandați ? :lol:

#717
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View Postnniki, on 06 decembrie 2022 - 23:56, said:

Redemption nu am baut, pare scump fata de reviews.
Dacă te-ai uitat pe FineStore, s-ar putea să fie alt soi, ăla cu review..

#718
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Toate postarile colegilor ma bucura! Dar nu am pretentii de reciprocitate sau unanimitate.

"Gusturile nu se discuta" este o definitie care tradusa inseamna ca nu poti condamna pe cineva pentru ca-i place menta si nu musetelul. Sau invers. Nu ca nu poti discuta pe tema respectiva!

Daca si pentru asta trebuie subtitrare, e grav! Netratabil zic eu. Poate doar prin reincarnari succesive. Am vrut sa elimin linia asta dar nu ma pot tinea.

In schimb este clar ca este recomandabil sa-ti educi inclusiv gusturile... Chiar daca ulterior vei prefera menta.

Eu d'asta citesc acest topic. Dar, tot o frec...

Si fiindca inca sunt la alfabetizare, am baut o Zarea. Un vinars ieftin (79 lei) obtinut din "distilat de vin invechit in butoaie de stejar minimum 5 ani". Nici macar "dupa metoda din Cognac"! Si initial mi s-a parut ca-i Rom (bautura :)). Probabil deoarece ca dupa ce l-am deschis, am turnat primele 100-200 ml peste un borcan cu stafide (deschis initial) in care deja pusesem esenta de Rom si niste Gin. Ce usor se pacalesc "gusturile". La profani.

Morosene!

Imi place tot ce postezi! Esti unul dintre cei pe care pot sa-i nominalizez ca "guru". Cred ca ai o "gura de aur"! Linia asta nu e sexista! Nu e un afront! Unii chiar sunt dotati, au talent "dobandit nativ prin nastere" cum spunea Gyuri Pascu si sunt si educati.

Ce am scris este ceea ce s-ar pute spune ca te recunosc, I see you, si ca dau un mare LIKE pentru contributia ta pe acest topic!
Sper doar sa nu iti fac rau prin postarea mea... :(

#719
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
Posted Image Nu-i obligatoriu sa scrii dupa ce consumi.

#720
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Anul ăsta sunt mai pregătit de sărbători, că la pe la noi poți avea orice finețe de băutură că zic oamenii  - No hai să bem on pahar de horicncă și-apoi o gustăm ! Posted Image

Am avut ceva horincă de anul trecut și am învechit-o gradat: una e crudă, una galbenă, cum se face de obicei, și una extra-aged să zic, mai lemnoasă.
Acum să vedem ce aleg colidătorii  ;)

Sărbători cu bine și cu sănătate ! Posted Image

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate