Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Pisica Bombay

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 bilibistrocizel, on 30th December 2009, 20:00, said:

nu asta consta in ati arata iubirea fata de animal


serios?

nu in asta consta? nu in a stii daca e OK dpdv al sanatatii animalutul? dar in ce draq consta? ca io ma dusei la vet si sa intreb ce mancare sa ii dau dragalasului...nu mai zic de vaccinuri si deparazitari (pe care btw nu le fac pentru mine, ci pentru sanatatea lui!)

eu una cred ca...cu maaare siguranta....cu asta incepe iubirea pentru un animalut!

#20
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 anknic, on 30th December 2009, 21:13, said:

serios?

nu in asta consta? nu in a stii daca e OK dpdv al sanatatii animalutul? dar in ce draq consta? ca io ma dusei la vet si sa intreb ce mancare sa ii dau dragalasului...nu mai zic de vaccinuri si deparazitari (pe care btw nu le fac pentru mine, ci pentru sanatatea lui!)

eu una cred ca...cu maaare siguranta....cu asta incepe iubirea pentru un animalut!
animalu trebuie dus numai daca prezinta anumite simptome la medic,nu ca asa ni se scoala noua "hai sa vedem daca i bolnav",deparazitarile se pot face si acasa nu tocmai la doctor,
hai ca iti spun eu cum poti sa iti areti prima data iubirea fata de animal,dandui mancare,apa,adapost,nu hop imediat cu el la doctor

#21
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
serios? la un animalut luat de pe strada? si chiar la un animalut luat de la un om  care pare ca iubeste animalele?

sa iti spun eu ca in carnetul de sanatate aparea un vaccin total aiurea pentru varsta lui? sa iti mai spun sa aparea deparazitarea si de fapt nu era facuta?

pentru sanatatea animalutulu...prima vizita care trebuie facuta e la vet! dupa aia ne intrebam daca e rasa sau nu...daca pare rasa sau nu... etc!

cred ca avem pareri total diferite despre ce inseamna iubirea pentru un animalut! in principal acea iubire se maninfesta inspre sanatatea animalutului!

...asta e valabil numai daca nu cumva ai facut cumva facultatea de medicina veterinara...

...imi pare mie ca mai nou romanul nu se pricepe numai la politica si fotbal...ci si la medicina veterinara...

ca sa intelegi ca mersul la vet nu exclude in niciun fel iubirea pentru acel sufletel! cred eu ca iubirea pentru acel sufletel include mersul la vet!

#22
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 anknic, on 30th December 2009, 22:56, said:

serios? la un animalut luat de pe strada? si chiar la un animalut luat de la un om  care pare ca iubeste animalele?

sa iti spun eu ca in carnetul de sanatate aparea un vaccin total aiurea pentru varsta lui? sa iti mai spun sa aparea deparazitarea si de fapt nu era facuta?

pentru sanatatea animalutulu...prima vizita care trebuie facuta e la vet! dupa aia ne intrebam daca e rasa sau nu...daca pare rasa sau nu... etc!

cred ca avem pareri total diferite despre ce inseamna iubirea pentru un animalut! in principal acea iubire se maninfesta inspre sanatatea animalutului!

...asta e valabil numai daca nu cumva ai facut cumva facultatea de medicina veterinara...

...imi pare mie ca mai nou romanul nu se pricepe numai la politica si fotbal...ci si la medicina veterinara...

ca sa intelegi ca mersul la vet nu exclude in niciun fel iubirea pentru acel sufletel! cred eu ca iubirea pentru acel sufletel include mersul la vet!
1 daca vaccinul a fost facut de veterinar nu are cum sa fie aiurea(vb numai prostii)
2 trebuie facuto doar daca apar simptome care ar indica o boala,afectiune,etc..
3 da si nu are nevoie de hrana prima data ca sa fie sanatos?
4 nu am facultate veterinara,da am studiat pe alte forumuri unde activeaza doctori veterinari
5 te bagi unde nu iti fierbe oala
da se vede ca ai un fix,daca veterinaru e pe primu loc inainte de hrana,apa si adapost esti beton,tine-o tot asa



apropo zi si mie cate animale cresti u?

Edited by bilibistrocizel, 31 December 2009 - 00:14.


#23
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
vaccinul nu era facut de vet, nu exista o parafa pe carnetul lui de sanatate si deci aveam tot dreptul sa ma intreb daca nu cumva nu e ceva in neregula si ma bag unde doreste muschiuletul meu pe acest forum deoarece e un forum public!

ma mir ca zici ca ai un pitbul pui si nu dai maaare importanta vetului, tinand cont ca normal se fac o gramada de vaccinuri pana la 3 luni si e obligatrie deparazitarea lunara pana la 6 luni.

si hrana aia sa stii ca nu se da dupa capul omnului neavizat (ca omul neavizat se duce si cumpara un sac de graunte din super-market!), trebe intrebat vetul cam ce trebe sa manance (mai ales daca e pui animalutul), trebe vizionat des de catre vet in perioada de crestere (pentru a-l evalua si a evita probleme ce pot sa apara la maturitate din cauza unei alimentatii defectuase sau a unor carente de vitamine)

...stiu ca poate pentru unii pare SF si vor replica: cresc si maidanezii bine-merci pe strada fara monitorizari...da' eu cred ca daca vrei sa iti petreci muuulti ani in compania animalutului trebuie sa ai grija de el SI prin mersul regulat la vet (nu numai cand e bolnav)

in acest moment nu cresc decat un caine (metis de ciobanesc german cu rotweiler), dar am crescut o gramada de animale in copilarie la tara la bunica...diferenta e ca acolo venea vet-ul la noi cand trebuia, acuma ma duc eu cu Toby la vet.

si, apropos, exista deparazitari interne si externe. pe alea externe le poti ace tu acasa, dar pe alea interne (necesare la 1 luna pana puiul are 6 luni si apoi la 3 luni) chiar nu e recomandat sa le faci tu acasa deoarece pastila aia ataca ficatul si trebuie dozata corect cat sa nu fie nici prea mica (si nu si-ar face efectul) nici prea mare (ar ataca ficatul puiului)

...si ma mir ca ai studiat atat si nu cunosti lucruri elementare...

LE: nu imi amintesc complet schema de vaccinare la pisici, da' tin minte ca si ele fac multe vaccinuri in primele luni de viata...so, e foarte important ca atunci cand iti iei/gasesti o pisica sa o duci imediat la vet (nu tine de fixuri...ci de sanatatea animalului...si in a avea grija de sanatatea lui consta iubirea!)

Edited by anknic, 31 December 2009 - 09:16.


#24
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
E o mață neagra. Daca te simti mai bine sa crezi ca e nu stiu ce rasa, sa te lauzi altora, treaba ta.
@anknic: Daca vrei sa fii ironica, nu`ti prea iese. Exagerezi cu vizitele la veterinar.. dar probabil nu poti observa asa bine comportamentul animalului si vrei sa fii sigura.  :rolleyes:

#25
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 fussyd3vil, on 31st December 2009, 09:33, said:

E o mață neagra. Daca te simti mai bine sa crezi ca e nu stiu ce rasa, sa te lauzi altora, treaba ta.
@anknic: Daca vrei sa fii ironica, nu`ti prea iese. Exagerezi cu vizitele la veterinar.. dar probabil nu poti observa asa bine comportamentul animalului si vrei sa fii sigura.  :rolleyes:


huh? pai de cand l-am luat (aka acum 1 luna) am fost de 3 ori la vet pentru vaccinuri...pe care, sincer, chiar nici nu ma gandeam sa i le fac eu acasa...in urmatoarele 3 luni trebe sa mergem lunar si apoi in alte 6 luni-la 3 luni. deabia cand va avea 1 an putem merge doar o data pe an si la nevoie (ca deja cand devine matur si are o anumita greutate ii pot face acasa deparazitarea interna)...

exagerez? e schema obligatorie de vaccinuri si deparazitari interne! sunt minimum de vizite la vet...

nu vreau sa fiu ironica, dar ma cam mira mentalitatea unora: ne luam pet si astuia nu ii trebe decat mancare...

Edited by anknic, 31 December 2009 - 09:41.


#26
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 anknic, on 31st December 2009, 09:13, said:

LE: nu imi amintesc complet schema de vaccinare la pisici, da' tin minte ca si ele fac multe vaccinuri in primele luni de viata...so, e foarte important ca atunci cand iti iei/gasesti o pisica sa o duci imediat la vet (nu tine de fixuri...ci de sanatatea animalului...si in a avea grija de sanatatea lui consta iubirea!)


valeu...numa' doua (hai trei, daca haladuieste pe-afara sau e stapanul prea fraier sa faca si antirabicu' desi salasluieste indoor. mita, nu numa' el)

nu stiu de ce te mai obosesti sa-i aduci cu picioarele pe pamant pe unii care-si arata iubirea prin "orice mancare de pisica" si nu pricep ca te poti duce la vet si inainte de-a trece casa pe numele pet-ului, ca sa fie clar pentru orice iq mai mititel ca i-ai oferit un adapost  :D

#27
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 anknic, on 31st December 2009, 09:13, said:

vaccinul nu era facut de vet, nu exista o parafa pe carnetul lui de sanatate si deci aveam tot dreptul sa ma intreb daca nu cumva nu e ceva in neregula si ma bag unde doreste muschiuletul meu pe acest forum deoarece e un forum public!

ma mir ca zici ca ai un pitbul pui si nu dai maaare importanta vetului, tinand cont ca normal se fac o gramada de vaccinuri pana la 3 luni si e obligatrie deparazitarea lunara pana la 6 luni.

si hrana aia sa stii ca nu se da dupa capul omnului neavizat (ca omul neavizat se duce si cumpara un sac de graunte din super-market!), trebe intrebat vetul cam ce trebe sa manance (mai ales daca e pui animalutul), trebe vizionat des de catre vet in perioada de crestere (pentru a-l evalua si a evita probleme ce pot sa apara la maturitate din cauza unei alimentatii defectuase sau a unor carente de vitamine)

...stiu ca poate pentru unii pare SF si vor replica: cresc si maidanezii bine-merci pe strada fara monitorizari...da' eu cred ca daca vrei sa iti petreci muuulti ani in compania animalutului trebuie sa ai grija de el SI prin mersul regulat la vet (nu numai cand e bolnav)

in acest moment nu cresc decat un caine (metis de ciobanesc german cu rotweiler), dar am crescut o gramada de animale in copilarie la tara la bunica...diferenta e ca acolo venea vet-ul la noi cand trebuia, acuma ma duc eu cu Toby la vet.

si, apropos, exista deparazitari interne si externe. pe alea externe le poti ace tu acasa, dar pe alea interne (necesare la 1 luna pana puiul are 6 luni si apoi la 3 luni) chiar nu e recomandat sa le faci tu acasa deoarece pastila aia ataca ficatul si trebuie dozata corect cat sa nu fie nici prea mica (si nu si-ar face efectul) nici prea mare (ar ataca ficatul puiului)

...si ma mir ca ai studiat atat si nu cunosti lucruri elementare...

LE: nu imi amintesc complet schema de vaccinare la pisici, da' tin minte ca si ele fac multe vaccinuri in primele luni de viata...so, e foarte important ca atunci cand iti iei/gasesti o pisica sa o duci imediat la vet (nu tine de fixuri...ci de sanatatea animalului...si in a avea grija de sanatatea lui consta iubirea!)
1.are toate vaccinurile facute,daca nu o sa prezinte simptome ca ar avea vreo boala nu o sa merg cu el la veterinar decat pt vaccinul anual;)
2.credema nu sunt chiar atat de handicapat sa nu stiu ce sa-i ofer cainelu de mancare
3.sa iti traiasca
4.si cele interne se pot face acasa,se cantareste puiul si pt fiecare 5kg se da cate o pastila(deci credema nu e mare branza)
5.care sunt lucrurile elementare in privinta ta?
crede-ma cresc mult mai multe animale decat tine(3 caini,2pisici),si stiu cu ce se mananca treaba,decat sa arunc bani la doctor pentru cateva lucruri care le poate face orcine(documentat)acasa,prefer sa le iau hrana de banii aia.
mai vb dupa revelion

#28
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
de curiozitate, ce ii oferi tu de mancare?

#29
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 anknic, on 31st December 2009, 11:09, said:

de curiozitate, ce ii oferi tu de mancare?
dieta B.A.R.F
iti spune ceva?

#30
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da, imi spune, doar ca nu te-am intrebat cum ii dai sa manance, ci ce-concret!

#31
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 anknic, on 31st December 2009, 12:39, said:

da, imi spune, doar ca nu te-am intrebat cum ii dai sa manance, ci ce-concret!
daca chiar iti spune ceva,inseamna ca sti si ce i dau,dar pe maine o sa iti fac o lista speciala cu ce i dau sa manance,acuma nu am timp ca trebuie sa plec

#32
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
te-am intrebat de curiozitate (ca am mai auzit catei hraniti dupa barf cu piure de cartofi...)

si ca sa ne impacam de an nou, sa revenim. omul spune asta:

 andreigherghe, on 29th December 2009, 00:55, said:

Salut!
De cateva luni, in timp ce faceam gratar, a venit o pisica neagra la noi. Dupa cateva cautari pe internet, am realizat ca e de rasa Bombay. Ca sa o vedeti intrati aici.

As avea doua intrebari.

1. Cam ce varsta are? eu cred ca are aproape un anisor.
2. Ce mancare de pe site-ul royalcanin.ro i s-ar potrivi? Acum nu e sterilizata, are cam 3KG, dar o voi duce la sterilizat. As vrea sa stiu ce sa-i iau si acum, dar si dupa ce e sterilizata. As vrea in paralel mancare umeda si uscata. Cam cat ar costa?

Multumesc anticipat :) .

PS: Daca Negruței nu-i place mancarea dau vina pe tine :lol: , asa ca ai grija ce spui ;) .


de aici se intelege ca are pisica de cateva luni si...intreaba ce varsta are...deci nu a trecut pe la vet niciodata cu felina!

eu am afirmat ca daca o iubea o ducea la vet de a doua zi dupa ce a gasit-o, afla si ce varsta are si ce rasa e...si ce sa ii dea de mancare!

tu ai sarit in sus, ne certam de 2 pagini aiurea, asa ca te intreb: daca tu gaseai catelul tau pe strada, in cat timp dupa ce l-ai gasit aterizai cu el la vet?

si in alta ordine de idei, ca vad ca trebe sa-mi dau cv-ul animalicesc: am mai avut un caine (lup alsacian), am avut si vreo 4 papagali, am avut si pisici (muuulte la tara), am crescut si porci, capre, gaini, rate, gaste, curci. toate au fost crescute cu dragoste, mancare buna si vizite la vet! iubesc animalele atat de mult incat am vrut sa fac medicina veterinara (adica mai mult decat umana...da' n-a fost sa fie nici una nici alta)

#33
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 anknic, on 31st December 2009, 12:33, said:

te-am intrebat de curiozitate (ca am mai auzit catei hraniti dupa barf cu piure de cartofi...)

si ca sa ne impacam de an nou, sa revenim. omul spune asta:




de aici se intelege ca are pisica de cateva luni si...intreaba ce varsta are...deci nu a trecut pe la vet niciodata cu felina!

eu am afirmat ca daca o iubea o ducea la vet de a doua zi dupa ce a gasit-o, afla si ce varsta are si ce rasa e...si ce sa ii dea de mancare!

tu ai sarit in sus, ne certam de 2 pagini aiurea, asa ca te intreb: daca tu gaseai catelul tau pe strada, in cat timp dupa ce l-ai gasit aterizai cu el la vet?

si in alta ordine de idei, ca vad ca trebe sa-mi dau cv-ul animalicesc: am mai avut un caine (lup alsacian), am avut si vreo 4 papagali, am avut si pisici (muuulte la tara), am crescut si porci, capre, gaini, rate, gaste, curci. toate au fost crescute cu dragoste, mancare buna si vizite la vet! iubesc animalele atat de mult incat am vrut sa fac medicina veterinara (adica mai mult decat umana...da' n-a fost sa fie nici una nici alta)
am foat vreo data certati?
uite ca tot ti-am promis ca dupa revelion iti spun cum hranesc eu cainii,o sa ma tin de cuvant
1.oase de vita(cate o data si de porc,pui)
2.resturi de carne(care raman de la ciontolit),burta de vaca
3.ficat,plamani(mai rar)
4.oua,arpacas fiert,fructe(o data pe sapt,astea nu prea tine de dieta barf,dar mai au nevoie si de asa ceva)


cand raman fara cele spuse sus le mai dau si boabe dar perioade scurte,maxim o saptamana

#34
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
oasele si carnea le dai fierte sau crude?

dieta barf contine foarte multe fructe si legume.

LE: te-am rugat sa spui concret pentru ca am crezut ca e complet pe dieta barf (adica atata carne, atatea legume, etc pe zi)

Edited by anknic, 01 January 2010 - 19:16.


#35
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 anknic, on 1st January 2010, 20:07, said:

oasele si carnea le dai fierte sau crude?

dieta barf contine foarte multe fructe si legume.
crude si pe gratar,da foarte putin prajite

#36
rumba

rumba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.03.2007

 andreigherghe, on 29th December 2009, 01:55, said:

2. Ce mancare de pe site-ul royalcanin.ro i s-ar potrivi? Acum nu e sterilizata, are cam 3KG, dar o voi duce la sterilizat. As vrea sa stiu ce sa-i iau si acum, dar si dupa ce e sterilizata. As vrea in paralel mancare umeda si uscata. Cam cat ar costa?



PS: Daca Negruței nu-i place mancarea dau vina pe tine :lol: , asa ca ai grija ce spui ;) .

Pana la sterilizare ti-as recomanda sa ii dai Kitten de la Royal, iar dupa Young Female, care se da de la sterilizare pana la implinirea varstei de 7 ani. Exista si pliculete. Ii mai poti da si cate o masa de carne depui sau vita, fiarta sau la gratar. Exclus complet condimente. E bine sa mergi pe o hrana mixta, adica sa ii dia si mancare umeda, dar numai ceea ce au voie sa manance matele.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate