Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi
 

laptop din sua

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
Sandreix

Sandreix

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 10.08.2008
salutare
am un prieten in sua si l-am rugat sa imi cumpere un laptop de la sony style.
l-a primit acasa (sta undeva in new york),costa cam 900$ si acum ramane pr cum sa il trimita in tara
am gasit numeroase firme de transport international dar nu stiu pe care sa o aleg,daca puteti sa imi recomandati ceva
si cel mai important,in afara de taxele la acele firme,mai trebuie sa platesc vama sau tva in tara?
multumesc anticipat

#2
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.573
  • Înscris: 17.09.2005
SUA nu face parte din UE.
Deci se platesc si taxele vamale pe linga cele de shipping.

#3
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.269
  • Înscris: 03.01.2007
Cum stă treaba cu încărcătorul? Acolo parcă-s pe 110 V și 60 Hz.

#4
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.521
  • Înscris: 08.08.2006
cand cumperi un laptop ai optiunea uneori sa iei si alt incarcator la el, se incarca doar cu ceva care converteste, ai grija sa iei pt priza europeana, nu uk sau us ca e altfel

daca e pe numele lui poti face transfer de proprietate..

daca vine vcineva de acolo n-are nevoie de nimic, ai voie cu laptopul in avion si nu-ti cere nimeni acte sau ceva
daca vrei livrare la domiciliu nu am idee

#5
Sandreix

Sandreix

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 10.08.2008

View Postm3th0dman, on 27th December 2009, 17:25, said:

Cum stă treaba cu încărcătorul? Acolo parcă-s pe 110 V și 60 Hz.


pai si daca fac transfer de proprietate si mi-l trimite in colet in Romania mai platesc TVA si vama?

#6
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.521
  • Înscris: 08.08.2006
transferul il poti face cand ajunge aici, ca sa ai garantie valabila in romania

la dell de ex se numeste tag transfer..

vezi ca in sua multe laptopuri au doar 1 an garantie, il prelungesti inainte de expirare, spun asta doar ca m-am mancat in cur sa nu fac asta si am avut nevoie de ea...

poate intreba acolo cand il cumpara care sunt termenii

eu nu am incercat sa il iau prin clet, dar in mod normal cred ca ar trebui vamuit, vezi ca astia de la vama au un site si scrie ce se vamuieste si in ce conditii

Editat de LL13G, 29 decembrie 2009 - 16:31.


#7
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.573
  • Înscris: 17.09.2005
Singura modalitate de a nu plati vama si alte acareturi este aducerea "pe umar".
Este considerat un bun personal ca si peria de dinti.

99,99 % din alimentatoarele pentru laptop functioneaza  cuplate la orice priza care are
o tensiune cuprinsa intre 100V si 240V.
Pentru alimentatoarele care vin din SUA trebuie un simplu adaptor pentru stecher.
Fișier atașat  Adaptor_220_110.jpg   17,2K   38 download-uri
Se gaseste la orice magazin de componente electronice.

Fișiere atașate



#8
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 14.412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostLL13G, on 27th December 2009, 17:31, said:

cand cumperi un laptop ai optiunea uneori sa iei si alt incarcator la el, se incarca doar cu ceva care converteste, ai grija sa iei pt priza europeana, nu uk sau us ca e altfel

daca e pe numele lui poti face transfer de proprietate..

daca vine vcineva de acolo n-are nevoie de nimic, ai voie cu laptopul in avion si nu-ti cere nimeni acte sau ceva
daca vrei livrare la domiciliu nu am idee
    Imi pare rau sa-ti spun dar vorbesti total aiurea, cand cumperi laptop-ul nu poti alege alt incarcator, dar asta nu e o problema pentru ca acel incarcator merge si la 110 V dar si la 220 V. Problema e doar cu cablul de alimentare pentru ca are alt fel de steker, se poate rezolva cu adaptor ( 3 lei in comert) sau cu alt cablu de alimentare.
   Nu ai ce transfer de proprietate sa faci pentru ca acolo nu iti face nici un act personalizat, ci doar iti da un bon de casa, nici macar nu-ti scoate laptop-ul din cutie.
   Se platesc taxe vamale, iar daca vii din SUA , pe aeroport esti intrebat la iesire de agenti vamali in civil daca ai adus produse electronice de valoare mai mare (laptop-uri de ex) pentru a te pune sa platesti taxe vamale, poti spune ca e laptop personal si scapi de taxe, dar de intrebat te intreaba.Daca il primesti prin colet o sa ti se ceara taxa cand il ridici, daca nu ai bonul de casa la care sa se calculeze taxele vamale, ei te vor taxa cu o taxa standard pentru laptopuri .
   Garantia la ei e de doar un an, la acer de exemplu exista un certificat de garantie internationala, care e valabila si in Romania.
   In concluzie, taxele vamale+taxele de transport fac pretul mult mai mare decat ai fi luat laptop-ul din tara.Se merita doar daca proetenul respectiv vine in tara, si astfel ai scapa de ambele taxe

#9
shugu

shugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 112
  • Înscris: 03.03.2005
Platesti TVA 19% din suma declarata de cel care trimite coletul sau din suma care reiese din factura, daca aceasta exista in colet ( nu iti recomand sa ai vreo factura in colet, aia se poate trimite dupa pe mail ). Din cate stiu taxe vamale pt laptop-uri nu se mai platesc, inainte erau undeva la 3%. Transport, din ce stiu USPS.com e cel mai bun, posta americana. Poti eventual sa-ti asiguri si coletul, ceea ce iti recomand.

#10
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 507
  • Înscris: 30.11.2007
E greu daca trebuie platit tva in plus. Pai la un laptop de 2000$ cred ca mai bine te duci tu sa l iei

#11
ovidiuflorin

ovidiuflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 274
  • Înscris: 07.02.2007
deci rezolva treaba in asa fel ca si cum laptop-ul sa ajunga in romania sub forma de donatie,nu ma intreba cum pt ca nu stiu sa iti explic in amanunt dar ma pot interesa.

unul din prieteni este profesor la o scoala generala,exact asa a procedat cand a aparut xbox-ul,era mult mai ieftin afara. a mers la posta sa ridice coletul cu o hartie(a vb cu directoarea bineinteles si la ajutat)in care era specificat faptut ca respectivul produs este o donatie catre scoala respectiva si a scapat  de vama.

deci trebuie sa cunosti pe cineva in sanatate,invatamant sau in administartie locala stiu si eu ,faza este ca se poate . daca te intereseaza am sa vb cu respectivul si iti spun exact ce si cum .

Editat de ovidiuflorin, 25 aprilie 2011 - 21:08.


#12
nickelback

nickelback

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 968
  • Înscris: 29.12.2006
Ca sa nu mai decshid alt topic pentru o intrebare scurta si sa fiu sigur ca nu ma pricep:


Am acest laptop Asus K51AC
Pe incarcator scrie
ADP-90CD DB
input 100-240v , 1,5A , 50-60 hz
output 19v, 4,7a


Si un aparat electric panasonic de ras pe care scrie
input 100-120 / 220-240v , 50-60 hz, 22/25mA
output 2,6v

Daca iau un simplu adaptor de priza gen asa - link - le pot folosi pe amandoua fara probleme in USA ?

Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate