Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Sfat achizitie monitor LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Dupa ce mi-a crapat monitorul vechi si nu am reusit sa il repar la un pret decent ma vad nevoit sa cumpar altul si cu ocazia asta sa fac si un mic upgrade. Daca tot imi iau unul nou, m-am hotarat sa fie full HD (deci 1920x1080), ramanand sa aleg dimensiunea intre 22" si 24".

Ca aplicatii multimedia va fi folosit in principal pentru gaming, alaturi de o placa video 8800GT de la Nvidia; filme prefer sa vad pe tv-out. In rest, pentru programare si diverse aplicatii  nu se pune problema dimensiunii, cu cat mai mare cu atat mai bine.

Bugetul este de maxim 800 lei, dar daca ies mai ieftin cu atat mai bine. Deocamdata am pus ochii pe un Philips 231E1SB care mi se pare best-buy avand in vedere ce ofera la 650 lei dar din pacate nu am gasit nici un review pertinent care sa ma ajute sa ma hotarasc.

#2
cianet

cianet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 19.08.2009
Samsung 2233SN - 659 RON

Are specificatii mai bune, review-uri foarte favorabile si e o marca superioara Philips in zona monitoarelor.

http://www.emag.ro/m...F-LS22CMYKFNAEN

Pentru gaming, cauta monitoare cu un timp de raspuns mic (2 ms), cum ar fi:

Samsung P2250 -  779 RON

http://www.emag.ro/m...--pLS22LRZKUVEN

Edited by cianet, 20 December 2009 - 15:50.


#3
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Din pacate nu are intrare DVI si din cate stiu eu mai ales la jocuri se vede destul de prost pe VGA la un monitor full HD.

#4
Chris_B

Chris_B

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.12.2009
Asta este monitorul de 28" pe care il folosesc EXCLUSIV pt LIVE TV (high speed and UNLIMITED internet connection required!):

http://www.tigerdire...e...&CatId=3774

US$280 plus taxele locale, brand-new.

Merge excelent inclusiv pt HD TV.

Chris

#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Ce monitor full HD de AICI sa aleg?E diferenta intre cele de 2ms si cele de 5ms?Interfata HDMI este cea mai buna sau merg si cele DVI?La PC am o placa HD4890.

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Eu mi-am luat un Philips de 23", are DVI, n-are HDMI... cu rezoluție pt 1080p. E superb și foarte ieftin, cred că-i vreo 620-650 lei acum!

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
As fi vrut si niste explicatii referitor la timpii de acces si la interfata...
Eu as fi luat unul si de 19" full HD ca PCul il am in cabinet si la mai mult de 1 metru cind scriu sau 2 metri cind vizionez nu stau...Cum te impaci cu ala de 23"?

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
La început mi s-a părut imens și obositor, apoi m-am acomodat imediat și i-am descoperit calitățile și utilitatea! Oricare altul mai mic mi se pare super nasol când îl privesc acum...
Timpii de acces nu-s așa importanți, 5 ms eu zic că e suficient cât să te satisfacă. Interfața ți-am zis, are și intrare digitală, deci n-ai probleme cu el pe viitor. HDMI mie mi se pare inutil la un monitor!

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am o placa video HD4890 care are "de toate":VGA,DVI si HDMI si am inteles ca ultimul transporta si sunetul.As da 200 lei in plus pe un monitor care ofera HDMI si 2ms,macar stiu ca-s pe viitor rezolvat.Mi-este teama de pixelul mort (era sa zic albastru) al monitoarelor LCD.Citisem ca intre 2ms si 5ms e diferenta insesizabila.Eu nu as lua monitor mare ca distanta fata de el e oricum mica.Uite unul ieftin care are 2ms si HDMI:
http://www.shopit.ro...g-w2261vp-pf-lg

Edited by danghetau, 17 January 2010 - 12:31.


#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Păi dacă are vreun pixel mort îl trimiți înapoi. În general nu prea mai au astea noi apărute... depinde de șansă!
Eu n-aș da 50 de lei pe LG-ul ăla în plus doar pt HDMI... ți-am zis, e inutil la monitoare!

De PHILIPS ăsta ziceam: http://www.emag.ro/monitoare_lcd/monitor-l...SB00?ref=hp_cmv

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Evident insa ma gindesc sa nu apara dupa ce iese din garantie dar asta mai vedem.Stii ce m-a nedumerit:faptul ca unele comentarii se refera si la faptu ca "daca ar fi avut si HDMI..." si de asta intreb:este suficient DVI sau merita si un HDMI?Nu conteaza pretul ca nu iau in fiecare zi...De ce nu are sens un HDMI dupa acceptiunea ta?Ma uitasem la un monitor mult mai scump decit ala prezentat in linkul meu insa acela e cel mai ieftin la 2ms si care are HDMI.

#12
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
HDMI are aceeasi calitate ca si DVI
la monitor nu iti trebuie, dar e bun la placa video daca conectezi prin HDMI un LCD TV si prin DVI monitorul

" DVI and HDMI are exactly the same as one another, image-quality-wise. The principal differences are that HDMI carries audio as well as video, and uses a different type of connector, but both use the same encoding scheme, and that's why a DVI source can be connected to an HDMI monitor, or vice versa, with a DVI/HDMI cable, with no intervening converter box. "

http://forum.ecousti...579/122868.html

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Observ ca ne incurcam in termeni:prin monitor eu nu inteleg doar CRT ci si LCD si avind in vedere ca la PC nu voi avea conectat decit un ecran (acum CRT iar in viitor un LCD fullHD) va rog sa-mi spuneti cit de mult sa ma "intind"...iau un LCD cu timp de raspuns 2ms si HDMI sau merge si unul de 5ms si fara HDMI?
Repet ca NU voi avea simultan un CRT si un LCD.
HDMI stiam ca transporta si sunetul dar sint diferente?Sa nu-mi para rau dupa aceea ca nu am luat si HDMI.

#14
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
pai tu nu intelegi
mai sus am scris clar ca nu este o nici diferenta intre calitatea dvi si hdmi (ti-am dat si un link sa citesti...)
la LCD m-am referit...nu stiu unde am scris eu de CRT
ok..nu conectezi LCD - TV la PC...dar de la placa video la LCD-monitor e de ajuns DVI, HDMI nu aduce nici o crestere in calitate

Edited by marius ro, 18 January 2010 - 08:35.


#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Am inteles,eu am punctat sa nu confundam termenii.Dar merita 2 ms sau e suficient un 5ms?Iata placa mea video:
http://www.evomag.ro...r-x4-45630.html
Vad ca are VGA,HDMI si DVI-I nu DVI-D...so?
Si de ce unii amintesc faptul ca unele placi nu au acest HDMI daca este suficient un DVI?Engleza nu stiu.

Edited by danghetau, 18 January 2010 - 08:48.


#16
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
HDMI e bun daca mai conectezi un LCD-tv
eu am la placa video HDMI, dar folosesc DVI la monitor (am si HDMI la monitorul LG, dar nu pt aia l-am luat ci pentru ca mi-a placut modelul)
intre 2 si 5 ms eu nu vad nici o diferenta
am un Horizon cu 5 ms si LG cu 2 ms...nu imi dau seama de diferenta
a..prin HDMI-ul de la monitor am conecatat 1 data un X-BOX

#17
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Stresant ești, Dane! :lol:
Până la urmă ia-ți ce crezi tu de cuviință, nu ce vrem noi și cu asta basta...

#18
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Mama lui de forum,daca nici aici nu poti sa intrebi...ce rost mai are?Nu iau ce vreti voi,vreau doar informatii despre ce intreb ca nu intreb degeaba.M-am edificat,multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate