Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achizitie monitor LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006

View Postdanghetau, on 18th January 2010, 09:15, said:

M-am edificat,multumesc.

si ce ai hotarat pana la urma ?

Edited by marius ro, 18 January 2010 - 09:25.


#20
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Daca tot dau un ban macar sa iau un LCD cu "de toate" asa ca va fi un fullHD cu timp de raspuns 2ms si toate interfetele (VGA,HDMI si DVI),sint vreo citeva care indeplinesc aceste conditii,primul in ordinea ascendenta ar fi un LG de 21,5" la 680 lei.
Astept sa-mi vina carcasa si coolerele de carcasa,tastatura si apoi voi comanda si un monitor,poate termin odata de configurat sistemul asta ca de unde am plecat si unde am ajuns numai eu (si vreo citiva pe care i-am "stresat"  :rolleyes: ) stiu.

#21
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Perfect! Oricum asta îți doreai de la început, nu ce ți-am spus noi că nu se merită HDMI la monitor sau 2 înloc 5 ms...
Să-ți fie de folos! :)

#22
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Ok,multumesc,am aflat si la ce foloseste HDMI si daca e de viitor o sa iau un LCD cu HDMI,nu se stie,sa nu-mi para rau mai tirziu.Si ca sa ma justific o sa exemplific modul in care am ajuns la aceasta concluzie:am sters din filtre 2ms si am cautat monitor de 5ms insa referintele m-au indepartat de unele si am ajuns la un monitor care are 5ms si NU are HDMI dar costa tot cit unul care are 2ms si HDMI fara sa fie un brand nemaipomenit asa ca prima intentie este de a lua acel LG care ofera in aceiasi bani mai multe.Nu-mi place sa cumpar lucruri ieftine insa nici sa ma intind aiurea,sa fiu snob,imi aleg lucrurile in functie de necesitati.

Edited by danghetau, 18 January 2010 - 09:53.


#23
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salut.
Ma intereseaza si pe mine acel Philips de care ai mentionat tu la inceput.
Ce decizie ai luat pana la urma?
Se merita sau e mai bun samsung?

#24
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am ajuns la concluzia ca el ofera tot ce trebuie la ora actuala (si in viitorul apropiat) asa ca o sa-l cumpar...am gasit la 680 lei,daca dai pe price.ro o sa-l gasesti.Nu ma cramponez dupa un brand anume,initial am vrut sa iau ceva peste 1000 lei dar am renuntat si am ajuns la asta.Chiar daca dispun de o suma mai mare consider ca nu are sens sa dau in plus atitia bani.
LE:EU am vorbit despre un LG cu diagonala de 21,5",initiatorul topicului a vorbit despre Philips.

Edited by danghetau, 18 January 2010 - 22:58.


#25
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
nu este 630 ron pe emag acel philips de 23 inch?

#26
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Pretul cel mai bun pentru acel produs este AICI

#27
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
L-am vazut astazi prin Carrefour acel Philips...e mai mic decat ma asteptam anyway...sper sa mearga pe 5200 pentru ca avem mari intentii sa-l cumparam...

#28
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Astazi s-a intimplat ceva ciudat cu preturile la toate magazinele online in ceea ce priveste monitorul LG pe care as fi dorit sa-l iau...cel mai ieftin dimineata era 680 lei (am si vorbit la 2 magazine) insa acum cind am verificat am observat cu totul alte preturi si nu stiu de ce,cursul e favorabil leului...

#29
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
mi'am luat si eu un Samsung SyncMaster P2370HD - e criminal monitorul ( aparent se pare ca nu este LCD - LED ) .. .dar se vede demential ... Are tuner pt cablu/antena analogic, are tuner DVB-C si DVB-T ... stie mpeg4 ( akka programe HD ) ... L'am conectat la priza TV si a scanat toate canalele digitale de la RDS ... Eurosport HD se prinde belea, DIGI sport HD la fel, dar pe discovery HD este doar audio si parca e in franceza ??? Sau astia nu emit tot timpul si baga vreun radio ?? Are intrari si iesiri de toate categoriile ... are hdmi, dvi, vga, antena, intrare composite, ceva optic ( probabil o posibila intrare audio-optica de la vreo sursa DVD ).

Eu l'am luat pt PC-ul din dormitorul mic unde nu aveam TV si la banii astia am impacat si varza si capra... am dat 974ron pe el

#30
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008
Salut baieti! si eu am fost destul de stresat de un monitor in ultima vreme, in weekednul asta sigur ma duc pana la emag sau dc shop in ploiesti sa imi iau unul, si dupa indelungi nelamuriri am ajung la urmatoarea concluzie o sa aleg la fata locului intre 2 modele de monitoare care cum se vede mai bine:

1. philipsul de 23 despre care sa tot vorbit (PRET 620 ron)  23",full hd,16:9.dvi, e mai mare si e PHILIPS in primu rand
link: http://www.emag.ro/m...ios--p231E1SB00

2. benq-ul asta de 21.5 (PRET 580 ron)   ,16:9,full hd, dvi, si singurul lucrru care il avantajeaza in fata philipsului este contrastul dinamic de 40 000 fata de 12 000 la celalat. link: http://www.emag.ro/m...BE-9H.L07LN.IBE


un sfat ceva... o lauda la vreunul dintre ele sau din contra, ceva ceva ?
Multumesc!

#31
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 17.08.2007

View Postripper, on 17th January 2010, 11:54, said:

La început mi s-a părut imens și obositor, apoi m-am acomodat imediat și i-am descoperit calitățile și utilitatea! Oricare altul mai mic mi se pare super nasol când îl privesc acum...
Timpii de acces nu-s așa importanți, 5 ms eu zic că e suficient cât să te satisfacă. Interfața ți-am zis, are și intrare digitală, deci n-ai probleme cu el pe viitor. HDMI mie mi se pare inutil la un monitor!


Ripper, te rog sa argumentezi (in sensul bun al cuvantului evident) de ce ti se pare inutil portul HDMI, pentru monitor. Te intreb fiindca am un laptop cu display spart, la care vreau sa conectez un monitor extern si o tastatura wireless. Problema(daca este problema)  este ca laptopul are doar iesire VGA si HDMI. Si vad ca din ce in ce mai multe modele vin cu astfel de echipare. Mai zicea cineva ca legarea unui monitor prin hdmi nu este "sanatos" pentru placa video. Cat este de adevarat aceasta afirmatie? Pot obtine rezolutie fullHD de calitate prin cablu VGA?
Scuze pentru avalansa de intrebari :)

#32
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008

View PostoSerX, on 21st January 2010, 11:03, said:

mi'am luat si eu un Samsung SyncMaster P2370HD - e criminal monitorul ( aparent se pare ca nu este LCD - LED ) .. .dar se vede demential ... Are tuner pt cablu/antena analogic, are tuner DVB-C si DVB-T ... stie mpeg4 ( akka programe HD ) ... L'am conectat la priza TV si a scanat toate canalele digitale de la RDS ... Eurosport HD se prinde belea, DIGI sport HD la fel, dar pe discovery HD este doar audio si parca e in franceza ??? Sau astia nu emit tot timpul si baga vreun radio ?? Are intrari si iesiri de toate categoriile ... are hdmi, dvi, vga, antena, intrare composite, ceva optic ( probabil o posibila intrare audio-optica de la vreo sursa DVD ).

Eu l'am luat pt PC-ul din dormitorul mic unde nu aveam TV si la banii astia am impacat si varza si capra... am dat 974ron pe el

Cat de practice sunt monitoarele cu Tv tunere?? Eu as vrea sa imi iau un astefel de model, cu HD, ca sa imi inlocuiesc vechiul si micutul tv din camera. Insa as vrea sa stiu inainte, cat de usor sunt de utilizat ca si TV? Telecomanda merge bine, se schimba usor canalele?

#33
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
@raduors - Eu folosesc Samsung P2370hd si pe post de tv - l'am luat in special pt dormitorul mic sa imbinam necesitatea unui televizor pt oaspeti samd cu utilitatea de a fi folosit pe desktop-ul din casa. Pe tv, il folosesc pentru receptia programelor digitale - nici nu m'am chinuit sa caut canalele emise analog. Eurosport HD Se vede belea :) Pe partea de jocuri nu am cuvinte sa va zic cum se vede FarCry 2 ... deocamdata am un ATI 3xxxHD si nu e prea ok, deoarece mi'am schimbat de curand pe core i5 750 cu 4gb ddr3, am zis ca e necesar si schimbul placii video si mi'am comandat un ATI 5850 ... d'abia astept sa "vad", sa "Simt" jocurile astea la calitate calumea :) ... Oricum monitorul e DEMENTIAL ... merita fiecare banut

Canalele se schimba normal, telecomanda este ca la un tv samsung mai ieftin un pic cu putine functii PC :) ... Telecomanda de la plasma noastra samsung merge perfect pe el si invers :)

Edited by oSerX, 29 January 2010 - 10:06.


#34
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Mi-am luat si eu inainte de sarbatori un Samsung P2270HD si sunt foarte multumit de el. A scanat cele 11 posturi digitale care se pot prinde cu antena in Bucuresti. Calitatea vizionarii este ireprosabila. In legatura cu portul HDMI, m-am interesat si eu.pentru asta a trebuit sa descarc de pe net vreo 10-12  manuale de la diverse tipuri de monitoare. Dupa ce m-am documentat pot sa-ti spun ca HDMI este bun pentru cazul ca vrei sa bagi semnal de la un play station, si mai este un lucru foarte important. de exemplu la al meu nu am control al iluminarii spate decat pe mod TV sau HDMI. Pe intarea VGA sau pe DVI nu. Si eu zic ca reglajul asta e foarte important, sau asa mi se pare mie. Succes!

#35
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Asta am ales noi pana la urma:
http://www.emag.ro/m...--p9H.L3ALB.QPE

Suntem foarte multumiti.

#36
nonel1980

nonel1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 26.09.2007

View PostoSerX, on 21st January 2010, 11:03, said:

Eu l'am luat pt PC-ul din dormitorul mic unde nu aveam TV si la banii astia am impacat si varza si capra... am dat 974ron pe el
  Unde ai gasit la banii astia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate