Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Implicarea noastra in deszapezire

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009
e bine ca romanii se autoeduca si dau zapada singuri cand mai marii statului isi construiesc vile din banii alocati pentru curatarea drumurilor...

dar vorba unei melodii: romanu i facut sa nege.... si : las ca trece cu o bere la rece...

consider ca gandirele de genul asta sunt 100% gresite. statul stie ca romanul pleaca capul si face si singur ca nu poate sa traiasca in mizerie... ce nu am facut noi e sa ne unim si sa ii obligam sa ne faca curatenie. e DREPTUL nostru , sunt banii nostrii , dar deh... cum se vede mai sus... romanu i facut sa nege

#20
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
nu, statul nu are nici o obligatie sa-mi mature trotuarul din fata casei sau a blocului. Are obligatia sa curete doar drumurile.

Trotuarele sunt raspunderea noastra. singurul lucru pe care-l sper e sa inceapa sa se dea amenzi cat mai mari, cat mai curand, pentru toti dobitoii care nu-si curata trotuarele.

si, spre marea ta mirare, asa e cam in toata lumea.

#21
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 edikup, on 20th December 2009, 22:18, said:

nu, statul nu are nici o obligatie sa-mi mature trotuarul din fata casei sau a blocului. Are obligatia sa curete doar drumurile.

Trotuarele sunt raspunderea noastra. singurul lucru pe care-l sper e sa inceapa sa se dea amenzi cat mai mari, cat mai curand, pentru toti dobitoii care nu-si curata trotuarele.

si, spre marea ta mirare, asa e cam in toata lumea.

spre mirarea ta , daca ar fi asa cum spui tu , maturatorii ar avea obligatia sa curate doar drumul , trotuarul NU. trotuarele sunt bun public , nu privat.

cam in toata lumea se curata proprietatea privata... uite in sua e lege sa ti tunzi iarba din fata casei , NU si cea din parcuri de exemplu.

#22
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 ge_ntleman, on 20th December 2009, 22:33, said:

spre mirarea ta , daca ar fi asa cum spui tu , maturatorii ar avea obligatia sa curate doar drumul , trotuarul NU. trotuarele sunt bun public , nu privat.

cam in toata lumea se curata proprietatea privata... uite in sua e lege sa ti tunzi iarba din fata casei , NU si cea din parcuri de exemplu.
nu trebuie sa stam cu mainile in san sa cersim de la stat
eu zic ca 30 de minute pe zi nu ar fi prea greu sa alocam zapezii , ca sa nu mai zic ca face bine la sanatate

#23
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 aalinn, on 20th December 2009, 22:51, said:

nu trebuie sa stam cu mainile in san sa cersim de la stat
eu zic ca 30 de minute pe zi nu ar fi prea greu sa alocam zapezii , ca sa nu mai zic ca face bine la sanatate

cu siguranta nu e greu. dar nu e vb de asta. e vb ca noi am platit deja acel serviciu.

apoi mergi tu la munca , lucreaza 1 luna si apoi angajatorul spune ca nu ti da salariu... cam asa si cu astia. e un serviciu PLATIT de fiecare dintre noi din taxe si impozite. atunci de ce am mai platit taxele alea? ca sa muncesc tot eu? nu multumesc , merg la sala sa trag la fiare.

#24
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
profit de ocazie pentru a spune: "baga-mi-as .... in tiganu' borat care este!"

la S5, unde credeati?

#25
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 car-man, on 20th December 2009, 22:58, said:

profit de ocazie pentru a spune: "baga-mi-as .... in tiganu' borat care este!"

la S5, unde credeati?

s5 nu are nici macar un contract de dezapezire a strazilor... pe langa efectul dizgratios al primarului mi se face scarba de curcubeul de blocuri ORIBIL vopsite si de gropile de meteroriti de pe stradute.

viva incultului care este

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007
desi la revolutie aveam doar 8 ani, si nu prea stiu cum era lumea inainte, observatia mea este, ca acum romanii au confundat democratia (fiecare face ce vor muschii lor) cu nesimtirea si nepasarea. Toata lumea asteapta sa vina statul, autoritatile, primaria, basescu, psd-ul sau Gaia sa le faca ordine in jurul sau chiar in ograda.
Astfel moldovenii (dar si banatenii ) la inundatiile din 2005 statea cu la crasma la un pahar si se uitau la soldatii care se chinuiau sa faca diguri din saci cu nisip, ca sa stavileasca apele revarsate din albii, dar pe timp de seceta si-au aruncat gunoaiele in santurile sapate special pentu a prelua apele de ploaie, si au crezut ca va veni primarul cu secretara sa stranga molozul si restul gunoaielor pe care taranii au binevoit sa si le arunce peste gard.
Pe strada mea din Timisoara , trotuarele nu s-au mai reparat de peste 30 de ani. Cand parintii au renovat casa si au turnat beton la fundatia gardului, au betonat si trotuarul din fata casei. Gunoaiele aruncate din masini si paharele de la McDonald's mi le strang tot eu, ca altfel ar arata ca la tiganie..
Cand ninge , primul lucru este sa caut sa aduc lopata de zapada sa fie la indemana, si curat in ograda si apoi pe strada. Acum ca a nins abundent am luat si zapada de pe carosabil din fata portii tocmai pentru a nu face SDM-ul un troian pe marginea drumului si sa nu raman cu poarta blocata. Sunt chestii de bun simt.
Daca am avea pretentia sa curete primaria zapada , atunci ar trebui sa aibe mii de angajati platiti sa faca treaba asta si nici atunci nu ar rface fata unei ninsori abundente.

Intrebare: turturile alea mari de gheata ce atarna de pe streasina caselor tot primaria trebuie sa le dea jos ca sa nu cada in cap vreunui trecator?
Eu stiu ca daca as cadea in fata unei case din cauza ghetusului de pe trotuar, si m-as rani, cred ca pot da in judecata locatarii pentru daunele suferite.
Daca fiecare ar pune mana si ar face pentru el o treaba, s-ar rezolva multe probleme nu numai cea a zapezii adunate pe trotuare. Nu poate o echipa de oameni sa faca munca asta simultan in toate locurile, este imposibil. Este o treaba de 10 min  , care mie mi se pare chiar distractiva, si o fac cu placere.
O regula nescrisa era ca daca noi curatam zapada in fata casei si vecinul nu a curatat la el (poate nu-i acasa), curatam si la el de o urma de poteca macar, pentru ca data viitoare va face si el la fel, cand se va mai stange zapada.

#27
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
De acord sa fim civilizați și să ne ajutăm. De aia am împins multe mașini și am să mai împing când o să văd persoane în dificultate, indiferent de locație sau de familiaritate...

Nu sunt de acord să curăț trotuarul. Am lopățit pe aleea de la trotuar până la treptele de la intrare în bloc, sănătate!

În parcare nu mai zic, am curățat 3 locuri de parcare, zilele astea au plecat ai mei la țară și sunt aproape sigur că atunci când se întorc iar găsesc pe toate ocupate.

Străzile și trotuarele să le curețe autoritățile publice cum zice ge_ntleman, parcarea (chiar daca nu doar a mea) si intrarea în bloc o curăț eu (sau ce vecin mai are un pic de timp liber și chef), dar la restu' să am iertare. În Galați a fost jale cu deszăpezirea pe stradea mea nu s-a intrat deloc dupa o săptămână de ninsoare... Am avut noroc că era o lucrare în zonă si când și-au retras oamenii utilajele au scos grederul cu lama jos de se circula în condiții umane. Cu o zi înainte se ajunseseră la stadiul în care se livra pâinea cu mașina de teren că altceva nu intra.

Oribil.

#28
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
Nu cred ca va venii cineva vreodata sa-mi dea zapada de pe trotuarul din fata curtii sau imi va scoate masina din nameti.Ca in fiecare an, mi-am curatat singur trotuarul din dreptul curtii, firmei, locul de parcare al masinii mele.Nu astept sa vina nimeni sa-mi curete gunoiul de la poarta pentru ca astept degeaba.Decat sa ma revolt eu si sa ma stresez ca poate-poate vine cineva sa ma scoata din probleme mai bine fac putina miscare ca si-asa nu e cine stie ce efort.
La ce taxe avem si cate promisiuni primim ar trebuii sa ni se curate zapada si de pe pantofi, dar uitati ca nu e asa.
Curatati-va zapada de pe locul de parcare dar aruncati'o undeva pe un spatiu verde sau un loc aparent nefolositor.Nu dati zapada in strada ca tot pe munca voastra revine si nu cred ca aveti chef sa dati zapada la o parte de fiecare data cand ajungeti acasa.
Sarbatori fericite tuturor si nu va mai stresati pentru toate nimicurile!! Vacanta placuta in continuare! :peacefingers:

#29
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Am petrecut zilele astea cu zapada in Germania. La 10 minute dupa ce aparent s-a oprit din fulguit fiecare a iesit din casa pentru a-si curata trotuarul din fata casei si aleea pe care sta masina. Zapada ajungea ori in curte, pe gazon, ori pe zonele verzi din strada. Am participat si eu la maturat/lopata, chiar si de cateva ori pe zi. La ei amenda este foarte mare si poti fi dat foarte usor in judecata daca cineva aluneca si se loveste pe trotuarul din fata casei tale.

#30
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008

 Marius3k, on 26th December 2009, 12:56, said:

Am petrecut zilele astea cu zapada in Germania. La 10 minute dupa ce aparent s-a oprit din fulguit fiecare a iesit din casa pentru a-si curata trotuarul din fata casei si aleea pe care sta masina. Zapada ajungea ori in curte, pe gazon, ori pe zonele verzi din strada. Am participat si eu la maturat/lopata, chiar si de cateva ori pe zi. La ei amenda este foarte mare si poti fi dat foarte usor in judecata daca cineva aluneca si se loveste pe trotuarul din fata casei tale.
mi se pare normal
In orice caz mai vine cate unul care urla cu surle si trambite ca plateste taxe si etc.... pai cat plateste el in comparatie cu alte taqri poate munceste la negru si nu ajuta cu nimic , circula pe drumurile facute din banii contrbuabililor dar el militeaza pentru ce se face cu banii lui .. patetic

#31
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 Marius3k, on 26th December 2009, 12:56, said:

Am petrecut zilele astea cu zapada in Germania. La 10 minute dupa ce aparent s-a oprit din fulguit fiecare a iesit din casa pentru a-si curata trotuarul din fata casei si aleea pe care sta masina. Zapada ajungea ori in curte, pe gazon, ori pe zonele verzi din strada. Am participat si eu la maturat/lopata, chiar si de cateva ori pe zi. La ei amenda este foarte mare si poti fi dat foarte usor in judecata daca cineva aluneca si se loveste pe trotuarul din fata casei tale.

uiti ca germanii din taxele platite au drumuri la tara mai bune decat autostrazile noastre. uiti ca germanii au un nivel de trai de 10 ori peste noi si NU sunt furati de stat prin taxe magaresti si ilegale. uiti ca cei din statul german nu fura banii poporului pentru interesul public si uiti ca germanii au grija de tara lor.

nu compara mizeria in care traim noi cu germania. daca as sta in o tara ca germania din respect pentru civilizatie , strictete , bun simt as iesii sa curat zapada.

in romania sa curati tu si daca tot sunteti buni samariteni toti mergeti la snagov la casele parlamentarilor contruite din banii nostrii si dezapeziti si acolo.

 turkkkkku, on 26th December 2009, 13:30, said:

mi se pare normal
In orice caz mai vine cate unul care urla cu surle si trambite ca plateste taxe si etc.... pai cat plateste el in comparatie cu alte taqri poate munceste la negru si nu ajuta cu nimic , circula pe drumurile facute din banii contrbuabililor dar el militeaza pentru ce se face cu banii lui .. patetic

bai turcule , nu uita ca si tu si eu platim taxe si foarte multe , appropo... de la anul TAXELE locale cresc cu 20% si le platim toti... tu vrei sa ies eu cu lopata in strada sa misc 1 deget pentru hotii astia?

#32
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 ge_ntleman, on 26th December 2009, 14:48, said:

bai turcule , nu uita ca si tu si eu platim taxe si foarte multe , appropo... de la anul TAXELE locale cresc cu 20% si le platim toti... tu vrei sa ies eu cu lopata in strada sa misc 1 deget pentru hotii astia?
in ritmul asta nu stiu de ce te mai duci la servici , sau de ce nu ai plecat din tara ?

#33
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 ge_ntleman, on 26th December 2009, 14:48, said:

uiti ca germanii din taxele platite au drumuri la tara mai bune decat autostrazile noastre. uiti ca germanii au un nivel de trai de 10 ori peste noi si NU sunt furati de stat prin taxe magaresti si ilegale. uiti ca cei din statul german nu fura banii poporului pentru interesul public si uiti ca germanii au grija de tara lor.

nu compara mizeria in care traim noi cu germania. daca as sta in o tara ca germania din respect pentru civilizatie , strictete , bun simt as iesii sa curat zapada.

in romania sa curati tu si daca tot sunteti buni samariteni toti mergeti la snagov la casele parlamentarilor contruite din banii nostrii si dezapeziti si acolo.
Nu, nu uit si nu compar. Si ca sa ajungem toti la gradul lor, poate ar fi bine sa renuntam la gandirea asta. <_<
In Romania am curatat toata curtea mea si soseaua din fata casei, iar pana sa termin, deja au iesit doi vecini sa ma intrebe ce fac. I-am sfatuit sa faca si ei la fel. ;)

P.S: Badegheo, sa nu crezi ca nu stiu cine esti si ce hram porti, grija la limbaj! ;)

#34
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 aalinn, on 26th December 2009, 15:53, said:

in ritmul asta nu stiu de ce te mai duci la servici , sau de ce nu ai plecat din tara ?

crede ma ca incerc sa plec

 Marius3k, on 26th December 2009, 15:58, said:

Nu, nu uit si nu compar. Si ca sa ajungem toti la gradul lor, poate ar fi bine sa renuntam la gandirea asta. <_<
In Romania am curatat toata curtea mea si soseaua din fata casei, iar pana sa termin, deja au iesit doi vecini sa ma intrebe ce fac. I-am sfatuit sa faca si ei la fel. ;)

P.S: Badegheo, sa nu crezi ca nu stiu cine esti si ce hram porti, grija la limbaj! ;)

marius , nu uita , pestele de la cap se impute...

cum pot eu muncitor de rand sa ies sa dau zapada de pe domeniu public cand stiu ca din taxele mele platite din munca nush ce parlamentar isi face vila?

PS: nu am vb urat deloc , doar ca m am saturat sa muncesc ca un fraier pentru nimic... muncim toti ca sa auzim la tv ca Ritzy si Udrea au furat nush cate milioane de euro si ca fratele lui Basescu are nush ce combinarii cu armament... sau cum baronii locali ai PSD au vile si sunt bogati pe spinarea noastra. Si ajung si ma gandesc la asta... ca eu dau cu lopata la zapada cand din banii nostrii e platit acest serviciu si nush ce parlamentar se gandeste sa i cumpere lu fiso nush ce masina de zeci de mii de euro

#35
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 19.07.2005
Intr-un bloc de 2 - 10 etaje cine ar trebui sa iasa sa dea zapada? :D

Mi se pare normal sa dai zapada din fata casei dar nu e normal sa primesti amenda daca nu o faci, doar e spatiu public.

Edited by vj_Heaven, 26 December 2009 - 21:32.


#36
centralistul

centralistul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 10.01.2009
Pe vremea lu' Ceasca, dupa fiecare ninsoare veneau tractoarele cu remorca si luau zapada de pe strazi si o duceau pe camp...
Acum nu pot sa-mi fac decat o poteca sa ies din curte...daca dau zapada de pe trotuar in drum, mi-o aduce inapoi ala care curata drumul si, daca vreau sa scap de ea nu am decat s-o dau la vecini iar vecinii sa mi-o dea inapoi si tot asa...asta daca nu se lasa cu bataie.
Cat % din banii tai se duc pe taxe si cati din ei se returneaza in "servicii in beneficiul cetateanului"???????
E la fel ca la hotelurile romanesti...sunt scumpe, si servicii IOC.

Edited by centralistul, 26 December 2009 - 21:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate