Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Implicarea noastra in deszapezire

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,059
  • Înscris: 02.03.2003
Sunt situatii precum cea prezenta in care statul si firmele care se ocupa de orase nu pot face fata.
Consider ca este de datoria noastra sa facem cate ceva pentru imbunatatirea situatiei.
Eu vin cu cateva idei pentru a usura dezapezirea si implicit traficul din orase.


1. Nu aruncati zapada in strada. Zapada va fi pusa la loc de pluguri.
2. Depozitati zapada pe spatiile verzi sau langa arbori. Urcati-o cat mai sus pe arbori. Cautati zone in care se poate depozita, exista dar nu vreti sa le vedeti.
3. Fiecare trebuie sa iasa si sa indeparteze zapada, chiar si cei de la BLOC.

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Este o idee extraordinar de buna.

In acest fel, veti fi mai sanatosi, mai fericiti si cu mai mult chef de viata.

#3
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
eu consider ca este de datoria primariei sa deszapezeasca trotuarele, pentru ca este spatiu public. ma rog, care are un magazin, curata el, ca pina vine cineva sa dea zapada, vine primavara.

#4
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
4.Ajutati-i pe cei care se chinuie sa iasa din parcare sau de undeva unde s-au impotmolit (nu se stie cand veti fi in locul lor).
5.Nu va repeziti ca berbecii pe aleile mici dintre blocuri, exista riscul sa vina un alt berbecut din fata si blocajul e gata
6. Daca ajungeti acasa si gasiti locuri de parcare deszapezite amintiti-va faptul ca zapada nu se da singura la o parte sub forma de loc de parcare. Cineva a muncit sa deszapezeasca locul ala. Vrei sa parchezi masina, pune mana pe lopata si curata un loc (evident, in masura in care mai exista locuri care sa poata fi curatate)

#5
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,059
  • Înscris: 02.03.2003
@skizo
Bun, asta este opinia ta. Eu nu sunt de acord cu ea, asta este.
Fiecare om are datoria sa curete zapada, exista si hotariri locale in privinta asta.
Ne plangem toti ca se circula rau dar nu facem nimic pentru a imbunatati lucrul asta.
Daca fiecare bucurestean apt de munca ar iesi cu un faras lucrurile s-ar rezolva rapid.
Din pacate oamenii au o impresie gresita referitoare la obligatiile cetatenesti si considera o injosire o astfel de activitate.

Ma uit la blocurile "stup". Rar vezi cate unul sa iasa ca sa dea zapada.

Edited by terratec, 20 December 2009 - 02:15.


#6
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Sa dea zapada, nu, ca e greu al dreacu... Dar sa vina ca nesimtitii si sa isi puna masina pe locul pe care tu te-ai chinuit vreo ora sa il faci curat, nu au nici o problema....
Dar nu e nimic, ca asa cum s-a dat zapada aia de pe loc, la fel se poate pune la loc in jurul masinii si sa vedem bizonul cum mai iese...

#7
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,059
  • Înscris: 02.03.2003

 Goofy, on 20th December 2009, 02:13, said:

Sa dea zapada, nu, ca e greu al dreacu... Dar sa vina ca nesimtitii si sa isi puna masina pe locul pe care tu te-ai chinuit vreo ora sa il faci curat, nu au nici o problema....
Dar nu e nimic, ca asa cum s-a dat zapada aia de pe loc, la fel se poate pune la loc in jurul masinii si sa vedem bizonul cum mai iese...


Imi amintesc ca acum cativa ani ma ruga un amic sa il ajut seara la deszapezire. El ajuncea seara si la ei era omor pentru locurile de parcare.
Cred ca impreuna cu el si cu un alt amic am curatat 1/3 din parcare, vecinii ocupau intotdeauna locurile curatate de el (de noi).
Omul avea o functie dar si o tinuta morala care nu ii permitea sa le decapoteze masinile.
Pe ei ii durea fix in fund de munca altora, erau bucurosi ca profita de loc.

Cand parchez in oras pe un loc deszapezit las o carte de vizita sau nr de telefon in geam. Omul care a muncit poate e nervos si ma asteapta cu lopata sa mi-o dea in cap.

#8
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
  Am crescut intr-un oras de provincie,( nu stiu exact cum este situatia in alte orase) , dar ABSOLUT TOTI VECINII, de sus pana jos ieseau iarna la dezapezit aleile din jurul blocului. Primavara ieseau cu totii la sapat gradina si plantat pandelute, gazon si copacei.  

Binenteles ca erau cativa care munceau de dimineata pana seara (business-uri private) , dar unul ba trimitea 2 insi platiti sa ajute, altul stiind ca nu poate contribui cu munca fizica cumpara semintele de gazon sau altul venea la sfarsit cu cateva sticle de whiskey pentru a ii cinsti pe cei ce au pus umarul.

Asa ceva nu am sa vad in Bucuresti nici in 50 de ani.

Edited by mihai!, 20 December 2009 - 02:54.


#9
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
In ce oras ai stat mihai! ?

#10
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 Lord_Silver, on 20th December 2009, 02:55, said:

In ce oras ai stat mihai! ?

 Buzau. 

Edited by mihai!, 20 December 2009 - 02:59.


#11
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 terratec, on 20th December 2009, 01:10, said:

1. Nu aruncati zapada in strada. Zapada va fi pusa la loc de pluguri.
2. Depozitati zapada pe spatiile verzi sau langa arbori. Urcati-o cat mai sus pe arbori. Cautati zone in care se poate depozita, exista dar nu vreti sa le vedeti.
3. Fiecare trebuie sa iasa si sa indeparteze zapada, chiar si cei de la BLOC.
4. Faceti pipi pe troienele cele mai mari. Barbatii la baza iar femeile pe motz.

Edited by Maresalul, 20 December 2009 - 03:16.


#12
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 Maresalul, on 20th December 2009, 03:13, said:

4. Faceti pipi pe troienele cele mai mari. Barbatii la baza iar femeile pe motz.

  Sau sa ne doara in basca.  :huh:

#13
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Daca nu-ti cureti zapada din fata bordeiului risti o amenda, care sigur o sa te lase fara basca.


Mai bine detonam un focos termonuclear.
Asa curatam zapada fara efort si mai rezolvam din problemele RADET-ului si costului intretinerii.

Edited by Maresalul, 20 December 2009 - 03:38.


#14
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009
eu consider ca trebuie sa ne unim toti sa dam statul in judecata si sa le cerem taxele inapoi.

daca doream sa ies la dezapezire pe domeniul public atunci trebuia sa iau salariu aproape complet. cum in fiecare luna cotizez la stat mi se pare normal ca din banii mei sau ai nostrii statul sa curate strazile , trotuarele , etc.

NIMIC nu consider ca e de bun augur existenta de orice fel de voluntariat pentru acest stat infect , hot , nesimtit , penibil , infect , ciorditor , deplorabil , dizgratios , de rahat , gunoi.

unde sunt banii din taxa de poluare a lui tariceanu? unde au pus paduri sau spatii verzi din banii aia ca sa imbunatateasca la oameni calitatea de viata? eu am platit 4300 de euro taxa de poluare , unde sunt banii mei? unde sunt puietii de copaci plantati sa mi faca mai mult oxigen? unde a facut spatiu verde in bucuresti sa nu mai inhalez atatea noxe?  continuand... rovigneta... unde sunt banii aia? oamenii stau prin nameti 3 zile la rand fara mancare , fara caldura , fara apa...
sa continuam... peste 65% din pretul carburantului ESTE acciza de STAT. unde sunt astia 65% din banii nostrii? aaa... sunt in case pe primaverii , prin snagov , pe la brasov , prin mogosoaia , prin pipera , pe la revelioane de ale lui vanghelie , pe la elena udrea sau domana ritzi... acum se justifica intradevar...

sa ies sa dau zapada ? nici macar un scuipat nu arunc si nici macar un muc nu il dau pe voluntariatul pentru stat. din punctul meu de vedere sa iasa jegosii aia din casa poporului si de la palatul victoriei , din primarii si din prefecturi sa mi dea zapada la o parte sa apoi sa mi multumeasca ca m au ajutat pentru ca din banii nostrii au furat atatia ani de zile.

toata viata imi mentin ideea ca in Romania democratia si capitalismul este o gresala fundamentala. noua ne trebuie dictatura stricta si cani de aur puse prin oras la pompe sau fantani si cine le fura impuscat pe loc , de la ultimul om pana la inaltii demnitari.

Edited by ge_ntleman, 20 December 2009 - 03:57.


#15
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 ge_ntleman, on 20th December 2009, 03:56, said:

daca doream sa ies la dezapezire pe domeniul public atunci trebuia sa iau salariu aproape complet. cum in fiecare luna cotizez la stat mi se pare normal ca din banii mei sau ai nostrii statul sa curate strazile , trotuarele , etc.

  Gandirea este corecta , dar pana a se intampla asa, atitudinea cetateneasca a fiecaruia  trebuie sa fie alta.  :rolleyes:

Edited by mihai!, 20 December 2009 - 14:30.


#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,059
  • Înscris: 02.03.2003
Eu nu dau zapada pentru stat.
O dau in primul rand pentru mine si pe urma pentru voi, ca sa va fie si voua bine cand treceti cu masina prin zona mea.
Imi place atitudinea tipic romaneasca, "nu conteaza ca mor si eu, important e sa nu va fie bine voua".

Ma uitam la un coleg care dadea zapada dintr-un stup P+10, el si cu inca unul dadeau zapada, restul vecinilor trecea si se faceau ca ploua.
Aveau o privire ciudata, citeam putin dezgust si sfidare in ochii lor.
Interesant ca respectivii nu prea pareau mari intelectuali. Probabil ca lenea tine si de intelect.

#17
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.08.2009
Eu unul am deszapezit singur astazi mica alee din fata blocului si masina. Mi-am luat o lopata din aia usoara si mare si am avut spor! Noroc ca avem suficient spatiu verde unde sa depozitam zapada. Nu stiu ce prevde legea, dar eu as da amenzi insuportabil de mari asociatiilor de locatari daca nu deszapezesc, nu cred ca este treaba vreunei autoritati locale sau nationale sa deszapezesca toate gangurile si potecutele dintre blocuri. Cine nu vrea sau nu poate sa participe sa platesca, parca asa era pe vremuri si nu era rau. Ceva in genul "munca patriotica", ai mei nu participau dar ma mai trimiteau pe mine desi eram cam mic. Si bunicii imi povesteau ca si mai demult inainte de razboi trecea primarul si le spunea sa curete santurile sa-si indrepte gardurile sa curete zapada etc. Nimic nou. Si sa platim impozite mai mici normal.

Edited by dradis, 20 December 2009 - 15:01.


#18
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
asa e si prin alte tari cu mai multa apa calda decat la noi.... dar deh.... ei sunt civilizati si au invatat ce e simtul civic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate