Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Iphone 3g sau n97 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
m1dz0r

m1dz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.02.2008
Buna ziua ,
Vreau sa-mi achizitionez un telefon si nu stiu dintre cele pe care sa il aleg. La pret este un pic mai sump n97 dar nu asta conteaza. Am inteles ca iphoneul are touchscreenul mai bun . Dar n97 are tastatura qwerty , o camera de 5mp si se aude mai bine . Iphoneul are si posibiltatea de a baga multe aplicatii fiind jailbreakuit . Pe cand la n97 nu stiu cat de multe aplicatii exista .

  Vreau sa imi spuneti o parere minusurile fiecarui telefon si plusurile . Va multumesc anticipat.

#2
dszz

dszz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 28.02.2008
O parere doar..  Eu nu as da o tastatura qwerty pe un "touchscreen mai bun" in nici un caz, niciodata, sub nici o forma  -_-

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
N97 clar.

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu sunt fac Nokia , ba chiar invers . Dar daca vezi ce aplicatii exista pentru Iphone , te lasi pagubas de el . Pe cand pentru Symbian sunt sute de programe utile si interesante .

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009
iphone pentru gameri si symbian pentru afaceristi.
intradevar, aplicatiile pentru symbian sunt mult mai folositoare..dar cele pentru iPhone sunt mult mai distractive :D

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Jocuri sunt si pentru N97 destule , dar un editor office pentru Iphone nu am gasit . Daca vrei jocuri , le joci pe PC , variantele mobile sunt niste replici jalnice . In schimb de un editor  office ai nevoie mereu , mai ales cand nu esti langa PC .

#7
is2dark4u

is2dark4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 13.07.2008
Am inteles eu bine sau la iPhone nu poti sa salvezi contactele decat in telefon si nu si pe SIM?

Iar sa ca sa`ti raspund la intrebarea ta..care din ele(parere personala)..eu zic ca nokia n97 (daca se adevereste ce am intrebat mai sus si pentru tastatura reala).

#8
m1dz0r

m1dz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.02.2008
la iphone am inteles ca sunt mai multe aplicatii . prin jailbreak iar prin cydia installous se pot descarca o gramada de aplicatii

#9
danbolba

danbolba

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.01.2010
Eu sunt posesor al unui iPhone 3G .Dak o sa vazi cum se misca nul mai lași din mana sunt sute poate mii de app si game pt el memoria simți ca e infinita jocuri mari pe el 150-450mega nu chiar ca si pe n97 5-19 mega sau mai mult dar, nu cu mult,sunt app foarte funny si utile, te păcăli cu un n97 nu se misca nici unde mai bn ca iPhone,atât doar ca are. Tastatura qwerty , mai bn îți iei un iPhone cu ecran mult mai bun decat n97.țin sa anunț ca acest mesaj a fost scris dp in iPod Touch 3G in doar 3 min ASA ca iPhone frate ...!!!!...

#10
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View Postlucifer76, on 19th December 2009, 18:13, said:

Nu sunt fac Nokia , ba chiar invers . Dar daca vezi ce aplicatii exista pentru Iphone , te lasi pagubas de el . Pe cand pentru Symbian sunt sute de programe utile si interesante .

Prietene nu dezinforma...ai dreptate doar partial..intradevar sunt sute de aplicatii pt symbian dar pt iphone sunt sute de mii..deci este o oarcare mica mare difrenta.
Dupa ce vezi ce aplicatii sunt pe iphone pariu pe cat vrei ca nu mai pui mana pe symbian in viata ta?
Si ca fapt divers NFS shift pt symbian are 1MB iar pt Iphone are 177 MB.. e mica diferenta ..asai?
Ce vezi mai jos ..este doar un ecran de jocuri....

Attached Files



#11
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008
Sunt un mare "Mac Hater"...Nu sunt bune de nimic...acum depinde si ce vrei de la telefon dar parerea mea este ca mai bine iti cumperi un N97 pentru ca are si tastatura glisanta QWERTY...exista si mici probleme la N97 dar totusi eu zic sa iti iei Nokia! Va fi mereu mai bun ca un Iphone!

#12
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Nu sunt bine de nimic? cum ai ajuns la concluazia asta? am trecut de la nokia la apple si nu as mai revenii inapoi nici batut cu paru, din ce vorbesti tu am impresia ca nu ai tinut in mana niciodata un iphone si ecranul de la n97 e o gluma proasta pe langa cel de la iphone.

#13
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Eu zic sa mergi pe HTC Google Nexus One pentru ca matura pe jos cu Iphone-ul ala si este mult mai ieftin.

Iphone-ul este foarte scump si exceleaza doar la capitolul software, :deadtongue: o porcarie de telefon.

Oare de ce este un "magnet" pentru cocalari ? :blink:

Edited by Just_Cavalli, 24 January 2010 - 17:54.


#14
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Matura pe jos la ce? ia vezi cate probleme sunt deja cu el si te asigur ca nu vrei sa te mai atingi de el.
Cum adica la capitotul software exceleaza? poate vrei sa fii mai explicit pt ca am impresia ca habar nu ai ce vorbesti.
Cocalar esti tu..e bine asa?

#15
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Motorola Milestone?

#16
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostJust_Cavalli, on 24th January 2010, 17:52, said:

Eu zic sa mergi pe HTC Google Nexus One pentru ca matura pe jos cu Iphone-ul ala si este mult mai ieftin.

Iphone-ul este foarte scump si exceleaza doar la capitolul software, :deadtongue: o porcarie de telefon.

Oare de ce este un "magnet" pentru cocalari ? :blink:

View Posttkd29, on 24th January 2010, 23:31, said:

Matura pe jos la ce? ia vezi cate probleme sunt deja cu el si te asigur ca nu vrei sa te mai atingi de el.
Cum adica la capitotul software exceleaza? poate vrei sa fii mai explicit pt ca am impresia ca habar nu ai ce vorbesti.
Cocalar esti tu..e bine asa?
Numai eu observ asemanarea asta izbitoare? :rolleyes:

View PostBadBoyBlue, on 24th January 2010, 23:35, said:

Motorola Milestone?

Telefoanele Motorola mi se par destul de modeste, majoritatea cu symbian pe ele au probleme destul de maricele la software, in special MOTO Z8. Este un lucru bun (sa speram) pentru ei trecerea pe android, dar eu personal nu m-as risca sa cumpar un astfel de moto :rolleyes:

Legat de discutia aprinsa intre Iphone sau N97, iphone nici nu se poate compara cu un symbian de mare putere cum este N97. Iphone este amuzant, 4 fun, si doar atata. Am testat cateva modele de iphone, nu mi s-a parut cine stie ce, nu mi se par deloc uzuale. Un alt plus mare pentru N97, este ca vine cu tastatura QWERTY si pachet de aplicatii din cate am inteles, office, plus aplicatiile OVY.

Deci in final, pentru un user ca tkd29 pt. care verbul "a excela" este in japoneza, este perfect un iphone, dar pentru cineva mai "Business", pentru aplicatii, internet, mail, outlook, office este ideal n97. :rolleyes:

Edited by oauzor, 25 January 2010 - 00:07.


#17
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Se pare ca nici tu nu ai tinut in mana un Iphone..vorbesti doar din auzite. Verifica activitatea mea pe forumul asta si ai sa vezi ca nu vorbesc prostii mai ales pe aria mobile.
Pana acum am avut un singur Alcatel iar de la 5110 pana la 5800 numai nokia..Symbianul care este pe N97 este si pe 5800 si dupa aproape un an de folosinta m-am saturat sa astept o aplicatie sau un joc calumea, symbianul este sub OS apple din orice pozitie incepand de la aplicatii banale pana la aplicatii complexe sau jocuri(la captitolul asta symbian e praf).
Legat de office..pe iphone ai tot ce vrei inca nu am gasit o aplicatie pt symbian cu care sa faci o poza la o carte de vizita si el sa o recunoasca automat si sa salveze in agenda cu toate detaliile..nume , telefon, email ..etc.
Se poate instala pe el full office, editare creare, documente, pdf si tot ce mai vrei..inclusiv aplicatie de trimis faxuri.
OVI ..e o gluma proasta pt langa Itunes store :) de curiozitate..ai vazut ce contine OVI si dupaia Itunes? eu cred ca nu.
La aplicatii iphone matura pe jos cu N97..la internet..nu mai vorbesc, pe 5800 nu am reusit sa imi setez mailul de la yahoo..pe cand pe iphone am reusit din prima..doar username si parola..si atat.

Si da pt mine Iphone este perfect pt ca se muleaza perfect pt nevoile mele..asa cum a fost si Nokia 5800 la vremea lui, inca nu am gasit un lucru pe care sa il faci pe symbian si pe iphone nu, invers da.

#18
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Posttkd29, on 24th January 2010, 23:31, said:

Matura pe jos la ce? ia vezi cate probleme sunt deja cu el si te asigur ca nu vrei sa te mai atingi de el.
Cum adica la capitotul software exceleaza? poate vrei sa fii mai explicit pt ca am impresia ca habar nu ai ce vorbesti.
Cocalar esti tu..e bine asa?
1.Cand am spus ca exceleaza la capitolul software m-am referit la faptul ca are un SO bun si foarte multe aplicatii disponibile dar la capitolul pret si hardware dezamageste.
Are un pret enorm si un hardware mediocru ca sa nu mai spun ca nu poti sa il cumperi la liber cu garantie si esti obligat sa iti faci un abonament de 20-30 de euro pentru un telefon. :wacko: Are deasemenea foarte multe limitari software pe care trebuie sa le scoti tu dar pierzi si garantia. Pai cu 3000 de lei cat e un Iphone 3GS imi cumpar un laptop foarte bun.

Nokia E72 dispune de ceea ce am eu nevoie insa daca as opta pentru un telefon cu touchscreen ascesta ar fi Sony Ericsson Vivaz, viitorul HTC Legend, sau Palm Pre dar la noi nu a ajuns, poate Palm Pre Plus o sa ajunga. HTC Google Nexus One, Sony Ericsson XPERIA X10 si HTC Bravo sunt un punct de referinta atat hardware cat si software.

2."Matura" pe jos cu Iphone din punctul de vedere software, hardware si al pretului.

3.Ai grija ca eu nu te-am jignit si nu te-am facut cocalar.



PS.Nu imi plac manele si cocalari.

Edited by Just_Cavalli, 25 January 2010 - 12:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate