Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#1603
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
cosul e exterior, pe fundatie (am facut o "extensie la fundatie") care va fi placata, va exista o teava de scurgere a condensului.

cauta te rog mesajele mele pe aria asta si vei gasi si poze, acum nu am cum sa atasez !

#1604
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Aha..la mine va fi pe interior..si ma gandeam sa scot o teava din cos..prin/pe sub placa de pe sol ..in exterior...Ma intreba cineva de racorduri..intre vasul de condens si teava pe care vreau s-o scot afara...de asta mentionasem de poze...
Dar daca zici ca "va fi o teava de scurgere" inseamna ca exista si racord dedicat pt asta..Cica unele cosuri cu vas de condens...nu vin si cu vreo piesa racord pt teava de scurgere condens..

Thanks,

#1605
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
placa de baza (in interior, din samota) a cosului are orificiu de scurgere a condensului ! poti scoate o teava asa cum vrei tu fara probleme

Attached Files



#1606
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postcarnitza, on 04 august 2015 - 08:35, said:

nu ne-ai spus daca acel cos e interior sau exterior
cine te-o fi sfatuit sa pui polistiren pe coș......?  iar plewa......
parerea mea e ca trebuia un cos bun cu 3 straturi : Schiedel, Tona sau Wulkan scapai de multe pericole potentiale - mai scump dar siguranta in cazul asta e pe primul plan.

Cosul pe exterior.Semineul a fost primit cadou si cu asta am raspuns legat de un cos mai bun,cred.Legat de polistiren,recomandarea a venit de la constructor,doreii,EU,etc .Norocul este ca inca nu am dat decorativa si pot sa dau jos polistirenul,plasa,tencuiala.Am vrut sa-l fac putin mai lat,adica are 40x40 cm si am vrut sa-l fac 40x60 ca sa arate ca in randari pe care le aveam,etc

Attached Files



#1607
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Postcata, on 04 august 2015 - 17:51, said:

Cosul pe exterior.Semineul a fost primit cadou si cu asta am raspuns legat de un cos mai bun,cred.Legat de polistiren,recomandarea a venit de la constructor,doreii,EU,etc .Norocul este ca inca nu am dat decorativa si pot sa dau jos polistirenul,plasa,tencuiala.Am vrut sa-l fac putin mai lat,adica are 40x40 cm si am vrut sa-l fac 40x60 ca sa arate ca in randari pe care le aveam,etc


asigurarea statica este facuta si pe interiorul mantalei sau doar in cele doua puncte care se vad in poze?

#1608
ManoleConstantin

ManoleConstantin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.05.2015
cata de ce nu incerci sa il plachezi cu vata minerala bazaltica de 30mm sau de 50 nu cred ca nu ar tine si nu sar aprinde si eu imi fac un cos de fum acuma dar e separat de peretele casei e la 80 cm de casa am cumparat ceva caramizi de la brikston la doar 16 r bucata si cu un diametru int de 210 si pentru a nu face un condens chear asa mare m-am gandit sa il plachez cu vata minerala bazaltica se gaseste la dedeman la pret bun si diferite dinmensiuni, dar inainte de al placa vreau sa il intaresc cu cornieri pe cele 4 colturi ale cosului si sa il ancorez de planseu si de centura casei (nu cred ca mia imburda casa si nici ca s-ar rasturna ) racordarea la centrala vreau sa il fac dintro teava diam 160 exteriorul ca cel de la cazan , sectionat in trei parti pentru o manevrare usoara dupa care mai fac niste inele de diametru interior in care am sa dau 2 filete pentru a fixa acel inel pe inbinaturi pentru a nu se misca , si peste toata teava am sa aplic vata sticlata protejata de o tabla zincata virolata si prinse cu holsuruburi eu asa am sa imi fac cosul de fum si as vra sa imi dati mai multe pareri daca cumva e bine cum il fac. va multumesc frumos

#1609
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
pai daca citeai mai in urma aflai pareri, si altii au facut chestii similare, inclusiv eu, si am spus si pareri....

trebuie fu.datie calumea, trebuie ramforsat calumea, cornierul cu contravantuiri, eventual si o tencuiala normala peste, ca lipirea acelor caramizi e problematica, nu ai baza in liant indiferent cat de bun, bagi si eu am bagat si pc-uri in golurile.de.cokt ale caramizilor...rabit si tencuit apoi vata cu plasa si masa de spaclu pkus decorativa..
apoi vata nu e convenabila deloc, trebuie vata de vare densitate, nu saltele de xare pui la tavan si care sunt ca alea la.sul....vata de mare densitate e scumpa, eu am luat knauf de 60mm si costa 80 lei 6 foi, la cos departat de casa iti intra 3, minim 2 pachete, sau chiar mai mult de 3, functie de inaltime.
fa tu o socoteala si vezi ca ieftin nu iese daca il faci singur, daca face mesterul costa cat unul cumparat de-a gata.

nu se poate compara cu unul samotat never ever, e o chestie provizorie...

daca arzi cox sau lemne suoer uscate si folosesti corect centrala, e curat si safe...daca n indepkinesti aceste conditii e riscant si vei vedea cat de bun e din mukte puncte de vedere, adica vei vedea cat de prost e de fapt.

eu am, stiu ce e aia cos, stiu ce e aia centrala(in sensul ca stiu sa folosesc un cazan cu rot cevinseamna el, nu sunt instalator practicant) si iti spun ca intelept e sa faci din tuburi samotate, putin mai scumpe si care necesita anvelopare...sau sa faci cumva sa cumperi un cos calumea...scumpicel dar nu mult mai scump decat ce vrei tu sa faci DACA faci calumea...
DACA faci o tiganie cu cv-uri d'astea, zidite cu ce apuci, imbracat cu ce crezi tu acum ca e ok, ramforsat cum se nimereste samd.....poate fi foarte ieftin dar si EXTREM de prost si riscant. n se pune problema daca vor fi probleme ci doar cand...
reconsidera-ti putn planurile, refa niate calcule si pune linistea ta mai sus in lista .




#1610
ManoleConstantin

ManoleConstantin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.05.2015
parintele .. linistea mea e pusa chear la inceputul listei chear deaceea vreau sa fac ca sa fie foarte bine facut dar nici decum nu vreau sa il trec prin acoperisul casei in primul si in primul rand si nu as crede ca acele caramizi de horn nu a sa tina dupa cum l-am proiectat eu fundatia e f c-lumea 70 adancime in pamant si de 60x60 . de acolo tot la baza mai urc vreo 80 cm i sus cu  beton 45*45 dupa care incep sa zidesc putin din caramida ca si aia tiganeasca unde va fi racordarea cosului de fum cu centrala ,dupa care  am sa incep sa il inalt cu caramida de 275*275*290 si cu un diam de 210 zidit armat cu fier beton de 8 in golurile dintre marginea caramizi si interiorul ei, are locas pentru asa ceva , dupa care am sa ii mai intaresc colturile cu cornieri sudate intre ele cu platbanda in diagonala.

#1611
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005

View PostManoleConstantin, on 16 august 2015 - 21:06, said:

parintele .. linistea mea e pusa chear la inceputul listei chear deaceea vreau sa fac ca sa fie foarte bine facut dar nici decum nu vreau sa il trec prin acoperisul casei in primul si in primul rand si nu as crede ca acele caramizi de horn nu a sa tina dupa cum l-am proiectat eu fundatia e f c-lumea 70 adancime in pamant si de 60x60 . de acolo tot la baza mai urc vreo 80 cm i sus cu  beton 45*45 dupa care incep sa zidesc putin din caramida ca si aia tiganeasca unde va fi racordarea cosului de fum cu centrala ,dupa care  am sa incep sa il inalt cu caramida de 275*275*290 si cu un diam de 210 zidit armat cu fier beton de 8 in golurile dintre marginea caramizi si interiorul ei, are locas pentru asa ceva , dupa care am sa ii mai intaresc colturile cu cornieri sudate intre ele cu platbanda in diagonala.
bun, cu ce zidesti tu tiganeasca si cat de bine o sa tina? ca acolo ai varf de temperatura, acolo ai puntea termica, adica maxim de condens, etc..
ma.rog, apoi izolatia..ti-am.zis, vezi cat costa vata...vezi cu ce si cum lipesti caramizile alea de ventilatie, vezi cum stau una peste alta si car de bine se.leaga..cat fier bagi, cum, cat de usor executi, evenrual daca nu e mai bine sa il si tencuiesti inainte de vata, folosind si rabit...
cat dureaza, cum executi si cat face executia...iti spun eu ca te apropii de unul.cumparat...si iti spun asta pt ca am asa ceva....data viitoare nici nu ma gandesc sa ma mai complic, am facut odata ambitia, mi-am demonstrat ca pot si ca se poate, a doua oara ar fi o prostie ....

#1612
ManoleConstantin

ManoleConstantin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.05.2015
daca am majoritatea materialelor pot sa zic ca nu face mult daca intelegi ce vreau sa zic dar deaceea nu zic ca nu ai dreptatea sincer sa fiu nici nu m-am interesat dupa unul dar m-am uitat dupa teava pe care am vrut so izolez. Dar oricum mersi de raspunsuri doar fiecare intreaba sa afle parerile cele mai bune.

#1613
magog

magog

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2015
FRATILOR! mi-am prpus sa citesc cele 90 de pagini dar am capitulat! Uitati ce mi-au facut Doreii..am schimbat acoperisul la o casa saseasca,,,si au pus caferii pe gura hornului -care incepe din zidul camerei...
Cand am observat ..au injurat si au plecat.
Am 2 hornuri unul simplu si altul dublu -soba bucatarie si cazan baie.
Casa modesta de la tara.
Ce ma sfatuiti ?
..aveti mila...

#1614
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
modifici structura acoperisului
te poate ajuta un structurist
orice se poate modifica....

#1615
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
pana la urma am ales un cos schiedel de 7m inaltime(2,5 in subsol) , grosimea e de 160 mm si a costat 5200 lei cu tot cu montaj. initial am vrut sa-l montez pe placa terasei dar am plecat cu el din camera tehnica. a fost montat azi in vreo 3-4 ore.
Attached File  20150825_195434.jpg   360.84K   75 downloadsAttached File  20150825_195455.jpg   292.88K   73 downloads

#1616
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcsi1, on 25 august 2015 - 20:42, said:

pana la urma am ales un cos schiedel de 7m inaltime(2,5 in subsol) , grosimea e de 160 mm si a costat 5200 lei cu tot cu montaj. initial am vrut sa-l montez pe placa terasei dar am plecat cu el din camera tehnica. a fost montat azi in vreo 3-4 ore.
Posted Image .. E corect sa fie asa? Eu ma gandeam la un maxim 3m pe zi, apoi venit in a doua zi si montat inca 3m..

#1617
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
care e argumentul ca se monteaza 3 m pe zi ? e armat cu fier beton in cele 4 colturi.

#1618
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Ca la orice constructie, tasarea, asezarea materialului in rosturi....
Partea de jos va fi mai tasata decât cea de sus, tasarea e făcută sacadat in timpul constructiei...exact când materialul face priza...

Edited by silenced, 26 August 2015 - 07:04.


#1619
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
cosul are o greutate de 80 kg/m , probabil cine lucreaza pentru casa personala va monta cei 7 metri in 3 zile . oricum are garantie 30 de ani.

#1620
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcsi1, on 26 august 2015 - 07:30, said:

cosul are o greutate de 80 kg/m , probabil cine lucreaza pentru casa personala va monta cei 7 metri in 3 zile . oricum are garantie 30 de ani.
Daca cei ce l-au vandut sunt aceiasi care l-au si montat, si au garantat 30 de ani - atunci beneficiarul este oarecum protejat.
Insa, daca eu as fi acea societate - nu as proceda asa.. Exista niste reguli, ca in orice domeniu, asta daca tii la calitatea serviciului.. daca merge si hei-rup-ul - atunci asta este..Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate