Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#1387
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Era vorba de  1/2 peste coama , eu am explicat pentru cazurile cu tiraj natural de ce se ia aceasta masura ..fiindca in zona lipsa tiraj natural `,unde suunt frecvent cand goluri de aer cand  curenti de aer cu directii haotice...mai este si posibilitatea fenomenului de recul, adica tiraj invers...
In situatia in  care aveti tiraj fortat ramane la latitudinea dv sa va hotarati unde distribuiti fumul..

Attached Files


Edited by ciobimar, 03 December 2014 - 10:47.


#1388
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,727
  • Înscris: 25.01.2007
Eu m-am gandit la un cos din inox neizolat , pret aprox 1600-2000RON fara montaj. In felul asta cred ca scap de fundatia cosului. Undeva trebuie sa fac 2 coturi de 135 grade.
Pe o inaltime de vreo 4m (pana la primul cot de 135gr) l-as izola cu vata minerala si ... rigips (!?) si l-as tencui. Dupa aia ar veni cot 135, continuare cos neizolat vreo 3m pe diagonala, iar cot de 135gr si apoi 1m de cos neizolat pe verticala (deasupra jgeabului) cu palarie antivant.

Repet, acest cos va deservi o centrala pe peleti cu tiraj fortat si temperatura max a gazelor arse de 145 grC. Ce ziceti, pare fezabil?

#1389
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postciobimar, on 03 decembrie 2014 - 09:05, said:

Cotul la 90* nu obtureaza iesirea gazelor ..dar le infraneaza  ,si necesita prelungirea inaltimii totale cos cu jumatate de metru pentru fiecare cot..la fel si traseul orizontal , iti ia din inaltimea necesara , adica cu cat te-ai dus orizontal trebuie sa cresti in plus pe inaltimea minima cos de fum , care pentru un cos normal e 5ml, la care adaugi ce ai in plus ,adica cate jumatate de metru pentru fiecare cot, plus traseul orizontal...altfel se incadreaza la ardere libera ,stil semineu deschis,gratarul din curte.. cos scurt si foarte foarte larg...
Al doilea lucru ..soba e imensa pentru acel spatiu ..ai organizat un focar cat pentru o centrala de 15kw ..deci trebuie micsorat interiorul neaparat , captusit cu samota pe laterale si scurtat si din lungime incat sa ai un 30cm, deci umpli si acolo cu samota mai putin sus... lasi cat doua randuri de samota ca sa treaca gazele spre cos si sa incalzeasca suprafata plitei...

Al treilea lucru .findca ai focarul foarte mare, si lipsa sistem convectiv,si posibil inaltime cos, mica, adica sub 5ml, ar trebui sa pleci cu cei 8 toli direct din focar ,dar este strangulat la 4 toli  ,intra in cot de 90 apoi se destinde in 8 toli adica se incetineste viteza gazelor...debitul mare de gaze si infranarile de pe traseu iti va umple baraca cu fum...

Neaparat micsorare focar , cumparare tubulatura de inox flexibila de macar trei metri cu diametrul 120mm, ca sa mai diminuiezi din traseul orizontal si coturile de 90 pana in cosul de 8 toli

Soba am făcut-o pentru uz multiplu adică gătit și încălzire de aceea plita apare de 50 x 35 cm,apoi doresc să-i decupez plita iar în interior să sudez un grătar pentru fript,apoi când termin să pun iarăși tabla plitei la locul ei,un fel de grătar de grădină cu plită de gătit rustică.Debitul de fum ar trebui să fie în funcție de câte lemne bag și ce fel de lemne,am dreptate sau nu ?, de aceea o să ard cât mai puține lemne și o să las ieșirea pe țeava de 4 țoli pentru că deocamdată nu am altă țeavă cu diametru mai mare și o să fac coturile puțin mai mari pentru că ideea mea era să folosesc spațiul radiant de încălzire al țevii de evacuare acei 2 metri care trec prin baracă să se facă încălzirea mai repede iar gazele să le evacuiez cât mai reci. Baraca este încropită în mare grabă din niște placaje stratificate și acoperită cu bandă de cauciuc,ceea ce am găsit la îndemână prin curte,până la primăvară când timpul îmi va permite să fac o căbănuță din OSB izolată cu vată minerală în perete și acoperiș.Posted Image

#1390
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View PostViorelsolar, on 03 decembrie 2014 - 10:52, said:

Soba am făcut-o pentru uz multiplu adică gătit și încălzire de aceea plita apare de 50 x 35 cm,apoi doresc să-i decupez plita iar în interior să sudez un grătar pentru fript,apoi când termin să pun iarăși tabla plitei la locul ei,un fel de grătar de grădină cu plită de gătit rustică.Debitul de fum ar trebui să fie în funcție de câte lemne bag și ce fel de lemne,am dreptate sau nu ?, de aceea o să ard cât mai puține lemne și o să las ieșirea pe țeava de 4 țoli pentru că deocamdată nu am altă țeavă cu diametru mai mare și o să fac coturile puțin mai mari pentru că ideea mea era să folosesc spațiul radiant de încălzire al țevii de evacuare acei 2 metri care trec prin baracă să se facă încălzirea mai repede iar gazele să le evacuiez cât mai reci. Baraca este încropită în mare grabă din niște placaje stratificate și acoperită cu bandă de cauciuc,ceea ce am găsit la îndemână prin curte,până la primăvară când timpul îmi va permite să fac o căbănuță din OSB izolată cu vată minerală în perete și acoperiș.Posted Image
"de aceea o să ard cât mai puține lemne" pai si care e smeceria...sa arzi doua surcele intr-un butoi...care e efectul..nu mai bine caldura de  la cele putine lemne sa fie focusata spre plita sau peretii sobei(aici era bine ca gazele din focarul care va fi micsorat sa circule si  pe margini apoi sa mearga la cos.
(Dar despre asta ar trebui continuat pe alt topic, ...am deschis eu unul cu aceste "minuni" de incalzire..si nu numai...)

http://forum.softped...onja-alte-sobe/

Edited by ciobimar, 03 December 2014 - 11:37.


#1391
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postciobimar, on 03 decembrie 2014 - 11:08, said:

"de aceea o să ard cât mai puține lemne" pai si care e smeceria...sa arzi doua surcele intr-un butoi...care e efectul..nu mai bine caldura de  la cele putine lemne sa fie focusata spre plita sau peretii sobei(aici era bine ca gazele din focarul care va fi micsorat sa circule si  pe margini apoi sa mearga la cos.

Ei nici chiar așa,păi plitele alea rustice de gătit tip cizmă care erau odată aveau un volum enorm și mergeau de mamă,mamă !.Eu o să modific soba prin placarea cu cărămidă de 4 cm grosime în interior pe toți cei 4 pereți plus fundul plitei cu cărămidă refractară,pentru că dacă pun cărămidă mai groasă ce lemne mai intră în sobă ?Posted Image

#1392
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Poze cu soba construită de mine din tablă de 8mm,apoi am tăiat spatele să modific ieșirea fumului pe verticală ca să ascult sfatul lui @ciobimar,dar mai am de sudat părțile externe și țeava verticală de vacuare a fumului de la această modificare,astfel am anulat un cot de 90° și mai rămân două care n-am ce să le fac,decât să le mai îndulcesc unghiul.Înălțimea sobei în interior este de 22 cm,nu 30cm cum am spus-o în postarea anterioară,dacă mai fac și vatra din cărămidă refractară de 3.5 cm grosime mai rămâne cca.18.5 cm înălțime ceea ce cred că este la limită.Posted Image

Attached Files


Edited by Viorelsolar, 03 December 2014 - 22:10.


#1393
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Daca stiam ca te apuci de modificat ..am avut intentia de dimineata sa incerc un desen ..

Totusi ai facut un lucru bun, modificand iesirea gazelor pe verticala ..
In acea pozitie care era inainte ,ti-ar fi iesit fum din start..mai ales ca iesirea era mai jos decat marginea de sus a usii de alimentare.
Acum ar putea merge, dar mai sanatos ar fi daca in partea de sus unde se inchide usa ,pe interior... pana sa se inchida usa ,adica sa nu afecteze inchiderea , i-ai face o buza de macar 6 cm ca fumul cand da sa iasa ...sa faca o plecaciune si sa poata fi tras de tiraj...incat  sa o ia inspre cos

Iar daca poti sa "indulcesti" coturile de preferat 45* ar fi si mai ok

Edited by ciobimar, 03 December 2014 - 22:48.


#1394
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View PostViorelsolar, on 03 decembrie 2014 - 22:06, said:


Înălțimea sobei în interior este de 22 cm,nu 30cm cum am spus-o în postarea anterioară,dacă mai fac și vatra din cărămidă refractară de 3.5 cm grosime mai rămâne cca.18.5 cm înălțime ceea ce cred că este la limită.Posted Image
Acum daca spui ca inaltimea focarului e numai atat ,nu prea a fost ok alegerea..
De stiut;
Un focar de soba se face mai mult inalt decat lat ,
Latimea niciodata peste 25cm ,inaltimea depinde cat vrei sa fie autonomia de ardere..sa se duca imediat, si sa pui continu pe foc  sau sa o incarci si sa dureze arderea ,
Mai mult de atat, flacarilor de lemn le place spatiul sa se desfasoare  nu sa fie inghesuite...nu se incarca focarul pana sus ,se lasa cam 25% din inaltime pentru asta...
Lungimea in functie de cum ai lemnele ,de 50cm adica 2/m sau de 30cm 3/m

Edited by ciobimar, 03 December 2014 - 23:20.


#1395
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postciobimar, on 03 decembrie 2014 - 23:17, said:

[size=4]
Acum daca spui ca inaltimea focarului e numai atat ,nu prea a fost ok alegerea..
De stiut;
Un focar de soba se face mai mult inalt decat lat ,
Latimea niciodata peste 25cm ,inaltimea depinde cat vrei sa fie autonomia de ardere..sa se duca imediat, si sa pui continu pe foc  sau sa o incarci si sa dureze arderea ,
Mai mult de atat, flacarilor de lemn le place spatiul sa se desfasoare  nu sa fie inghesuite...nu se incarca focarul pana sus ,se lasa cam 25% din inaltime pentru asta...
Lungimea in functie de cum ai lemnele ,de 50cm adica 2/m sau de 30cm 3/m

Lățimea sobei de 35 cm am făcut-o pentru gătit pentru că 25 de cm ar fi fost prea puțin pentru o tigaie care are diametrul de 28 cm,apoi plita o tăi cu polidiscul și o fac demontabilă așezată pe o ramă de platbandă în interiorul sobei,astfel plita se va monta exact în locul în care se găsește acum,dar acest lucru îl fac doar din considerentul de a monta un grătar pentru fript carne,eventual lipii,covrigi,pizza dacă pun plita deasupra,acest grătar va avea și rol de cuptor după ce se ard lemnele și se creează un jar omogen.Dacă trebuie musai să mai măresc înălțimea sobei o pot face numai dacă decupez vatra cu tot cu cenușar pe lângă picioare,dar nu știu cu câți cm să mai măresc să fie suficient Posted Image .Acel guler de 6 cm de care spuneți că ar avea rolul de a obliga fumul să se ducă spre tiraj nu cred că l-aș putea face din cauză că mai rămân cu vreo 13 cm la intrare și nu cumva intrarea să fie prea mică pentru introducerea lemnelor,dar analizez și această posibilitate,pentru că orice mic detaliu contează.Este bine să plachez cu cărămidă semi refractară de 3.5 cm grosime pereții interiori ai sobei cât și vatra ?Posted Image

#1396
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View PostViorelsolar, on 04 decembrie 2014 - 00:13, said:

.Dacă trebuie musai să mai măresc înălțimea sobei o pot face numai dacă decupez vatra cu tot cu cenușar pe lângă picioare,dar nu știu cu câți cm să mai măresc să fie suficient Posted Image

Grosimea de combustibil cu lemne în camera de ardere trebuie să fie de minim 200 mm deci daca ai dubla inaltimea ar fi suficient


Este bine să plachez cu cărămidă semi refractară de 3.5 cm grosime pereții interiori ai sobei cât și vatra ?Posted Image

Focarele pentru arderea lemnului,  mai mari de 3.000 de wați necesita căptușite cu caramida refractară pe interior, care crește durabilitatea cuptorului. Dacă  focarul are  mai puțin de 3000 W căptușeală nu este necesară,

Totusi e prea lung focarul tau, lasa doar 35cm lungime si restul ....ori il umpli cu caramida  lasand doar spatiul de o caramida pe sus ca sa poata trece gazele si sa  se poata incalzi si acea parte de plita..
Ori construieste un mic sistem convectiv, cu o cale directa si doua fumuri; o coborare si  o urcare sau un mic clopot; dar aici trebuie sa te infingi cu teava de 4 toli pana aproape de baza ca sa aspire de aici gazele...daca nu ai avansat deja lucrarile..



#1397
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Soba o voi placa cu cărămidă și atunci voi scurta soba cu un rând de cărămidă refractară așezată ca la zidărie,astfel ajung la vreo 36 cm lungime a focarului și 28 cm lățime dacă plachez pereții cu cărămidă refractară de 3.5 cm pusă pe cant.Înălțimea sobei o pot mări la 40 cm total de la 22cm actual,deci încă o prelungire de 18 cm.Oricum mâine o pun în funcțiune așa cum este că trebuie să se încălzească paznicul care îmi păzește moșia și apoi când timpul îmi va permite voi aduce și celelalte modificări de înălțime și placarea cu cărămidă pentru că trebuie să rezulte o sobă multi funcțională pentru 4 anotimpuri cu rol de încălzire,plită de gătit,cuptor și grătar tradițional.Posted Image

#1398
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,985
  • Înscris: 08.01.2010

View PostViorelsolar, on 04 decembrie 2014 - 23:03, said:

Soba o voi placa cu ....Oricum mâine o pun în funcțiune așa cum este că trebuie să se încălzească paznicul care îmi păzește moșia și apoi când timpul îmi va permite voi aduce și celelalte modificări....

Scuze ca ma bag ca musca in lapte...doar un sfat, inainte de punerea in functiune al acestui agregat in acel
spatiu asi monta si un detector de CO ,si pt paza(siguranta) paznicului.

Edited by csomi, 04 December 2014 - 23:47.


#1399
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postcsomi, on 04 decembrie 2014 - 23:45, said:

Scuze ca ma bag ca musca in lapte...doar un sfat, inainte de punerea in functiune al acestui agregat in acel
spatiu asi monta si un detector de CO ,si pt paza(siguranta) paznicului.

Ei asta-i bună !!!,am o baracă de placaj care respiră din toate încheieturile și știu unde bați apropoul dar teoria ta nu stă în picioare,mai ales că înaintea acestei sobe erau puse două table îndoite peste o vatră de cărămidă și de câte ori intram în baraca paznicului era fum de pus cârnații la afumat ! și totuși omul veșnic cu țigara în colțul gurii,era mulțumit ca pe lângă faptul că inhala mult fum avea și căldură iar acu” când trebuie să-i pun o sobă adevărată,chiar el mi-a zis că se bucură că în sfârșit îi schimb Trabant-ul pe un Mercedes.Posted Image

#1400
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,985
  • Înscris: 08.01.2010
Despre "apropouri si teorii" nu stiu ce spun... a fost doar un sfat nimic mai mult, daca am deranjat nu acesta a fost scopul, daca spui ca asta a fost situatia inainte si ii oferi ceva mai bun atunci e bine. Bafta!



#1401
gabrielfbn

gabrielfbn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.03.2012

View Postparintele, on 16 octombrie 2014 - 22:47, said:

Ok, dar de ce nu?
E evident faptul ca sunt destinate altei utilizari samd...dar m-ar interesa daca ai ceva argumente practice, ai avut experiente neplacute cu ele, etc...concret, intreb pentru ca si eu mi-am facut un cos twmporar din cv-uri , ratiuni financiare, urmand ca dupa 1-2 sezoane sa il refac asa cum trebuie.
condenseaza, gudron, miros insuportabil, apoi, autoaprindere, efectiv ai sansa sa ia casa foc, asfel valoarea pagubei produse este mult mai mare.
un cos de fum izolat triplu strat, agrementat, ofera siguranta in exploatare, plus un randamen real la sursa de caldura, consum redus de combustibil ( investitia se amortizeaza in 5 ani).

View Postflorin71_skoda, on 16 octombrie 2014 - 22:55, said:

Gabriel, asta nu este un motiv sa dai "Raport". Functia "raport" o folosesti cind descoperi ca cineva incalaca regulamentul ca sa ajuti moderatori sa indrepte/rezolve cumva situatia.
Cind cineva spune ceva cu care nu esti de acord, nu ai decit sa-ti expui si tu parerea. Nu trimiti raport doar pentru ca cineva are o cu totul alta opinie decit a ta.

(Cred ca ma apuc sa dau puncte de avertizare pentru cei ce dau "raport" aiurea. Uni ma fac sa-mi pierd vremea cu diverse prosti.)
(@gabrielfbn, remarca de mai sus nu ti se adreseaza. Este dor o concluzie la diversele Rapoarte "false" pe care le intilnesc pe aceasta arie.)
Trebuie sa luat atitudine, trebuie sa vedem ce se intampla cu adevarat, trebuie sa fim constiintii de pericolul creat si sa ne dam seama ca nu va raspunde nimenii, daca cumva, in urma utilizarii acestor produse, se product incendii cu pagube si ciar cu  victime umane.

#1402
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,089
  • Înscris: 17.03.2005

View Postgabrielfbn, on 06 decembrie 2014 - 09:45, said:

condenseaza, gudron, miros insuportabil, apoi, autoaprindere, efectiv ai sansa sa ia casa foc, asfel valoarea pagubei produse este mult mai mare.
un cos de fum izolat triplu strat, agrementat, ofera siguranta in exploatare, plus un randamen real la sursa de caldura, consum redus de combustibil ( investitia se amortizeaza in 5 ani).
Trebuie sa luat atitudine, trebuie sa vedem ce se intampla cu adevarat, trebuie sa fim constiintii de pericolul creat si sa ne dam seama ca nu va raspunde nimenii, daca cumva, in urma utilizarii acestor produse, se product incendii cu pagube si ciar cu  victime umane.
Cu tot respectul si cu toata aprecierea pentru responsabilitate, cred ca gresesti putin.
Gudronul tine si de calitatea arderii iar depunerea acestuia si condensul tin de izolatie.
Un cos din fagure bine izolat nu are de ce.sa fie mai prost decat unul tub samota, tristrat, sau caramida plina, dimpotriva.
Problema.dpmdv e calitatea ceramicii, cat de bine tolereaza temperaturile si cum rezista chimic la atacul condensului, atata cat este el.
La capitolele astea intr-adevar ai foarte mare dreptate, se poate discuta.
Temperaturile de lucru nu sunt neaparat o problema daca vorbim.de.temperaturile de lucru normale, ce se intampla daca se aprind depunerile, asta e o mare problema si exista pericol...trebuie deci fiarte bine.intretinut, curatat, izolat, pt a.micsora depunerile.
Chimic...si aici e.de.discutat insa da, e incomparabila samota.
Marea problema e midalitatea de.montaj, faptul.ca nu exista imbinari tip nut-feder, oricand mortarul dintre caramizi se poate deteriora si iarasi e problema...

Clar ca un cos corect e preferabil si ar trebui facut pentru ca diferenta de bani intre unul.corect, cu samota, si unul din.cv-uri, amcele.izolate samd...nu e chiar mare, e ok...
Dar nici sa exageram cu unele chestii care nu aunt tocmai reale, sau ma rog, a caror dimensiune nu e toxmai reala, nu mi se pare ok.

Si eu am ajuns la concluzia ca pt o suma acceptabila in plus e mai bine sa faci treaba corect de la inceput insa spun asta nu pt ca actualul.cos, din.cv-uri,.ar fi prost , ci pentru ca reprezinta totusi un lucru la care trebuie sa fii atent si acest stres in plus oricum.trebuie eliminat la un momemt dat asa incat e mai bine si mai ieftin sa nu existe deloc.
La fel.de.adevarat este insa ca atunci cand esti la limita cu banii preferi putin.stress d'asta comparativ cu stressul de a sta in frig.
Solutiile astea alternative, mai mult sau mai putin improprii, nu sunt alese neaparat din prostie sau zgarcenie ci si din motive obiective.

Eu oricum o sa.postez feedback pana il.voi da jos si vom.vedea.si practic daca astfel.de.cosuri.se comporta ok sau nu.

#1403
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am pus și eu soba mea rustică în funcțiune în baraca paznicului și am tirajul foarte bun,fără gram de fum chiar dacă stau cu ușa sobei deschisă mult timp.Mai am de izolat coșul și să fac suportul și grătarul interior în corpul sobei,pentru că am făcut deja plita demontabilă și pot folosi corpul sobei pentru grătar și chiar un mic cuptor.Posted Image

Attached Files



#1404
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View PostViorelsolar, on 08 decembrie 2014 - 23:35, said:

Am pus și eu soba mea rustică în funcțiune în baraca paznicului și am tirajul foarte bun,fără gram de fum chiar dacă stau cu ușa sobei deschisă mult timp.Mai am de izolat coșul și să fac suportul și grătarul interior în corpul sobei,pentru că am făcut deja plita demontabilă și pot folosi corpul sobei pentru grătar și chiar un mic cuptor.Posted Image

Undeva intre soba si cos eu as pune si un butoi etans, iar conectarile le-as face pe ambele jos.
In felul acesta se va recupera o parte din caldura (in locul recuperatoarelor din comert).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate