Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Statie lipit infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
855 replies to this topic

#19
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Pot folosi un termostat electronic recuperat din o placa de intreptat paru cu termostatul sa comand un releu si releul lampa ? Are temperaturile presetate 140 160 180 si 200 de grade.

Attached Files



#20
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
da, ar trebui sa mearga, dar vezi ce piesa comanda rezistenta, ce putere poate duce maxim.
Eu cred ca am gasit solutia: un geam de LCD de laptop. Acestea sunt construite special pentru a fi cat mai "flexibile". Am incalzit unul cu suflanta pana la 200 grade in centru si pe margine aveam 50 grade - nu s-a spart. :D
deci trebuie luat un LCD (spart intr-un colt) demontat pana la obtinerea panoului, dezlipita folia de polarizare, apoi demontate cele 2 geamuri intre ele, spalate, taiate cu un diamant si mare atentie (sunt foarte subtiri) si gata :)

#21
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
pff dc nu ai aflat sau ai postat  ieri ca e bun geamu de lcd ieri am aruncat doua croite :( Nu avea rezistente normale din nichelina ci niste placute cum au aparetele de tantari mai moderne. Erau comandate de un triac bt134 nu stiu la ce tensine banuiesc ca 220v o sa masor si o sa revin oricum cred ca un releu este mai sfant

Edited by deckard22, 17 December 2009 - 18:46.


#22
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
Am facut testul cu lampa infrarosu 150W.Este bun pentru preheating ajunge placa la o temperatura de 120grede.
Cu ceva ascutit pot sa las urme in cositor cand este incalzit cositorul cu el.

#23
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
eu am incercat pe o placa sa schimb un chipset; tot s-a deformat la caldura, am cam renuntat la idee. O sa-mi cumpar o statie cu tot ce trebuie, cea mai scumpa si sper ca in 2 luni sa-mi scot banii cu ea. Geamurile de laptop rezista foarte bine. E putin mai greu pana le dezlipesti folia de polarizare.

#24
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Pentru a nu apare deformari trebuie incalzita toata placa de baza.
In acest sens se poate moda foarte usor un cuptor electric cumparat din comert.
Se aduce la temperatura dorita intr-un timp mai lung ,1 ora sa zicem,dupa resoldering
se lasa placa in cuptor sa se raceasca lent sau chiar foarte lent.
In acest fel se previn aparitia micro fisurilor intre bile-mb si bile-device (southbridge,northbridge,GPU,etc..).

#25
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Bun! Inseamna ca acum daca incalzesc toata placa o sa fie ok. Am folosit 4 lampi folosite la imprimantele laser. (de la cuptorul pt toner). O sa trebuiasca sa le pun un releu serios, trag curenti destul de mari, cel putin la inceput se apropie de 10A :D
Cadrul metalic este de la un monitor CRT :), am mai demontat un LCD pentru sticla lui minunata (care apropo, se sparge extrem de usor)

Attached Files


Edited by Serv_Electronics, 20 December 2009 - 19:38.


#26
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
idee ca trebuie incalzita placa intr-un loc mai mare decat chipsetul este ok,dar chiar trebuie toata suprafata??
nici minunea chinezeasca nu incalzeste toata placa ci o parte 15x15 este destul cea ce se poate face cu lampa aia de infrarosu de 150W,si asta trage doar 0.75A,si incalzeste placa pe o suprafata 10x10 la 130 grade(testat) poate si mai mult,doar ca trebuie tinuta lampa aproape si nu te orbeste foarte important.
Inca nu stiu daca reusesc sa topesc costitorul cu lampa de 250W :confused: si cum o sa rezolv procesul de racire...

#27
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
pai am incercat si am incalzit o suprafata de 150 x 100 si tot s-a curbat. Acum m-a suparat si incalzesc tot. sa vedem ce mai face :))

#28
rauldan2005

rauldan2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.03.2007
Poate va dau eu o idee putin mai simpla cum mi-am facut statia de pre-incalzire.
Amcumparat un radiator cu quartz PLATINIUM model PQH-04 -  cu 39.99 din Praktiker.
Am luat placa din spate jos, cea din plastic. Partea din fata - pe care erau prinse si tuburile de quartz am prinso cu 4 sutuburi pe o carcasa de pc, defapt doar partea de sus de la carcasa. Carcasa de pc e modelul care sta pe orizontala.
Pt reglarea temperaturii am folosit o statie de lipit cu letcon (stiti voi, cea mai ieftina de pe piata), modelul cu letcon la 220V, nu la 24.
Bun, Dupa ce am terminat toata treaba asta, aprox 1 ora, am cautat prin casa si am gasit 2 tije pt a avea pe ce sa pun placa in lucru(cea pe care trebuie sa o pre-incalzim).
Tijele nu leam fixat in suruburi, am folosit 4 magneti luati din 2 harddiskuri, cu care am fixat tijele deasupra carcasei de pc.
Am facut treaba asta pt ca sa pot misca tijele in functie de marimea placii in lucru.
Si cam atat.
Pun si 2 poze ca sa va faceti o idee si sper ca am fost destul de explicit.
Attached File  P1010072.JPG   783.3K   1022 downloadsAttached File  P1010073.JPG   782.3K   1014 downloads

Si sa nu uit. Daca vrea cineva sa faca tot cu acelasi model de statie de lipit, sa luati triacul jos (BT136) si sa il montati separat pe un radiator.
Tuburile de quartz sunt de 400W fiecare.

#29
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Bravo, nu e rau deloc. Si daca ai si un geam care sa protejeze lampile e super. Nu de alta, dar mai curge un flux, poate o piesa :D. Si eu sunt multumit de a mea, unde nu vreau tempetaturi mari, acopar cu folie de Al. Ma bate gandul sa fac si deasupra la fel, cu o lampa de 650w (to make sure).  Probl o sa fie ca ..e prea multa lumina. :) o sa trebuiasca masca si manusi de sudura :))

#30
rastaman

rastaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.10.2005
Topicul se numeste  Statie lipit infrarosu , dar pana acum vad ca s-a discutat mai mult despre preheating , ceea ce nu e tocmai acelasi lucru .
Ca sa continui si eu off topic , nu vad de ce nu s-ar putea realiza si pre heatingul cu aer cald , am vazut pe instructables un preheater reglabil facut cu un pistol de aer cald , eu ma gandeam la un fohn simplu , are cam 100 de grade la iesire .
On topic : cineva vad ca a realizat si statia , cu halogene , temperatura e conform curbei necesare , numai ca e scris in germana si nu e postat si programul care realizeaza controlul temperaturii
http://www.lrr.in.tu.../bga/index.html
Personal as inclina sa merg pe varianta cea mai accesibila la lucrul cu BGA , preheat cu un fohn or something si deasupra cu o statie cu aer cald , ce zici Serv?Vad ca intampini probleme de curbarea placii , altii care arata ce si cum nu s-au plans de asta , sau poate erau integrate mai mici?
Daca nu merge cu statia cred ca renunt sa o mai cumpar si o sa incerc cu un pistol de aer cald....

Edited by rastaman, 01 January 2010 - 20:56.


#31
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Deci eu folosesc "plita" cu halogene din poza de mai sus, si statia cu aer cald reglabila. Am lasat numai 2 lampi, se pare ca suprafata preincalzita este suficienta. Am lipit cateva chipseturi mari si au functionat de prima data. :) Am o placa de la un laptop, buna, de pe care am demontat 2 chipseturi si le-am montat la loc (cu reballing si tot ce trebuie). Chip-uri maricele, cam 30x30mm. Ma bate gandul sa duc treaba mai departe, sa pun lampa cu halogen de 650w cu o oglinda corespunzatoare, montaj de focalizare deasupra si control al temperaturii, dar lumina va fi prea puternica pentru ochi. Deocamdata o sa fac treaba cu aer deasupra si halogenele sub.  
Avantajul folosirii radiatiei IR pentru incalzirea placii este ca suprafata este incalzita aproape egal pe toata suprafata, spre deosebire de aerul cald care cam omoara chip-urile. Oricum, de cand folosesc preincalzirea (180 grade), ca sa desfac un procesor de pe placa nu trebuie sa setez suflanta decat la 300 grade (pt aliajul fara pb).
Placile de acer sunt mai proaste si se cam curbeaza la incalzirea cu o simpla suflanta.
Pentru preheat e cam greu sa realizezi incalzirea uniforma cu un pistol de aer cald: nu ai controlul temperaturii, iti pot zbura piesele de pe pad-uri, si poti arde placa intr-un loc daca jetul de aer nu este uniform. fa-o cu lampi, e mai ok asa.

#32
rastaman

rastaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.10.2005
Acu cateva minute am mai gasit un trick pe net , se poate intercala  o coala de aluminiu intre sursa de preheating si placa (placa sta pe coala ) , si se realizeaza astfel o incalzire uniforma a placii.Nu vad cum ar putea sa mai zboare veo piesa astfel , placa de aluminiu cred ca ii este indiferenta cu ce este incalzita .
Control prea mare nici nu ar fi nevoie ca un fohn abia scoate 100 de grade , eventual daca as folosi un pistol cu aer cald , atunci se poate monta un dimmer ,ca pe instructables .
Daca vorbim de reballing cred ca o problema majora ar fi respectarea curbei de temperatura , nu cred ca e pomenita asa des degeaba .
Raman  deocamdata la combinatia fohn (pistol aer )+ statie ,mai ales din cauza tendintei de scadere abrupte a preturilor la laptoape si alte device uri ce utilizeaza BGA , fapt care nu justifica investitii majore in scule.

#33
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
eu am vazut ca pistolul cu aer cald ajunge la minim 250 pana la 450 grade. sa spui cum merge si ce ai realizat. Folie de aluminiu folosesc si eu pentru zonele care nu vreau sa le incalzesc foarte tare (plastice pretentioase..etc)
Acum 5 min am reballuit un chip video nvidia. Nu pot decat sa ma bucur ca s-a nimerit buna curba de temperatura daca zici ca e asa importanta. ;)

#34
rauldan2005

rauldan2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.03.2007
Serv, de unde ai facut rost de site pt bilutele bga ?

#35
bogdan546

bogdan546

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.07.2007
pe ebay se gaseste de cumparat lampa cu infrarosu mai trebuie realizat suportul si regulatorul de temperatura

#36
danip00

danip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.05.2006
dar oare geam de cuptor n-ar merge? ma gandesc ca unul nou poate e scump, dar cu un prieten la ceva magazine de electrocasnice s-ar rezolva o usa. aia in general preiau vechile cuptoare, nu cred ca ar fi o problema sa scoata o usa de la unu inainte sa-l predea. sai poate la remat s-ar gasi .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate