Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Statie lipit infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
855 replies to this topic

#847
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.06.2011
Poti face ceva de genul:

Schema mult simplificata, plus ca mi-a fost cam lene sa desenez.

Attached Files

  • Attached File  SSR.jpg   123.72K   32 downloads


#848
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Cam aşa ceva, pt. comanda separată a tranzistoarelor se folosesc diode sau se pun 2 tranzistoare paralel la SSR2 şi 3 la SSR3.

#849
Adadu

Adadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.01.2008
O sa incerc cu relee, ar trebui sa mearga. In descrierea tehnica a Rex'ului nu scrie nimic despre curentii suportati la iesirea pt SSR. Doar ca am nevoie de 6 relee, pt treapta 1, un releu pt SSR'ul ce alimenteaza primele 8 lampi, treapta 2 sa alimenteze SSR'urile 1+2, si treapta 3, toate.Ideea cu tranzistorii nu cred ca va functiona, dupa cum vad in schema, alimenteaza treapta 1, 2 sau 3. Eu am nevoie sa alimenteze grupul de lampi 1, 1+2 si 1+2+3. Oricum va mai dura pana ajung sa pun in aplicare solutia. Oricum, va multumesc frumos pt idei si ajutor.

Attached Files



#850
Adadu

Adadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.01.2008
Buna seara, o intrebarPC410, iesirea RS232 are nevoie si de altceva sau e deajus sa montez respectiva DB9 si cablul aferent serial/USB?

Pt ca trebuie sa-mi ocup timpul cu ceva, sa va arat proiectul la care lucrez. Doar partea de control e gata, astept sa vina scrisul (ceva gen ultima poza) pt ea, cea cu pllta urmeaza.

Attached Files



#851
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Merge cu un convertor serial-USB legat direct la regulator.

#852
Adadu

Adadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.01.2008

View Postmihaicozac, on 07 ianuarie 2022 - 12:51, said:

Merge cu un convertor serial-USB legat direct la regulator.
M-am tot benoclat pe ebay si AliExpress si nu am gasit nimic. Unde sa ma mai uit si ce anume sa caut? Exista diverse modele?

Apropo, as vrea sa fac un regulator variabil de turatii (de dimensiuni mici, spatiul maxim e 65x65mm) pt 3 ventilatoare legate in paralel, 60x60x25mm cu un consum de 0,8A fiecare. Ce-mi recomandati? Trebuie sa fie ceva DIY pt ca trebuiesc "ascunse" intr-un profil de aluminiu. Vreau sa fac o racire la statia de lipit ceva de genul cum au statiile Achi Pro SC sau cum le zice. Doar ca nu vreau sa pun gen aeroterma, imi fac eu ceva. Scopul e sa sufle aer pt a raci placa de dedesupt dupa terminarea programului de rework. Scria aici intr-o pistare ca racirea nu trebuie sa scada temperatura decat cu max 6°/sec, daca nu controlez fluxul de aer, e posibil ca fie racirea mai rapida si apar probleme.

#853
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.06.2011
https://cleste.ro/ca...AiABEgI48fD_BwE

#854
Adadu

Adadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.01.2008

View Postciprake, on 08 ianuarie 2022 - 12:36, said:


Am deja asa ceva, asta inseamna ca trebuie sa prind doar mufa mama pe carcasa si asta e tot?

Azi am mai lucrat la statie, plita e gata, rama de la jiguri la fel, carcasa pt sistemul de racire e pregatita, maine o sa o termin, mai am de bagat ventilatoarele si regulatorul de turatii. 👍

Attached Files


Edited by Adadu, 08 January 2022 - 23:30.


#855
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.06.2011
Arata bine, felicitari!

#856
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011

View PostAdadu, on 06 ianuarie 2022 - 21:49, said:

Buna seara, o intrebarPC410, iesirea RS232 are nevoie si de altceva sau e deajus sa montez respectiva DB9 si cablul aferent serial/USB?



Aia e mai degraba interfata TTL, nici port serial, nici USB. Chiar daca ai port serial nativ la calculator nu merge in mod direct, tot trebuie trecut printr-un MAX232 sau echivalent.  Dar e mai buna solutia USB cu CH340, PL2303 sau echivalent ( USB la TTL ).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate