Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Statie lipit infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
855 replies to this topic

#1
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
As vrea sa fac o statie de lipit prin infrarosu,pentru ca nici nu prea se gasesc si au un pret destul de piperat.
Ce m-am gandit eu iau doua becuri cu infrarosu unul de 250W celalalt mai mic,si un termometru cu infrarosu.
Pentru becuri as face un variator cu care sa pot seta treptat incalzirea,si becul care este sub placa sa incalzeasca mai slab.
As face matrice din aluminiu ca sa ajunga razele doar acolo unde este chipul.
Cu termometrul infrarosu as putea face setarile,aici cred ca becurile trebuiesc oprite pana ce fac masurarea.
Astept si ideile voastre sau ce ati mai perfectiona in ideea mea.

Multumesc!

#2
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
eu am facut zilele astea una folosind becuri cu halogen de 300w si un montaj de clocitoare "tunat" pentru 120 grade :)) urmeaza sa mai fac teste cu ea sa vad cum merge. In prima faza am folosit un bec de 650w cu halogen dar ala era prea puternic. Singurul dezavantaj: lumina cam puternica in spatele placii.

#3
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
120 grade nu sunt cam putin?
de ce n-ai facut cu becuri infrarosu??

#4
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
pentru ca vreau sa incerc cu astea sa vad ce iese, apoi cred ca o sa-mi cumpar direct o statie IR cu preincalzire si tot ce trebuie. Nu stiu cat e un bec IR, in orice caz e mai scump fata de halogenele astea si m-as cam oftica sa stric unul.

#5
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
Ce becuri halogen ai folosit??
ce am vazut eu pe net 150W era 50lei si durata de viata era 25ore
Si o alta intrebare cum as putea monitoriza temperatura pe placa pe care il incalzesc?(un termistor nu cred ca ar rezista ,din cate am citit termistorul functioneaza pana 130 grade)

Edited by rudolf992, 13 December 2009 - 22:15.


#6
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Am cumparat un kitt de clocitoare de la adelaida, am modificat rezistentele incat sa-i maresc domeniul de temperatura, iar termistorul il poti monta pe placa fie prins cu o banda adeziva de aluminiu, (gasesti prin bricostore/hornbach...etc, fie prins mecanic sa fie la suprafata placii, nu neaparat sa fie in contact termic cu ea.

Termistorul meu l-am incercat si a rezistat la 190 grade. oricum, poti lua in calcul si folosirea unui montaj cu senzor de temperatura cu termocuplu. Cred ca si dioda rezista. Nu trebuie sa incalzesti placa la temperatura de topire, eu asa am citit, trebuie doar sa ajungi pe la 130-150 grade.

Deocamdata nu stiu cum trebuie lucrat cu asa ceva, pt ca tot curbeaza placa. Trebuie sa ma mai documentez. Probabil trebuie incalzita pe o suprafata mult mai mare. Eu am incercat cam pe 10x10, si am mai avut o problema: geamul de deasupra lampilor fiind destul de aproape (~4mm), dupa 1 min a crapat :) din cauza diferentelor mari de temperatura.

Tu ai reusit sa lipesti un chipset mai mare cu suflanta? Eu nu prea reusesc de cele mai multe ori din cauza placii care se deformeaza.
LE: lampile le poti gasi si in magazine gen cora, carr4, e 2.5 ron unul :), facut de romanashi. Vezi ca nu trebuie sa-l atingi cu mana directa altfel trebuie degresat cu alcool.

Attached Files


Edited by Serv_Electronics, 13 December 2009 - 22:38.


#7
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
Nu prea reusesc nici eu cu suflanta pentru ca suprafata este mare si nu-l pot incalzi uniform...

#8
rastaman

rastaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 28.10.2005
Tot nu mi-e clar cum arata produsul final , e vorba de reflow oven sau ce ?Eu tocmai am primit un halogen de 300w , imi place ca e mai micut si nu din ala lung, as vrea sa-l incapsulez cumva , poate reusesc sa lipesc cu lumina??Ma vad deja un Jedi Master :P

#9
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
Da cam asta ar fi

#10
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Cu "saracia" asta incalzesc placile pana la 180 grade ceea ce este destul. Problema la el este ca nu rezista geamul, in centru fiind temperatura mai mare cam cu 20 grade. E al 2-lea geam care l-am pus; primul era la 4mm distanta de tuburi, asta e mai departe, dar tot nu a rezistat. Oricum, deduc ca trebuie o sticla speciala (yena?) si ma gandesc sa cumpar o lampa numai pentru geam.
Ma gandeam si la montarea unui ventilator in incinta lampilor, pentru recircularea aerului. Astept si alte pareri.

Attached Files



#11
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,054
  • Înscris: 10.02.2007
Cauta dupa geam termorezistent.
http://www.google.co...amp;startPage=1

#12
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
Singurul lucru pe care nu inteleg cum folosesti cutia?? pentru ca o placa de baza nu prea incape in cutiuta acela.
Eu o sa incerc sa vad  cam cat te aproape ar trebui sa tin o lampa infrarosu de 200W ca sa se incalzeasca pana la 180grade.

Deci 180 de grade este destul pentru bilutele BGA sa se topeasca cat de cat impreuna cu flux??(mai sunt locuri unde nu ajunge flux)

#13
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
placa o pun pe geamul respectiv, nu in cutie, incat sa incalzesc numai partea de jos. Deasupra incalzesc cu aer cald si pentru topirea bilelor BGA este nevoie cam de 320- 350grade. Montajul respectiv este folosit pentru a aduce la o temperatura apropiata zona placii, nueste pentru a topi tot.

#14
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
Acum am inteles deci cu cutiuta aceasta faci doar preheating.
Il pui pe sticla ca sa nu se flexeze placa si sa ajunga si caldura?? ai putea sa rezolvi cu un stand si atunci nu-ti trebuie sticla.

P.S am vazut un site unde chinezi vbeau despre un "matcin" puhuit se chema parca si spunea ca preheatingul face cu 120 iar lipirea cu 260.
Si oare cu o lampa infrarosu de 200W se poate ajunge la 260-300 grade??(o sa imprumut unul pentru teste si va zic cam ce poate)

Edited by rudolf992, 15 December 2009 - 23:13.


#15
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
da, lampa de 200w IR ajunge la temperatura de topire poate si mai mult. Deci eu pun placa pe "saracia" asta si deasupra placii vin cu suflanta si demontez chip-ul respectiv. Geamul are rolul de a proteja becurile la orice eventuala pasta flux care le-ar crapa sau nu stiu ce face sticla aia in contact cu grasimea dar sigur nu o sa-i placa. :)
Stiam de puhui. Una dinaia o sa-mi iau pana la urma. Dar pana mai strang $, incerc si eu altele. Preincalzirea se pare ca nu e nevoie sa fie mai mare de 120grade.

se gasesc pe youtube filmulete demo

Edited by Serv_Electronics, 15 December 2009 - 23:25.


#16
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
Si eu as vrea asa o statie am vazut pe la 1000 ron la un magazin GSM...
Deci tu nu faci doar reflow ci schimbi si bilele BGA? teoretic asa ar iesi ca la carte.

#17
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
da, am schimbat memorii si ies din prima. La chip-uri mai mari nu merge cu o simpla suflanta. Am deja 2 laptopuri ale mele care asteapta sa le schimb chipseturi. :). Le-am cumparat partial defecte special pentru a invata BGA-urile pe ele.

Oricum daca ies altfel decat "ca la carte" nu merg.

Edited by Serv_Electronics, 16 December 2009 - 00:04.


#18
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
azi am cautat geam termorezistent, mi-au spus ca nu prea se poate ca e prea mic..deci o sa incerc cu un geam normal, si ventilator de recirculare in interiorul cutiei, sau renunt si iau una gata facuta si gata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate