Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

PROTEZA DENTARA

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
15 răspunsuri în acest subiect

#1
ANNA9RAMONA

ANNA9RAMONA

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 26.11.2009
BUNA ZIUA ,AS DORI SA FAC SI EU O INTREBARE IN PRIVINTA DINTILOR MEI.ACUMA 8 ANI MI-AM PUS SI EU O PROTEZA,COROANA SUPERIOARA DE 13 DINTI DE PORTELAN.DE UN AN MI SA RETRAS GINGIA SI DINTII MEI AU RAMSA UN PIC DESCOPERITI,ESTETIC NU ARATA BINE SI MA DERANJEAZA.INTREBARE MEA ESTE URMATOAREA.SE POATE PROFITA ACEASI COROANA SAU SUNT NEVOITA SA FAC ALTA ?AJUTATIMA VA ROG.MULTUMESC FRUMOS.

#2
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005

 ANNA9RAMONA, on 26th November 2009, 18:21, said:

BUNA ZIUA ,AS DORI SA FAC SI EU O INTREBARE IN PRIVINTA DINTILOR MEI.ACUMA 8 ANI MI-AM PUS SI EU O PROTEZA,COROANA SUPERIOARA DE 13 DINTI DE PORTELAN.DE UN AN MI SA RETRAS GINGIA SI DINTII MEI AU RAMSA UN PIC DESCOPERITI,ESTETIC NU ARATA BINE SI MA DERANJEAZA.INTREBARE MEA ESTE URMATOAREA.SE POATE PROFITA ACEASI COROANA SAU SUNT NEVOITA SA FAC ALTA ?AJUTATIMA VA ROG.MULTUMESC FRUMOS.
Nu mai scrie cu majuscule. Inseamna ca tipi la noi !
Ai o  punte din 13 elemente. S-a retras gingia. Este oarecum normal dupa 8 ani. Poti "repara" acest defect numai printr-o noua lucrare. Nu se poate improviza nimic la vechea lucrare ca sa arate mai bine.
Inainte de a o da jos, obligatoriu  trebuie facuta o radiografie panoramica, ca sa vezi pe ce mizezi la noua lucrare.

Editat de Ana_Karr, 26 noiembrie 2009 - 20:16.


#3
NotWhoYouThink

NotWhoYouThink

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 28.11.2009
Da mai multe detalii despre "proteza dentara". Este vorba de o proteza scheletata sau o punte de 13 elementi? Cati dinti stalpi exista in proteza si cate si unde sunt bresele edentate?
In general un portator de proteza ar tebui sa execut o vizita la stomatolog o data la 6 luni, pentru a diagnostica retractia gingivala. Daca ai noroc, dupa decimentarea protezei se poate inlocui partea ceramica si se adauga alta peste suportul metalic astfel incat retractia gingivala sa fie mascata. In cazul in care retractia este destul de mare iti recomand sa gasesti un tehnician bun si un medic stomatolog onest.

#4
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005
Tu crezi ca decimentezi usor o potcoava ? Poate o decimentezi cu tot cu dinti, si-l treci direct la mobilizabila.

#5
ANNA9RAMONA

ANNA9RAMONA

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 26.11.2009

 NotWhoYouThink, on 29th November 2009, 14:01, said:

Da mai multe detalii despre "proteza dentara". Este vorba de o proteza scheletata sau o punte de 13 elementi? Cati dinti stalpi exista in proteza si cate si unde sunt bresele edentate?
In general un portator de proteza ar tebui sa execut o vizita la stomatolog o data la 6 luni, pentru a diagnostica retractia gingivala. Daca ai noroc, dupa decimentarea protezei se poate inlocui partea ceramica si se adauga alta peste suportul metalic astfel incat retractia gingivala sa fie mascata. In cazul in care retractia este destul de mare iti recomand sa gasesti un tehnician bun si un medic stomatolog onest.
Buna seara,ma scuzati ca nu am putut raspunde inainte ,probleme cu calculatorul.Este o punte de 13 dinti cu 6 dinti de ai mei si un stift,dentistul care mi-a pus lucrarea mi-a zis ca dupa o anumita periada mi se va intimpla acest lucru si m-a sfatuit sa ma intorc la el ca imi va scoate lucrarea si imi va pili dintii si o va pune inca o data. Retractia gingiei vine de o slabire brusca de vreo 20 kg de greutate,nu am nici o boala a gingiei si retractia este pe toti dintii care ii mai am.De aceea vine intrebarea mea,se pote face ceea ce mi-a zis dentistul acuma ani in urma sau este necesara alta punte..Decimentarea nu cred sa fie o problema intr-o parte este un pic decimentata si acest lucru mi sa intimplat cu lucrarea dinainte acestea si nu au fost probleme.Singurul lucru ce mi s-a intimlat este ca mi s-a rupt un dinte si de aceea am un stift.Am radigrafia facuta recent si nu am nici un tip de probleme cu radacinile,inafara de acest lucru toti dintii ce mi se vad nu sunt negri.Multumesc pentru raspuns si deranj.

Editat de ANNA9RAMONA, 03 decembrie 2009 - 18:10.


#6
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005
In foarte putine cazuri am reusit sa decimentez "potcoave". Deobicei se "decimenteaza" cu turbina. Dar chiar daca se reuseste asta, nu stiu cat de bucuros va fi tehnicianul sa execute "carpeala". Daca ar face-o, eu ca medic nu as garant-o. Pt ca portelanul ala adaugat la colet, neavand suport metalic se poate sparge oricand.

#7
ANNA9RAMONA

ANNA9RAMONA

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 26.11.2009

 Ana_Karr, on 4th December 2009, 13:55, said:

In foarte putine cazuri am reusit sa decimentez "potcoave". Deobicei se "decimenteaza" cu turbina. Dar chiar daca se reuseste asta, nu stiu cat de bucuros va fi tehnicianul sa execute "carpeala". Daca ar face-o, eu ca medic nu as garant-o. Pt ca portelanul ala adaugat la colet, neavand suport metalic se poate sparge oricand.
Tinind cont ca mai am 3 ani de garantie cred ca este responsabilitatea lui sa incerce sa rezolve problema,in momentul cind am pus aceasta lucrare,am platit destul de mult pe aceste lucrari,in realitate au fost 2 atit sus cit si jos,o lucrare facuta pe zinc si portelan din cea mai buna calitate(produse nemtesti).Partea de jos am dato acuma 3 saptamini dearece s-a ciobit(a fost vina altui dentis)acuma am 7 implanturi si sunt foarte multumita.Imi dau seama ca si in Romania incepe sa se strice treburile cu dentisti asa cum este in alte tari,toti merg pe principiul de a se schimba tot si alte lucruri...nu vreau sa fag critica.Multumesc frumos pentru deranj si ptr. raspuns.

#8
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005
Hmmmmm ! Sa inteleg  ca nu ai lucrarile facute in Romania pt ca iti cam "put" medicii de aici.
Faza e ca turismul stomatologic e in floare in Romania. Poate si din cauza preturile exagerate de-afara. Si asta ne incanta pe noi. Nu ne incanta ca lucram la preturi mici pe materiale foarte scumpe. Dar asta e !
Daca as lua si eu 500-700 euro pe un element poate as garanta si eu lucrarea 10 ani si as reface-o de cate ori i se nazare pacientului. De la 0. La banii astia imi permit sa refac din cand cand vreo 2 lucrari la 5 ani, gratis.
Cum in Romania se ia cam 100 de euro pe element, facut cu aceleasi materiale, zic ca putem ignora aspectul cu garantia 10 ani. Practic, cam tot atat tine, fiind vorba de aceleasi materiale. Poate tehnici de slefuire mai bune - la noi.
Dar avand in vedere ca nu te incanta stomatologia romaneasca sa ne tii  si pe noi la curent, cum s-a rezolvat problema ta.

Editat de Ana_Karr, 05 decembrie 2009 - 00:46.


#9
NotWhoYouThink

NotWhoYouThink

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 28.11.2009
Daca ai o grantie asupra lucrarii ar trebui o reparatie in modul de a inlocui partea ceramica sau sa-ti realizeze o noua punte, fara plata. Ar mai putea face o reparatie prin adaugarea unei parte acrilice care sa se aseze pe crestele alvoelare mascand retractia gingivala (este o improvizatie si nu stiu cat de multumita ai fi, dar poti incerca sa ceri deoarece este ieftin de realizat).

offtopic putin: Medici stomatologi din Romania nu ar trebui sa ia cate 100 de euro (50 se duc la laborator) pentru elementii intermediari. Pentru elementii intermediari in cadrul puntilor dentare ar trebui platit doar partea de laborator. Mi-as dori sa nu se mai planga medici ca lucreaza "ieftin" ca nu e deloc asa. Nu avem dreptul sa ne comparam preturile cu cele din U.E.

#10
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.603
  • Înscris: 25.10.2006
de ce? materialele sunt mai ieftine? au de învățat mai puțin? e vina lor că aici nu-s salariile de dincolo?

#11
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Atunci sa faca domne stomatologii pretul minimal la coroane 500E.

#12
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005

 NotWhoYouThink, on 7th December 2009, 22:30, said:

Medici stomatologi din Romania nu ar trebui sa ia cate 100 de euro (50 se duc la laborator) pentru elementii intermediari. Pentru elementii intermediari in cadrul puntilor dentare ar trebui platit doar partea de laborator.
Asa se face "afara" ? Sau in frustrarea ta ca nu ai trecut de la masa de proteze, asa ai vrea ?

 NotWhoYouThink, on 7th December 2009, 22:30, said:

Mi-as dori sa nu se mai planga medici ca lucreaza "ieftin" ca nu e deloc asa. Nu avem dreptul sa ne comparam preturile cu cele din U.E.
De ce nu avem dreptul sa ne comparam preturile cu cele din UE ? Nu suntem si noi in UE ? Cand cumparam materiale, le luam mai ieftin, ca suntem din Romania ?

PS - imi dai senzatia ca esti tehnician dentar, dar esti prea agramat.

Si inca ceva. Tehnicienii au pretul lor. Batut in cuie. Tu ca medic pui ce pret vrei. Mai mic sau mai mare. Cand sunt multe elemente faci reducere. Scazi la tratamentele preprotetice, nu iei bani pe amprente, cimentari (am inteles ca asa se face in multe parti). Si dupa toata astea, ar trebui sa castigi doar 100 euro, la o lucrare de 4-5 elemente cu 2 stalpi ? Sau mai clar 50 euro  pt fiecare stalp ? Si materialele de amprenta, cimentare, consumabile, etc din ce se mai scot ?

 nile, on 8th December 2009, 00:48, said:

Atunci sa faca domne stomatologii pretul minimal la coroane 500E.
Atunci nu si-ar mai permite oamenii coroane metalo-ceramice. Iar noi ca medici nelucrand, neexersand, nu evoluam profesional. Nu acumulam experienta, nu mergem mai departe. Si nu am putea concura cu cei de-afara.
Toata lumea ar avea de pierdut.

Editat de Ana_Karr, 08 decembrie 2009 - 15:47.


#13
ANNA9RAMONA

ANNA9RAMONA

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 26.11.2009

 Ana_Karr, on 5th December 2009, 00:43, said:

Hmmmmm ! Sa inteleg  ca nu ai lucrarile facute in Romania pt ca iti cam "put" medicii de aici.
Faza e ca turismul stomatologic e in floare in Romania. Poate si din cauza preturile exagerate de-afara. Si asta ne incanta pe noi. Nu ne incanta ca lucram la preturi mici pe materiale foarte scumpe. Dar asta e !
Daca as lua si eu 500-700 euro pe un element poate as garanta si eu lucrarea 10 ani si as reface-o de cate ori i se nazare pacientului. De la 0. La banii astia imi permit sa refac din cand cand vreo 2 lucrari la 5 ani, gratis.
Cum in Romania se ia cam 100 de euro pe element, facut cu aceleasi materiale, zic ca putem ignora aspectul cu garantia 10 ani. Practic, cam tot atat tine, fiind vorba de aceleasi materiale. Poate tehnici de slefuire mai bune - la noi.
Dar avand in vedere ca nu te incanta stomatologia romaneasca sa ne tii  si pe noi la curent, cum s-a rezolvat problema ta.
Oarecum ai dreptate dar gresesti intr-o privinta lucrarea este facuta in tara,deci nu šputšmedicii din tara,am fost foarte multumita.Singurul lucru ce vream sa stiu era daca merita sa ma intorc in tara sa refac lucrarea, sau nu merita si trebuie sa o fac unde sint,nimic alceva ....daca se simte careva jignit ,imi pare rau nu este si nu era intentia mea.Probabil nu toata lumea lucreaza cum trebuie dar asta nu este problema mea.In privinta preturilos gasesc exagerat cum tu ai zis sinteti in comunitate dar asta nu vrea sa zica nimic ,,,,nivel pret salariu calitate hai sa nu comparam.In Romania sint preturile facute pentru romanii care traiesc inafara,dar pentru cei care traiesc acolo....mi se pare ca nu isi pot permite,nu?In fine nu vreau sa fac demagogie,multumesc pentru raspuns..

 NotWhoYouThink, on 7th December 2009, 23:30, said:

Daca ai o grantie asupra lucrarii ar trebui o reparatie in modul de a inlocui partea ceramica sau sa-ti realizeze o noua punte, fara plata. Ar mai putea face o reparatie prin adaugarea unei parte acrilice care sa se aseze pe crestele alvoelare mascand retractia gingivala (este o improvizatie si nu stiu cat de multumita ai fi, dar poti incerca sa ceri deoarece este ieftin de realizat).

offtopic putin: Medici stomatologi din Romania nu ar trebui sa ia cate 100 de euro (50 se duc la laborator) pentru elementii intermediari. Pentru elementii intermediari in cadrul puntilor dentare ar trebui platit doar partea de laborator. Mi-as dori sa nu se mai planga medici ca lucreaza "ieftin" ca nu e deloc asa. Nu avem dreptul sa ne comparam preturile cu cele din U.E.
Mersi de raspuns ,esti singurul realist din aceasta pagina.Medicii din romania nu lucreaza ieftin ,lucreaza pentru lume care dupa mine ar trebui sa cistige 1.500 e,hai sa nu comparam cu preturile din U.E.  ca ai multe produse care vin de la rusi.Ramin cu ideea de inlocuire a ceramicii.Inca o data mersi.

#14
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 25.11.2009

 ANNA9RAMONA, on 8th December 2009, 19:43, said:

Oarecum ai dreptate dar gresesti intr-o privinta lucrarea este facuta in tara,deci nu šputšmedicii din tara,am fost foarte multumita.Singurul lucru ce vream sa stiu era daca merita sa ma intorc in tara sa refac lucrarea, sau nu merita si trebuie sa o fac unde sint,nimic alceva ....daca se simte careva jignit ,imi pare rau nu este si nu era intentia mea.Probabil nu toata lumea lucreaza cum trebuie dar asta nu este problema mea.In privinta preturilos gasesc exagerat cum tu ai zis sinteti in comunitate dar asta nu vrea sa zica nimic ,,,,nivel pret salariu calitate hai sa nu comparam.In Romania sint preturile facute pentru romanii care traiesc inafara,dar pentru cei care traiesc acolo....mi se pare ca nu isi pot permite,nu?In fine nu vreau sa fac demagogie,multumesc pentru raspuns..
Deci lucrarea dentara o aveti de 8 ani, si am inteles ca mai aveti garantie inca trei ani?! ... Chiar nu cunosc nici un coleg, nici in Romania, nici in Occident, care sa fie atat de marinimos la dat garantii!!! - :-)
Treaba este destul de simpla: daca aveti banii necesari unei noi lucrari, atunci faceti-o acolo unde locuiti, daca trebuie sa va rupeti de la gura pentru ea, mergeti in Romania, unde, inca , se lucreaza mai ieftin. Intre timp, insa, sa stiti ca s-au mai ieftinit lucrarile dentare si prin Germania!
Multe cabinete de aici, lucreaza cu laboratoare din China, care au preturi foarte mici, asa ca va puteti interesa acolo unde sunteti daca gasiti vreun cabinet care lucreaza cu chinezii.
Si sa stiti ca si in Romania se lucreaza foarte , foarte bine in foarte multe cabinete, asa ca haideti sa lasam polemicile legate de colegi la o parte!

#15
NotWhoYouThink

NotWhoYouThink

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 28.11.2009
Cu placere Anna! Sper sa rezolvi.

Offtopic din nou :( : Imi cer scuze pentru erorile gramaticale.
Sper ca nu v-ati enervat asa tare cand am obiectat un lucru real. In majoritatea tarilor vestice din EU si in u.s.a. medicii nu percep "manopera" pentru dintii intermediari si acest lucru mi se pare foarte corect. Nu am obligat pe nimeni sa faca asa ceva la noi desi nu e o scuza faza cu materialele. Poti taxa pacientul intr-un mod corect pentru amprentare, anestezie, cimentare etc.
Iar la faza cu comparatia as tine sa argumentez ca "afara" unele lucrari sunt acoperite si de casa/asigurarea de sanatate. Intr-adevar nu medicii sunt de vina pentru salariile de la noi insa trebuie sa aibe un raport asemanator ca in celelalte tari.

Nu as dori sa se continue aceasta discutie deoarece va aduce doar la irosirea unor nervi si nu as dori sa fac asta. Inteleg medicii din Romania, ii apreciez cu mult respect datorita cunostintelor/tehnicii/manualitatii de care dau dovada.

#16
StefaniaM3

StefaniaM3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 28.07.2018

 NotWhoYouThink, on 08 decembrie 2009 - 23:41, said:

Cu placere Anna! Sper sa rezolvi.

Offtopic din nou Posted Image : Imi cer scuze pentru erorile gramaticale.
Sper ca nu v-ati enervat asa tare cand am obiectat un lucru real. In majoritatea tarilor vestice din EU si in u.s.a. medicii nu percep "manopera" pentru dintii intermediari si acest lucru mi se pare foarte corect. Nu am obligat pe nimeni sa faca asa ceva la noi desi nu e o scuza faza cu materialele. Poti taxa pacientul intr-un mod corect pentru amprentare, anestezie, cimentare etc.
Iar la faza cu comparatia as tine sa argumentez ca "afara" unele lucrari sunt acoperite si de casa/asigurarea de sanatate. Intr-adevar nu medicii sunt de vina pentru salariile de la noi insa trebuie sa aibe un raport asemanator ca in celelalte tari.

Nu as dori sa se continue aceasta discutie deoarece va aduce doar la irosirea unor nervi si nu as dori sa fac asta. Inteleg medicii din Romania, ii apreciez cu mult respect datorita cunostintelor/tehnicii/manualitatii de care dau dovada.



Ai dreptate, parca e mai ok asa, macar stii exact pe ce dai banii, pe ce materiale stomatologice, nu ca iti zice la final un pret imens...dar tu nu ai dovada nicaieri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate