Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

SUV cu GPL

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
ag19tol

ag19tol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.12.2009
Eu am Forester cu gaz,montat de mine,125 cai,este super ok.Am avut si Forester turbo cu gaz,se merita!Economie,litrul 2,15.Consum identic cu cel pe benzina! Performanta rezon!

#38
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007
...Cum adica montat de tine?Home made? :huh:

#39
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Adica nu a venit montat din fabrica . L-a montat el dupa cumparare la o firma specializata . Eu asa inteleg .

#40
ag19tol

ag19tol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.12.2009
montat in firma specializata,nu din fabrica,asta am vrut sa spun. :D

#41
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004
Mare-ti este gradina!Suv cu GPL = Dacie 1300 cu perdelute, sigla de Renault, caine d'ala care da din cap, si beculete la esapament...macrameuri prin spate si 'tapiserie' din bile de lemn...
Cu tot respectul, daca nu-ti poti permite un Subaru, macar nu lua unu la mana a 5-a si nu-ti pune gpl pe el. Fa-te remarcat prin calitatea ta umana, nu prin sigla de pe masina pe care nu-ti permiti a o intretine. Mi-e mila de acel forester!

Daca GPL-ul ar fi bun si safe, de ce nu l-or pune astia pe SUV-uri din fabrica? Prostii dreqului, vor sa ne jeGmaneasca cu benzina lor.... :lol:

P.S. Tot respectul pt cei ce au masini micute, rezonabile si-si pun GPL pentru economie pt ca asta-si permit, asumandu-si riscurile implicate de butelia GPL! Nu-i o rusine sa fi sarac! E o mare rusine insa sa fi ghertoi cu X3 pe GPL luat la mana a 5-a..., de fapt e patetic.

#42
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Frustrarea si grija fata de capra vecinului, pe care tocmai ti-ai exprimat-o nu se regaseste decat in mintea bolnava a romanilor. 300 de kilometri mai la vest nu esti "remarcat" si nici nu ai alt statut social daca conduci o masina scumpa. Btw, pe dincolo nici nu sunt atatea SUV-uri ca la noi, pentru ca ei au drumuri pen unde sa mearga cu masinile. ;)

#43
iub3scundrac

iub3scundrac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.02.2009
Hai sa vorbim sa nu adormim ! Poate omul are bani sa-si intretina masina , dar nu vede de ce ar da 4 lei pe litrul de benzina cand poate sa dea 2 lei pe litrul de gaz ... Eu imi permit sa bag benzina de 600 lei pe luna, dar de ce as arunca banii aiurea cand pot sa dau doar 300 lei pe GPL si restul sa-i cheltuiesc pe alte chestii care chiar imi sunt necesare ! Si in afara de asta , la rar mi-au spus ca ma apropii de normele EURO 5. In tarile civilizate , foarte multe masini au GPL , si nu numai din economie , ci si pentru ca protejaza mediul . Multe SUV-uri vin cu GPL din fabrica , doar ca la noi nu se comercializeaza asa ceva pentru ca suntem prea MANDRI sa cumparam o masina cu motor de 5000 cmc care merge pe gaz...

Edited by iub3scundrac, 15 December 2009 - 17:05.


#44
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

 iub3scundrac, on 15th December 2009, 17:02, said:

Hai sa vorbim sa nu adormim ! Poate omul are bani sa-si intretina masina , dar nu vede de ce ar da 4 lei pe litrul de benzina cand poate sa dea 2 lei pe litrul de gaz ... Eu imi permit sa bag benzina de 600 lei pe luna, dar de ce as arunca banii aiurea cand pot sa dau doar 300 lei pe benzina si restul sa-i cheltuiesc pe alte chestii care chiar imi sunt necesare !

aaaa...poy pt ca din fabrica aia au gandit-o asa?!....pt ca nu exista riscul sa ard de viu intre fiare!? (vezi tragicul eveniment de acum cateva luni...)...aaa, da cum romanii is mai destepti decat aia din fabrica...deh, si daca-i contrazici te fac frustrat  :D  oare cine e frustrat?!

 iub3scundrac, on 15th December 2009, 17:02, said:

[...]Multe SUV-uri vin cu GPL din fabrica , doar ca la noi nu se comercializeaza asa ceva pentru ca suntem prea MANDRI sa cumparam o masina cu motor de 5000 cmc care merge pe gaz...

care?

#45
iub3scundrac

iub3scundrac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.02.2009

 vladdygo, on 15th December 2009, 17:07, said:

aaaa...poy pt ca din fabrica aia au gandit-o asa?!....pt ca nu exista riscul sa ard de viu intre fiare!? (vezi tragicul eveniment de acum cateva luni...)...aaa, da cum romanii is mai destepti decat aia din fabrica...deh, si daca-i contrazici te fac frustrat  :D  oare cine e frustrat?!



care?


Sa stii ca tragicul eveniment de acum cateva luni s-a intamplat pentru ca nenea ala cu Dacia din 1900 toamna avea o instalatie IMPROVIZATA ! Rezervoarele GPL care se pun acum pe masini sunt mult mai sigure decat rezervoarele de benzina. Documenteaza-te si apoi te astept pe forum sa discutam !

LE : Jeep in primul rand ! imi pare rau ca nu pot sa pun link sa-ti arat cate masini noi vin din fabrica cu GPL . Poti sa cauti singur pe mobile si o sa vezi ...
Opel , Chevrolet , Lada , Kia , si astea sunt numai cateva exemple ...
In Franta Renault !

Edited by iub3scundrac, 15 December 2009 - 17:19.


#46
dorin_bdm

dorin_bdm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2007
vladdygo   Data Azi, 14:58
  
Daca GPL-ul ar fi bun si safe, de ce nu l-or pune astia pe SUV-uri din fabrica? Prostii dreqului, vor sa ne jeGmaneasca cu benzina lor....

Chiar este prevazut din fabrica si de catre Subaru, pentru modelul 2.0. In Franta si Italia majoritatea sunt cu GPL. Poate lumea de acolo e mai fraiera decat "romanii" si mult mai saraca decat noi.

#47
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001

 iub3scundrac, on 15th December 2009, 17:10, said:

LE : Jeep in primul rand ! imi pare rau ca nu pot sa pun link sa-ti arat cate masini noi vin din fabrica cu GPL . Poti sa cauti singur pe mobile si o sa vezi ...
pe cuvintul tau ca jeep are gpl din fabrica ? :D
aaa, si nu mai tot dati referinta tarile vestice, pentru ca noi nici nu cistigam ca aia si nici n-avem acelasi nivel de trai. poate la furat ii intrecem. pina atunci noi sintem lumea a 3-a si nu-mi inchipui cum dracu' am intrat noi in ue.
cine e fraier si-a inghitit gogoasa cu poluarea, sa-i fie de bine, dar sa nu mai intoxice si pe altii cu informatii false.

Edited by Skizo, 15 December 2009 - 22:31.


#48
marius1950

marius1950

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.01.2008
Vad ca sunt o gramada de ghertoi care spun ca este o rusine sa mergi cu GPL. Un ghertoi ramane un ghertoi toata viata. Din cauza lor Romania a ramas in urma altor tari.

#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

 iub3scundrac, on 15th December 2009, 17:02, said:

Hai sa vorbim sa nu adormim ! Poate omul are bani sa-si intretina masina , dar nu vede de ce ar da 4 lei pe litrul de benzina cand poate sa dea 2 lei pe litrul de gaz ... Eu imi permit sa bag benzina de 600 lei pe luna, dar de ce as arunca banii aiurea cand pot sa dau doar 300 lei pe GPL si restul sa-i cheltuiesc pe alte chestii care chiar imi sunt necesare ! Si in afara de asta , la rar mi-au spus ca ma apropii de normele EURO 5. In tarile civilizate , foarte multe masini au GPL , si nu numai din economie , ci si pentru ca protejaza mediul . Multe SUV-uri vin cu GPL din fabrica , doar ca la noi nu se comercializeaza asa ceva pentru ca suntem prea MANDRI sa cumparam o masina cu motor de 5000 cmc care merge pe gaz...


Eu mi-aduc aminte ca pe vremea lu ceasca, erau si autobuze cu butelii de gaz.. GPL ce mai. Nu stiu de ce s-a renuntat la ele, probabil vreun viciu de fabricatie, intretinere proasta si au devenit periculoase.
Alte masini, se fac in sistemul FLEXI gas, sau ceva de genul , nu stiu cum se cheama exact, care merg cu etanol si benzina , in amestec de orice proportie.  Dar etanolul e alta mancare de peste, pe langa GPL.

#50
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001

 marius1950, on 16th January 2010, 18:00, said:

Vad ca sunt o gramada de ghertoi care spun ca este o rusine sa mergi cu GPL. Un ghertoi ramane un ghertoi toata viata. Din cauza lor Romania a ramas in urma altor tari.
nici tu n-ai inteles nimic :D
ghertoi e ala care nu-si permite combustibilul dar ii place sa FIE VAZUT ca circula cu tancul. in definitiv e treaba lui cum isi gestioneaza finantele, dar sa nu clampane ca vezi doamne el este ecologist si protejeaza natura. cind si-a cumparat agregatul nu s-a gindit la gogoasa cu incalzirea globala ?
celor doritori sa ma muste de anumite parti anatomice le comunic ca am o masina foarte poluanta, diesel, de 2.8l, si ma doare-n basca de emisiile de carbon. :D

#51
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
astia cu butelia de butan pe roti, cum circulati acum ? :D

#52
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007
Pot spune ca masina merge perfect.Costa si putin un plin(80 ron).

#53
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008
arata la tv cum isi puneai gpl pe Touareg si ascundeau busonul de la rezervor dupa clapita de la rezervorul normal .....romania ieri am vazut un Mercedes cu cabace de alea de 30 lei

#54
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007

 lucianer, on 7th February 2010, 22:20, said:

Pot spune ca masina merge perfect.Costa si putin un plin(80 ron).

:coolspeak:
Ma gandesc tot mai serios sa o fac si eu!
Am primit oferta  - 3.100 ron cu rezervor toroidal....
In mai putin de 1 an se "amortizeaza" investitia!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate