Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

Prețuri coroane și alte discuții...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
61 răspunsuri în acest subiect

#37
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 01.06.2007
Am gasit un medic stomatolog care a spus ca-mi ia 1000 lei pentru toata lucrarea (pivot, 3 coroane din portelan etc). Ce ziceti? Este bine?

#38
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005

View PostMariusxzoner, on 11th December 2009, 16:49, said:

Am gasit un medic stomatolog care a spus ca-mi ia 1000 lei pentru toata lucrarea (pivot, 3 coroane din portelan etc). Ce ziceti? Este bine?
Daca ala e portelan, atunci e bine.

#39
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 01.06.2007
Of, numai probleme am. :(
Ma doare maseaua la care s-a facut obturatie. E normal?  (ma doare putin si capul) Durerea o am de ieri (de cand am facut obturatie) si pana acum. Am luat un algozone, insa am scapat de durere doar pentru 2-3 ore...

#40
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 240
  • Înscris: 16.09.2008

View PostMariusxzoner, on 11th December 2009, 17:05, said:

Of, numai probleme am. :(
Ma doare maseaua la care s-a facut obturatie. E normal?  (ma doare putin si capul) Durerea o am de ieri (de cand am facut obturatie) si pana acum. Am luat un algozone, insa am scapat de durere doar pentru 2-3 ore...
Fa o radiografie si pune sa o vedem si noi.

#41
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Doar nu-și face radiografie acum special ca s-o vedem noi, nu?


Dacă durerea persistă și se agravează ar trebui să meargă înapoi la medicul care l-a tratat!

#42
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 01.06.2007
Am intrebat un medic stomatolog + ca am cautat pe net informatii despre acest lucru si mi s-a spus ca e normal sa doara cateva zile dupa ce s-a facut obturatia. Durerea este cat de cat suportabila, sper sa treaca.

Eu am stat acum si m-am gandit la o chestie. De ce trebuie neaparat sa extrag premolarul 2(ce a mai ramas din el) pentru a face lucrare pe 3 dinti? (premolar 1, premolar 2 si molar) Am auzit destul de des lucrul asta: "extractia e pe ultimul loc". Nu e mai simplu sa se introduca un pivot in premolarul 2 (radacina este buna, cel putin asa am vazut dupa radiografie)...si sa se puna coroana, urmand sa se faca aceeasi operatiune si la molar? De ce trebuie sa sacrific inca un premolar?
Din premolar mai e o bucatica foarte mica (cred ca nici 5%) insa radacina este intreaga. Chiar nu se mai poate face nimic? Imi recomandati sa merg si la alt medic pentru o alta parere?
Eu am programare miercuri pentru extractie, insa va dati seama ca nu pot sa merg cu o asemenea propunere ("stiti, da' nu puteti sa-mi puneti pivot si sa nu faceti extractie...?") pentru ca medicul pierde bani (banii de pe extractie, de pe o coroana etc). :)

Greu e si cu dantura asta...

Editat de Mariusxzoner, 11 decembrie 2009 - 20:50.


#43
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
De unde știi tu că rădăcina aia e bună, așa ti-ai dat tu seama de pe radiografie?
Dacă radiografia e la tine poți să-i faci o poză și îți putem spune mai multe, altfel nu!

#44
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 01.06.2007
Asa mi s-a parut, e o parere de necunoscator. Radiografia nu o am la mine, este la cabinet. :(
Chiar nu stiu ce sa fac? Sa merg miercuri la extractie? :(

#45
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 25.11.2009
daca dintele este fracturat sub gingie, pana la nivelul osului, sau mai adanc in os, atunci nu  se mai poate recupera, si indicatia de extractie este intemeiata.  Daca pui si o poza e si mai bine.

#46
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Depinde și apical cum stă treaba...
Cam de cât timp îl ai în stadiul în care e acum?

#47
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 01.06.2007
Da, e putin sub gingie. Il am in aceasta stare de 1 an.

Stiu ca poate nu ajuta la nimic, dar ca idee.

Pe radiografie era vizibila radacina exact pana unde am trasat linia rosie.
[ http://img706.imageshack.us/img706/2572/fotoapc23.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

As putea sa va fac si o poza la acel premolar (Doamne :)) ), insa nu este vizibil decat un mic coltisor, iar restul e acoperit de gingie. :)

#48
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 25.11.2009
Din pacate, trebuie sa va luati la revedere de la dinte; pe film, se vede o obturatie incompleta de canal, radacina este curbata, astfel incat un tratament optimal de canal nu prea este posibil, iar la varful radacinii aveti o infectie.
Chiar daca se opereaza dintele la varful radacinii, in vederea inlaturarii procesului periapical, ramane o radacina scurta, care nu prea poate suporta un stift si o coroana.

#49
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu cred că-i radiografia lui.

#50
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 25.11.2009
cred ca e vorba de o radiografie mai veche

#51
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 01.06.2007
Nu e radiografia mea, daca era...o aratam din prima. Eu am vrut sa va arat ca idee pana unde se mai vede ceva din premolar.
Cred ca o sa fac zilele astea inca o radiografie si o sa cer sfatul mai multor medici. O sa o scanez si o sa o pun si aici pe forum.


Recunosc ca frica cea mai mare este de extractie. Prefer sa-mi bage ace, sa-mi faca obturatii si alte minuni, insa nu extractie. Sansele ca sa lesin sunt de 100% :) . Prima data cand mi s-a scos nervul era sa lesin, insa am facut "gimnastica", doamna doctor mi-a dat o bomboana, m-a stropit cu apa...si dupa vreo 10 minute am reusit sa-mi revin putin (ma luase un tremurat, ca si cum mi-ar fi fost frig). Apoi, cand am mers spre casa era sa cad pe jos.
Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie la extractie (am la activ cate un lesin pentru fiecare vaccin facut + lesin de fiecare data cand mi s-a luat sange). Frumos, nu? :)
Nu stiu ce sa ma fac....

Editat de Mariusxzoner, 11 decembrie 2009 - 22:05.


#52
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 25.11.2009
hehe, am scris degeaba...

#53
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 01.06.2007
Scuzati-ma ca v-am indus in eroare.
Cred ca orice sfat este inutil pana nu aduc o radiografie...

#54
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Păi acum am înțeles mai bine problema... ești anxios în legătură cu extracția! Asta se poate rezolva în multe moduri... n-ai de ce să-ți faci probleme inutile!
Iar referitor la dintele ăla dacă mai poate fi salvat pentru un pivot sau nu, ai înțeles și tu ce ne trebuie să vedem :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate