Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19803 replies to this topic

#19369
stiinta_craiova

stiinta_craiova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 31.08.2009
salutare la multi ani. am 2 ab orange unul fan 10 altul smart 17 am inteles ca nu pot fi reduse la ab mai mici  dar pe site cand vreau sa i-au un tel in rate cu prelungire doar 1 nr il arata ca as putea lua cu el nu si al 2lea desi pe site la nr respective spune ca pot lua telefon la pret redus. doar unul sa fie elgibil pt rate? desi pe amandoua nr am luat tel in rate unul se achita in decembrie si unul in ianuarie ms. cine stie o oefrat avantajoasa la retentie si cum a obtinut-o ms

#19370
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011

 redbluezone, on 29 decembrie 2022 - 18:22, said:

  • portat 4 numere din ORO in VDF pentru urmatoarea oferta:4 x RED 15 redus la 5 euro cu net, minute si sms national nelimitat, 600 min internationale UE, US & Canada si 10 GB date in roaming, contract 2 ani. Retea 5G.
  • contraferta Orange dupa introducerea cererii de portare: nelimitat minute si SMS national, 70 GB date nationale, 200 min internationale UE (fara tarile baltice), US & Canada. Fara roaming. Fara mentiune privind reteaua: 4 sau 5 G.
concluzia mea: dupa 12 ani de portocale schimb meniul pe rosii.

Cat net ti-au oferit pe langa cel de roaming? Minutele internationale se pot folosi si catre UK?

Edited by maladetz, 05 January 2023 - 20:59.


#19371
PunisheRafk

PunisheRafk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.08.2012
am primit urmatoarea oferta dupa ce am facut cerere de oportarea, aveam un smart plus 25.

nelimitat min in orange
1000 min national
internet nelimitat 4g+
2 euro (inclusiv tva)
12 sau 24 de luni

dar a trebuit sa-i refuz, ofertele la retentie sunt mai proaste decat cele la "reportare"

#19372
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011
Pai contraoferta a fost foarte buna, te-a obligat contractul vodafone sa nu poti da inapoi?

#19373
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
cred ca a vrut sa zica 20 euro
e foarte slaba oferta

#19374
PunisheRafk

PunisheRafk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.08.2012
eu aveam 17,5 euro pe luna  - smart plus 25 redus prin corporatie

mi s-a oferit 2 euro pe luna beneficiile de mai sus, cred ca e destul de clar specificat.

nu m-a obligat nimeni contractual, efectiv nu am vrut eu, media mea de consum internet oricum nu depaseste 1gb maxim lunar si m-am gandit la faptul ca peste 12 luni (cat am facut eu noul contract) pot oricand sa ma portez inapoi la orange si sa beneficiez de o oferta tot prin corporatie cu terminal inclus la un pret foarte bun.

Ofertele de retentie sunt ok doar daca vrei sa ai tehnologiile vechi si sa nu ai un discount la terminal, in rest cam asta e

#19375
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010
Abonamentul oferit este foarte bun. Eu l-aș fi acceptat fără să stau pe gânduri.

#19376
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
Se poate (un pic) mai bine la concurenta (pentru cei care au nevoie de 5G dar nu folosesc net "nelimitat")
https://forum.softpe...8#entry29577574

Din cate stiu eu, beneficiile sunt:

125 GB net 5G
250 sms nationale
nelimitat minute nationale
100 min internationale

Edited by sas_ro, 07 January 2023 - 11:46.


#19377
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 26.06.2009

 maladetz, on 27 decembrie 2022 - 19:38, said:

In mod normal acea majorare ar trebui facuta cu acordul clientului, nu pur si simplu cand vor si cum vor ei printr-o simpla instiintare.
E ca si cum iti inchiriez un apartament cu 300eur si luna viitoare iti trimit factura in care iti spun ca in contextul actual , inflatie si bla bla va trebui sa-ti maresc chiria la 500eur iar tu trebuie sa platesti doar pentru ca te-am instiintat anuland ce este scris in contractul incheiat .

In mod normal... ar trebui sa citesti ce ai semnat! :-)

Daca in exemplul tau ai specificat in contractul initial ca tu ca proprietar poti sa maresti chiria cand vrea muschiul tau, cu preaviz de 30 de zile (caz in care daca chiriasul nu este de acord este liber sa plece in 30 de zile din apartament) atunci este ok. Ori exact chestia asta este specificata la toti operatorii: ei pot sa mareasca abonamentul (sa modifice conditiile contractuale) cand "vrea muschii lor" si daca tie nu iti convine esti liber sa pleci fara taxe de reziliere anticipata. Nu este valabil si reversul - chestie nashpa, dar te poti face tu operator si sa le arati "cum se face" moral si etic :-P

#19378
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011

 PunisheRafk, on 07 ianuarie 2023 - 08:32, said:

eu aveam 17,5 euro pe luna  - smart plus 25 redus prin corporatie

mi s-a oferit 2 euro pe luna beneficiile de mai sus, cred ca e destul de clar specificat.

nu m-a obligat nimeni contractual, efectiv nu am vrut eu, media mea de consum internet oricum nu depaseste 1gb maxim lunar si m-am gandit la faptul ca peste 12 luni (cat am facut eu noul contract) pot oricand sa ma portez inapoi la orange si sa beneficiez de o oferta tot prin corporatie cu terminal inclus la un pret foarte bun.

Ofertele de retentie sunt ok doar daca vrei sa ai tehnologiile vechi si sa nu ai un discount la terminal, in rest cam asta e
Pai practic ti-au oferit peste 50% reducere fata de oferta vodafone, eu as fi luat-o :)

 Xman_ghio, on 07 ianuarie 2023 - 11:59, said:

In mod normal... ar trebui sa citesti ce ai semnat! :-)

Daca in exemplul tau ai specificat in contractul initial ca tu ca proprietar poti sa maresti chiria cand vrea muschiul tau, cu preaviz de 30 de zile (caz in care daca chiriasul nu este de acord este liber sa plece in 30 de zile din apartament) atunci este ok. Ori exact chestia asta este specificata la toti operatorii: ei pot sa mareasca abonamentul (sa modifice conditiile contractuale) cand "vrea muschii lor" si daca tie nu iti convine esti liber sa pleci fara taxe de reziliere anticipata. Nu este valabil si reversul - chestie nashpa, dar te poti face tu operator si sa le arati "cum se face" moral si etic :-P
Eu cred ca lumea ar fi mult mai plictisitoare fara persoane ca tine :)
Acum lasa off topicul si spune ce oferta de retentie ai obtinut de la orange in ultimul an.

#19379
stiinta_craiova

stiinta_craiova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 31.08.2009
doar la contractul primit online se poate refuza in 30 zile? la cel semnat in sediu orange nu?

#19380
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018
in 14 zile calendaristice, nu 30,iar pentru cel semnat in sediile fizice ar fi vorba de cel mult 24 de ore.

#19381
shadow899

shadow899

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2022
Pe contractul meu scrie ca pot renunta gratuit la contract in 30 zile de la data incheierii . Contract nou încheiat la distanta

#19382
stiinta_craiova

stiinta_craiova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 31.08.2009
am renuntat la oferta prelungirii ab la orange. doresc sa ma portez. unde credeti ca-i mai bine sa ma portez ca sa primwesc o contra oferta buna de la orange?

#19383
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 05.12.2016
În yoxo

#19384
Proful

Proful

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,302
  • Înscris: 21.12.2007

 stiinta_craiova, on 09 ianuarie 2023 - 16:10, said:

am renuntat la oferta prelungirii ab la orange. doresc sa ma portez. unde credeti ca-i mai bine sa ma portez ca sa primwesc o contra oferta buna de la orange?

La Digi ar fi usor si de renuntat apoi.

#19385
inu123

inu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 16.07.2006
Deci daca imi schimb abonementul actual care e de 8 euro in Smart Plus 15 redus la 7,50€/lună, peste 2 ani pretul o sa fie 15 euro pe luna, sau o sa se prelungeasca tot cu 7.5?

#19386
shadow899

shadow899

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2022
Revine la 15

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate