Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

EMAG - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6677 replies to this topic

#2935
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Nu, n-am fost incoerent. Am recitit mesajele. Acum esti in eroare. Am modificat (completat) intr-adevar in mesaj cuvantul "emag" si am completat propozitia cu "politica de preturi" pentru a elimina orice dubiu. In nicun caz n-am modificat cuvantul "probleme" cu "vina", cum ai spus. N-am nicio intentie pentru off-topic. Multumesc pentru atentionari, dar acum chiar nu e cazul.

#2936
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Rectific: n-am modificat "vina" cu "problema". N-am fost atent! :) On-topic: magazinul emag nu mai e ce-a fost, dar lucrurile evolueaza (sau involueaza). Am prins vremurile cand comandai un "pix" si-l primeai a doua zi acasa, cu transport gratis. Intre timp piata a evoluat, s-a suprasaturat de anumite produse si e normal ca magazinele sa se orienteze in functie de cerintele pietii. Intre timp, calitatea anumitor produse a inceput sa fie tot mai slaba, si de aici problemele cu garantia. Iar personal calificat (si de calitate) in depanare e tot mai greu de gasit si necesita experienta (probabil de aici si nemultumirile unora si ale mele personal).

Sa incercam sa fim cat mai obiectivi (iar magazinele online cat mai corecte).

#2937
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
pai acea gratuitate era pt a te atrage ca si client, a tinut cat a tinut, pe urma dupa ce a prins teren si a prins la public, au schimbat treptat cate ceva, insa pana sa realizeze unii, au fost prinsi deja de mirajul numelui. a ajuns ca tot ce se compara sa fie comparat cu eshit. nu o persoana de aici a scris ca va cumpara de la eshit, pt ca restul nu sunt de incredere, ca nu au treaba cu comertul online si chestii de genul.

dar ma intreb, daca tot ne plangem de monopolul strainilor si faptul ca le dam lor banii, in loc de cei mici ai nostri, atunci de ce ne incapatanam sa consideram eshit ca fiind mana cereasca?

indiferent de situatie, are si parti bune si parti rele. cand a fost nevoie de ajutorul lor, l-am si primit, ba mai mult decat m-as fi asteptat, insa alterori m-au si enervat atunci cand unele persoane incompetente au actionat in pofida discutiilor avute cu aceasta si m-am terzit fara produse, a trebuit sa merg personal la ei ca sa lamuresc situatia.

ba chiar uneori am observat ca au o gama foarte mica de produse, ceea ce nu s-a schimbat foarte mult, insa le completeaza partenerii golurile avute de ei, astfel ca acum pare a fi o gama foarte larga de produse, dar vandute de ei sunt sub jumate uneori. iar preturile practicate ...

#2938
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Crezi ca la alte emagazine e altfel? Depinde peste ce oameni dai. In principiu, eu ma orientez spre ce gasesc mai ieftin si unde. Daca produsul e bun si n-are probleme, n-o sa ai probleme nici cu magazinul. Dar daca ai probleme cu produsul si cumperi de pe aiurea, s-ar putea sa-ti para rau ca n-ai cumparat de la un magazin care-ti preia produsul gratis de acasa. Sau ca ai cumparat de la un emagazin unde vorbesti cu persoane toante si rauvoitoare la telefon (ba s-ar putea sa-ti smulgi si parul din cap).

E nu-s fan cutare sau cutare. Cand cumperi produsul, trebuie sa te "orientezi", sa studiezi putin piata si oferta de produse (in general vorbesc). Si sa iei cea mai buna decizie. Uneori si eshit poate fi o decizie buna.

Partenerii emag (unii) lasa de dorit in ceea ce priveste seriozitatea. Am cumparat de la emag un fier de calcat mai deosebit (de fapt Flanco il vindea prin emag, dar eu aveam cont la emag) si mi-a ajuns intr-o saptamana si zgariat pe talpa. Dupa mii de telefoane la emag si Flanco, unde ma pasau ca o minge de ping-pong si deplasari la magazinul Flanco, unde astia habar n-aveau ce-i cu dansii,  pe temperaturi de 45 de grade, mi s-a pus pata urat de tot pe Flanco! :D

#2939
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostDany_Darke, on 13 februarie 2016 - 21:42, said:

pai acea gratuitate era pt a te atrage ca si client, a tinut cat a tinut, pe urma dupa ce a prins teren si a prins la public, au schimbat treptat cate ceva, insa pana sa realizeze unii, au fost prinsi deja de mirajul numelui. a ajuns ca tot ce se compara sa fie comparat cu eshit. nu o persoana de aici a scris ca va cumpara de la eshit, pt ca restul nu sunt de incredere, ca nu au treaba cu comertul online si chestii de genul.

dar ma intreb, daca tot ne plangem de monopolul strainilor si faptul ca le dam lor banii, in loc de cei mici ai nostri, atunci de ce ne incapatanam sa consideram eshit ca fiind mana cereasca?

indiferent de situatie, are si parti bune si parti rele. cand a fost nevoie de ajutorul lor, l-am si primit, ba mai mult decat m-as fi asteptat, insa alterori m-au si enervat atunci cand unele persoane incompetente au actionat in pofida discutiilor avute cu aceasta si m-am terzit fara produse, a trebuit sa merg personal la ei ca sa lamuresc situatia.

ba chiar uneori am observat ca au o gama foarte mica de produse, ceea ce nu s-a schimbat foarte mult, insa le completeaza partenerii golurile avute de ei, astfel ca acum pare a fi o gama foarte larga de produse, dar vandute de ei sunt sub jumate uneori. iar preturile practicate ...
Care sunt astia?
Daca au produse mai ieftine ca emag si altex o sa iau de la ei si ca seriozitate sa nu fie sub ei.

Edited by I2O, 13 February 2016 - 22:08.


#2940
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Alegerea este în vârful degetelor....,la un moment dat serviciile unui furnizor ni se vor părea părtinitoare.Tocmai de aceea putem să alegem /încercăm altceva.Asta e, emag-ul sa lăsat puțin pe-o parte,și-a făcut „cota de piață”.Ani trecuți îmi plăceau livrările fulger:la amiază dădeai comanda ,a 2 zi dimineață fan-ul era la poartă.Acum livrare în 2-3 zile,oferte super umflate.Din fericire mai au și zile/oferte bune în care mai cumpăr câte ceva....Asta e vorba reclamei:„Din fericire suntem cu toți diferiți” Posted Image

#2941
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

View Postconstant7, on 13 februarie 2016 - 22:02, said:

Partenerii emag (unii) lasa de dorit in ceea ce priveste seriozitatea.
partenerii sunt la fel de seriosi/neseriosi ca emag: d-aia ii si certifica emag si isi asuma relatia cu respectivii.

#2942
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
N-am comandat niciodata de la emag si sa-mi ajunga produsele intr-o saptamana. E drept, uneori au facut si 3 zile! :D Mentionez ca n-am cumparat de black fraierday. Sunt lamurit insa cam cum sta treaba cu toate emagazinele... aproape.

#2943
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
I2O - la ai nostri ma refer la magazinele locale, magazine de cartier cum se mai spune acum, insa am ramas placut surprinsa atunci cand am gasit preturi chiar bune la unele componente fata de ceea ce se vinde online. evident ca depinde de oras, dar si de magazin. doar ca trebuie cautate.

#2944
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostDany_Darke, on 14 februarie 2016 - 01:41, said:

I2O - la ai nostri ma refer la magazinele locale, magazine de cartier cum se mai spune acum, insa am ramas placut surprinsa atunci cand am gasit preturi chiar bune la unele componente fata de ceea ce se vinde online. evident ca depinde de oras, dar si de magazin. doar ca trebuie cautate.

Din pacate nu au mai prea ramas...si alea care au ramas sunt foarte,foarte saracacioase.

#2945
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
asta cam asa este, au ajuns sa se axeze mai mult pe service. insa am gasit si de vanzare, e drept ca nu game de produse asa de mari cum este la alte magazine online.

#2946
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
De vreo trei ani super magazinele IT de cartier se ocupă cu vânzarea de mouși și umpleri de cartușe.
În rest, au prin rafturi cutii goale de plăci video și plăci de bază, iar dacă te interesează vreo componentă anume, te pun să dai avans, ca să fie siguri 100% că nu te vei răzgândi și că nu vei cumpăra între timp din altă parte, la un preț mai mic...

#2947
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
poate ca sunt si magazine de genul, nu stiu, la magazinele la care am avut ocazia sa intru, e drept ca pe comanda le aduceau, dar nu era nici un avans, se comandau, iar in aceeasi zi sau urmatoarea, erau in magazin pt ridicat. nu sustin ca toi fac la fel, am dat exemplul la care am fost martora. asa ca nu pot generaliza.

insa ma opresc aici cu acest subiect pt ca sunt offtopic de ceva vreme

#2948
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 08.09.2010
salutare.
stiti cumva cand va fi urmatoarea si cat mai apropiata data cu reduceri de preturi la emag? ( un fel de black friday ca sa zic asa )
multam

#2949
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
ori suni la ei sa-i intrebi, ori astepti promotia.

daca ar sti cineva, crezi ca ar mai cumpara produse acum? ar astepta ziua de promotie si aia e.

#2950
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 08.09.2010
daca fac comanda online cu ridicare produs din magazin ( un tv de exemplu ) in magazin mi se face si proba la produs?

#2951
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
doar daca ceri. dar tot tu trebuie sa mergi cu el la standul de probe, biroul de vanzare nu este acelasi cu standul de probe.

#2952
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Într-adevăr, sunt aproximativ 20 de metri între biroul de vânzare și standul de probe, deci există cam 1% șanse de împiedicare pe acel traseu.

View PostDany_Darke, on 16 februarie 2016 - 19:24, said:

daca ar sti cineva, crezi ca ar mai cumpara produse acum?
Cumpărătorii profesioniști nu cumpără absolut nimic în ianuarie + februarie, pentru că-n martie/aprilie există promoția anuală Crazy Days:

[ http://www.gadget-review.ro/wp-content/uploads/2014/04/emag1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate