Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...

De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...
 La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...

BMW i3 Hibrid vs Honda Jazz Hibri...

Cum instalez compilatorul gcc pen...
 

Bere

  • Please log in to reply
2728 replies to this topic

#2683
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

Vizualizare mesajtatimeu, pe 29 iulie 2022 - 16:07, a scris:

Vrajitorule vorbești a te găsești virbind.
Nemții mari băutori de bere beau berea din pahare cică speciale pentru fiecare sortiment de bere. Parca e vin și are nevoie de timp sa stea desfăcut sau in carafe cât mai largi...pahar.
Hai papa un 🍔 și bea o bere proaspătă la doza.
Ăștia folosesc o *tehnica" mai ales la cea nefiltrata când o toarnă în pahar.....parca drojdia nu circula prin tot paharul când o tot duc la gura și o lasă jos pe masa.
Mă rog de "descalificat" când e vorba de preferințele băutului de bere poate aduce în discuție numai un Pinocchio 🤥


In principal discutam de berile cu depuneri de drojdie, alea trebuie turnate special ca nah, drojdia aia e nebuna si se depune pe fundul sticlei si nu se desprinde asa usor.
Ia o bere germana de grau (Hefeweizen) si bea din sticla. Sa te vad eu cum bei ultima parte cu toata drojdia aia fara sa o scuipi. Nu mai bine o torni frumos in pahar potrivit sa bei o bere decenta?


Legat ce celelalte tipuri de bere e cam stiut ca berea nu se bea din sticla. Nu ma intelege gresit ca eu n-as face asa ceva, daca-s pe fuga evident ca beau din sticla, insa daca discutam despre simtit gustul berii nu ai ce face fara pahar.

Vizualizare mesajtatimeu, pe 01 august 2022 - 15:53, a scris:

Pentru bere chiar nu e nevoie de pahar pentru cele expuse de tine. Nici măcar la vin nu e așa de important paharul cât carafa și timpul de la desfăcutul sticlei, turnatul in carafa și degustatul.


Pentru Hefeweizen cel putin ai nevoie de pahar special, parca 550ml, pt ca berea aia face spuma mult mai multa si daca nu esti cunoscator nu poti sa o torni.

#2684
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,828
  • Înscris: 10.12.2006
La mine la Auchan a aparut Bere blonda Racnetul Carpatilor IPA, alcool 7.8%, 0.5L
Acum e la reducere 5 lei dupa campania aia cu 300 de beri. Si Primator IPA e 5.99 si altele. Se poate vedea adaosul imens pe care il au magazinele pe aceste beri.

#2685
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,743
  • Înscris: 21.06.2016

Vizualizare mesajtatimeu, pe 02 august 2022 - 15:47, a scris:

Vrajitorule toată lumea știe că dacă dopul de pluta nu închide bine vinul se oțetește , se strica.
Faptul că îți toarnă în pahar nu are nici o legătură cu verificarea daca e borșit sau nu.

Du-te ma de aici :D
1. Vinul nu e oteteste cind se strica, ca nu e porcaria aia de buturuga. Cel mai des se intimpla sa fie "corked"
https://www.winespec...nt-and-tca-3346

2. Vinul se pune pentru a fi verificat.

https://www.winespec...l-taste-of-wine





Citat

Vinului ii trebuie o anumită perioadă de timp sa fie liber prin pahar carafa pentru a elibera aromele și foarte putini oameni sunt capabili sa descrie aceste arome, bine și consistența și altele.

Nu toate vinurile au nevoie de aerare, numai cele reductive. Si exista mici "aparate" care o fac in timp ce il torni, am eu unul acasa, bazat pe efectul Bernoulli.
Vinurile reductive nu au nevoie de aerare.

Vizualizare mesajtatimeu, pe 02 august 2022 - 15:47, a scris:

Eu nu pun botul la descrierile de pe etichete deci clar m-am descalificat la această probă

Pe linga poveste descriereile alea au o parte destul de tehnica, care iti arata doar gustul vinului.

#2686
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 15.10.2007
Gustul se simte nu se arată.
Astăzi 99% din tot vinul e reductiv.
Poate la tine în pivniță faci vinul in butoi de plastic descoperit și în contact permanent cu aerul.
Că ai tu acasă chestii care încearcă să intensifice aroma unui vin in 10 secunde e foarte bine. Până la urmă e ok sa te păcălești singur ce sa zic
Spor la degustat.

#2687
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ursus Amber Regal. Nu e deloc rău...

#2688
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
De încercat berea Guinness, dar direct în Irlanda, de preferat la fabrica lor din Dublin, ori în pub-urile cu review-uri bune. La turul storehouse-ului lor, sus, ai o bere gratuită. Turul nu m-a dat pe spate, fiind orientat mai mult pe partea de branding și marketing, mi-a plăcut mai mult fabrica Stiegl din Salzburg, dar asta e altă discuție. Au și un sortiment lager ceva, făcut tot de ei, dar sub alt nume.
  Nu sunt expert în bere, dar e de departe, probabil, peste marea majoritate a berilor de la noi.

Edited by Vlad_22, 22 August 2022 - 17:56.


#2689
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,828
  • Înscris: 10.12.2006
Am baut draft in UK si e aceeasi bere cu ce avem noi pe raft, gust identic. Cred ca asta e un lucru pozitiv si motivul pentru care costa 8 lei sticla de 0.33 la noi, nu o produc in Romania sa iasa pisoarca.
Am baut si Guinness Original si West Indies Porter, dar nu mi-au parut ceva special.

#2690
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, păi se produce doar la ei. Mai au și prin Australia, ceva, dacă nu mă înșel.

Edited by Vlad_22, 22 August 2022 - 17:57.


#2691
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,828
  • Înscris: 10.12.2006
Cat timp o fac ei se mentine calitatea.
La noi numai Heineken produce Ciuc, Golden Brau, Bucegi, Silva, Neumarkt, Birra Moretti, Edelweiss.

Apropo a ajuns si la noi berea asta 3x0.33 importata din Italia, chiar e buna in comparatie cu pisoarca produsa de Heineken. Deocamdata am vazut Bianca in Lidl si Rossa in Kaufland, sper sa apara si IPA candva.

https://www.carrefou...1=Birra Moretti

Edited by Mizu, 22 August 2022 - 20:17.


#2692
catalinescu

catalinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.11.2004
Am vazut Moretti IPA in Mega Image (Bucuresti) ~13.99 lei parca. Bunicica (raman cu gandul la BrewDog IPA).
Moretti La Rossa e ca la mama ei acasa.

Edited by catalinescu, 23 August 2022 - 14:52.


#2693
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,828
  • Înscris: 10.12.2006
Am gasit-o azi in Careffour si pe asta. Am luat-o de curiozitate, dar eu nu prea beau bere blonda.

[ https://www.terranovaalimenti.it/wp-content/uploads/BR0600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2694
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Efes Draft mi se pare printre cele mai bune beri pe care le poti cumpara la noi. Din pacate, nu stiu ce s- a intimplat dar nu se mai gaseste in supermarketuri. Am gasit azi citeva sticle intr-un magazin de cartier si le-am luat pe toate. Nu mai am drumuri cu masina la ora asta si merge una, chiar doua, seara in terasa... Slante!

Attached Files


Edited by pedros_2005, 24 August 2022 - 19:14.


#2695
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,743
  • Înscris: 21.06.2016
E ok, dar nici pe departe intre cele mai bune. Magazinele sunt pline de beri germane, belgiene, din UK, artizanale etc mult mai bune.

#2696
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Fiecare cu gusturile proprii, I guess. La o bere, își dau cam toți seama, între una bună și alta, așa, mai de "zugravi". La vin, însă, e mai greu, fără cunoștințe temeinice.

#2697
vyrusu

vyrusu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.01.2007

View Postpedros_2005, on 24 august 2022 - 19:13, said:

Efes Draft mi se pare printre cele mai bune beri pe care le poti cumpara la noi. Din pacate, nu stiu ce s- a intimplat dar nu se mai gaseste in supermarketuri. Am gasit azi citeva sticle intr-un magazin de cartier si le-am luat pe toate. Nu mai am drumuri cu masina la ora asta si merge una, chiar doua, seara in terasa... Slante!

Tuborg a pierdut licenta si nu mai importa Efes Draft. Intr-adevar, era printre cele mai bune beri.

#2698
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
O bere buna:

#2699
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

View Postpedros_2005, on 24 august 2022 - 19:13, said:

Efes Draft mi se pare printre cele mai bune beri pe care le poti cumpara la noi. Din pacate, nu stiu ce s- a intimplat dar nu se mai gaseste in supermarketuri. Am gasit azi citeva sticle intr-un magazin de cartier si le-am luat pe toate. Nu mai am drumuri cu masina la ora asta si merge una, chiar doua, seara in terasa... Slante!
Paharul e demential, face tot banii…exact ce trebuie pentru a bea o bere buna

View Postvyrusu, on 15 octombrie 2022 - 12:57, said:



Tuborg a pierdut licenta si nu mai importa Efes Draft. Intr-adevar, era printre cele mai bune beri.
Tuborg e un brand, producatorul e cu totul alceva. Marca de bere Tuborg , in Romania, e produsa de Brew…si nu mai stiu cum (cu scuzele de rigoarea ca nu imi mai amimtesc acum numele companiei), care mai produc si Skol si Carlsberg in Ro.

Efes , nu stiu exact importatorul oficial, dar …sigur e aceeasi compania ce produce Tuborg? M-as ca mira, dar ma rog. Si eu cumparam mult Efes pe vremuri, cand bagam bere mai multa , simeu o gasesc o bere ok, imimaeuc aminte ca pemsticlele de efes era lipita o eticheta alba cu tradicerea in romana si cu importatorul, daca mamdiceam in 3 supermarketuri mari , la efes gaseam 3 dimensiuni de etichete albe, asta ma duce cu gandul la importatori diferiti.

View PostVlad_22, on 22 august 2022 - 17:50, said:

De încercat berea Guinness, dar direct în Irlanda,
Aia nu e bere, e o blasfemie adusa berii. Parere personala.

#2700
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

View Postcuculea, on 17 octombrie 2022 - 03:26, said:


Paharul e demential, face tot banii…exact ce trebuie pentru a bea o bere
Ce sa zic? O bautura buna e buna in orice pahar (bine, excludem berile albe, care trebuie in pahare dintr-alea mari pt a incorpora si ce se lasa la fundul sticlei). Acolo eram in terasa de la garaj, tocmai ce ajunsesem acasa si mi-era sete rau. Tot timpul tin prin garaj 1-2 pahare curate (am si un frigider pe partea cu masina mea, exact linga usa masinii). Vara, cind e cald rau si cind ajunga mai spre seara acasa asta e primul lucru pe care il fac, iau o bere din frigider si o beau in terasa... Printre placerile cele mai mari...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate