Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de convine unora sa cumpere p...
 Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...
 Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18
 

accident

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
dana_dana

dana_dana

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 19.10.2009
In urma cu o saptamana am fost victima unui accident pe o trecere de pietoni, soferul a recunoscut vina, am fost dusa la un spital din apropiere, am avut ambii genunchi loviti si o lovitura in partea stanga la coaste. Am fost obligata in aceeasi zi sa dau declaratie la politie chiar daca eram la doar 30 minute dupa accident, am tinut legatura cu soferul implicat timp de o saptamana urmand a ne intelege . Numai ca, am aflat ca acesta incearca sa musamalizeze totul. Am mers si am scos certificat medico-legal, mi-au fost acordate sub 10 zile de tratament, ...mai departe nu stiu cum sa procedez. Poate ma puteti indruma in vreun fel...nu as vrea sa-i fac rau dar doresc dreptate. As dori sa intru in posesia actului de constatare la fata accidentului intocmit de politie, insa nu stiu daca e posibil. Va rog din suflet, cine ma poate ajuta sa -mi scrie...va multumesc anticipat !

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.115
  • Înscris: 24.02.2006
ce intelegi prin "dreptate" ?

#3
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.253
  • Înscris: 19.11.2007
Probabil ceva"despagubiri".ON:Cred ca ar trebui sa te duci la politie,doar ei te pot ajuta.

#4
dana_dana

dana_dana

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 19.10.2009
[quote name='_Smiley_' date='19th October 2009, 08:32' post='7209249']
ce intelegi prin "dreptate" ?
[/quote
dreptatea o poate stabili doar o instanta, (nu ogligatoriu), insa nu e drept ca cei vinovati pur si simplu sa sfideze legile firesti doar pt ca au bani sau influente. nu eram eu...putea fi oricine....

#5
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.746
  • Înscris: 21.12.2008
Orice om va incerca sa reduca cat mai mult consecintele unei actiuni nefericite. Si tu si eu si oricine, am incerca sa iesim cat mai ieftin dupa ce am pocnit un om pe trecerea de pietoni. Hai sa nu fim ipocriti sa credem ca noi suntem buricul cinstei si onoarei. Doar nu vrei sa se duca sa zica "domnilor politisti recunosc tot, dati-mi pedeapsa maxima si domnisoarei stabiliti-i despagubire maxima".

Nu, nu se va intampla asa. Datoria lui e sa scape cat mai ieftin, datoria ta e sa capeti cat mai mult. Iesi la lupta si incearca sa scoti cat mai mult posibil pe caile pe care ti le pune la dispozitie legea. Statul degeaba si timpul pierdut se vor contabiliza in detrimetrul tau. Vrei bani, angajeaza un avocat rechin si promite-i 50% din ce scoate. Il face pe ala ca la nufarul iar tu ai sa te miri ca mai traiesti dupa ce ai sa vezi rapoartele medicale obtinute de avocat. Succes.

Editat de SPF, 19 octombrie 2009 - 08:29.


#6
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.047
  • Înscris: 23.02.2007
Hai ca nici nu ai patit mare lucru. Traim intr-o era in care circula zilnic milioane de masini aglomerate prin frumoasele noastre orase. Este foarte greu sa fii sofer in ziua de astazi, mai ales in Bucuresti. Uite acuma era sa dau peste o baba, aveam toate geamurile ude de la ploaie, plus stalpul din stanga de la parbriz si baba no problem, se plimba mamaie pe mijlocu strazii. Sub 10 zile de ingrijiri e fix nimic, o vanataie pe care o capeti si in timp ce faci curat prin casa. Eu in locul tau i-as multumi soferului ca a reusit sa incetineasca atat de mult sau pentru ca circula cu viteza redusa, care din ele o fi valabila, ca viteza mare sigur nu avea. ;)

#7
dana_dana

dana_dana

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 19.10.2009

 SINEKT, on 19th October 2009, 09:45, said:

Hai ca nici nu ai patit mare lucru. Traim intr-o era in care circula zilnic milioane de masini aglomerate prin frumoasele noastre orase. Este foarte greu sa fii sofer in ziua de astazi, mai ales in Bucuresti. Uite acuma era sa dau peste o baba, aveam toate geamurile ude de la ploaie, plus stalpul din stanga de la parbriz si baba no problem, se plimba mamaie pe mijlocu strazii. Sub 10 zile de ingrijiri e fix nimic, o vanataie pe care o capeti si in timp ce faci curat prin casa. Eu in locul tau i-as multumi soferului ca a reusit sa incetineasca atat de mult sau pentru ca circula cu viteza redusa, care din ele o fi valabila, ca viteza mare sigur nu avea. ;)
Ma amuza comentariul tau. Serios, chiar asta am sa fac, sa-l sun si sa=i multumesc ! Stii care e faza ? nu ca am eu ghenunchii juliti ci faptul ca nu vreau sa ma las prostita . Eu ceream un sfat totusi, nu o "judecata " ! Oricum , merci !

#8
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.732
  • Înscris: 10.04.2004

 SINEKT, on 19th October 2009, 07:45, said:

Hai ca nici nu ai patit mare lucru. Traim intr-o era in care circula zilnic milioane de masini aglomerate prin frumoasele noastre orase. Este foarte greu sa fii sofer in ziua de astazi, mai ales in Bucuresti. Uite acuma era sa dau peste o baba, aveam toate geamurile ude de la ploaie, plus stalpul din stanga de la parbriz si baba no problem, se plimba mamaie pe mijlocu strazii. Sub 10 zile de ingrijiri e fix nimic, o vanataie pe care o capeti si in timp ce faci curat prin casa. Eu in locul tau i-as multumi soferului ca a reusit sa incetineasca atat de mult sau pentru ca circula cu viteza redusa, care din ele o fi valabila, ca viteza mare sigur nu avea. ;)
Iarta-ma ca te intreb: Tu esti cu capul?
Cum adica nu a patit mare lucru? Era pe trecerea de pietoni? E dreptul ei frate. Tu stai in masina la caldura, te doare la bascheti, ce te impiedica sa opresti la trecere sa o lasi sa treaca, ca tot merge prin ploaie si vant.
Sunt curios, daca erau mama/sotia/ fata ta la fel gandeai?

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.115
  • Înscris: 24.02.2006
dana_dana, legea pe care doresti tu sa o respecte toti spune asa:
-cheltuielile medicale le plateste vinovatul(sau RCA-ul lui, daca are)
-daca sunt sub 10 zile de ingrijiri medicale, nu se incepe urmarire penala; se da amenda si se suspenda permisul pt 30 de zile
-daca victima (tu) considera ca merita ceva despagubiri, trebuie sa-l actioneze in instanta pe vinovat

tu spui ca respectivul vrea sa musamalizeze totul si ca vrei dreptate. fii mai explicita. ce anume incearca respectivul sa faca  si ce anume vrei tu sa se intample mai departe?

#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004

 Goofy, on 19th October 2009, 09:21, said:

Iarta-ma ca te intreb: Tu esti cu capul?

Evident ca este.

ce te impiedica sa opresti la trecere sa o lasi sa treaca, ca tot merge prin ploaie si vant.

Judecind dupa replica, spatiul gol dintre urechi

Sunt curios, daca erau mama/sotia/ fata ta la fel gandeai?

Verbul asta nu se potriveste cu notiunea de spatiu gol dintre urechi. Dilema  :lol:

Lasind gluma la o parte, "atacurile" de pe trecerile de pietoni au cam devenit sport national. Asta-i consecinta faptului ca toate maimutele au dreptul la permis de conducere

#11
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Dar de faptul ca legea zica ca nenea pietonul ar trebui sa se asigure inainte de a topai pe trecere ca e dreptul lui sa fie acolo de ce nu se zice nimic?
Zilnic vad macar 10-20 de persoane inconstiente care efectiv sar de pe trotuar pe trecerea de pietoni. Se uita inainte si cand masina e f aproape de trecere hop si ei. O fi asta noul sport extrem si eu nu stiu ?Ar fi bine sa se gandeasca in primul rand la viata lor. Soferul de obicei scapa cu o amenda si suspendare permis pe o perioada de X zile dar pietonul poate avea sechele pe viata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate