Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Forex pentru incepatori ....

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
aztec11us

aztec11us

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 253
  • Înscris: 19.04.2006
salut la toti

m-am gandit (parte motivat de concursul XTB.RO cu acel Porsche Cayman, dar si sincer, pt ca mi se pare f dinamic) sa intru in Forex

evident, nu o sa imi risc banii si viata din prima  :D

poate ma ajuta cineva care stie Forex intrucatva, profesionistii sunt super-bineveniti

am folosit platforma de la xtb.ro   (aia pt concurs)

am si intalat-o si dupa ce am facut contul, am 10.000 lei virtuali     ( platforma e demo, deci nu ma joc cu bani reali)

evident, am si citit despre strategii, tipuri de grafice, trend, cand sa cumpar, cand sa vand, buy stop, sell stop, buy limit, sell limit etc.

deci poate ca am ceva cunostinte teoretice.....dar practica ne omoara  :D

mai intai, detaliile contului, ca sa stiti cum sta treaba ....
  
  deposit: 10.000 lei
  leverage: 1:100   ( sau x100 )
  PIP: 0,0001    ( folosesc doar perechi standard,  EUR/USD,  EUR/RON etc)

acum ...

CONCRET ..... am niste probleme cu aplicarea PRACTICA, a conceptelor, la ordinul instantaneu si pending
in ce sens ...

intai ....  ce inseamna ( sau cum cumpar/ vand, in ce cantitati) daca deschid un ordin, nu completez nimic la T/P sau S/L si dau direct click pe BUY sau SELL ?!
  de cati bani din acei 10.000 lei cumpar sau vand, daca nu scriu nimic la take profit si stop loss?

apoi, alt aspect

PLASAREA UNUI ORDIN CU EXECUTIE INSTANTANEE:
     cand incerc sa plasez unul si sa completez T/P ( take profit) sau S/L ( Stop Loss), imi da eroarea ,,Invalid S/L or T/P''
  indiferent ca vreau sa cumpar sau sa vand

   sa luam perechea cunoscuta  EUR/USD

si sincer sa fiu, nu prea am inteles ( dar nici tutoriale clare nu am gasit!!! in ciuda cautarilor de ore !), la cumparare sau vanzare, cum sa completez Take Profit si Stop Loss !


   adica pe clar .... daca la cumparare, la Take Profit pun valoarea mai mica si la Stop Loss, una mai mare sau invers :) ... idem si la vanzare

   atasamentul acestui post, e o imagine de noapte (noaptea tranzactiile sunt lente)

avand in vedere datele contului meu de mai sus, si vazand imaginea, sa imi spuneti, cum ati completa un ordin instantaneu pt vanzare si unul pt cumparare
  ( daca se poate si cu o explicatie clara, e si mai bine :D)

banuiesc ca va trebui sa presupunem un caz cand trendul o ia in sus, si unul cand trendul o ia in jos
  ( desi nu neaparat...am inteles cand sa cumpar si cand sa vand...eu ma refer la folosirea efectiva a ordinelor instantanee)

Puteti folosi si cifrele voastre pt exemple, am atasat acel screenshot pt a usura exemplificarea !

apoi

PLASAREA UNUI ORDIN PENDING  

  stiu teoretic, ce inseamna BUY LIMIT, SELL LIMIT, BUY STOP, SELL STOP etc.

aceeasi intrebare ca in postul mai sus ....cum functioneaza ( cum se completeaza) Stop Loss si Take Profit, la vanzare, respectiv cumparare ?
  valoarea mare la Take Loss sau Stop profit ? :D

iarasi atasez o imagine cu cifre pt usurarea exemplificarii

o alta nelamurire aici, e daca la fiecare din variantele LIMIT sau STOP, completarea la Take Profit si Stop Loss e la fel, sau se inverseaza :)

NOTA BENE: in imaginea aferenta ordinului pending, campul ,,at price'' care e acoperit de roll-out-ul cu LIMIT si STOP e zero si el, necompletat

Attached Files


Edited by aztec11us, 08 October 2009 - 01:34.


#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
E prematur sa lucrezi cu pending-uri  -  parerea mea...

Ar fi trebuit sa te descurci si tu, luand-o logic:  intri long (cumperi) - pui TP mai sus si SL mai jos; te las sa te gandesti singur ce faci la tranzactiile short (atunci cand vinzi)   :D

Daca te descurci cu engleza iti recomand babypips, daca nu incearca pe infobursier.

Ca tot ai pomenit de XTB, de ce nu te inscrii la cursurile lor ?

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pentru un concurs gasesti trainguri si tutoriale chiar la ei pe site.

pentru un real interes fii amabil si citeste cele 80 de pagini (!! :w00t:) postate de altii. asa e de bun simt.

http://forum.softped...showtopic=75942

Edited by spare-me, 08 October 2009 - 20:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate