Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

ADSL ori VDSL?..

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Am cautat cu google si n-am gasit ceva relevant ori mai mult in engleza si aici in forum la fel, nimic clar comparativ legat de cele doua chestii. Vreau in afara RDS care cam cade, un net de rezerva, ce sa aleg? care-i diferenta, care merge mai bine?
Ma interseaza in principal sa mearga jocuri gen World of warcraft, rareori cand cade RDS-ul - o sa ziceti ca atunci am nevoie de ceva net tare, dar nu e asa, eu am intrat si cu dial-up lol si am jucat WOW, bine, nu am intrat in batalii mari. Deci la ce vreau eu o sa mearga click ned adsl 4MB? Am vazut oferta lor http://www.romteleco...bonamente-adsl/
Ori se misca mai bine VDSL oferta mai mica de 20 MB? nu prea ma intereseaza daca nu e stabil si cade, ca am si fibra RDS, dar sa mearga decent
Mai stiti si alti provideri ieftini si buni ca net de rezerva, zap etc merita ori sunt varza?..

Edited by bubu™, 25 September 2009 - 21:24.


#2
as0das

as0das

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.02.2009

 bubu™, on 25th September 2009, 22:22, said:

Am cautat cu google si n-am gasit ceva relevant ori mai mult in engleza si aici in forum la fel, nimic clar comparativ legat de cele doua chestii. Vreau in afara RDS care cam cade, un net de rezerva, ce sa aleg? care-i diferenta, care merge mai bine?
Ma interseaza in principal sa mearga jocuri gen World of warcraft, rareori cand cade RDS-ul - o sa ziceti ca atunci am nevoie de ceva net tare, dar nu e asa, eu am intrat si cu dial-up lol si am jucat WOW, bine, nu am intrat in batalii mari. Deci la ce vreau eu o sa mearga click ned adsl 4MB? Am vazut oferta lor http://www.romteleco...bonamente-adsl/
Ori se misca mai bine VDSL oferta mai mica de 20 MB? nu prea ma intereseaza daca nu e stabil si cade, ca am si fibra RDS, dar sa mearga decent
Mai stiti si alti provideri ieftini si buni ca net de rezerva, zap etc merita ori sunt varza?..
Daca iti suporta linia minim 20MB e mai bun VDSL.

#3
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

 bubu™, on 25th September 2009, 22:22, said:

Am cautat cu google si n-am gasit ceva relevant ori mai mult in engleza si aici in forum la fel, nimic clar comparativ legat de cele doua chestii. Vreau in afara RDS care cam cade, un net de rezerva, ce sa aleg? care-i diferenta, care merge mai bine?
Ma interseaza in principal sa mearga jocuri gen World of warcraft, rareori cand cade RDS-ul - o sa ziceti ca atunci am nevoie de ceva net tare, dar nu e asa, eu am intrat si cu dial-up lol si am jucat WOW, bine, nu am intrat in batalii mari. Deci la ce vreau eu o sa mearga click ned adsl 4MB? Am vazut oferta lor http://www.romteleco...bonamente-adsl/
Ori se misca mai bine VDSL oferta mai mica de 20 MB? nu prea ma intereseaza daca nu e stabil si cade, ca am si fibra RDS, dar sa mearga decent
Mai stiti si alti provideri ieftini si buni ca net de rezerva, zap etc merita ori sunt varza?..
1.In primul rand intereseaza-te daca strada pe care locuiesti este sub acoperirea VDSL si mai ales daca nu ai mai mult de 1km fata de centrala.
2.VDSL este superior in viteze up/down ADSL. Diferenta fata de ADSL este suprafata (distanta) fata de centrala. ADSL-ul ajunge pana pe la ~4Km distanta. In rest aceasi stabilitate ca si ADSL-ul.
Succes.

#4
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
mersi. Cum adica daca-mi suporta linia 20MB? e cea mai mica optiune, cealalta e 40. Ori in fine, n-avem toti liniile la fel?...
Si ce centrala ca sunt afon, stiu de centrale termine prin cartiere dar de telefon nu-mi dau seama care sunt ori cum sa aflu...

#5
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

 bubu™, on 25th September 2009, 23:50, said:

mersi. Cum adica daca-mi suporta linia 20MB? e cea mai mica optiune, cealalta e 40. Ori in fine, n-avem toti liniile la fel?...
Si ce centrala ca sunt afon, stiu de centrale termine prin cartiere dar de telefon nu-mi dau seama care sunt ori cum sa aflu...

N-au de 40 Mb nimic. ADSL de 4 mai ziceai care e mai mic de 20 VDSL nu ?

#6
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
da, am scris gresit, au Clicknet VDSL 20 Mbps si 30 Mbps. Si mai aveam acele intrebari

#7
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

 bubu™, on 25th September 2009, 23:50, said:

mersi. Cum adica daca-mi suporta linia 20MB? e cea mai mica optiune, cealalta e 40. Ori in fine, n-avem toti liniile la fel?...
Si ce centrala ca sunt afon, stiu de centrale termine prin cartiere dar de telefon nu-mi dau seama care sunt ori cum sa aflu...
Nu sunt toate liniile la fel, in ceea ce priveste conexiunea internet pe tehnologia ADSL/VDSL! Asta pentru ca nu toti clientii internauti ai RTC locuiesc la aceasi distanta de centrala. Cei care stau la distanta mai mare de centrala telefonica, au implicit firul de telefon mai lung si viteza de trafic mai mica.
Cel mai bine suna la RC - RTC (1930) si intreaba daca strada ta se afla sub acoperirea ADSL pri VDSL si apoi intreaba ce oferte au pentru tine.
Succes!

#8
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
mersi dar tot as vrea sa stiu in afonia mea cum arata o centrala RTC pe strada. Cred ca o sa-mi iau de rezerva, pt ca am deja fibra RDS, cel mai ieftin, adica click net prima optiune - o fi chiar asa varza?.. si te obliga sa iei pe un an cel putin ori cum e? normal ar fi toti providerii sa dea chiar gratuit prima luna sa vezi cum e.... bataie de joc, baga-te pe un an fara sa probezi, si noi nu zicem nimic, legal etc

Edited by bubu™, 27 September 2009 - 14:59.


#9
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Pe dinafara arata ca o incinta de metal ~ 1.5X1.8X0.5 metri si din cate am vazut eu scrie pe ea Romtelecom Broadband

Uite aici cum arata :))
http://www.norc.ro/pano/IY8fKC9M/

Edited by gmanu, 27 September 2009 - 15:48.


#10
vannn

vannn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 30.08.2009

 Nick_13ro, on 26th September 2009, 12:40, said:

N-au de 40 Mb nimic. ADSL de 4 mai ziceai care e mai mic de 20 VDSL nu ?

pana acum.

vor introduce abonamente de 40 si 60Mbps la VDSL.

#11
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 vannn, on 27th September 2009, 16:59, said:

pana acum.

vor introduce abonamente de 40 si 60Mbps la VDSL.
Când?

Edited by kineceler, 27 September 2009 - 18:57.


#12
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Am sunat la ei si am si trimis un formular in acelesi timp si m-au sunat doua doamne diferite:) una mi-a spus ca e greu sa afle daca pot VDSL si mai ma suna a doua zi, cealalta care a raspuns la formular mi-a zis ca nu e posibil tehnic sa am VDSL. Putea sa afle in 10 min asta?... In fine, am mai inteles ca pot migra inainte de expirarea contractului de la click net la vdsl si invers..., cat de adevarat o fi nu stiu.
Dar ma mir fiind in Bucuresti (pe la marginea cartierului Militari) ca nu am VDSL si ma intreb oare voi putea avea in viitorul apropiat? trebuie sa schimbe ce ca sa am VDSL?..

Edited by bubu™, 30 September 2009 - 19:11.


#13
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Si am uitat ceva, cea care a raspuns repede a mai spus ca click net se face pe un an cel putin dar ca nu ai gratuitatile ca atunci cand faci pe 2(si asa e), cealalta ca pe 2...

Edited by bubu™, 30 September 2009 - 19:34.


#14
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

 bubu™, on 30th September 2009, 20:02, said:

Am sunat la ei si am si trimis un formular in acelesi timp si m-au sunat doua doamne diferite:) una mi-a spus ca e greu sa afle daca pot VDSL si mai ma suna a doua zi, cealalta care a raspuns la formular mi-a zis ca nu e posibil tehnic sa am VDSL. Putea sa afle in 10 min asta?... In fine, am mai inteles ca pot migra inainte de expirarea contractului de la click net la vdsl si invers..., cat de adevarat o fi nu stiu.
Dar ma mir fiind in Bucuresti (pe la marginea cartierului Militari) ca nu am VDSL si ma intreb oare voi putea avea in viitorul apropiat? trebuie sa schimbe ce ca sa am VDSL?..
Asa cum ti-am mai spus mai sus VDSL-ul deinde de distanta pe care o parcurge firul tau telefonic de la tine de acasa pana in centrala. Se pare ca parcurge mai mult de 1Km.
Da, putea sa afle in 10 minute, fie de pe numarul tau RTC fie de pe a unui vecin.
Trebuie sa te muti mai aproate de centrala. :)) Sau mai asteapta 2-3 ani poate monteaza pe strada ta vreun DSLAM. E cam scump dar cine stie, poate ai noroc.

Edited by Farrell, 30 September 2009 - 20:37.


#15
adylas090918

adylas090918

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.03.2008

 bubu™, on 30th September 2009, 20:02, said:

Am sunat la ei si am si trimis un formular in acelesi timp si m-au sunat doua doamne diferite:) una mi-a spus ca e greu sa afle daca pot VDSL si mai ma suna a doua zi, cealalta care a raspuns la formular mi-a zis ca nu e posibil tehnic sa am VDSL. Putea sa afle in 10 min asta?... In fine, am mai inteles ca pot migra inainte de expirarea contractului de la click net la vdsl si invers..., cat de adevarat o fi nu stiu.
Dar ma mir fiind in Bucuresti (pe la marginea cartierului Militari) ca nu am VDSL si ma intreb oare voi putea avea in viitorul apropiat? trebuie sa schimbe ce ca sa am VDSL?..
Trebuie sa monteze porturi de VDSL in DSLAM-ul unde te conectezi tu. De exemplu la mine in zona la fiecare DSLAM au mai scos o fibra unde banuiesc eu ca se vor monta porturi de VDSL. Oricum se misca destul de greu ... au scos fibra aproximativ acu o luna si pana in ziua de azi nu sa intamplat nimic.

#16
bbi

bbi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.09.2006
Buna sunt abonat si eu la clicknet ADSL 6MB si platesc 15 euro pe luna cu TVA. Luna aceasta mi-a expirat contractul si trebuie sa-l reinoiesc.
M-am uitat pe oferta lor si m-am hotarat sa imi activezi internetul de la ei VDSL cu 9.9 euro pe luna cu tva inclus de 20MB.

Ce stiti despre aceasta noua linie de abonamente VDSL de la CLICKNET. pentru mine e mai avantajos platesc 9.9euro cu tva la 20MB in loc de 15 euro cu tva la 6MB si daca optez pentru acest abonament imi da si modemul cu wi-fi inclus gratis

Intrebarea este se mertia acest nou abonament, merge bine in comapratie cu ADSL-ul iar modemul cu wi-fi fiind gratuit se merita?

#17
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

 bbi, on 16th October 2009, 01:31, said:

Buna sunt abonat si eu la clicknet ADSL 6MB si platesc 15 euro pe luna cu TVA. Luna aceasta mi-a expirat contractul si trebuie sa-l reinoiesc.
M-am uitat pe oferta lor si m-am hotarat sa imi activezi internetul de la ei VDSL cu 9.9 euro pe luna cu tva inclus de 20MB.

Ce stiti despre aceasta noua linie de abonamente VDSL de la CLICKNET. pentru mine e mai avantajos platesc 9.9euro cu tva la 20MB in loc de 15 euro cu tva la 6MB si daca optez pentru acest abonament imi da si modemul cu wi-fi inclus gratis

Intrebarea este se mertia acest nou abonament, merge bine in comapratie cu ADSL-ul iar modemul cu wi-fi fiind gratuit se merita?

Ce-ntrebări amuzante  :lol: Normal că merită 20 față de 6 Mb. Problema e că ai șanse mari să nu fie disponibil pe strada ta (presupunând că e disponibil în oraș).

#18
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 bbi, on 16th October 2009, 01:31, said:

Buna sunt abonat si eu la clicknet ADSL 6MB si platesc 15 euro pe luna cu TVA. Luna aceasta mi-a expirat contractul si trebuie sa-l reinoiesc.
:samui:  Te compatimesc sincer, daca ai ajuns sa platesti atat pentru 6Mbps, mai ales daca ai alternativa.

 bbi, on 16th October 2009, 01:31, said:

Intrebarea este se mertia acest nou abonament, merge bine in comapratie cu ADSL-ul iar modemul cu wi-fi fiind gratuit se merita?
Inainte de culcare, spune o rugaciune fierbinte si ziua urmatoare suna la RTC.
Daca iti spun ca VDSL 20 Mbps este disponibil pe strada ta, inseamna ca rugaciunea ti-a fost ascultata ;)

Edited by danutz1, 16 October 2009 - 08:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate