Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

carti despre servicii secrete

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

Archon, on Jun 17 2005, 20:31, said:

In loc de un titlu, voi preciza un nume: Jacques de Launay. Intamplator, ultima carte citita de mine se incadreaza in aceasta categorie: J. de Launay-Mari controverse ale contemporaneitatii.1914-1945.- Editura stiintifica Bucuresti- 1970.
Lucrarile sale sunt extrem de elaborate iar concluziile trase se bazeaza exclusiv pe studiul documentelor oficiale.

<{POST_SNAPBACK}>


Jacques de Launay imi e cunoscut (sper sa nu ma insel). tot el a scris si "mari decizii ale celui de-al doilea razb mondial"; sincer cartea mi s-a parut partinitoare pe alocuri; asa ca privesc cu un oarecare scepticism ce scrie.....

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pacepa este un tradator, pacat ca nu l-au impuscat

#21
Navarre

Navarre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 06.06.2005
Toate cărțile despre serviciile secrete sunt niște b***ni pentru naivi.

#22
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

Navarre, on Jun 20 2005, 11:15, said:

Toate cărțile despre serviciile secrete sunt niște b***ni pentru naivi.

<{POST_SNAPBACK}>

serios?
cate ai citi pana acuma? sau ti-a venti inspiratia pe loc ? :death:

#23
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

Mosotti, on Jun 20 2005, 11:07, said:

pacepa este un tradator, pacat ca nu l-au impuscat

<{POST_SNAPBACK}>

aici iti dau dreptate :coolspeak:
pacat ca nu l-au gasit
atunci :death:

#24
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
Incearca sa gasesti "Cupola" de gen. Neagu Cosma. Nu o lua ca 100% adevar dar faptele in general cred ca sunt reale. Nuantele si atmosfera cred ca sunt putin cosmetizate...dar ce sa-i faci, vorbim de un autor subiectiv. Intamplator, il cunosc pe autor. Si mai poti cauta cartile lui Marius Oprea despre Securitate. Dar aici este prea indarjit pentru gustul meu, imi lasa gustul nui partizanant politic. Din fericire e un partizanat inteligent, ceea ce face cartile respective, pe langa documentate si digerabile.

#25
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
Manualul agentului secret, editura SRI :P

#26
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Paul Stefanescu - Front fara transee
Titu Simion - Din culisele serviciilor secrete romanesti
Gheorghe Buzatu - Razboiul mondial al spionilor

#27
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
personal, cred ca pacepa e oale si ulcele de ceva vreme, avand in vedere ca in ciuda valurilor pe care le-a tot facut de acolo din SUA, nu a venit niciodata in RO, nu a aparut nici la TV... ciudat nu? :)
mereu el vorbeste prin vocea nu stiu carui reprezentant, sau a nu stiu carei ruda.

si cu privire la carti... poate ca ceva ceva o fi adevarat, ma refer la cartile care trateaza actiuni de spionaj si diversiune din primul ori al doilea razboi mondial. dar zahei are dreptate: un serviciu secret de aia e secret, tocmai pentru ca nu-si spala bulendrele in public.

#28
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

CapitanuPICARD, on Aug 18 2005, 12:52, said:

personal, cred ca pacepa e oale si ulcele de ceva vreme, avand in vedere ca in ciuda valurilor pe care le-a tot facut de acolo din SUA, nu a venit niciodata in RO, nu a aparut nici la TV... ciudat nu? :)
mereu el vorbeste prin vocea nu stiu carui reprezentant, sau a nu stiu carei ruda.

si cu privire la carti... poate ca ceva ceva o fi adevarat, ma refer la cartile care trateaza actiuni de spionaj si diversiune din primul ori al doilea razboi mondial. dar zahei are dreptate: un serviciu secret de aia e secret, tocmai pentru ca nu-si spala bulendrele in public.

<{POST_SNAPBACK}>

pai crezi ca are curaj sa apara? atat asteapta ai nostrii!
chiar daca oficial l-au iertat, cred ca sunt catia care  :death:
dupa parerea mea merita

Edited by bogwol, 18 August 2005 - 17:44.


#29
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
da, merita, nu numai dupa parerea noastra ci a multora ;)
in urma tradarii sale, Romania (atentie, Romania, nu doar sistemul comunist) a incasat o lovitura zdravana. in plus, orice serviciu secret are, firesc, agentura secreta care, prin tradarea nenorocitului, a fost deconspirata. unii au fost luati ca din oala, in misiune fiind. ma rog... deviem de la subiectul topicului.

chiar daca nu venea in tara, macar o singura data aparea pe sticla. n-a aparut DELOC de 15 ani incoace. cred ca deja e in lumea dreptilor si ... sa NU ii fie tarana usoara!

#30
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
iainte de a cauta carti pe aceasta tema iti recomand cateva de limba romana
servicii secrete

#31
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

The_Napster, on Aug 18 2005, 20:44, said:

iainte de a cauta carti pe aceasta tema iti recomand cateva de limba romana
servicii secrete

<{POST_SNAPBACK}>

auzi mestere, in loc sa tot repeti ce au zis altii mai bine ai veni cu o idee originala.
da, am uitat un i; si care-i problema?
sau vrei sa strangi mai multe posturi ca sa ajungi moderator?

#32
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

bogwol, on Aug 20 2005, 15:12, said:

auzi mestere, in loc sa tot repeti ce au zis altii mai bine ai veni cu o idee originala.
da, am uitat un i; si care-i problema?
sau vrei sa strangi mai multe posturi ca sa ajungi moderator?

<{POST_SNAPBACK}>

In primul rand nu am avut timp sa citest tot threadul si nu am vazut celalalt post care te-a corectat. Poate era necesara si al 2-lea post ca sa si editezi titlul...
In al doile rand eu nu vreau sa devin moderator ( titlul de moderator nu se da celui care are N posturi get? )
Problema mea este ca de la un timp erorile gramaticale majore de pe forum sunt trecute cu vederea si se spune "lasa ca a tastat gresit..." -  :death:

#33
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

The_Napster, on Aug 20 2005, 17:17, said:

In primul rand nu am avut timp sa citest tot threadul si nu am vazut celalalt post care te-a corectat. Poate era necesara si al 2-lea post ca sa si editezi titlul...
In al doile rand eu nu vreau sa devin moderator ( titlul de moderator nu se da celui care are N posturi get? )
Problema mea este ca de la un timp erorile gramaticale majore de pe forum sunt trecute cu vederea si se spune "lasa ca a tastat gresit..." -  :death:

<{POST_SNAPBACK}>

Îți mulțumesc pentru devotamentul și atenția acordate corectării greșelilor gramaticale. Te invit cu plăcere pe aria de Limba Română!

#34
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

The_Napster, on Aug 20 2005, 16:17, said:

In primul rand nu am avut timp sa citest tot threadul si nu am vazut celalalt post care te-a corectat. Poate era necesara si al 2-lea post ca sa si editezi titlul...
In al doile rand eu nu vreau sa devin moderator ( titlul de moderator nu se da celui care are N posturi get? )
Problema mea este ca de la un timp erorile gramaticale majore de pe forum sunt trecute cu vederea si se spune "lasa ca a tastat gresit..." -  :death:

<{POST_SNAPBACK}>

stau linistit: limba romana e pe maini bune. probabil de asta ai folosit si cuvantul "get" care, precum stie toata lumea, e la loc de cinste in dex-ul roman.
ce bine ar fi daca si-ar vedea fiecare de lungul nasului si ar inceta sa mai faca pe desteptii

#35
Shogun99

Shogun99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2005
Cine stie unde as putea sa gasesc cartea: Mossad Top Secret. Merci

#36
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

Shogun99, on Sep 1 2005, 11:32, said:

Cine stie unde as putea sa gasesc cartea: Mossad Top Secret. Merci

<{POST_SNAPBACK}>

e buna cartea; e scrisa de un fost agent mossad care a dezertat si a fugit in canada; am inteles ca "baietii cu ochii albastri" il cauta si acum; prezinta niste chestii interesante

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate